آموزش کودکان اوتیستیک برای شرکت کردن در بازی های تخیلی یکی از روش های جدید در درمان اوتیسم است. بعنوان مثال جوکر بزرگترین الماس جهان را به سرقت برده است و بازگرداندن آن به عهده بتمن و رابین است. در مانیتور ویدئویی ، دستهای نمایشگر حرکت اسباب بازیها  را از طریق مسیر داستان نشان می دهند ، و داستان نیز به عنوان صدای خارج از دوربین ، گفتگو را نشان می دهد.

جان ۶ ساله مانیتور را با توجه تماشا می کند. او اوتیسم است و این تکنیکی است به نام “مدل سازی ویدئویی” که توسط مربیان مرکز کودک در نیو انگلستان (NECC) در ماساچوست استفاده می شود ، جایی که جان و حدود ۲۰۰ کودک دیگر اوتیستیک به مدرسه می روند. وقتی ویدئو به پایان رسید معلم جان با محبت موهای او را نوازش می کند و او را به سمت میز که همان اسباب بازی های بتمن را که در فیلم دیده می شود هدایت می کند. او قرار است دقیقاً به همان شیوه با آنها بازی کند و همان خطوط را همانطور که تازه نشان داده است ، بگوید.

کودکانیکه رشد عادی دارند از طریق تخیل خود با اسباب بازیها ، بازی می کنند. بچه های مبتلا به اوتیسم تخیل ندارند. باید به آنها آموزش داده شود که چگونه به این روش بازی کنند. هدف این است که آنها بتوانند با استفاده از تصورات خود ، این مفهوم را به خوبی درک کنند تا در بازی خود تخیل را گسترش دهند.

 

یادگیری رفتارهای جدید و تغییر حالات مضر

مدل سازی ویدیویی تنها بخش کوچکی از رویکرد کلی NECC است که “تجزیه و تحلیل رفتاری کاربردی” نامیده می شود و به طور گسترده ای به عنوان  طلا در درمان اوتیسم در نظر گرفته می شود. به عبارت ساده تر در تجزیه و تحلیل رفتار کاربردی  کودکان ، مشغول یادگیری رفتارهای جدید هستند و با تقویت مثبت مداوم ، به تغییر رفتارهای مخرب یا مضر کمک می کنند. قسمت دیگری که او در حال مطالعه است همان چیزی است که “توجه مشترک” نامیده می شود ، یک گام اولیه مهم در ارتباط با دیگران است. مثلا یک کودک معمولی را مشاهده می کند ، احتمالاً به دنبال او می رود.البته یک کودک اوتیستیک متوجه این موضوع نمی شود و “این یکی از نشانه های اوتیسم است.” “آنها نمی توانند به آنچه شما می بینید یا فکر می کنید توجه کنند.

برای تشویق آنها به توجه ، اگر کودک نگاهش را دنبال کند ، اتفاق جالبی می افتد یا پاداش می گیرد. به عنوان مثال ، اگر کودک هنگام انجام کار به آن نگاه کند ، یک اسباب بازی الکترونیکی  با کنترل از راه دور فعال می شود. بهبود  توجه مشترک باعث نمی شود همه مهارت های اجتماعی دیگر به راحتی در جای خود قرار گیرند. مانند مدل سازی ویدیویی ، فقط یکی از ابزارهای مورد استفاده در کار فشرده ای است که NECC انجام می دهد. بچه هایی که در مدرسه شرکت می کنند ، در طول سال و ۳۰ ساعت در هفته آموزش می بینند.

 

شروع زود هنگام

هرچه زودتر این نوع درمان شروع شود ، نتایج بهتری را برای کودکان اوتیستیک به همراه دارد. اوتیسم معمولاً تا ۱۸ ماهگی قابل تشخیص است ، اما برخی دانشمندان امیدوارند که در آینده ، آزمایش خون هنگام تولد آن را تشخیص دهد. در ماه می سال ۲۰۰۵ ، محققان دانشگاه کالیفرنیا ، انستیتوی دیویس MIND اعلام کردند که در آزمایش خون کودکان اوتیسم و ​​بدون تشخیص اوتیسم تفاوتهای چشمگیری یافته اند.از نظر سطح پروتئین های مشخصی در خون و تعداد بیشتر انواع سلول های سیستم ایمنی تفاوت وجود داشت. ایده تشخیص زود هنگام به مداخله زودهنگام کمک می کند  که بسیارسودمند است ، بلکه این تصور وجود دارد که همه کودکانی که نهایتا مبتلا به اوتیسم هستند از بدو تولد به آن محکوم شده اند. دانشمندان حدس زده اند که شاید عاملی در محیط وجود دارد که باعث شود کودکانی که مستعد ابتلا به اوتیسم هستند به این اختلال مبتلا شوند. اگر محققان  بتوانند علت را شناسایی کنند  ممکن است بتوانند از ابتلا به اوتیسم جلوگیری کنند. در بعضی موارد ، این اطلاعات ممکن است از پیشگیری کامل و در موارد دیگر درمان مناسب تری برخوردار باشند. با این حال ، خیلی زود است که مطمئناً بگوییم تفاوتهای مشاهده شده در مطالعه چیست. آمارال می گوید: “ما نمی دانیم که یافته های ما علت و معلول را نشان می دهد یا خیر. ممکن است سیستم ایمنی بدن در اوتیسم برخی از کودکان نقش داشته باشد ، اما آن به سادگی نمی تواند یک علت واحد باشد. تحقیقات خود هولندر نشان داده است که ویژگی خاصی در سیستم ایمنی کودکان اوتیسم مربوط به شدت رفتارهای مکرر ، یک علامت شایع اوتیسم است. همین صفت به سندرم تورت و اختلال وسواس-اجباری مرتبط بوده است.

 

درمانهای نوظهور

به تازگی ، هولندر استفاده از Prozac را برای درمان رفتارهای تکراری در کودکان مبتلا به اوتیسم مورد مطالعه قرار داده است. کسانی که دوز کم دارو را به شکل مایع مصرف کرده بودند نسبت به کسانی که دارونما ها را مصرف کرده بودند علائم بهتری را نشان دادند. اما مهارکننده های انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) مانند Prozac درمان مستقلی برای اوتیسم نیستند. هولندر گفت: “درمان انتخابی برای بیشتر افراد یک رویکرد یکپارچه است.

 در دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو ، استاد مایکل مرزنیچ  روی یک برنامه رایانه ای کار می کند تا مهارت های زبانی را به بچه های اوتیسم از طریق  “آموزش مجدد عصبی”  آموزش دهد. ممکن است مثل داستانهای علمی به نظر برسد ، اما این همه حدس و گمان نیست.

دانشمندان دریافته اند که مغزها سفت و سخت نیستند و انعطاف پذیر هستند. برنامه های نرم افزاری مانند برنامه Fast ForWord وجود دارد که می تواند بچه هایی که توانایی های زبانی آنها مختل شده را برای پردازش بهتر گفتار آموزش دهد.

“وینسنت استرلی جونیور ، بنیانگذار و مدیر اجرایی NECC  می گوید ، مردم با انواع روش های درمانی جایگزین روبرو شده اند که وی رژیم های خاصی و درمان سم زدایی جیوه را در بین آنها شمرده است.

به استحضار می رساند مرکز تخصصی اوتیسم با دو شعبه در پاسداران و سعادت آباد، بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه اختلال اوتیسم در طیف های مختلف، کادری مجرب در زمینه اختلال اوتیسم و مجهز به مداخله های موثر در درمان اوتیسم آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد ، لطفا جهت هماهنگی با مرکز تخصصی درمان اوتیسم با شماره های درج شده در قسمت بالای سایت تماس حاصل فرمایید.

آدرس شعبه شرق کلینیک توانبخشی اوتیسم: ابتدای پاسداران، خیابان نگارستان دوم (کاشیها)، خیابان مسجد جامع غدیر خم ، نبش نگارستان چهارم، پلاک ۱۱

با توجه به قرار گرفتن شعبه شرق گفتاردرمانی پاسداران و کاردرمانی پاسداران مناسب برای اهالی محله های نیاوران ، فرمانیه ، اقدسیه ، قیطریه ، منظریه ، کامرانیه ، پاسداران ، شهید عراقی ، مینی سیتی ، شهید محلاتی ، شهید بهشتی ، شهید مطهری ، پایدار فرد ، اسلامی ، دولت ، دیباجی ، اختیاریه ، دروس ، قلهک ، شریعتی ، لویزان ، تهرانپارس ، هنگام ، نارمک ، رسالت ، سید خندان و… می باشد.

آدرس شعبه غرب کلینیک توانبخشی اوتیسم: سعادت آباد ، بلوار پاکنژاد بالاتر از تقاطع  سرو غربی ، خیابان سپیدار ، خیابان شکوفه شمالی ، کوچه نظری ، پلاک ۴۷

با توجه به قرار گرفتن شعبه غرب گفتاردرمانی سعادت آباد و کاردرمانی سعادت آباد و دسترسی به اتوبان یادگار امام ، اتوبان نیایش و بلوار پاکنژاد مناسب برای اهالی محله های شهرک غرب ، سعادت آباد ، جنت آباد ، جنت آباد جنوبی ، جنت آباد مرکزی ، جنت آباد شمالی ، اوین ، ولنجک ، ونک ، امیرآباد ، پونک ، شهران ، بلوار فردوس ، صادقیه ، مرزداران ، ستارخان ، شهرآرا ، دهکده المپیک ، دریاچه چیتگر ، تهرانسر ، اسلامشهر ، یافت آباد و … می باشد.

 

شماره تماس مرکز تخصصی اوتیسم:

۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲

 

مقالات مرتبط:

آمار و ارقام اوتیسم

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

علائم تشخیص اوتیسم

انواع اختلال طیف اوتیسم

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

دلایل اوتیسم چیست؟

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

اختلال خواب در اوتیسم

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

14 − شش =

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته