یکی از بهترین و بروز ترین روش ها که امروزه برای بیان صحیح کلمات و بهبود یافتن عملکرد افراد بسیار استفاده می شود، گفتاردرمانی و کاردرمانی است. این دو روش درمان کاملا از یکدیگر مجزا هستند و هر کدام جهت بهبودی مواردی به کار می رود. به عنوان مثال از کاردرمانی برای بهبود عملکرد های روزانه مانند بستن دکمه لباس، بستن بند کفش، آموزش استفاده از وسایل کمکی مانند ویلچر و … استفاده می شود. همچنین  گفتاردرمانی برای بهبود اختلال زبان، گفتار و تغذیه کاربرد دارد. مشکلاتی که نام بردیم ممکن است بر اثر یک نقص ژنتیکی و مارد زادی یا بر اثر یک حادثه برای افراد ایجاد شود و همه این مشکلات به کمک گفتاردرمانی و کاردرمانی قابل بهبود یافتن هستند. در بین مراکز مختلف درمانی، کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی مهرآباد، بهترین مرکز درمان در کشور می باشد. در ادامه به بررسی بیشتر این دو روش درمانی می پردازیم.

محله مهرآباد یکی از منطقه های قدیمی تهران است که بیش‌تر این محله را با نام فرودگاه مهرآباد می‌شناسند. از محله‌های آن می‌توان از خیابان آذری، مهرآباد شمالی، مهرآباد جنوبی، ۳۰ متری جی، شمشیری، ۲۱ متری جی، بلوار استاد معین، امامزاده عبدالله، سرآسیاب مهرآباد و فتح صنعتی نام برد.

 

گفتاردرمانی در مهرآباد 

آشنایی بیشتر با گفتاردرمانی

چند نوع اختلال وجود دارد که ممکن است این اختلال ها بر اثر مواردی مانند اوتیسم، لکنت زبان، آسیب مغزی و.. برای افراد ایجاد شود. این اختلال ها شامل اختلال در تغذیه، اختلال در گفتار و اختلال در زبان می شوند. هر کدام از این نوع اختلال ها با استفاده از تکنیک های خاص گفتار درمانی قابل بهبود یافتن هستند و فرد بیمار با انجام جلسات گفتاردرمانی در  بهترین مرکز گفتاردرمانی در مهرآباد به راحتی می تواند مشکل خود را برطرف سازد.

در کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی، متخصصان ابتدا اختلال بیمار را مورد بررسی قرار می دهند و با توجه به شدت مشکل تعداد جلسات و درمان های لازم را تجویز می کنند. این این کلینیک ها اقدامات بسیاری صورت می گیرد که برخی از آنها گفتاردرمانی و کاردرمانی،  تمرین دادن عضلات فک برای برطرف کردن مشکلات تغذیه و.. می باشد.

بهترین مرکز گفتاردرمانی در مهرآباد

گفتاردرمانی برای چه مشکلاتی مناسب است؟

همانطور که گفتیم گفتاردرمانی یک نوع روش درمان است که در آن متخصصان و آسیب شناسان زبان با استفاده از تکنیک هایی در این زمینه سعی دارند نحوه تلفظ کلمات بیمار و همچنین ارتباط برقرار کردن آن با دیگران را بهبود ببخشند. از جمله اختلال هایی که به وسیله گفتاردرمانی قابل بهبود یافتن هستند، موارد زیر می باشند:

اختلال زبانی: اختلال زبان نوعی مشکل در افراد بیمار است که فرد قادر به قرار دادن کلمات در کنار یکدیگر نیست و برای بیان جملات و رساندن منظور خود به دیگران دچار مشکل می شود. این افراد دارای دایره لغاتی بسیار محدود هستند و برای بیان صحبت های خود رنج می برند.

اختلال گفتاری: در این نوع مشکل، فرد بیمار برای تلفظ صحیح آواها و هجاها دچار مشکل می شود و کلمات را به صورت بریده بریده یا بسیار طولانی ادا می کند. در گفتاردرمانی این مشکل با آموزش های لازم در حین بازی یا سایر فعالیت ها به راحتی برطرف می شود.

اختلال تغذیه: از دیگر مشکلاتی که امکان دارد بر اثر بیماری هایی مانند اوتیسم، آسیب مغزی و.. برای افراد ایجاد شود، اختلال در تغذیه می باشد. در این نوع اختلال فرد به راحتی نمی تواند عمل جویدن و بلعیدن غذا را انجام دهد. در موارد شدیدتر بیمار حتی قادر به کنترل آب دهان خود نیست. اختلال در تغذیه با استفاده از تکنیک و تمرین های عضلانی صورت که در گفتاردرمانی و کاردرمانی انجام می شوند، قابل بهبود یافتن است.

 

گفتاردرمانی خوب در مهرآباد 

چه زمانی افراد باید گفتار درمانی را آغاز کنند؟

زمانی که والدین متوجه هرگونه مشکلی که در ادامه خواهیم گفت، در فرزند خود شدند، بهتر است گفتاردرمانی و کاردرمانی را در گفتاردرمانی خوب در مهرآباد آغاز کنند. این مشکلات به شرح زیر هستند:

 • احساس مشکل در شنوایی
 • ایجاد وقفه در رشد کودک
 • آسیب مغزی
 • لکنت زبان
 • مشکل داشتن در تغذیه
 • مشکل در صحبت کردن با دیگران
 • ناتوانی در ارتباط برقرارکردن با افراد
 • اختلال های روانی
 • وجود مشکل در تنفس

بسیاری از افراد می پرسند بهترین زمان برای درمان افراد بیمار چه موقع است؟ در پاسخ به این افراد باید بگویم که بهترین تایم برای آغاز درمان زیر ۵ سال است. اما این موضوعی که بیان کردیم به معنای درمان نشدن افراد بالای ۵ سال نیست بلکه منظور ما این است که درمان در افراد زیر ۵ سال روند بهتری دارد و نتیجه بهتری کسب می شود.

کاردرمانی در مهرآباد

آشنایی با کاردرمانی

بعضی از اختلال ها و مشکلات می توانند فردی را برای انجام فعالیت های ساده خود مانند بستن دکمه لباس، استفاده از ویلچر و… را ناتوان سازد و بخاطر همین موضوع دچار مشکلات بیشتری شود. راه های بسیاری برای درمان و بهبود این افراد وجود دارد اما از بهترین و موثرترین آنها، کاردرمانی می باشد. در کاردرمانی متخصصان سعی دارند ابتدا مشکل بیمار را تشخیص داده و او را در این زمینه کمک کنند. آموزش های لازم در گفتاردرمانی و کاردرمانی می توانند شامل آموزش استفاده از ویلچر، انجام تکالیف، ارتباط برقرار کردن با دیگران و… شوند. اقدامات صورت گرفته در جلسات گفتاردرمانی و کاردرمانی را در ادامه مطلب بطور دقیق معرفی خواهیم کرد.

زمانی که شما کودک خود را برای درمان به بهترین مرکز کاردرمانی در مهرآباد می برید، کودک شما با یک متخصص ملاقات خواهد کرد که او نوع و میزان مشکل کودک را تشخیص داده و درمان های لازم را آغاز می کند.

مرکز کاردرمانی در مهرآباد

چه زمانی باید برای کاردرمانی به کلینیک مراجعه کرد؟

افراد ممکن است به دلایل ساده نیاز به کاردرمانی داشته باشند و اغلب افراد می توانند برای بهبود عملکرد خود در طی روز از کاردرمانی بهره مند شوند. همچنین مشکلاتی از قبیل موارد زیر به راحتی با کاردرمانی بهبود می یابند:

 •  فلج مغزی
 • سکته مغزی
 • داشتم مشکل در سلامت روان و رفتار
 • بینایی کم
 • تعویض مفصل
 • آسیب  های نخاعی
 • داشتن تعادل ضعیف
 • انواع سرطان
 • دیابت
 • درد های مزمن
 • داشتن آلزایمر
 • و…

از کاردرمانی می توان برای بهبود عملکرد کودکانی که مشکلات مادرزادی مانند اوتیسم، آرتریت نوجوانان و…. استفاده کرد. برای گفتاردرمانی و کاردرمانی بهتر است به بهترین مرکز مراجعه کنید. از بهترین کلینیک ها، کلینیک کاردرمانی خوب در مهرآباد است.

بهترین کاردرمانی در مهرآباد

متخصصان گفتاردرمانی و کاردرمانی چه افرادی هستند؟

گفتاردرمانی و کاردرمانی از درمان های بسیار نوین بوده و باید برای انجام آنها بهترین تجهیزات بکار رود. این درمان ها باید توسط افراد متخصص که مدرک تحصیلی در این زمینه دارند، انجام شود. به این افراد متخصص آسیب شناسان زبان و گفتار گفته می شود. این افراد در زمینه بررسی و شناسایی مشکلات زبان و بدن، ارتباط بیماران با دیگران و… آموزش های لازم را دیده اند. این آموزش ها به متخصصان کمک می کند تا بتوانند بهترین درمان را برایی بیماران تجویز می کنند. 

کاردرمانی خوب در مهرآباد

آسیب شناسان زبان برای شروع فعالیت خود نیازمند چه هستند؟

متخصصان و آسیب شناسان زبان برای شروع کار خود در بهترین مراکز گفتاردرمانی و کاردرمانی باید دارای مدارک تحصیلی و مجوز های لازم باشند؛ در غیر این صورت نمی توانند فعالیت خود را شروع کنند. حداقل مدرک برای شروع کار در مراکز کاردرمانی و گفتاردرمانی به عنوان متخصص آسیب شناس زبان، مدرک کارشناسی ارشد است. همچنین این افراد باید گواهی نامه و مجوز رسمی دولتی در زمینه کار و گفتار درمانی دریافت کنند. یکی دیگر از مدارکی که باید برای آغاز کسب و کار به دست آورد، مجوز صلاحیت بالینی از مراکز گفتار، شنوایی و زبان است.

در برخی از مراکز مانند کلینیک کاردرمانی در مهاباد، برای کمک کردن به آسیب شناسان، دستیار هایی به کار گرفته اند. این دستیار ها برای شروع فعالیت خود باید مدرک لیسانس کاردرمانی و گفتاردرمانی را داشته باشند.

مرکز گفتاردرمانی در مهرآباد

اقدامات صورت گرفته در گفتاردرمانی و کاردرمانی

اقدامات صورت گرفته در گفتاردرمانی و کاردرمانی همگی باعث بهبود وضعیت بیمار می شوند. آسیب شناسان زبان با توجه به نیاز بیمار، گروه های چند نفره تشکیل داده یا به صورت تکی درمان را آغاز می کنند. از جمله اقدامات درمانی صورت گرفته می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

۱. درمان های انجام شده در کاردرمانی

 • آموزش بیماران برای استفاده درست از وسایل کمکی مانند ویلچر
 • کمک به بیماران برای انجام کارهای آسان مانند بستن بند کفش، بستن دکمه های لباس، حمام کردن و…
 • دادن آموزش های لازم به افراد سن بالا برای جلوگیری افتادن آنها از ارتفاع ها مانند پله
 • بهبود وضعیت افراد سکته کرده برای تقویت و حرکت عضلات خود
 • کمک به کودکان برای ارتباط برقرارکردن با دیگران

۲. درمان های انجام شده در گفتاردرمانی

 • گفتاردرمانی: در گفتاردرمانی متخصص و آسیب شناس زبان نحوه صحیح تلفظ و بیان کلمات را به کودک آموزش می دهند. این آموزش ها معمولا در حین بازی انجام می شوند.
 • کمک به اختلال تغذیه: متخصصان برای درمان اختلال تغذیه تمریناتی به کودک می دهند که باعث تقویت عضلات دهان، فک و صورت او می شود. این تمرینات به مرور زمان بیمار را درمان می کنند.
 • انجام فعالیت های زبانی: در این نوع درمان، متخصص آموزش های لازم را در حین بازی، نشان دادن اشیاء و… به او خواهد داد. فعالیت های زبانی به منظور بهبود وضعیت بیمار و بهتر صحبت کردن او جهت رساندن منظور خود به دیگران انجام می شود.

 

 

تاثیر مثبت والدین در گفتاردرمانی و کاردرمانی

والدین نقشی کلیدی و اساسی در درمان کودکان خود دارند و باید فرزند خود را در این نوع درمان ها حمایت کنند. بهترین راه برای حمایت فرزند، انجام تمرین هایی است که متخصص به والدین تجویز می کند آنها را در منزل انجام دهند. طبق تحقیقات صورت گرفته کودکانی که والدین آنها برای درمان با پزشکان همکاری داشته اند، نتیجه بهتری را به دست آورده اند.

 

معرفی بهترین مراکز درمانی تهران

کلینیک گفتاردرمانی یافت آباد

کلینیک گفتاردرمانی ظفر

کلینیک گفتاردرمانی امیرآباد

کلینیک گفتاردرمانی گیشا

گفتاردرمانی در فرشته

گفتاردرمانی در بلوار فردوس

گفتاردرمانی در دریاچه چیتگر

گفتاردرمانی در دارآباد

کاردرمانی در زعفرانیه

مرکز توانبخشی ازگل

مرکز توانبخشی دهکده المپیک

مرکز توانبخشی ستارخان

مرکز توانبخشی شهران

کاردرمانی خوب در یوسف آباد

کاردرمانی خوب در رسالت

کاردرمانی خوب در آزادی

کاردرمانی خوب در نازی آباد

بهترین کاردرمانی در قیطریه

بهترین کاردرمانی در ونک

بهترین کاردرمانی در اسلامشهر

بهترین کاردرمانی در تهرانسر

مراکز گفتاردرمانی در نارمک

مراکز گفتاردرمانی در تهرانپارس

مراکز گفتاردرمانی در رسالت

مراکز گفتاردرمانی در انقلاب

کلینیک توانبخشی پونک

کلینیک توانبخشی صادقیه

کلینیک توانبخشی جنت آباد

کلینیک توانبخشی تجریش

بهترین گفتاردرمانی در مرزداران

بهترین گفتاردرمانی در فرمانیه

بهترین گفتاردرمانی در دولت

بهترین گفتاردرمانی در حکیمیه

گفتاردرمانی در طرشت

گفتاردرمانی در قنات کوثر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه × چهار =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته