حس شنوایی یا حس شنیداری ، حسی است که ما را از صداها ی موجود در محیط پیرامون آگاه می سازد. این سر و صداها یا امواج صوتی از طریق گوش ما به مغز می روند. سپس مغز این اطلاعات حسی را پردازش می کند. حس شنوایی ما:

۱. ما را از صداهای موجود در محیط آگاه می سازد.

۲. ما را از جهت صداها آگاه می سازد.

۳. به ما اطلاع می دهد که صدا ایمن است یا خطرناک است.

۴. به ما کمک می کند تا با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم.

 

اگر حس شنوایی ما به خوبی کار نکند چه اتفاقی ممکن است بیافتد؟

وقتی حس شنوایی ورودی های حسی را خیلی خوب پردازش نمی کند ، دو مسئله حسی معمولی وجود دارد: مشکلات در مدولاسیون حسی و تشخیص حسی ضعیف. در پست ما می توانید اطلاعات بیشتری در مورد مدولاسیون و تشخیص حسی داشته باشید ، اختلال پردازش حسی چیست. در اینجا ما در مورد چگونگی تأثیر این مسائل حسی بر حس شنوایی صحبت خواهیم کرد. لطفا توجه داشته باشید که اطلاعات زیر مربوط به مشکل پردازش اصوات در مغز پس از شنیدن آنها است. اختلال پردازش حس شنیداری با مشکل ناتوانایی در شنیدن صداها که در افراد کر یا فاقد قوه شنیداری وجود دارد ، متفاوت است.

 

مدولاسیون حسی ضعیف از حسی شنوایی

هنگامی که حس شنوایی ورودی های حسی را به خوبی تعدیل نمی کند ، سه پاسخ متفاوت وجود دارد. برخی از کودکان و بزرگسالان نسبت به صداها کندتر عمل می کنند. آنها ممکن است برای پاسخ و درک صداها به زمان بیشتری نیاز داشته باشند و یا اینکه به منبع سر و صدا نزدیک شوند. بعضی اوقات کودکان یا بزرگسالان سر و صداهای بیشتری را در محیط جستجو می کنند. آنها ممکن است صدای خود را بلندتر کنند یا به عمد به صداها نزدیک شوند. در حالت دیگر کودکان یا بزرگسالان ممکن است نسبت به صداها حساس باشند. این بدان معنی است که مغز آنها می تواند به سرعت در معرض سر و صدا قرار بگیرند. حساسیت صدا اغلب یکی از اولین موضوعات حسی است که مورد توجه والدین و معلمان قرار گرفته است. کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلال اوتیسم نیز اغلب دارای پردازش حسی از جمله حساسیت صدا هستند. برخی از علائم متداول هر پاسخ حسی عبارتند از:

۱. پاسخ آهسته تر به صداها:

۱. وقتیکه نام او را صدا می کنید پاسخی داده نمی شود.

۲. ممکن است صداها را در محیط نشنود.

 

۲. به دنبال سر و صدا:

۱. عاشق موسیقی و تلویزیون با حجمهای بسیار پر صدا است.

۲. از محیط های پر سروصدا مانند عرصه ورزش ، مراکز خرید ، مراکز تجاری و سینما لذت می برد.

 

۳. حساسیت به سر و صدا:

۱. صداهای بلند و غیرمنتظره (آژیرها ، زنگ مدرسه) را دوست ندارد.

۲. با یک صدای ناگهانی و غیر منتظره از جایش پریده و وحشت زده می شود.

۳. به راحتی با سر و صداهای پس زمینه مانند صدای ماشین چمن زنی در محیط بیرون ، تهویه هوا ، یخچال یا وزوز چراغ های فلورسنت حواسش پرت می شود.

هنگامی که حساسیت به صداها وجود دارد ممکن است کودک یا بزرگسال بصورت مداوم نسبت به صداهای روزمره در محیط واکنش بیش از حد داشته باشند. این مسئله کودک یا بزرگسال را از آنچه مورد نیاز گوش دادن و توجه است منحرف می کند. این ممکن است به معنای آن باشد که از مکان های خاصی اجتناب می کنند ، به عنوان مثال کودکانی که از توالت فرنگی اجتناب می کنند زیرا صدای خشک کن دست را دوست ندارند. حساسیت به سر و صدا نیز اغلب می تواند منجر به واکنش “جنگ ، گریز یا انجماد” در مغز شود. ما این موضوع را بیشتر در پست حساسیت به سر و صدا بحث می کنیم.

 

تشخیص شنوایی ضعیف

تشخیص حسی به «چه» و «کجا» اشاره دارد. از نظر شنوایی ، این مربوط به خصوصیات صداها است. مثلا صدا چقدر بلند بود؟ گام صدا چقدر است؟ صدا از کدام جهت به وجود آمد؟ سر و صدایی آشنا بود یا جدید؟ این صدای مادر شما بود یا صدای پدر شما؟ آیا صدایی است که دوست دارد؟ آیا ریتمی برای آن وجود داشت؟ کودکان و بزرگسالان با مهارت تشخیص شنوایی ضعیف در پردازش همه این صداها دچار مشکل هستند.

 

چرا حس شنوایی برای یادگیری و مشارکت مهم است؟

توانایی تمرکز و حضور در صدای صحیح برای یادگیری و مشارکت ضروری است. اگر در یک مهمانی هستید و یک دوست داستانی را برای شما بازگو می کند ، باید بتوانید صداهای دیگر موجود در پس زمینه را نادیده بگیرید و روی صدای آنها متمرکز شوید. برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلال پردازش حسی گاهی اوقات این امر غیرممکن است. موسیقی پس زمینه ممکن است چیزی باشد که مغز آنها به جای بلندگو درک می کند و بنابراین گوش دادن و مشارکت برای آنها بسیار سخت است.

در مدرسه و محل کار باید بتوانید به درس یا جلسات توجه کنید. حس شنوایی برای کمک به یادگیری و مشارکت شما بسیار مهم است. اگر گوش نمی دهید ، احتمالاً اطلاعات مهم را از دست خواهید داد. بعضی اوقات کودکان و بزرگسالان مبتلا به اختلالات پردازش حسی سعی در گوش دادن دارند اما مسائل حسی آنها پردازش صداهایی را که می شنوند سخت تر می کند.

 

در مورد تشخیص حسی با صدا چطور؟

تشخیص صدا هر روز مخصوصاً در کلاس بسیار مهم است. کودک باید بتواند بین صداها برای موفقیت در دروس آوایی ( تلفظ وهجاهای کلمات ) تفاوت قائل شود. آنها باید بتوانند تشخیص دهند که کدام زنگ مربوط به صدای ناهار و کدام زنگ هشدار دهنده است. آنها باید بتوانند بین صدای معلم و پچ پچ عمومی تمایز قائل شوند. همچنین مهم است که بدانید صدا از کجا هدایت می شود تا بتوانید به روشی صحیح نگاه کنید. همین کار در محل کار یا خانه نیز صادق است ، درک “چه” و “کجا” صداها واقعاً مهم است!

در نهایت حس شنوایی ما برای کمک به حمایت از ارتباط بسیار مهم است. در حالی که در صورت کم شنوایی گزینه هایی برای برقراری ارتباط وجود دارد ، صحبت کردن روشی معمولی است که انسانها بوسیله آن ایده ها و نیازهای خود را با یکدیگر به اشتراک گذاشته و ارتباط برقرار می کنند.

بنابراین در اینجا این مطلب را دارید، مقدمه ای بر حس شنوایی برای کسانی که سعی در کمک به کودک یا بزرگسالانی دارند که اختلال پردازش حسی دارند. اگر می خواهید اطلاعات بیشتری از ما بشنوید ، با ما در پست های بعدی همراه باشید.

 

مقالات مرتبط:

نکاتی به والدین برای کودکان کم شنوا

بهترین مرکز تربیت شنوایی کودکان کم شنوا

درمان اختلال پردازش شنوایی

حساسیت شنیداری چیست؟

مرکز گفتار درمانی در تاخیر کلامی

مرکز گفتار درمانی در اوتیسم

مرکز گفتار درمانی در فلج مغزی

مرکز گفتاردرمانی در لکنت زبان کودکان

مرکز گفتار درمانی در منزل

مرکز گفتار درمانی در دیزآرتری

۱ دیدگاه. پیغام بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

سه + 5 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته