اختلالات گفتاری در کودکان مبتلا به فلج مغزی (سی پی) نسبتاً رایج است. یک مطالعه منتشر شده توسط محققان سوئدی نشان داد که بیش از نیمی از کودکان فلج مغزی دارای نوعی مشکل گفتاری هستند. انواع گفتار درمانی می‌تواند در کمک به آنها برای برقراری ارتباط مؤثر و عملکرد ضروری باشد. بسیاری از کودکان مبتلا به سی پی در کنترل عضلات سر، گردن، گلو و صورت خود مشکل دارند. این مشکل می تواند نه تنها در گفتار، بلکه در جویدن، بلع و آب دهان نیز مشکل ایجاد کند. درک آنها ممکن است دشوار باشد، که به نوبه خود می تواند بر توانایی آنها در برقراری ارتباط و یادگیری تأثیر بگذارد.

تیم گفتار درمانی بهترین مرکز درمان فلج مغزی به کودکان مبتلا به سی پی کمک می‌کند تا کنترل عضله های مورد نیاز برای گفتار، زبان، بلع و تعامل خود را بهبود بخشند.

گفتاردرمانی در کودکان سی پی

گفتار درمانی برای کودک سی پی شما سفارشی شده است.

بسیاری از کودکان مبتلا به سی پی از گفتار درمانی به شدت سود می برند. ما با کودکان کار می کنیم تا گفتار و ارتباطات آنها را بهبود بخشیم تا بتوانند نیازهای خود را بهتر بیان کنند، ایده های خود را به اشتراک بگذارند و با افراد دیگر ارتباط برقرار کنند. مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران همچنین برای کمک به کودکان سی پی در جویدن، بلعیدن و غذا خوردن تلاش می‌کند، زیرا می‌دانیم که بسیاری از کودکان سی پی که این مشکلات را دارند ممکن است برای رشد و حفظ وزن سالم تلاش کنند. هنگامی که ما به طور موثر مسائل خوردن و بلع را هدف قرار می دهیم، کودکان می توانند سطح مناسب هیدراتاسیون و تغذیه را دریافت کنند که در نهایت کیفیت زندگی و همچنین فرصت های استقلال آنها را بهبود می بخشد. متخصص گفتاردرمانی برنامه های درمانی مناسب را برای هر کودک مبتلا به سی پی طراحی و تنظیم می کند. اهداف گفتاردرمانی برای کودکان سی پی شامل موارد زیر باشد:

-صوت و واژه سازی

-درک کلمه

-بیان

-تلفظ

-بلندی صدا یا حجم گفتار

-توسعه واژگان و زبان

-پشتیبانی و کنترل تنفس

-جویدن و بلعیدن

-هماهنگی و قدرت عضلات

این چیزی بیش از کمک به کودک برای بهبود توانایی او در استفاده و درک زبان است. ما می‌دانیم که توانایی برقراری ارتباط در بسیاری از زمینه‌های رشد، از شناخت تا رشد اجتماعی و عاطفی، محوری است. این به کودکان سی پی کمک می کند تا استقلال و موفقیت تحصیلی خود را تقویت کنند، با همسالان خود معاشرت کنند، خود را ابراز کنند، یاد بگیرند که چگونه مشکل را حل کنند و عملکرد بلع و ایمنی خود را بهبود بخشند. همه اینها می تواند برای عزت نفس کودک معجزه کند.

از آنجایی که انواع مختلفی از فلج مغزی وجود دارد، ما می دانیم که هیچ رویکرد یکسانی وجود ندارد که برای هر کودکی موثر باشد. به همین دلیل است که برنامه های مراقبت گفتار درمانی ما به طور خاص برای هر کودک نوشته شده است. برخی از مشکلات گفتاری که معمولاً در میان کودکان فلج مغزی درمان می‌کنیم عبارتند از:

-آتاکسیک: کودکان مبتلا به فلج مغزی آتاکسیک ممکن است چیزی داشته باشند که ما به آن گفتار «اسکن» می گوییم، که یکنواخت و اغلب با مکث و شتاب مکرر است. در کودکان مبتلا به فلج مغزی آتاکسی مشکل در بلع نیز شایع است.

-اسپاستیک: کودکان مبتلا به سی پی اسپاستیک ممکن است حرکات دهانی آهسته داشته باشند و به تلاش قابل توجهی نیاز دارند. گفتار گاهی اوقات ممکن است نامفهوم به نظر برسد.

-آتتوئید: کودکانی که فلج مغزی آتتوید دارند در کنترل زبان و عضله های صورت خود مشکل دارند.

بهترین گفتاردرمان کودکان سی پی

در گفتار درمانی سی پی چه انتظاری باید داشته باشم؟

نوع، شدت و مدت گفتار درمانی برای هر کودک متفاوت است. تیم گفتار درمانی ما ابتدا ارزیابی عملکرد شناختی و فیزیکی فرزند شما را انجام می دهد و از آنجا یک برنامه درمانی را می نویسد. گاهی اوقات ما تعدادی تمرین همیشه به شکل بازی برای کمک به کودک شما در خوردن، قورت دادن و برقراری ارتباط ترسیم می کنیم. اینها می توانند شامل مواردی مانند دمیدن حباب برای کمک به آموزش دهان برای تولید صداهای خاص و همچنین تقویت قدرت عضلات شکم برای کمک به کنترل بهتر تنفس باشد. همچنین ممکن است معرفی زبان اشاره یا استفاده از وسایل ارتباطی کمکی را توصیه کنیم به خصوص اگر کودک کاملاً غیرکلامی باشد. اگرچه خدمات گفتاردرمانی در کودکان فلج مغزی محدودیت سنی ندارد، ما معمولاً مداخله زودهنگام تا حد امکان در سنین پایین را برای کسب بهترین نتایج تشویق می کنیم.

درمان تخصصی در مرکز توانبخشی پایا و مرکز توانبخشی غرب تهران یک زندگی بدون محدودیت را برای کودکان سی پی فراهم می‌کند. ما همچنین برنامه های روزانه خانگی، خدمات آموزشی، مشاوره حرفه ای و موارد دیگر را ارائه می دهیم. شما می توانید از طریق شماره های درج شده روی سایت با ما تماس حاصل فرمایید.

 

مقاله های مرتبط

فلج مغزی

تشخیص فلج مغزی

علائم اولیه فلج مغزی

درمان فلج مغزی چیست؟

کاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در آتاکسی

کاردرمانی در میوپاتی

آب درمانی در فلج مغزی

تاثیر کاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در دیستروفی عضلانی

علائم و انواع فلج مغزی چیست؟

آیا فلج مغزی قابل پیشگیری است؟

نیاز های غذایی در کودکان فلج مغزی

بهترین دکتر متخصص فلج مغزی کودکان

مواردیکه در مورد فلج مغزی باید بدانیم؟

نحوه مراقبت از کودکان مبتلا به فلج مغزی

کاردرمانی برای بزرگسالان مبتلا به فلج مغزی

آیا کودکان مبتلا به فلج مغزی می توانند راه بروند؟

فلج مغزی:محققان شواهدی از دلایل ژنتیکی را کشف کردند.

استعمال سیگار توسط مادر در دوران بارداری ممکن است منجر به فلج مغزی در فرزندان شود. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده + یازده =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته