کودکان مبتلا به اختلال بیش فعالی می توانند به موفقیت های بزرگی در زندگی دست یابند. علاوه بر این موفقیت بسیاری از افراد مشهور مانند آلبرت انیشتین را شاید بتوان به وضعیت آنها نسبت داد. با این حال راه موفقیت طولانی است و آموزش و پیروی از قوانین ممکن است مانع بزرگی برای دانش آموزان مبتلا به ADHD باشد. والدین باید شرایطی را که فرزندشان در آن آموزش می بیند و نحوه یادگیری کودک در مدرسه را بررسی کنند. کسی که معمولاً برای همه این سؤالات پاسخ دارد، معلم کودک است که والدین را با جزئیات نحوه حمایت از کودک آشنا می کند و در مورد مدیریت کلاس درس به آنها توضیح می دهد. انتخاب مدرسه مناسب و درخواست برای یک برنامه آموزشی فردی بسیار مهم است، زیرا موفقیت کودک را در مدرسه تعیین می کند.

چگونه دانش آموزان مبتلا به بیش فعالی در مدرسه عملکرد خوبی داشته باشند؟

بنابراین آیا کودک مبتلا به بیش فعالی می تواند در مدرسه خوب باشد؟ مطالعات مختلف در مورد ADHD نشان داده است که این کودکان در صورتی می توانند به موفقیت های بزرگی دست یابند که توسط معلمان، کارشناسان و والدین خود به آنها توجه کافی شود. به ویژه مهم است که والدین و معلمان برای ادامه کار مدرسه موفق در خانه ارتباط خوبی داشته باشند. علاوه بر این ایجاد یک محیط یادگیری ضروری است که به کودک در بهبود عملکرد و رسیدن به موفقیت در مدرسه کمک کند.

۱. کاهش حواس‌پرتی: وقتی صحبت از اختلال کمبود توجه و بیش‌فعالی به میان می‌آید، لازم است فضای کلاسی با کمترین حواس‌پرتی ممکن ایجاد شود. آموزش مؤثر کودکان مبتلا به ADHD مستلزم یک محیط یادگیری است که در آن معلم به وضوح شنیده شود و دانش آموز فرصت حل تست ها را در سکوت یا شرکت در امتحانات شفاهی داشته باشد. کودک حق دارد از معلم بخواهد دستورالعمل ها را تکرار کند و او را قادر سازد تا در سکوت و بدون هیچ گونه دخالت خارجی در آزمون ها شرکت کند.

۲. استراتژی‌های انضباطی پیشرفته: کودکان مبتلا به ADHD اغلب برای دنبال کردن درس‌ها با مشکل مواجه می‌شوند، که ممکن است منجر به موقعیت‌های درگیری شود. تا همین اواخر تاکتیک رایج برای چنین موقعیت هایی در مدارس آمریکا، تعلیق از کلاس بود. با این حال، ما باید اثربخشی تعلیق یک کودک مبتلا به ADHD را از کلاس در نظر بگیریم، زیرا بدانیم که آنها آن را به عنوان تنبیه نمی دانند، بلکه فرصتی برای افراط در تکانه های خود می دانند. اوضاع در این زمینه به آرامی در حال تغییر است، بنابراین ایالت کالیفرنیا ممنوعیت تعلیق خارج از مدرسه را معرفی کرد. به جای منع آنها از حضور در کلاس ها، کودکان در مدرسه می مانند و در گفتگو با متخصصان به مسائلی که باعث محرومیت آنها از کلاس می شود، رسیدگی می کنند. بسیار مهم است که کودکان از این زمان برای رویارویی با مشکلات خود با کمک متخصصان استفاده کنند تا در مدرسه موفق شوند.

۳. پشتیبانی یادگیری: دانش‌آموزان در فرآیند یادگیری حمایت می‌شوند تا با آرامش و بدون استرس به تعهدات خود نزدیک شوند. راه‌های مختلفی برای کمک به کودکان مبتلا به ADHD برای موفقیت در مدرسه وجود دارد. بنابراین معلم می تواند مطالب را بر اساس پروژه تقسیم کند و به کودک این فرصت را می دهد که آنچه را که در یک لحظه خاص یاد می گیرد، انتخاب کند. این رویکرد همچنین مشارکت دانش‌آموزان را در فرآیند بهبود می‌بخشد، که به ویژه برای کسانی که نمی‌توانند تمرکز خود را حفظ کنند و کسانی که همیشه در تلاش هستند از مسئولیت‌ها بگذرند، مهم است. تدریس خصوصی که در آن دانش آموزان خوب به سایر کودکان کمک می کنند تا بر مطالب تسلط پیدا کنند نیز بسیار مؤثر است. به این ترتیب دانش‌آموزان پیش‌فرض منفی مبنی بر «اجباری» شدن انجام کاری را ندارند، بلکه با دوستان خود مطالعه می‌کنند که یادگیری را بسیار آسان‌تر می‌کند.

بهبود عملکرد دانش آموزان بیش فعال در مدرسه

۴. اندازه کلاس کوچک: کودکان با علائم شدیدتر بیش فعالی به توجه بیشتری نیاز دارند و این اغلب در کلاس‌های بزرگ‌تر غیرممکن است. در این شرایط، معلم زمان کافی برای اختصاص دادن خود به هر دانش آموز را ندارد، که ممکن است منجر به ناامیدی و مشکلات یادگیری شود. بنابراین برای کمک به کودکان، کلاس های کوچکتر با حداکثر ۱۵ دانش آموز ایجاد می شود. به این ترتیب، آموزش بدون توجه به آموزش معمولی یا خاص، مطمئناً مؤثرتر و با کیفیت تر است. تعداد دانش‌آموزان کمتری در کلاس به معلمان اجازه می‌دهد تا به هر دانش‌آموز توجه بیشتری داشته باشند و روش‌های آموزشی پیشرفته را پیاده‌سازی کنند.

۵. افزایش فعالیت بدنی: ناتوانی در یک جا نشستن و فقدان انضباط برای کودکان بیش فعال رایج است. جالب اینجاست که مشخص شد زمانی که کودکان فعالیت بدنی کافی ندارند، چنین حوادثی بیشتر اتفاق می افتد. در برخی موارد معرفی تمرینات یا حتی واداشتن کودکان به ورزش می تواند بسیار مفید باشد، زیرا به این ترتیب کودکان «انرژی اضافی» خود را صرف می کنند و تمرکز بیشتری در کلاس دارند.

اقدامات ذکر شده در بالا تنها برخی از روش ها و استراتژی هایی است که می تواند به کودکان مبتلا به بیش فعالی کمک زیادی کند تا در مدرسه خوب باشند. با گذشت زمان، این روند آسان تر می شود و کودک می تواند با موفقیت بر مسئولیت های مدرسه خود مسلط شود و با معلمان همکاری کند. خدماتی که مدارس می توانند به کودکان مبتلا به ADHD ارائه دهند به خود موسسه، برنامه آموزشی فردی مورد توافق و تخصص اساتید و کارکنان بستگی دارد. بنابراین انتخاب مدرسه مناسب برای رشد کودک مبتلا به ADHD بسیار مهم است.

مدرسه خصوصی یا دولتی، کدامیک برای کودکان مبتلا به بیش فعالی بهتر است؟

مدرسه خصوصی یا دولتی، کدامیک برای کودکان مبتلا به بیش فعالی بهتر است؟

انتخاب مدرسه مناسب می تواند برای کودکان مبتلا به بیش فعالی حیاتی باشد. با توجه به نیازهای خود، والدین اغلب مدارس تخصصی بیش فعالی را انتخاب می کنند. این مدارس خدمات آموزشی ویژه ای را ارائه می دهند تا دانش آموزان را با وجود شرایطی که دارند به نتایج عالی برسانند. نکته خوب این است که بسیاری از آن مدارس با موفقیت دانش آموزان را برای ادامه تحصیل، از جمله کالج، آماده می کنند. با این حال این مدارس برای همه در دسترس نیست، بنابراین والدین هنوز با این دوراهی مواجه هستند که آیا مدرسه خصوصی یا دولتی را انتخاب کنند.

از یک سو، مدارس خصوصی آموزش باکیفیت ارائه می دهند، اما برخلاف مدارس دولتی موظف به پذیرش دانش آموزان دارای معلولیت یا مشکل نیستند. خوشبختانه حتی در این مورد هم راه حلی وجود دارد. یعنی مقدار معینی از بودجه دولتی به مدارس خصوصی هدایت می شود تا به دانش آموزان مبتلا به ADHD کمک شود. با این حال این بودجه اغلب محدود است، که ممکن است والدین را از ثبت نام فرزند خود در یک مدرسه خصوصی منصرف کند. بسیاری از چیزها به خود مدرسه و عزم آن برای کمک بستگی دارد.

وقتی صحبت از تربیت کودک مبتلا به بیش فعالی به میان می آید، والدین باید در مورد مسائل به طور کامل تحقیق کنند تا از شرایط اخراج فرزندشان به دلیل مشکلات رفتاری مربوط به ADHD جلوگیری کنند. صرف نظر از اینکه آنها یک مدرسه خصوصی یا دولتی را انتخاب می کنند، متخصصان این موسسات که با کودکان مبتلا به ADHD کار می کنند عامل تعیین کننده هستند. اگر مشاور راهنمایی مدرسه و معلمان دانش و تمایل به کمک داشته باشند، ضامن موفقیت بهتر از هر نوع کمک دولتی است.

البته نحوه اجرای برنامه آموزشی نیز مهم است. اگر مدرسه به رویکرد مدرن آموزش متعهد باشد، به این معنی است که درس‌ها بسیار پویاتر و در نتیجه برای کودکان جذاب‌تر خواهند بود. در نتیجه پیگیری دروس آسان تر خواهد بود، بنابراین کودکان به نتایج بهتری دست خواهند یافت. بیش فعالی بر توانایی کودکان برای دنبال کردن دروس تأثیر می گذارد، بنابراین اگر مدرسه ای پویا باشد که از هر دانش آموز مراقبت می کند، وظایف روزانه و حتی تکالیف خانه آسان تر خواهد بود.

ارتقاء عملکرد کودکان بیش فعال در مدرسه

تمرکز خوب موفقیت را تضمین می کند.

اختلال نقص توجه و بیش فعالی می تواند یادگیری را دشوار کند، اما همچنین می تواند در زندگی بسیار مفید باشد. بسیاری از کودکان مبتلا به ADHD بی توجه و بی تمرکز هستند، اما همچنین بسیار خلاق هستند و می توانند خارج از چارچوب فکر کنند که منجر به ایده های مبتکرانه می شود. نکته این است که یاد بگیرید چگونه بین تمرکز بر مطالب آموزشی و تخیلی بودن تعادل برقرار کنید و با حمایت معلم، مطمئناً نمرات خوبی به دست خواهید آورد. کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه و بیش فعالی بسیار آسان تر است که با حمایت محیط خود با این وضعیت کنار بیایند. با یک برنامه درمانی موثر در مرکز درمان بیش فعالی تهران، یادگیری تحصیلی دیگر یک چالش نیست. یک کودک مبتلا به ADHD می تواند یک دانش آموز با برنامه های جدی برای آینده شغلی باشد.

 

مقاله های مرتبط

آینده کودکان بیش فعال

بیش فعالی یا نقص توجه

توجه و تمرکز و انواع توجه

کاردرمانی در نقص توجه

درمان بیش فعالی در کودکان

اگر بیش فعالی درمان نشود!

علائم بیش فعالی در کودکان

تست بیش فعالی در کودکان

ماساژ درمانی برای بیش فعالی

کاردرمانی در بیش فعالی کودکان

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

زندگی اجتماعی کودکان بیش فعال

شرایط کودکان بیش فعال در مدرسه

بازی برای افزایش توجه و تمرکز کودکان

آشنایی با برخی از تمرینات نقص توجه

چگونگی رویارویی با کودکان بیش فعال

بازی درمانی در کودکان با اختلال ADHD

نقش والدین در درمان بیش فعالی کودکان

اختلال نقص توجه و بیش فعالی یا اوتیسم؟

اختلال بیش فعالی تا چه سنی ادامه دارد؟

بیش فعالی در دختران: علائم، تشخیص و درمان

بیش فعالی در پسران: علائم، تشخیص و درمان

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

چگونه مشکل بیقراری کودکان را در مدرسه حل کنیم؟

آلرژی دوران بارداری با اختلال اوتیسم و ADHD مرتبط است.

آیا بین آفت کش ها و اختلال ADHD ارتباطی وجود دارد؟

خطرات ناشی از عدم درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی

مشکلاتی که می تواند به معنای اختلال ADHD در بزرگسالان باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × 5 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته