والدین کودکانی که دارای تأخیر و مشکلات رشد فیزیکی هستند، اغلب برای یافتن بهترین راه برای کمک به فرزندشان در رسیدن به پتانسیل کامل خود تلاش می کنند. یکی از گزینه هایی که بسیاری از والدین از آن بی اطلاع هستند، کاردرمانی در کودکان است. مداخله زودهنگام کاردرمانی می تواند به کودکان کمک کند تا قدرت، هماهنگی و تحرک خود را بهبود بخشند. با یادگیری بیشتر در مورد مداخله زودهنگام کاردرمانی، ممکن است متوجه شوید که این مداخله چقدر می تواند مفید باشد.

مزایای مداخله زودهنگام کاردرمانی برای کودکان

تأخیرهای رشد جسمانی در اوایل دوران کودکی

 انواع مختلفی از تاخیرهای رشد فیزیکی وجود دارد که می تواند در اوایل دوران کودکی رخ دهد. برخی از تاخیرهای رایج عبارتند از:

-تأخیر در مهارت‌های حرکتی درشت در رشد کودک: این شامل تأخیر در توانایی‌هایی مانند غلت زدن، نشستن، خزیدن و راه رفتن است.

-تأخیر در رشد مهارت‌های حرکتی ظریف: این شامل تأخیر در توانایی‌هایی مانند برداشتن اشیاء کوچک، نگه داشتن مداد رنگی و بستن بند کفش است.

-تأخیر در پردازش حسی: این می‌تواند به صورت حساسیت بیش از حد یا کم به لمس، صدا یا حرکت ظاهر شود.

در حالی که برخی از تأخیرها صرفاً به دلیل نرخ طبیعی نقاط عطف رشد کودک است، برخی دیگر ممکن است ناشی از شرایط پزشکی زمینه ای باشد. به عنوان مثال تاخیر در رشد مهارت های حرکتی درشت می تواند ناشی از فلج مغزی، دیستروفی عضلانی یا سندرم داون باشد.

مداخله زودهنگام کاردرمانی

مداخله اولیه کاردرمانی

اگر تشخیص داده شد که کودک شما دچار تاخیر رشد فیزیکی است، پزشک ممکن است درمان های مداخله زودهنگام مانند کاردرمانی را توصیه کند. کاردرمانی برای تأخیر حرکتی مطابق با نیازهای فردی کودک شما است، اما به طور کلی شامل تمریناتی برای بهبود قدرت و هماهنگی، فعالیت های درمانی، توصیه های تجهیزات انطباقی و آموزش و راهنمایی والدین است.

ارزیابی کاردرمانی در مداخله زودهنگام

ارزیابی کاردرمانی در مداخله زودهنگام

قبل از شروع مداخله زودهنگام کاردرمانی، کودک شما تحت یک ارزیابی جامع قرار می گیرد. این ارزیابی توسط فیزیوتراپیست دارای مجوز اطفال انجام می شود و سطح فعلی عملکرد کودک شما را ارزیابی می کند. درمانگر همچنین هرگونه شرایط پزشکی زمینه‌ای را که ممکن است بر رشد کودک شما تأثیر بگذارد، در نظر می‌گیرد. بر اساس نتایج ارزیابی، درمانگر یک برنامه درمانی فردی برای کودک شما ایجاد می کند. این طرح درمانی برنامه و اهداف خاص کاردرمانی و همچنین دفعات و مدت جلسات را مشخص می کند.

مزایای مداخله زودهنگام کاردرمانی

مزایای مداخله زودهنگام کاردرمانی

فواید مداخله زودهنگام کاردرمانی برای کودکان با تأخیر در رشد فیزیکی وجود دارد. برخی از مزایای بالقوه عبارتند از:

۱. بهبود مهارت های درشت حرکتی: با مداخله زودهنگام، کاردرمانی، کودکان می توانند مهارت های حرکتی درشت خود را بهبود بخشند که از گروه های عضلانی بزرگ مانند سینه خیز رفتن، راه رفتن، پریدن و دویدن استفاده می کنند. همچنین می‌تواند به کودکان کمک کند تا مهارت‌های پیچیده‌تری مانند بالا رفتن از پله‌ها و تجهیزات زمین بازی، پرش و پرتاب را توسعه دهند.

۲. بهبود پردازش حسی در کودکان: برای کودکانی که دارای انواع اختلال پردازش حسی یا مشکل در پردازش حواس هستند، مداخله زودهنگام کاردرمانی می‌تواند به «بازآموزی» مغز برای پردازش بهتر این اطلاعات کمک کند. این می‌تواند منجر به کاهش فروپاشی ها و عصبانیت‌های مربوط به حس و افزایش توانایی شرکت در فعالیت‌های روزانه و مدرسه شود.

۳. بهبود رشد اجتماعی و عاطفی: مداخله زودهنگام کاردرمانی می تواند به کودکان مبتلا به تاخیر در رشد کمک کند تا مهارت های اجتماعی و عاطفی مورد نیاز برای تعامل با همسالان را توسعه دهند. کودکانی که دارای تاخیر در رشد جسمی و ناتوانی هستند ممکن است در بازی با دیگران ناامن شوند. آنها همچنین ممکن است در موقعیت هایی که به سطح بالایی از فعالیت بدنی نیاز دارند به دلیل اضطراب در مورد درد یا احتمال آسیب، ترس داشته باشند. کاردرمانی می تواند به ایجاد اعتماد به نفس کمک کند تا بتوانند در هنگام بازی با دیگران تجربیات مثبتی داشته باشند.

کاردرمانی به عنوان یک ابزار دگرگون کننده در ایجاد اعتماد به نفس عمل می کند و این کودکان را قادر می سازد تا بدون فشار ترس در تعاملات اجتماعی و بازی های فیزیکی حرکت کنند. با پرداختن به جنبه‌های فیزیکی و عاطفی رشد، درمان به رویکردی جامع برای پرورش افراد کاملاً جامع تبدیل می‌شود.

۴. کاهش خطر آسیب های آینده: مداخله زودهنگام کاردرمانی می تواند به کودکان مبتلا به تاخیر در رشد کمک کند تا یاد بگیرند که چگونه بدن خود را به درستی حرکت دهند و از تجهیزات سازگار استفاده کنند. با کار با کودکان برای بهبود قدرت، انعطاف پذیری و هماهنگی آنها، کاردرمانگران می توانند به کاهش خطرات سقوط و سایر حوادث کمک کنند. این به کودکان اجازه می دهد تا با خیال راحت در ورزش و سایر فعالیت ها شرکت کنند.

بهترین کاردرمانی در کودکان

کاردرمانی کودکان در خانه توسط حلقه مراقبت

اگر فرزند شما با تاخیرهای رشد جسمی دست و پنجه نرم می کند، حلقه مراقبت می تواند کمک کند. ما خدمات کاردرمانی در منزل را برای کودکان و نوجوانان در سراسر تهران ارائه می دهیم. متخصصین ما برنامه های درمانی فردی را ایجاد می کنند که متناسب با سن و جذاب باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خدمات توانبخشی ما برای کودکان و تعیین وقت مشاوره امروز با مرکز تخصصی کاردرمانی تهران تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو + هفت =

× پشتیبانی 24 ساعته