شکاف کام و لب می تواند بطور همزمان یا مستقل از یکدیگر باشند. همچنین ممکن است کودک شکاف زیر مخاطی داشته باشد که تشخیص آن اغلب دشوار است زیرا غشای مخاطی شکاف را می پوشاند. معمولاً کودکانی که با شکاف لب و یا کام متولد می‌شوند نیاز به مداخله گفتاری دارند. بیش از نیمی از این کودکان به گفتار درمانی شکاف کام نیاز دارند. هنگامی که والدین برای اولین بار متوجه می شوند که فرزندشان شکاف کام یا لب دارد، اغلب سوالات زیادی در ذهنشان خطور می کند بعنوان مثال آیا فرزندم به گفتار درمانی شکاف کام نیاز دارد. ما در این‌مطلب قصد داریم به سوالهای شما در خصوص گفتاردرمانی شکاف کام پاسخ دهیم.

گفتاردرمانی در شکاف کام

شکاف کام چیست؟
سقف دهان (کام) بین هفته های ششم و نهم بارداری تشکیل می شود. اگر بافتی که سقف دهان را تشکیل می دهد در دوران بارداری به طور کامل به هم نپیوندد، شکاف کام اتفاق می افتد. برای برخی از نوزادان، هر دو قسمت جلو و عقب کام باز است. برای سایر نوزادان، تنها بخشی از کام باز است. کودکان مبتلا به شکاف لب با یا بدون شکاف کام اغلب در تغذیه و گفتار واضح مشکل دارند و ممکن است دچار عفونت گوش شوند. همچنین ممکن است مشکلات شنوایی و مشکلات دندانی داشته باشند.

بهترین گفتاردرمانی شکاف کام

چند نوزاد با شکاف لب یا شکاف کام متولد می شوند؟
-از هر ۱۶۰۰ نوزاد حدود ۱ نوزاد با شکاف لب به همراه شکاف کام در ایالات متحده متولد می شود.
-از هر ۲۸۰۰ نوزاد حدود ۱ نوزاد با شکاف لب بدون شکاف کام در ایالات متحده متولد می شود.
-از هر ۱۷۰۰ نوزاد، ۱ نوزاد با شکاف کام در ایالات متحده متولد می شود.

مرکز گفتاردرمانی شکاف کام

گفتار درمانی شکاف لب
گفتار درمانی شکاف لب و کام می تواند برای کمک به رفع موانع مرتبط با شکاف کام مناسب باشد. انجمن گفتار-زبان-شنوایی آمریکا خاطرنشان می کند که مشکلات گفتاری در بزرگسالی اغلب نتیجه دسترسی ناکافی به گفتار درمانی در دوران کودکی است. انسان ها، به ویژه کودکان فوق العاده سازگار هستند. کسانی که گفتار درمانی مناسبی ندارند اغلب یاد می گیرند که وضعیت خود را به طور نامناسب جبران کنند. این عادت‌های بد می‌توانند تا بزرگسالی نیز منتقل شوند و پس از ایجاد تغییر آن دشوار است.
همه افراد مبتلا به شکاف کام به گفتار درمانی نیاز ندارند، اما بسیار مهم است که پیشرفت را به دقت زیر نظر داشته باشید و از وضعیت آن مطلع باشید. بدانید متخصصین گفتاردرمانی شکاف کام به خوبی برای کمک به شما و فرزندتان مجهز هستند.

گفتاردرمانی در لب شکری

جلسات درمانی شکاف کام و لب
کلمه “درمان” برای برخی ارتباط منفی دارد. خوشبختانه گفتار درمانی شکاف کام بصورت مدرن ممکن است شما را با روش های جذاب و نتایج مثبت خود شگفت زده کند. مجله تحقیقات گفتار، زبان و شنوایی نشان داده است که بازی‌های ویدیویی یک گزینه گفتار درمانی امیدوارکننده است. یک دستگاه میزان هوای عبوری از مجرای بینی را اندازه گیری می کند و بازخورد بلادرنگ ارائه می دهد. یک بازی ویدیویی یک رابط عالی برای یادگیری این مهارت ها در یک محیط سرگرم کننده و پرارزش ارائه می دهد.
روش های درمانی بسته به سن و نیاز بیمار می تواند متفاوت باشد. بازی‌ها، جلسات تمرین و تمرین‌ها همه استاندارد هستند. اینها بر اجرای گفتار جدید، بیان، بیان یا غلبه بر عادات بد تمرکز دارند.

تاثیر گفتاردرمانی در شکاف کام

چگونه گفتار درمانی به کودکان مبتلا به شکاف کام کمک می کند؟
گفتاردرمانی که با کودکان مبتلا به شکاف کام کار می‌کند، آموزش بیشتری برای تشخیص و درمان مشکلات خاص ناشی از شکاف کام دارند. کودکانی که با شکاف کام متولد می شوند ممکن است برای کمک به مشکلاتی به شرح ذیل از گفتاردرمانی شکاف کام بهره ببرند:
۱. اختلالات بیان و رزونانس: اختلال بیان زمانی است که کودک در تولید صداهای خاص مشکل دارد. “گفتار شکاف کام” به خطاهای صوتی گفتاری اشاره دارد که در کودکان مبتلا به شکاف کام شایع تر است. این شامل:
-استاپ‌های گلوتال: با “پخش” هوا شکل می‌گیرد. وقتی که کودک تارهای صوتی خود را (که در جعبه صدا قرار دارد) به هم فشار می‌دهد. رها شدن هوا می‌تواند اینطور به نظر برسد که کودک یک صامت را حذف می‌کند (مثل گفتن «all» برای «ball»).
-اصطکاک بینی: با هدایت جریان هوا از طریق حفره بینی، به جای حفره دهان، در حین صحبت ایجاد می شود. به نظر می رسد که کودک برای صداهای خاصی مانند S در کلمه “sun” از طریق بینی خود صحبت می کند.
-اصطکاک حلق (fair-en-JEE-ul): با فشار دادن پایه زبان به پشت گلو و آزاد کردن جریان هوا برای گفتار ایجاد می شود. ممکن است به نظر برسد که کودک برای صداهای خاصی از “H raspy” استفاده می کند، مانند SH در کلمه “shoe”
-ایست های کامی میان پشتی: وقتی وسط زبان با وسط سقف دهان تماس پیدا می کند و به عنوان جایگزینی برای این صداها استفاده می شود: T، D، K، و G. هنگامی که کودک یک توقف کامی میان پشتی ایجاد می کند. که اغلب “در بین” T و K به نظر می رسد.

 

۲. اختلال رزونانس به مقدار غیرعادی انرژی صدای بینی در هنگام صحبت کردن کودک اشاره دارد که می تواند منجر به موارد زیر شود:

-هیپرنازالیتی (انرژی بیش از حد صدای بینی): این باعث می شود کودک صدای “بینی” داشته باشد.

-هیپونازالیتی (انرژی بسیار کم صدای بینی): این باعث می شود کودک به نظر برسد که سرماخورده است.

-رزونانس مختلط (کمی از هر دو).

هیپرنازالیتی ممکن است به این معنی باشد که کام کودک به درستی کار نمی کند. که به آن اختلال عملکرد ولوفارنکس (vee-

low-fair-en-JEE-ul) می گویند. این اختلال می تواند درک گفتار کودک را برای دیگران سخت کند و ممکن است نیاز به

درمان بیشتری داشته باشد.

اهداف گفتاردرمانی شکاف کام

اهداف گفتار درمانی برای کودکان مبتلا به شکاف کام چیست؟
گفتار درمانی شکاف کام زمانی بهترین نتیجه را دارد که یک آسیب شناس گفتار و زبان به صورت تک به تک با کودک کار کند. با این حال گاهی اوقات درمان در گروه های کوچک انجام می شود. اهداف اصلی گفتاردرمانی شکاف کام برای کمک به کودکان مبتلا به “گفتار شکاف کام” عبارتند از:
-با استفاده از تکنیک های درمان تلفظ، بیان صحیح (قرار دادن، نحوه و صداگذاری) را ایجاد کنید.
-اطمینان حاصل کنید که فشار دهانی خوبی در طول تولید صدا وجود دارد.
-الگوهای گفتاری حرکتی جدیدی ایجاد کنید که جایگزین خطاهای صدای گفتار می شود.

بهترین گفتاردرمانی شکاف کام

چگونه والدین می توانند به شکاف کام کمک کنند؟
گفتار درمانی شکاف کام باید در اسرع وقت شروع شود. کودکانی که گفتار درمانی را زود شروع می کنند، موفقیت بیشتری دارند. درمان همچنین می تواند به بچه های بزرگتر نیز کمک کند اما پیشرفت آنها ممکن اسن نسبت به کسانی که درمان را زودتر شروع می کنند کندتر باشد زیرا الگوهای حرکتی آنها ریشه دارتر است.
حمایت والدین کلید موفقیت پیشرفت کودک در گفتار درمانی شکاف کام است. نتایج در کودکانی که والدین مشارکت فعالی دارند سریعتر و کاملتر می باشد.
گفتاردرمانگر شما باید بعد از هر جلسه تکالیفی را به شما و فرزندتان بدهد. کمک به فرزندتان در تکمیل این فعالیت ها، پیشرفت مداوم و انتقال مهارت های جدید را تضمین می کند.
روند غلبه بر اختلال گفتار یا زبان می تواند کمی زمان و تلاش ببرد. بنابراین مهم است که همه اعضای خانواده صبور باشند و درک کنند.

بهترین مرکز درمان شکاف کام

چگونه یک متخصص گفتار درمانی شکاف کام پیدا کنیم؟
گزینه های زیادی برای کمک به فرزند شما برای غلبه بر چالش های گفتاری ناشی از شکاف کام وجود دارد. کودکان خردسال مهارت ها و رفتارهای بسیاری را از تقلید از اطرافیان خود می آموزند. گفتار نیز از این قاعده مستثنی نیست. والدین و سایر الگوها بخش مهمی از رشد کودک هستند. روش‌های سرگرم‌کننده برای کمک به فرزندتان با شکاف کام:
-جلسات پخش آواز مانند شعر خواندن
-بازی هایی مانند بازی الفبا (که در آن به چیزی اشاره می کنند و نام آن را با هر حرف الفبا شروع می کنند)
-زمان مطالعه، مخصوصاً اگر عباراتی را برای کودکتان تعریف کنید تا با صدای بلند بخواند.
-الگوسازی با گفتار واضح
-تشویق فرزندتان به صحبت کردن
-پیروی از تمرین های توصیه شده توسط یک گفتار درمانگر
این گزینه‌ها فرصتی هیجان‌انگیز برای درگیر شدن در مراقبت و رشد فرزندتان ارائه می‌دهند. اگرچه شکاف کام می تواند مشکلاتی را در گفتار ایجاد کند، فرصت های مختلفی برای غلبه بر این چالش ها وجود دارد. با هم، والدین و گفتار درمانی می‌توانند تیم قدرتمندی باشند که به فرزند شما کمک می‌کنند تا در شرایط خود پیشرفت کند و رشد شخصی را در این فرآیند تجربه کند.

 

مقاله های مرتبط

گفتاردرمانی در منزل

گفتاردرمانی در کودکان

گفتاردرمانی در اوتیسم

گفتاردرمانی در فلج مغزی

گفتاردرمانی در پارکینسون

گفتاردرمانی در بیماری ام اس

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

گفتاردرمانی برای لکنت زبان کودکان

مرکز تخصصی درمان تاخیر گفتاری

مرکز تخصصی درمان تاخیر حرکتی

علائم هشدار دهنده تاخیر کودکان

نقاط عطف رشد کودک یک ساله

نقاط عطف رشد کودک ۱۸ ماهه

تاخیرهای رشدی در کودکان ۳ تا ۵ سال

فعالیتهای موسیقی برای رشد کودک

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

تاثیر مشکلات گفتاری کودکان در نارساخوانی 

کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی اوتیسم کودکان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

بیست − 19 =

× پشتیبانی 24 ساعته