درمان های زیادی برای اوتیسم وجود دارد. درمان های اصلی می تواند علائم اصلی اوتیسم را کاهش دهند. با این حال درمان‌ها و داروهایی وجود دارند که می‌توانند تأثیر مثبت قابل‌توجهی بر کودکان و بزرگسالان در طیف اوتیسم داشته باشند و همچنین درمان‌ها و داروهایی که واقعاً می‌توانند باعث آسیب شوند. برای اکثر خانواده‌ها انتخاب بهترین روش‌های درمانی برای اوتیسم یک فرآیند آزمون و خطا است که تصمیم‌گیری نهایی به عوامل مختلفی مانند در دسترس بودن، هزینه، توانایی‌ها، چالش‌ها و علایق فرد در طیف اوتیسم بستگی دارد. به طور کلی کودکان مبتلا به اوتیسم به بهترین وجه از روش‌های درمانی زیر بهره مند می‌شوند:

-هر چه زودتر مداخلات درمانی را شروع کنید.

-درمان ها را به صورت فشرده دریافت کنید. (برای چندین ساعت در هفته)

-درمان هایی که مبتنی بر تحقیقات هستند.

-اهداف و نقاط عطف رشدی روشنی داشته باشید.

– بهترین درمان برای اوتیسم توسط یک درمانگر واجد شرایط ارائه می شود که به خوبی با کودک (و با والدین یا سرپرستان) ارتباط برقرار می کند.

-کودک را به شیوه ای مثبت درگیر کنید. (کودک باید از درمان لذت ببرد)

-علائم اصلی اوتیسم: مهارت‌های اجتماعی، اختلال عملکرد حسی، تنظیم هیجانی، ارتباطات کلامی و غیرکلامی، چالش‌های فیزیکی، مهارت‌های بازی، مشکلات توجه، مشکلات خلقی یا تمرکز را بررسی کنید.

گزینه‌های زیادی و درمان‌های گسترده ای هستند که برای کودک مبتلا به اوتیسم مفید می باشند. بسیاری از درمان ها زمانی مؤثرتر هستند که ساعات زیادی در هفته ارائه شوند. برای بسیاری از خانواده ها، “بهترین” درمان های اوتیسم آنهایی هستند که هم در دسترس و هم کم هزینه تر هستند.

بهترین درمان برای اوتیسم چیست؟

گفتار درمانی برای اوتیسم

گفتاردرمانگران به طیف وسیعی از مسائل مربوط به کودکان اوتیستیک می پردازند. آنها به افرادی که دیرتر از حد متوسط ​​شروع به صحبت می کنند کمک می کنند تا کلمات گفتاری را به دست آورند. علاوه بر این متخصصین گفتار درمانی همچنین به کودکان با عملکرد بالاتر کمک می کنند تا سؤال بپرسند و به آنها پاسخ دهند، از کلمات مناسب و زبان بدن استفاده کنند و برای زبان آموزان پیشرفته تر، جوک، کنایه، متلک و ارتباط دوستانه را تشخیص دهند.

گفتار درمانی برای اوتیسم

کار درمانی ذهنی برای اوتیسم

کاردرمانی برای کودکان مبتلا به اوتیسم معمولاً از طریق مراکز و کلینیک های خصوصی ارائه می‌شوند. کاردرمانگران امروزی به کودکان در مواجهه با انواع چالش های رشدی کمک می کنند. بسیاری از آنها طیف گسترده ای از مهارت های ذهنی، درکی، شناختی و آموزش ها را دارند که به آنها امکان می دهد روی چالش های حسی، مهارت های بازی تعاملی، تعامل مشارکتی و موارد دیگر کار کنند.

کار درمانی ذهنی برای اوتیسم

کار درمانی جسمی و حرکتی برای اوتیسم

در نگاه اول، ممکن است واضح به نظر نرسد که چرا یک کودک مبتلا به اوتیسم به کاردرمانی جسمی نیاز دارد اما واقعیت این است که بسیاری از افراد اوتیستیک تون عضلانی پایینی دارند و مهارت‌های حرکتی و هماهنگی آنها به خطر می‌افتد.

رفتار درمانی برای اوتیسم

تجزیه و تحلیل رفتاری کاربردی (ABA) و درمان‌های مرتبط معمولاً به عنوان «استاندارد طلایی» درمان خاص اوتیسم در نظر گرفته می‌شوند. بسیاری از مراکز درمان ای بی ای را ارائه می دهند. درمان ای بی ای می تواند مهارت ها و رفتارهایی را آموزش دهد که برای موفقیت در مدرسه یا محیط کاری بسیار مهم هستند.

رفتار درمانی برای اوتیسم

روانشناسی شناختی برای اوتیسم

برای برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم با عملکرد بالا، یک روانشناس با تجربه کار با مراجعان اوتیستیک می‌تواند به مدیریت احساسات کمک کند، تکنیک‌هایی را برای کنترل ناامیدی‌ها پیشنهاد کند یا در غیر این صورت به کودک کمک کند تا با واقعیت اوتیسم کنار بیاید.

روانشناسی شناختی برای اوتیسم

درمان رشدی برای اوتیسم

در حالی که درمان های رفتاری بر روی مهارت ها و رفتارها کار می کنند، درمان های رشدی می توانند به کودک کمک کنند تا مهارت ها و روابط عاطفی را ایجاد کند، تفکر انتزاعی را گسترش دهد و با دیگران پیوند برقرار کند. برخی از بهترین درمان‌های رشدی از جمله Floortime، مداخله توسعه روابط (RDI) و ارتباطات اجتماعی، تنظیم عاطفی و حمایت تعاملی (SCERTS) می باشند. والدین یا سرپرستان در ابتدا باید هزینه این درمان‌ها را از جیب خود بپردازند اما خبر خوب این است که اکثر والدین یا سرپرستان می‌توانند پس از آگاهی از نحوه عملکردشان، درمان‌ها را خودشان ارائه کنند.

درمان رشدی برای اوتیسم

مهارت های اجتماعی برای اوتیسم

در حالی که برخی مراکز درمانی روی مهارت‌های اجتماعی ابتدایی کار می کنند، مراکز نادری هستند که برنامه‌های تفکر اجتماعی را ارائه می‌کند. تفکر اجتماعی برای کودکان اوتیستیک سخت است زیرا به “نظریه ذهن” یا توانایی تصور اینکه فرد دیگری ممکن است چه فکر یا احساسی داشته باشد نیاز دارد. مهارت‌های اجتماعی و برنامه‌های تفکر اجتماعی بسیار متنوعی وجود دارد. ارزش آن را دارد که قبل از انتخاب آنها را بررسی کنید. گروه مهارت های اجتماعی می تواند به کودک کمک کند تا ارتباط برقرار کند، دوستی ایجاد کند و یک حلقه اجتماعی سالم ایجاد کند.

مهارت های اجتماعی برای اوتیسم

هنر درمانی برای اوتیسم

اگر کودکی به موسیقی، هنرهای تجسمی، بازیگری یا رقص علاقه مند باشد، به درمان های هنری واکنش خوبی نشان دهد. برخی از هنردرمانی‌ها به کودکان اوتیسمی کمک می‌کنند تا مرزهای خود را گسترش دهند و حتی مهارت‌هایی را ایجاد کنند که می‌تواند در محیط‌هایی مانند گروه موسیقی، نمایش یا گروه کر مورد استفاده قرار گیرد.

هنر درمانی برای اوتیسم

حیوان درمانی برای اوتیسم

هیپوتراپی شامل اسب‌سواری، حمایت از حیوانات و سگ‌های خدماتی‌می باشد. حیوان درمانی تأثیر مثبت قابل توجهی بر کودکان مبتلا به اوتیسم دارد. حیوان درمانی می تواند به کودکان در ایجاد اعتماد به نفس، گسترش مهارت های اجتماعی و حتی افزایش قدرت مرکزی بدن کمک کند.

حیوان درمانی برای اوتیسم

تغذیه درمانی برای اوتیسم

در برخی موارد کودکان مبتلا به اوتیسم نسبت به برخی غذاها بیزاری دارند. در موارد دیگر آنها غذاهایی را بخورند که فاقد ویتامین ها و مواد معدنی ضروری در رژیم غذایی باشد. مشاوره با یک متخصص به شما کمک می کند تا هر گونه چالش مرتبط با رژیم غذایی را که ممکن است بر وضعیت جسمانی یا وضعیت روانی کودک تأثیر بگذارد، بررسی کند.

تغذیه درمانی برای اوتیسم

درمان هایی در اوتیسم که باید از آنها اجتناب کرد؟

از آنجایی که هیچ دلیل یا درمان شناخته‌شده‌ای برای اوتیسم وجود ندارد، بسیاری از افراد سودجو از این موقعیت برای کسب درآمد سوء استفاده می کنند. این درمان ها ممکن است مؤثر به نظر برسند، اما در واقعیت برخی از اینها حقه‌هایی هستند که می‌توانند بی‌فایده یا حتی مخاطره آمیز باشند.

برخی از نظریه‌های رایج شامل این ایده است که اوتیسم توسط واکسن‌ها، رژیم غذایی نامناسب، کمبود یک ماده مغذی خاص، پاتوژن‌ها یا انگل‌ها در روده و غیره ایجاد می‌شود. نتیجه استفاده از این درمان‌ها یا درمان‌ها می‌تواند از نظر فیزیکی و مالی مخرب باشد.

درمان هایی در اوتیسم که باید از آنها اجتناب کرد؟

دارو درمانی برای اوتیسم

بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم داروهایی مصرف می کنند که اضطراب را کاهش می دهد، تمرکز را افزایش می دهد یا پرخاشگری را مدیریت می کند. این داروها که عموماً توسط پزشکان تجویز می شوند، می توانند وسیله ای مقرون به صرفه برای مدیریت علائم اوتیسم باشند. در برخی موارد دارو ضروری نیست اما زمانی که مفید باشد، می تواند دنیایی از تغییرات مثبت را برای یک کودک در طیف اوتیسم ایجاد کند. با این حال مطمئن شوید که برای نظارت بر اثرات داروها با یک متخصص ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا پزشک همکاری نزدیک دارید. با همه انواع درمان (از جمله داروها)، آنچه برای یک فرد در طیف اوتیسم به خوبی جواب می دهد ممکن است برای فرد دیگر خوب جواب ندهد یا حتی ممکن است مضر باشد.

دارو درمانی برای اوتیسم

کیلاسیون

کیلاسیون (با استفاده از داروهایی برای حذف فلزات سنگین از بدن) برای درمان انواع خاصی از مسمومیت مانند مسمومیت با سرب و جیوه ایجاد شد. برخی بر اساس این باور که اوتیسم آنها در نتیجه مسمومیت با فلزات سنگین است، از داروهای کیلات برای “درمان” کودکان مبتلا به اوتیسم استفاده می کنند. داروهای کیلات قوی هستند و می توانند خطرناک باشند به خصوص اگر به طور نامناسب استفاده شوند. آنها همچنین برای بهبود علائم اوتیسم بی فایده هستند.

حمام های سم زدایی

قرار است حمام‌های خاک رس، سموم را از بدن کودکان اوتیستیک بیرون بکشد و در نتیجه آنها را از این اختلال درمان کند. اگرچه در مقایسه با سایر درمان های بی اثر، خطر کمتر و هزینه کمتری دارد، اما حمام با خاک رس پوست کودک شما را کمی صاف تر می کند. آنها هیچ تاثیری بر اوتیسم نخواهند داشت.

علاوه بر این روش‌های بسیار محبوبی برای هدف قرار دادن افراد مبتلا به اوتیسم وجود دارد تا پول خود را صرف درمان‌های ناکارآمد کنند. ده‌ها محصول مشابه گران، بی‌فایده و بالقوه خطرناک در بازار موجود است.

چند نمونه دیگر شامل اتاقک های اکسیژن، درمان با سلول های بنیادی، شیر خام شتر و داروهای هومیوپاتی است. در حالی که برخی از این موارد گران‌تر و پرخطرتر از بقیه هستند، همه بر اساس ایده‌های ناقصی در مورد عوامل ایجاد یا درمان علائم اوتیسم هستند.

انواع درمان دیگر برای اوتیسم

انواع درمان دیگر برای اوتیسم

همانطور که خانواده ها شروع به تحقیق در مورد درمان می کنند، انواع بسیاری از درمان های رفتاری و رشدی، آموزش مهارت های اجتماعی و غیره را خواهند یافت. بسیاری از اینها درمان‌های مشروعی هستند که مبتنی بر تحقیقات هستند، اما شامل عناصر منحصربه‌فردی هستند که توسط درمانگران یا گروه‌های فردی ایجاد شده‌اند. چند مثال عبارتند از:

-آموزش پاسخ محوری: شکلی از رفتار درمانی که در محیط های طبیعی استفاده می شود و برخی از عناصر رشدی را در خود جای می دهد.

-داستان‌های اجتماعی: ابزاری است که برای پشتیبانی از برنامه‌های آموزشی مهارت‌های اجتماعی ایجاد شده است.

-تفکر اجتماعی: برنامه درسی ایجاد شده توسط یک درمانگر خوب برای کار بر روی چالش های خاص پیش روی کودکان اوتیستیک در محیط های اجتماعی می باشد.

همه اینها و بسیاری دیگر (مدل دنور، SCERTS و موارد دیگر) ارزش بررسی دارند اگر خانواده ها علاقه و پول لازم برای انجام این کار را داشته باشند و احساس کنند که رویکرد خاص ممکن است برای کودک اوتیستیک آنها مناسب باشد.

نکات پایانی در مورد بهترین درمان برای اوتیسم

قبل از شروع هر نوع درمان اوتیسم، همیشه موارد زیر را انجام دهید: تحقیقات اساسی برای اطمینان از اینکه رویکرد مبتنی بر درک واقعی از اوتیسم است، اطمینان حاصل کنید که درمان توسط تحقیقات قانونی پشتیبانی می شود و توسط درمانگران یا متخصصان معتبر ارائه می شود. اگر مطمئن نیستید از متخصصین ما در مرکز تخصصی درمان اوتیسم در مورد بهترین درمان برای اوتیسم سوال بپرسید. صرفاً تکیه بر سایر والدین یا سرپرستان یا اظهارات شخصی حضوری یا آنلاین برای اطلاعات پزشکی می تواند منجر به تصمیمات ضعیف (و مرگبار) شود.

 

مقاله های مرتبط

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اختلال خواب در اوتیسم

آمار و ارقام اوتیسم

مربی اوتیسم در منزل

دلایل اوتیسم چیست؟

بهترین راه درمان اوتیسم

توجه و تمرکز و انواع توجه

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

ارزیابی و تشخیص کودکان اوتیسم

آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش ریاضی به کودکان اوتیسم

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

بهترین دکتر متخصص اوتیسم کودکان

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

علت بی توجهی کودک به اسمش

آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند؟

تازه ترین رویکردهای درمانی اوتیسم

چگونه با کودکان اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

استراتژی های آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

روش پکس برای درمان مشکلات ارتباطی کودکان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

انواع اختلال پردازش حسی چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

بهترین فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده − چهار =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته