تعدادی از روش های درمانی می توانند به افراد مبتلا به اوتیسم کمک کنند تا توانایی های خود را بهبود بخشند و علائم اوتیستیک را کاهش دهند. شروع درمان زودهنگام  در دوران پیش دبستانی یا قبل از آن شانس موفقیت فرزندتان را بهبود می بخشد ، اما هرگز برای درمان خیلی دیر نیست.

با برخی از محبوب ترین روش های درمانی واثبات شده در اوتیسم آشنا شوید:

 

کاردرمانی در اوتیسم

این فعالیت ها به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک می کند که در انجام کارهای روزمره مانند بستن دکمه پیراهن یا نگه داشتن صحیح چنگال توانایی های لازم را کسب کنند. اما می تواند هر چیزی را که مربوط به مدرسه ، کار یا بازی باشد ، در بر بگیرد. توجه و تمرکز بستگی به نیازها و اهداف کودک دارد.درمان یکپارچگی حسی نیز از اهداف کاردرمانی می باشد. کار درمانگران در حوزه مهارت های اجتماعی، مهارت های شناختی، رفتاردرمانی، توانبخشی جسمی حرکتی، پردازش حسی و بازی درمانی آموزش می بینند در نتیجه بخاطر رویکرد کلی نگری که دارند یک بخش مهم و اولیه در درمان و بهبود کودکان دارای اختلال اوتیسم هستند.

 

گفتاردرمانی در اوتیسم

گفتاردرمانی به کودکان در صحبت کردن و همچنین برقراری ارتباط و تعامل با دیگران کمک می کند. گفتاردرمانی می تواند شامل مهارت های غیر کلامی مانند برقراری تماس چشمی ، نوبت در مکالمه ، استفاده و درک حرکات‌ چهره باشد. همچنین ممکن است به بچه ها بیاموزد که خود را با استفاده از نمادهای تصویری و یا زبان نشانه بیان کنند. برای تاثیر بیشتر ، گفتاردرمانگران برای تمرین این مهارتها در زندگی روزمره باید با والدین و معلمان همکاری نزدیکی داشته باشند.

 

تحلیل رفتار کاربردی (ABA)

این نوع درمان از پاداشهایی برای تقویت رفتارهای مثبت و آموزش مهارتهای جدید استفاده می کند. والدین و سایر مراقبان تحت آموزش قرار می گیرند تا بتوانند لحظه به لحظه به کودک اوتیسم پاسخ دهند. اهداف درمانی مبتنی بر فرد است. اینها ممکن است شامل ارتباطات ، مهارتهای اجتماعی ، مراقبت شخصی و کار در مدرسه باشد.

انواع مختلفی از ABA وجود دارد. آنها شامل موارد زیر هستند:

آموزش آزمایشی گسسته (DTT).که یک رفتار مطلوب را به ساده ترین مراحل تجزیه می کند.

مداخله رفتاری فشرده اولیه (EIBI). این شکل از ABA برای کودکان خردسال ، معمولاً زیر ۵ سال طراحی شده است.

درمان پاسخ محوری (PRT). در این تکنیک تمرکز بر بخش های مهمی از رشد کودک ، مانند مدیریت خود و مسئولیت پذیری در موقعیت های اجتماعی است.

مداخله کلامی رفتار (VBI).در این روش بهبود مهارتهای کلامی کودک هدف است.

 

کلاس مهارتهای اجتماعی

این یک دستورالعمل گروهی یا یک به یک در خانه ، مدرسه یا جامعه است. هدف این است که چگونگی تعامل کودک از نظر اجتماعی بهبود یابد و با دیگران پیوند برقرار کند. این به معنای یادگیری از طریق بازی با نقش یا تمرین است. کلاسها اغلب توسط یک درمانگر هدایت می شوند. مانند ABA ، آموزش والدین برای کمک به کودک در بهبود مهارت های اجتماعی خود مهم است.

 

 اسب سواری درمانی

پزشکان  آن را “هیپوتراپی” می نامند. در اینجا ، کودک تحت هدایت یک درمانگر اسب سواری می کند. سوار شدن نوعی کاردرمانی جسمی است زیرا سوار نیاز به واکنش و تعدیل حرکات حیوان دارد. تحقیقات نشان می دهد که این درمان به کودکان از ۵ تا ۱۶ سالگی کمک می کند تا مهارتهای اجتماعی و گفتاری خود را بهبود بخشند. همچنین می تواند به کاهش تحریک پذیری و بیش فعالی کودکان اوتیستیک کمک کند.

 

سیستم ارتباط بر مبنای تبادل تصاویر (PECS)

این شکل از درمان به کودکان می آموزد که برای کالاها یا فعالیت ها عکس تهیه کنند. این سیستم برای کسانی طراحی شده است که صحبت نمی کنند ، نمی توانند درک کنند یا درک برایشان دشوار است. PECS برای کودکانی که سعی در برقراری ارتباط ندارند یا به اشیاء خاص ، فعالیت ها یا مواد غذایی علاقه ندارند ممکن است موثر نباشد. یک بررسی از PECS نشان داد که افرادی که از آن استفاده کرده اند پیشرفت هایی در برقراری ارتباطات بدست آوردند اما در گفتار پیشرفت چندانی حاصل نشد.

 

بازی درمانی در اوتیسم

قدرت بازی را دست کم نگیرید.حتی تفریح ​​و اسب سواری در محیط اطراف می تواند مزایای درمانی جدی برای کودکان در طیف اوتیسم داشته باشد. برخی از ساختارها و قوانین را به یک بازی رسمی تر اضافه کنید و یک ابزار قدرتمند برای توسعه و پالایش همه چیز از مهارت های حرکتی و هماهنگی گرفته تا ارتباطات ، گوش دادن و مهارت های اجتماعی دارید.بازی شامل تعامل با دیگران به صورت مشارکتی و رقابتی ، برقراری ارتباط ، بیان نیازها و خواسته ها ، استراتژی ، تفسیر اهداف دیگران و نوبت گرفتن است …انواع موزیک ها به عنوان یک تمرین کامل برای توسعه مهارت هایی که کودک کسب نکرده استفاده می شود.خوب ، این تمام مفهوم بازی درمانی است.و زیبایی بازی درمانی این است که همیشه نیازی به هدایت یک درمانگر حرفه ای نیست. والدین ، ​​خواهران و برادران ، دوستان و مراقبان با اندکی مربیگری می توانند برای بهره‌مندی از مزایای درمانی بازی در خانه و در زمین بازی تلاش کنند.

 

آب درمانی در اوتیسم

ورزش منظم و فعالیت بدنی برای کودکان مبتلا به اوتیسم بسیار مهم است و این کودکان فاقد فعالیت حرکتی مناسب هستند این امر اهمیت هیدروتراپی را برای کودکان مبتلا به اوتیسم نشان میدهد. برای بسیاری از کودکان مبتلا به اوتیسم، به علت فقدان انگیزه، اختلالات حرکتی یا عدم اعتماد به نفس، ورزش مناسب می تواند دشوار باشد.مطالعات نشان داده اند که کودکان مبتلا به اوتیسم در مقایسه با کودکان عادی بعلت عدم تحرک مناسب شانس بیشتری برای اضافه وزن دارند که این امر باعث می شود که درمان هیدروتراپی برای کودکان مبتلا به اوتیستیک حتی مهم تر باشد. آب درمانی به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک میکند تا از نظر جسمانی سالم باشند و خطر ابتلا به اضافه وزن را کاهش دهند.

 

درمان‌ دارویی

به طور معمول دارودرمانی در مبتلایان به اختلالات اوتیسم بر کاهش علایم رفتاری نظیر تحریک‌پذیری، بیش‌فعالی، تهاجم و سایر رفتارهای خودآزارنده که بر توانایی کودک در یادگیری و محیط خانوادگی آنها تاثیرگذارند، متمرکز است. درصدی از مبتلایان به اوتیسم که رفتارهای تهاجمی از خود نشان می‌دهند، هنوز مورد بررسی قرار نگرفته‌اند. هرچند، یک مطالعه نشان داده است نزدیک به ۲۰درصد از مبتلایان اختلال تکاملی فراگیرغیراختصاصی، تحریک‌پذیری متوسط تا شدید را تجربه می‌کنند. هم اکنون فقط دو داروی مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان تحریک‌پذیری مرتبط با اوتیسم وجود دارد. این دو دارو، یعنی ریسپریدون و آریپیپرازول، هر دو در گروه داروهای آنتی سایکوتیک آتیپیک قرار دارند و با بلوک گیرنده‌های پس سیناپسی دوپامین و سروتونین اثر می‌کنند.

به استحضار می رساند کلینیک توانبخشی اوتیسم با دو شعبه در پاسداران و سعادت آباد، بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه اختلال اوتیسم در طیف های مختلف، کادری مجرب در زمینه اختلال اوتیسم و مجهز به مداخله های موثر در درمان اوتیسم آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد ، لطفا جهت هماهنگی با مرکز تخصصی درمان اوتیسم با شماره های درج شده در قسمت بالای سایت تماس حاصل فرمایید.

آدرس شعبه شرق کلینیک توانبخشی اوتیسم: ابتدای پاسداران، خیابان نگارستان دوم (کاشیها)، خیابان مسجد جامع غدیر خم ، نبش نگارستان چهارم، پلاک ۱۱

با توجه به قرار گرفتن شعبه شرق کاردرمانی در پاسداران و گفتاردرمانی در پاسداران مناسب برای اهالی محله های نیاوران ، فرمانیه ، اقدسیه ، قیطریه ، منظریه ، کامرانیه ، پاسداران ، شهید عراقی ، مینی سیتی ، شهید محلاتی ، شهید بهشتی ، شهید مطهری ، پایدار فرد ، اسلامی ، دولت ، دیباجی ، اختیاریه ، دروس ، قلهک ، شریعتی ، لویزان ، تهرانپارس ، هنگام ، نارمک ، رسالت ، سید خندان و… می باشد.

آدرس شعبه غرب کلینیک توانبخشی اوتیسم: سعادت آباد ، بلوار پاکنژاد بالاتر از تقاطع  سرو غربی ، خیابان سپیدار ، خیابان شکوفه شمالی ، کوچه نظری ، پلاک ۴۷

با توجه به قرار گرفتن شعبه غرب کاردرمانی در سعادت آباد و گفتاردرمانی در سعادت آباد و دسترسی به اتوبان یادگار امام ، اتوبان نیایش و بلوار پاکنژاد مناسب برای اهالی محله های شهرک غرب ، سعادت آباد ، جنت آباد ، جنت آباد جنوبی ، جنت آباد مرکزی ، جنت آباد شمالی ، اوین ، ولنجک ، ونک ، امیرآباد ، پونک ، شهران ، بلوار فردوس ، صادقیه ، مرزداران ، ستارخان ، شهرآرا ، دهکده المپیک ، دریاچه چیتگر ، تهرانسر ، اسلامشهر ، یافت آباد و … می باشد.

 

شماره تماس کلینیک توانبخشی اوتیسم:

۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲

 

مقالات مرتبط:

آمار و ارقام اوتیسم

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

علائم تشخیص اوتیسم

انواع اختلال طیف اوتیسم

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

دلایل اوتیسم چیست؟

درمان اوتیسم

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

اختلال خواب در اوتیسم

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

۲ دیدگاه. پیغام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

19 − هفده =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته