به یاد داشته باشید اگر بچه‌ها مدام به صورت دایره‌ای می‌چرخند به این دلیل است که بدنشان این تحریک را می‌طلبد. اگر غلت می زنند و می غلتند و روی سر می ایستند به این دلیل است که به آن ورودی حسی نیاز دارند. اگر تکان بخورند یا به صورت ریتمیک تاب بخورند به سازماندهی و عملکرد بدنشان کمک می کند. در این مقاله به بررسی علت چرخیدن کودک به دور خودش می پردازیم. چرخیدن یا بازی هلیکوپتر، یک بازی کودکانه است که کودکان خردسال خیلی زود آنرا شروع می کنند. آنها در هر جایی می چرخند و سعی می کنند پس از چرخش خود را بلند کنند. تماشای یک کودک خردسال و سرگردان خنده دار است. چرخیدن کودک به دور خودش می‌تواند نشانه‌ی هشدار دهنده‌ای یک اختلال جدی‌تر مانند اوتیسم باشد اما به احتمال زیاد چرخیدن برای کودکان فقط یک سرگرمی است.

علت چرخیدن کودک به دور خودش

چرخش در کودکان چه می کند؟

حواس دهلیزی، حس عمقی، شنوایی و بینایی به طور هماهنگ کار می کنند. این موارد سیستم‌های حسی در انسان هستند که اطلاعات را دریافت می‌کنند و شبکه مغز را شکل می‌دهند. چرخیدن در دایره یکی از بهترین فعالیت ها برای کمک به کودکان برای به دست آوردن حس خوب آگاهی بدنی است. از طریق چرخش آنها متوجه می شوند که “مرکز” آنها کجاست و سپس می توانند حرکات را در دو طرف بدن هماهنگ کنند.

چرخیدن به جای اینکه کودکان را مستعد زمین خوردن کند در واقع باعث بهبود تعادل و حرکات می شود و همچنین توانایی او را برای تمرکز در کلاس بهبود می بخشد. طبق گفته کاوار و فریک (۲۰۰۵)، نیروی گریز از مرکز در مواردی مانند چرخ و فلک تجربه می شود و حفره های پر از مایع را در گوش داخلی فعال می کند. این حسگرها مغز را از جهت گیری سر آگاه می کنند که باعث ایجاد توجه پایدار می شود. سیستم دهلیزی تعادل، وضعیت بدن، ثبات نگاه و جهت گیری فضایی فرد را کنترل می کند. همچنین بر کنترل تکانه تأثیر می گذارد (Angelaki and Dickman 2017). این رشد عصبی برای کارهای آینده مانند دنبال کردن خطوط متن در یک صفحه ضروری است (White 2013). گاهی اوقات اگر کودک با یکپارچگی حسی دست و پنجه نرم می کند، کاردرمانگران تجربیات چرخشی یا تکان دهنده را در درمان کودک استفاده می کنند.

چه تجهیزاتی از این حرکات چرخشی پشتیبانی می کند؟

-تپه های شیب دار و چمنزار

-حلقه ها

-ننوها

-بانوج

-رول ها

-توپ های ایروبیک

-طناب پرش

-صندلی های گهواره ای

-قایق های گهواره ای

-اسب های گهواره ای

-حلقه‌های معلق

اگر امکان غلت زدن با نیروی کامل وجود ندارد، می توانید کودک را روی توپ ایروبیک به جلو و عقب بغلتانید. این همچنین تحریک دهلیزی عالی برای نوزادان است.

فعالیت های هدفمند برای چرخیدن، غلتیدن و تاب خوردن

-به کودکان اجازه دهید با چرخیدن به اطراف و در دست گرفتن یک سطل کوچک با کمی آب، نیروی گریز از مرکز را آزمایش کنند یا با بادبادک بچرخند.

-کودکان را تشویق کنید تا در باد، تاب بخورند.

-وانمود کنید که یک رول غلتان، یک کرم، یک کنده درخت یا یک گلوله برفی هستید.

-پروانه هایی به اندازه کودک: پارچه هایی را به مچ دست کودکان ببندید تا کودکان بتوانند به عنوان پروانه، کفشدوزک، سنجاقک و پرنده در حیاط بازی «پرواز کنند». تعجب نکنید اگر آنها برقصند و در یک دنیای فانتزی غنی و شگفت انگیز بچرخند.

-بازی ساعت: بچه‌ها از هم فاصله می‌گیرند سپس به دستور رهبر، «ساعت» هر کودک دست‌ها را بالای سر دراز می‌کند و نوک انگشتان را لمس می‌کند. با دستور دست‌ها و پاهای خود را به صورت عددی دور صفحه خیالی ساعت حرکت می دهند و حرکت سریع‌ و سریع‌تر می‌شوند تا زمانی که شروع به چرخیدن کنند.

-بچه ها روی زمین می نشینند و دست هایشان را دور پاهایشان حلقه می کنند و با بدن خود یک توپ را تشکیل می دهند. سپس سعی می کنند به سمت خط پایان از پیش تعیین شده غلت بزنند. تا زمانی که خنده وجود دارد، اجازه برخوردهای گاه به گاه در طول مسیر را بدهید.

اگر مشکوک هستید که کودکتان دارای مشکلات یکپارچگی حسی است و نیاز به حمایت بیشتری دارد سریعا با متخصص مرکز جهت شروع مداخله زودهنگام ارتباط بگیرید.

تاثیر چرخیدن بر تعادل

برای کودکان خردسال که به تازگی دویدن یا پریدن را یاد گرفته اند، چرخش مرحله بعدی در یادگیری کنترل تعادل بدنشان است. توانایی حفظ تعادل در حین چرخش یا بعد از چرخش، مهارتی است که بزرگسالان اغلب فقط از راه دور می توانند آن را درک کنند. بچه ها دوست دارند بر هر مهارتی که کشف می کنند، تسلط پیدا کنند. هنگامی که آنها شروع به چرخیدن می کنند آنقدر به آن ادامه می دهند تا زمانی که خسته کننده شود.

تاثیر چرخیدن بر تمرکز

چرخش چالش دیگری را فراهم می کند و آن تمرکز است. پس از مدتی چرخش، تمرکز بسیار سخت است. کودکان خردسال معمولاً با خنده روی باسن خود می‌افتند و می‌نشینند و به چرخش دنیا دور سر خود نگاه می‌کنند. هنگامی که آنها مقداری کنترل را به دست می آورند، دوباره بلند شده و می چرخند. هرچه بیشتر تمرین کنند، سریعتر کنترل و تمرکز پیدا می کنند.

چرخیدن در کودکان بعنوان سرگرمی

چرخیدن درست مانند قرار گرفتن در چرخ و فلک یا تاب است. حرکت هیجان انگیزی است و به تجهیزات خاصی نیاز ندارید. تنها چیزی که نیاز دارید فضای کمی برای بازی می باشد. این بازی در هر جایی برای کودکان قابل انجام می باشد و کودکان از این بازی لذت می برند.

چرخیدن کودک به دور خودش بعنوان نشانه ای از اوتیسم

چرخیدن کودک شما می تواند جنبه جدی تری داشته باشد. چرخش می تواند نشانه ای برای اوتیسم باشد. چرخیدن کودک به تنهایی معنای زیادی ندارد، چون همه بچه ها می چرخند و زمانی نگران کننده است که با چالش های دیگری همراه باشد. اما چرخیدن یا چرخش بیش از حد که با تکان دادن بدن یا تکان دادن بازوها همراه است، می تواند نشانه اوتیسم باشد. برای کودکان اوتیستیک، چرخش می تواند آرامش بخش باشد. آنها تکرار حرکت چرخشی را دوست دارند. اگر نگران این هستید که کودکتان بیش از حد می‌چرخد با دکتر متخصص اوتیسم کودکان در مورد آن و هر نشانه دیگری که متوجه شده‌اید، صحبت کنید.

 

مقاله های مرتبط

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اختلال خواب در اوتیسم

آمار و ارقام اوتیسم

مربی اوتیسم در منزل

دلایل اوتیسم چیست؟

بهترین راه درمان اوتیسم

توجه و تمرکز و انواع توجه

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

ارزیابی و تشخیص کودکان اوتیسم

آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش ریاضی به کودکان اوتیسم

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

علت بی توجهی کودک به اسمش

آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند؟

تازه ترین رویکردهای درمانی اوتیسم

مداخله زودهنگام برای کودکان اوتیسم

چگونه با کودکان اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

استراتژی های آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

روش پکس برای درمان مشکلات ارتباطی کودکان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

انواع اختلال پردازش حسی چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

بهترین فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 − هفده =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته