تأخیر در رشد حرکتی کودکان زمانی اتفاق می افتد که کودک در یک زمان یا سنی که انتظار می رود، به نقاط عطف رشد خود نرسد. نقاط عطف رشد مراحلی است که اکثر کودکان آنرا طی می کنند و معمولاً در محدوده سنی مشخصی ظاهر می شوند. به عنوان مثال کنترل سر، غلت زدن، سینه خیز رفتن، چهاردست و پا رفتن، راه رفتن و صحبت کردن. در ادامه به بررسی درمان کاردرمانی در تاخیر حرکتی کودکان و نوزادان خواهیم پرداخت.

رشد کودک به فرآیند توسعه و دستیابی به نقاط عطف رشد کودک اشاره دارد. تأخیرهای غیر طبیعی در رشد و همچنین جلوگیری از رسیدن کودک به این نقاط عطف به تأخیر رشد مربوط می شود. این ممکن است بر مهارت های حرکتی (تاخیر حرکتی)، گفتاری و زبانی و اجتماعی کودک تأثیر بگذارد. گفته می شود کودکی که در همه این مناطق تأخیر داشته باشد، دارای تأخیر تکاملی سراسری (global developmental delay) است.

نقاط عطف رشد کودک به مرور زمان به شکلی مرتب ساخته می شود. کودکان با سرعت های مختلفی رشد می کنند و نقاط قوت و ضعف مختلفی دارند و این بدان معنی است که تشخیص تاخیر در رشد اغلب دشوار است مگر اینکه رشد کودک به میزان قابل توجهی پایین تر از سطح مورد انتظار باشد.

درمان کاردرمانی در تاخیر تکاملی کودکان نقاط عطف رشد حرکتی مانند غلت زدن، نشستن، سینه خیز رفتن و راه رفتن و پیشرفت جسمی مانند تعادل، هماهنگی و تحرک را بهبود می بخشد. کاردرمانی تاخیر حرکتی کودکان و نوزادان، همچنین پوزیشن صحیح را ارتقا می بخشد و تمرینات سرگرم کننده و تحریک آمیز را برای به دست آوردن ثبات و هماهنگی پوسچر فراهم می کند. کاردرمانی در تاخیر تکاملی همچنین با هدف کمک به کودکان در دستیابی به نقاط عطف خود در اسرع وقت، باعث افزایش رشد جسمی خواهد شد.

 

تاخیر تکاملی چیست؟

چه عواملی باعث تاخیر در تکامل می شود؟

تأخیر در تکامل ممکن است به دلایل زیادی ایجاد شود. عوامل ژنتیکی و محیطی تأثیر فزاینده ای بر رشد حرکتی و تکاملی کودک دارند. در ادامه به بررسی این عوامل خواهیم پرداخت:

-عوامل ژنتیکی:

کودکان در صورت بروز اختلال ژنتیکی یا کروموزومی مانند سندرم داون در معرض تاخیر در رشد ذهنی، حرکتی و گفتاری قرار دارند. این رشد غیر طبیعی ممکن است در رحم رخ دهد در حالی که کودک هنوز در حال رشد است.

-فاکتورهای محیطی:

تاخیر در رشد حرکتی نوزادان ممکن است به دلیل تولد زودرس، اختلالات ژنتیکی، وراثت و قرار گرفتن در معرض عفونتها قبل یا بعد از تولد رخ دهد. هر کودک با تاخیر رشدی با کودک دیگر متفاوت است. برخی از کودکان ممکن است در یک منطقه خاص تأخیر داشته باشند مانند راه رفتن در حالی که بقیه مهارتهایشان ممکن است به موقع رشد خود را ادامه دهند.

اگر به نظر می رسد رشد جسمی، گفتاری یا فکری فرزندشان در یک یا چند منطقه کندتر از حد متوسط ​​رشد در اکثر کودکان باشد ، ممکن است والدین نگران شوند. تشخیص ممکن است پیچیده باشد زیرا بسیاری از شرایط دیگر علائم مشابهی دارند. بسیاری از کودکانی که ممکن است دلیل تأخیر در رشد حرکتی آنها مشخص نشده باشد به عنوان تأخیر رشدی تشخیص داده شوند.

 

علائم تاخیر در رشد حرکتی کودکان چیست؟

تأخیر رشد حرکتی بر توانایی کودک در استفاده از عضلات خود تأثیر می گذارد و ممکن است مهارت های حرکتی درشت یا ریز را درگیر کند. تأخیر در حرکات درشت روی عضلات بزرگ در بازوها ، پاها یا تنه تأثیر می گذارد و منجر به مشکلات حرکتی می شود. تأخیر در مهارت های حرکتی ریز ، روی عضلات کوچکتر معمولاً در دستها تأثیر می گذارد و باعث ایجاد مشکل در دست خط و توانایی گرفتن اشیاء می شود.

برخی از علائم تاخیر حرکتی کودکان شامل موارد زیر است:

 • دستیابی به نقاط عطف مانند غلت زدن، نشستن، سینه خیز رفتن و ایستادن دیرتر از سن پیش بینی شده صورت می گیرد.
 • سفتی در اندام فوقانی و اندام تحتانی
 • کاهش تون عضلات در تنه در مقایسه با سایر کودکان در سن مشابه
 • مشکل در دست خط
 • در بستن بند کفش مشکل دارد.
 • از یک طرف بدن بطور قابل توجهی بیشتر از طرف دیگر استفاده می شود.
 • در راه رفتن مشکل دارد.
 • در مقایسه با سایر کودکان در سن مشابه بسیار دست و پا چلفتی بنظر می رسد.

درمان کاردرمانی در تاخیر حرکتی نوزادان و کودکان با افزایش قدرت عضلانی ، بهبود تعادل و هماهنگی و کیفیت راه رفتن آنها باعث افزایش مهارت های حرکتی کودک می شود.

کاردرمانی برای تاخیر حرکتی کودکان

کاردرمانی برای تاخیر حرکتی کودکان

درمان کاردرمانی در تاخیر حرکتی کودکان باید در اسرع وقت شروع شود زیرا مغز کودک به راحتی می تواند سازگار شود، بنابراین به خوبی به درمان کاردرمانی پاسخ می دهند. کاردرمانی به توانایی کودک در یادگیری چگونگی انجام کارهای روزمره به طور مؤثرتر کمک خواهد کرد و تعادل، راه رفتن، دست خط و فعالیتهای بدنی عمومی را بهبود می بخشد.

در کلینیک توانبخشی پایا و کلینیک توانبخشی غرب تهران در صورت طولانی بودن لیست انتظار، مداخله اولیه ارائه می دهیم و شما به دنبال معالجه هستید. کاردرمان های متخصص ما در درمان نوزادان و کودکانی که دارای تاخیر در رشد هستند، دارای تجربه هستند و در صورت پیگیری روند درمانی پیشرفت قابل توجهی می تواند ، صورت بگیرد. درمان کاردرمانی در تاخیر حرکتی کودکان روی این موارد تمرکز دارد:

 • افزایش قدرت عضلات
 • کشش مفاصل سفت
 • بهبود تعادل و هماهنگی
 • توسعه الگوهای عادی حرکت
 • دستیابی به نقاط عطف
 • دستیابی به حداکثر پتانسیل
 • بهبود کیفیت زندگی
 • ارتقاء استقلال با کارهای روزمره

متخصصین کاردرمانی در کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی پایا و کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی غرب تهران باعث پیشرفت فیزیکی و دستیابی به نقاط عطف در اسرع وقت می شوند به عنوان مثال غلت زدن ، سینه خیز رفتن و راه رفتن. درمان کاردرمانی در تاخیر حرکتی کودکان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • تمریناتی برای افزایش قدرت و کنترل عضلات انجام دهید تا کودک شما بتواند وزن بدن خود را تغییر داده و تعادل بهتری داشته باشد.
 • تمریناتی برای افزایش تحرک و موفقیت آنها در یادگیری راه رفتن مبتنی بر فعالیتهای روزمره انجام می شود و هچنین کاردرمانی در تاخیر تکاملی ممکن است شامل تمریناتی جهت تقویت دست برای بهبود گرفتن اشیاء و دست خط باشد.
 • تمرین های آینه برای افزایش آگاهی کودک در مورد محل قرارگیری اندام در زمان استراحت و حین حرکت (حس عمقی)
 • کشش عضلات برای طویل کردن عضلات، کاهش انقباضات و افزایش دامنه حرکت
 • تصحیح و تغییر پوزیشن برای بهبود کنترل سر و تنه. به عنوان مثال حمایت از فرزندتان در نشستن برای ایجاد تغییر وزن، چرخش، هماهنگی و تعادل
 • تمریناتی برای افزایش کیفیت حرکت یا آموزش راه های جدید حرکت
 • در صورت لزوم مشاوره در مورد وسایل حمایتی مانند استفاده از ویلچیر، ارتزها یا سایر تجهیزات تطابقی
 • آب درمانی کودکان با تاخیر حرکتی به آرامش عضلات سفت و مفاصل و حداکثر تحرک در آب کمک می کند.

کاردرمان های با انگیزه ما با ترغیب انگیزه برای حرکت و کاوش در دنیای اطراف، تحرک فرزند شما را بهبود می بخشند. کاردرمان های ما در حیطه تاخیر تکاملی می دانند که هر کودک مبتلا به تأخیر در رشد حرکتی دارای مشکلات مختلفی است بنابراین درمان تخصصی ما در مرکز تخصصی درمان تاخیر حرکتی کودکان متناسب با نیازهای فرزند شما است.

درمان کاردرمانی در تاخیر حرکتی شامل استفاده از انواع تمرینات سرگرم کننده و مؤثر در یک محیط تحریک کننده و ایمن است. درمان کاردرمانی در تاخیر حرکتی این توانایی را دارد که به فرزند شما در رسیدن به حداکثر توان خود و توسعه استقلال کمک کند. همچنین برای کودکان پیش دبستانی نیز برنامه های مستقر در خانه ارائه می دهیم. کاردرمان های اختصاصی ما در کلینیک توانبخشی پایا و کلینیک توانبخشی غرب تهران والدین را در برنامه درمانی درگیر می کنند و در مورد ورزشهایی که باید بین درمانها انجام شود، پشتیبانی و مشاوره ارائه می دهند.

اگر می خواهید یک ارزیابی کامل از فرزند خود داشته باشید با ما از طریق شماره تماس کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی پایا و شماره تماس کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی غرب تهران۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲ تماس بگیرید یا در صورت لزوم مشاوره تلفنی رایگان دریافت نمایید.

 

کاردرمانی برای تاخیر حرکتی کودکان

 

آدرس کلینیک توانبخشی پایا

ابتدای پاسداران، خیابان نگارستان دوم (کاشیها)، خیابان مسجد جامع غدیر خم ، نبش نگارستان چهارم، پلاک ۱۱

کلینیک توانبخشی پایا مناسب برای اهالی محله های نیاوران، فرمانیه، اقدسیه، قیطریه، منظریه، کامرانیه، پاسداران، دولت، دیباجی، اختیاریه، دروس، قلهک، شریعتی، تهرانپارس، هنگام، نارمک، رسالت، سید خندان و… می باشد.

 

آدرس کلینیک توانبخشی غرب تهران

سعادت آباد، بلوار پاکنژاد بالاتر از تقاطع  سرو غربی، خیابان سپیدار، خیابان شکوفه شمالی، کوچه نظری، پلاک ۴۷

با توجه به قرار گرفتن کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد و دسترسی به اتوبان یادگار امام ، اتوبان نیایش و بلوار پاکنژاد کلینیک توانبخشی غرب تهران مناسب برای اهالی محله های شهرک غرب، سعادت آباد، جنت آباد، اوین، ولنجک، ونک، امیرآباد، پونک، شهران، بلوار فردوس، صادقیه، مرزداران، ستارخان، شهرآرا، دهکده المپیک، دریاچه چیتگر، یافت آباد، تهرانسر، شهریار و … می باشد.

 

مقاله های مرتبط

علائم هشدار دهنده تأخیر تکاملی

تاخیر گفتاری و زبانی چیست؟

نقاط عطف رشد کودک یک ساله

نقاط عطف رشد کودک ۱۸ ماهه

تأخیرهای رشدی در کودکان ۳ تا ۵ سال

علت بی توجهی کودک به اسمش

بهترین دکتر متخصص تاخیر حرکتی کودکان

۷ دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام من یک پسر ۱۸ ماهه داشتم که در راه رفتن مشکل داشت و با زحمات این مرکز راه افتاد.
  ولی بنظر میرسه که کودکانی که تاخیر حرکتی دارند احتمال زیادی وجود دارد که در مهارتهای ادراکی و ذهنی هم نسبت به همسالانشون عقبتر باشند.

 • سلام فرزند بنده دچار تاخیر تکاملی هستش و علاوه بر حرکت در مهارتهای ذهنی و گفتاری نیز نسبت به بچه های همسنش عقبتر بود که خداروشکر با زحمات این مرکز خیلی تغییر کرده و از همه عزیزان تشکر میکنم.

 • سلام دختر بنده در سن هجده ماهگی با کاردرمانی جسمی مرکز راه افتاد و گفتارش تاخیر داره و در حال حاضر داریم گفتاردرمانی می کنیم.
  سپاس

 • سلام مطلب خیلی خوب و مفیدی بود از زحماتتون بابت انتشار پست های عالی تشکر میکنم.

 • سلام وظیفه خودم دونستم که بابت زحماتی که برای فرزند من کشیدید از کادر خوبتون تشکر کنم.
  سپاس فراوان

 • سلام پسر بنده تاخیر حرکتی داشت که خداروشکر الان با کمک کاردرمانی جسمی راه افتاده ولی مهارت های درکی و گفتاریش نسبت سنش عقبتره که داره روش کار انجام میشه.
  در ضمن من از ورامین به شعبه غرب این مرکز مراجعه میکنم رام خیلی دوره ولی خیلی راضی هستم.

 • سلام امسال با کمک دکتر حسینی و مجموعه خوبشون دخترم راه افتاد و از همه عزیزان تشکر میکنم.
  خیلی خوشحالم و آرزو میکنم همه والدینی که درگیر این مشکلات هستند خدا دلشون را شاد کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × یک =

× پشتیبانی 24 ساعته