کاردرمانی به بیماران کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزانه خود را به خوبی انجام دهند. این فعالیت ها شامل پخت و پز، حمام کردن، خرید کردن، غذا خوردن، پوشیدن لباس و مراقبت از عزیزان است. اگر دچار آسیب دیدگی، بیماری و ناتوانی شده اید، کاردرمانگر به شما کمک می‌کند تا حد امکان به روال معمول خود بازگردید. اگر ناتوانی دارید متخصص کاردرمانی مهارت هایی را که برای زندگی مستقل نیاز دارید به شما آموزش می دهند. کاردرمانگران در محیط خانه، محل کار، مراکز توانبخشی یا در جامعه با شما همکاری می کنند تا به شما در انجام ایمن فعالیت های روزانه کمک کنند.

کاردرمانی به چه بیمارانی کمک می کند؟

بیمارانی که به کاردرمانی نیاز دارند؟

اگر در انجام کارهای مهم در خانه، محل کار یا مدرسه دچار مشکل هستید از کاردرمانی بهره مند می شوید. برخی از شرایطی که ممکن است نیاز به کاردرمانی داشته باشند عبارتند از:

-بیماری آلزایمر

-آرتروز

-اختلال طیف اوتیسم

-اختلال نقص توجه و بیش فعالی

-تاخیر حرکتی

فلج مغزی

-درد مزمن

-دیابت

سندرم داون

-تعویض مفصل

-کم بینایی و نابینایی

-اسپینا بیفیدا

سکته مغزی

همچنین ممکن است برای صدمات به کاردرمانی نیاز داشته باشید. به عنوان مثال اگر دست شما به شدت سوخته باشد، دکتر متخصص کاردرمانی می تواند به شما کمک کند تا فعالیت هایی مانند نوشتن و آشپزی را یاد بگیرید. کاردرمانی به بیمارانی کمک می کند که در فعالیت های روزمره با چالش هایی روبرو هستند. کاردرمانی می تواند به افراد مبتلا به بیماری ها، ناتوانی ها و آسیب ها کمک کند تا مستقل تر شوند.

بیمارانی که به کاردرمانی نیاز دارند؟

متخصص کاردرمانی چه کاری انجام می دهد؟

کاردرمانگران به شما کمک می کنند تا توانایی انجام کارها را دوباره به دست آورید. آنها با شما همکاری خواهند کرد تا بر اساس شرایط شما، محیط شما و فعالیت هایی که می خواهید انجام دهید، برنامه ای ایجاد کنید و این امر تاثیر بسزایی بر روی استقلال شما در زندگی شخصی دارد.

متخصص کاردرمانی چه کاری انجام می دهد؟

ارزیابی بیمار توسط متخصص کاردرمانی

کاردرمانی با گوش دادن به نیازهای بیمار آغاز می شود. کاردرمانگر از شما درباره محیط خانه، خانواده و دوستانتان و فعالیت‌های مهم سؤال می‌کند. آنها پرونده پزشکی شما را در صورت وجود بررسی خواهند کرد. آنها در مورد اینکه چگونه وضعیت سلامتی شما بر زندگی روزمره شما تأثیر می گذارد با شما صحبت خواهند کرد. معمولاً دکتر کاردرمانگر در جلسه اول ارزیابی دقیقی انجام می دهد. دکتر کاردرمان به نیازهای شما گوش می دهد و راه هایی را برای کمک به شما در طول مدت زمانی که با هم هستید، پیدا می کند.

ارزیابی بیمار توسط متخصص کاردرمانی

درمان بیمار با کاردرمانی

متخصصین کاردرمانی می توانند به روند بهبودی کمک کنند. با بهبود سلامتی، بازگشت به فعالیت های روزانه آسان تر می شود. به عنوان مثال اگر دست شما سوخته است، کاردرمانگر شما ممکن است تمریناتی را برای قدرت و انعطاف به شما آموزش دهد. آنها همچنین می توانند یک آتل تخصصی برای محافظت از دست شما در حین بهبودی بسازند. بسیاری از کاردرمانگران در زمینه های مختلف درمانی تخصص خواهند داشت که می تواند شامل موارد زیر باشد:

-دست درمانی

-مدیریت ادم لنفاوی

-درمان یکپارچگی حسی

-سلامت لگن

-رهاسازی میوفاشیال یا دستکاری بافت نرم

-تکنیک های ذهن آگاهی

-مدیریت زخم

-ناتوانی ذهنی و جسمی

کاردرمانگر شما در مورد اهداف شما برای ایجاد یک برنامه درمانی با شما صحبت خواهد کرد. درمان ممکن است شامل تمرینات حرکتی یا استفاده از وسایل حفاظتی مانند اسپلینت باشد.

درمان بیمار با کاردرمانی

اصلاح فعالیت های بیمار با کاردرمانی

اگر ناتوانی یا بیماری مزمنی دارید، ممکن است به دنبال راه هایی برای انجام وظایف مهم در طول روز باشید. کاردرمانگر شما می تواند به شما کمک کند تا وظایف را برای آسان تر کردن آنها تغییر دهید. یک مثال اساسی از اصلاح فعالیت، استفاده از ویلچر برای کمک به شما برای رفتن از مکانی به مکان دیگر است. مثال دیگر می تواند به شما نشان دهد که چگونه با خیال راحت سوار و از ماشین خارج شوید. درمانگران می توانند در زمینه های مختلف اصلاح فعالیت تخصص داشته باشند، از جمله:

-ساخت اسپلینت های سفارشی

-فناوری تطبیقی

-رانندگی تطبیقی

-تجهیزات تطبیقی

-اصلاح ویلچر

اصلاح فعالیت های بیمار با کاردرمانی

بررسی محیط بیمار توسط کاردرمان

کاردرمان شما را در حال انجام فعالیت ها در محیط خود چه در خانه، محل کار، مرکز یا مدرسه مشاهده می کند. آنها ممکن است تغییراتی را برای کمک به ایمن‌تر و آسان‌تر کردن آن پیشنهاد دهند. مثالها عبارتند از:

-برداشتن فرش هایی که ممکن است باعث خطر افتادن شود.

-در یک بیمارستان روانی، فضای جداگانه ای را توصیه می کنند که بیماران بتوانند در آن احساس امنیت کنند.

-در مدرسه، پیشنهاد تغییر زمین بازی که به دانش آموز معلول کمک می کند.

کاردرمانگران به شما کمک می کنند تا فعالیت ها را تغییر دهید تا بتوانید خودتان آنها را مدیریت کنید. آنها محیط شما را ارزیابی می کنند و به ایمن تر و آسان تر کردن آن کمک می کنند.

بررسی محیط بیمار توسط کاردرمان

متخصصین کاردرمانی کجا کار می کنند؟

کاردرمانگران با افراد در هر سنی در همه نوع محیط کار می کنند. به عنوان مثال کاردرمان ممکن است در بیمارستان با نوزادان نارس که برای تغذیه و نگهداری نیاز به کمک دارند، کار کند. شما ممکن است با دکتر کاردرمانی که با یک بیمار آسایشگاهی در خانه سالمندان کار می کند، ملاقات کنید. رایج ترین محیط های کاری برای کاردرمانگران عبارتند از:

-بیمارستان ها

-کلینیک های خصوصی

-مراکز توانبخشی

کاردرمانی در منزل

بهترین متخصصین کاردرمانی تهران

بهترین متخصصین کاردرمانی تهران

کاردرمانی می تواند به افراد در تمام سنین و مبتلا به بیماری ها، آسیب ها و ناتوانی ها کمک کند. کاردرمانگرانی که در موقعیت‌های مختلف کار می‌کنند، آموزش دیده‌اند تا به شما در مدیریت شرایطتان کمک کنند. آنها همچنین استراتژی هایی را برای آسان کردن کارها و ایمن تر کردن محیط به شما توصیه می کنند. اگر احساس می کنید می توانید از کاردرمانی بهره مند شوید با پزشک خود صحبت کنید. به عنوان یک بیمار نقش مهمی در برنامه درمانی خود خواهید داشت. شما و متخصص کاردرمان با تیم توانبخشی برای دستیابی به اهداف زندگی روزانه خود مشارکت خواهید کرد. جهت تماس با مرکز تخصصی کاردرمانی تهران با شماره های درج شده روی سایت تماس حاصل فرمایید.

 

مقاله های مرتبط

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی حسی

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در کودکان

کاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی درکی حرکتی

کاردرمانی در مهارتهای دست

کاردرمانی در اختلال اوتیسم

کاردرمانی در سندروم داون

کاردرمانی در اختلال یادگیری

کاردرمانی در نوزادان نارس

کاردرمانی در سکته مغزی

کاردرمانی در بیش فعالی کودکان

بهترین دکتر متخصص کاردرمانی تهران

سوالاتی که باید از متخصص کاردرمانی بپرسید؟

تاثیر کاردرمانی داخل آب برای کودکان با نیاز های ویژه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 + 8 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته