آتاکسی به معنای بدون هماهنگی می باشد. افراد مبتلا به آتاکسی کنترل عضلات بازوها و پاهای خود را از دست می دهند که ممکن است منجر به عدم تعادل، هماهنگی و مشکل در راه رفتن شود. آتاکسی ممکن است انگشتان، دست ها، بازوها، پاها، بدن، گفتار و حتی حرکات چشم را تحت تاثیر قرار دهد، در این مطلب به بررسی نشانه ها و علائم هشدار دهنده آتاکسی می پردازیم.

علائم هشدار دهنده آتاکسی

نشانه ها و علائم هشدار دهنده آتاکسی می تواند به دلایل زیادی ایجاد شود از جمله:

سکته مغزی

مولتیپل اسکلروزیس

تومور مغزی

-اعتیاد به الکل

-آسیب عصبی

-اختلالات متابولیک

-کمبود ویتامین

در این موارد درمان وضعیتی که باعث آتاکسی شده است ممکن است علائم آن را بهبود بخشد. در ادامه به بررسی علائم هشدار دهنده آتاکسی می پردازیم.

نشانه های هشدار دهنده آتاکسی 

-ناهنجاری در راه رفتن و وضعیت قرارگیری نامناسب: که شامل مشکل در حفظ وضعیت طبیعی عمودی، تعادل، راه رفتن هماهنگ و دویدن می باشد. در بیماری آتاکسی راه رفتن ناپایدار، تلوتلو خوردن، زمین خوردن، بی ثباتی روی پله ها یا حفظ تعادل روی سکوهای متحرک مانند پله برقی یا قایق دیده می شود. این مشکلات اغلب به دلیل اختلال عملکرد مخچه است.

-ناهماهنگی حرکتی ظریف: مشکل در دست خط، بریدن غذا، باز کردن شیشه‌ها، بستن دکمه‌های لباس، خیاطی، تایپ کردن، نواختن ساز یا ورزش می باشد.

-مشکلات گفتاری و بلع: که شامل گفتار نامفهوم، آهسته، نامشخص، ریتم غیر طبیعی، اشکال در بلع یا خفگی (مخصوصاً با مایعات) می باشد.

-ناهنجاری های بینایی: شامل تاری دید یا دوبینی می باشد.

مشکل خواندن: مشکل در حرکت از یک کلمه به کلمه دیگر، مشکل در دنبال کردن اشیاء متحرک یا تغییر نگاه از یک جسم به جسم دیگر می باشد.

-افزایش خستگی: بیماران مبتلا به آتاکسی ناشی از آتروفی مخچه اغلب هنگام انجام فعالیت‌های عادی خستگی غیرمنتظره ای را تجربه می‌کنند. اختلال در تنظیم حرکات هماهنگ ممکن است به دلیل نیاز به صرف تلاش بیشتر برای انجام فعالیت هایی که دیگر سیال یا هماهنگ نیستند، منجر به افزایش خستگی شود. بیماران مبتلا به آتاکسی اغلب گزارش می دهند که نیاز به “تمرکز روی” حرکات خود دارند.

-مشکلات شناختی و خلقی: علاوه بر اختلال عملکرد حرکتی، بیماران مبتلا به دژنراسیون مخچه ممکن است مشکلات شناختی و عاطفی نیز داشته باشند. مخچه در برخی از اشکال تفکر نقش دارد. بیماران مبتلا به آتروفی مخچه ممکن است در یادآوری اطلاعات تازه آموخته شده یا در “عملکردهای اجرایی” مانند برنامه ریزی و نگه داشتن افکار در توالی مناسب مشکل داشته باشند.

اختلالات شخصیتی و خلقی مانند افزایش تحریک پذیری، اضطراب و افسردگی در افراد مبتلا به دژنراسیون مخچه بیشتر از افراد دیگر دیده می شود. بررسی خلق و خو و عملکرد شناختی در بیماران مبتلا به مشکلات مخچه مهم است. این اختلالات احتمالاً به درمان‌هایی مانند تمرین‌های شناختی، روان‌درمانی و درمان دارویی پاسخ می‌دهند.

بیماران مبتلا به آتاکسی مخچه ممکن است علائمی داشته باشند که جنبه های زیادی از زندگی را در بر می گیرد و از فردی به فرد دیگر به طور قابل توجهی متفاوت است. بیماران مبتلا به آتاکسی باید در تماس نزدیک با یک پزشک اصلی، متخصص مغز و اعصاب، روانپزشک، روانشناس، کاردرمان و گفتاردرمان باقی بمانند تا بتوان مشکلات جدید را زود تشخیص داد و درمان کرد تا آسیب بعدی کاهش یابد.

 

مقاله های مرتبط

آتاکسی چیست؟

درمان آتاکسی چیست؟

گفتاردرمانی در آتاکسی

درمان توانبخشی آتاکسی

آتاکسی فریدریش چیست؟

آتاکسی تلانژکتازی چیست؟

کاردرمانی در آتاکسی مخچه ای

کاردرمانی برای آتاکسی فریدریش

بهترین دکتر متخصص آتاکسی

مرکز تخصصی درمان آتاکسی

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

8 + هفت =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته