مکمل های طبیعی ADHD: بهترین ویتامین ها و مواد معدنی برای نقص توجه و بیش فعالی

 

چه مکمل ها یی به کاهش علائم نقص توجه وبیش فعالی(ADHD) کمک می کند؟

تحقیقات نشان می دهد که داروها در بسیاری از کودکان و بزرگسالان با علائم اختلال نقص توجه (ADHD یا ADD) به  خوبی عمل می کنند. با این حال والدین قبل از شروع دارودرمانی برای پسر یا دختر هشت ساله فارغ از تاثیر آن به تحقیق در رابطه با دارو می پردازند.

لازم به ذکر است که عوارض جانبی دارو درمانی باید در نظر گرفته شود و این که تاثیر داروها برای کنترل هر یک از علائم در کودکان نقص توجه وبیش فعالی یکسان نیستند. بنابراین بعضی از والدین به دنبال جایگزین هایی مانند تغذیه، ورزش، و مکمل ها هستند تا علائم کودک خود را کاهش دهند.

مهم است که بدانیم که مکمل ها چه هستند. مکمل ها مواد مغذی پایه برای سلامتی و عملکرد مطلوب شما را فراهم می کنند که ممکن است در رژیم غذایی شما نباشند. مکمل ها شامل ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین ها و چربی ها هستند. از مواد افزودنی گیاهان دارویی محصولات گیاهی هستند که لزوما مواد مغذی نیستند، اما ممکن است تأثیر مثبت بر سلامت و عملکرد داشته باشند.

حالا اجازه دهید به مکمل های ویژه ای که برای ADHD توصیه می شود نگاه کنیم. هر مکمل ذکر شده در اینجا یک تحقیق دارد تا از اثربخشی آن در بهبود برخی علائم حمایت کند.

در صورت امکان، با یک پزشک مشورت کنید تا به شما در ترکیب مکمل ها در برنامه درمان کمک کند. مدیریت مکمل ها و سایر درمان های متداول نیاز به تخصص دارد. برای یک خانواده دشوار است که این کار را به تنهایی انجام دهد.

 

اسید چرب امگا ۳ برای ADHD

امگا ۳ به طور معمول به شکل روغن ماهی است که احتمالا بهترین مکمل برای ADHD است. مطالعات متعدد، تاثیر مثبت امگا۳ را در زمینه بیش فعالی،نقص توجه یا رفتار تکانشی نشان می دهد.

علیرغم تمام مطالعات انجام شده در مورد امگا -۳، سوالات در مورد دوز بهینه و نحوه ارائه آن به دیگران باقی می ماند. اسید های چرب مهم امگا -۳ EPA و DHA هستند که در اکثر برچسب های محصولات ذکر شده اند.

در مجموع ۱۰۰۰ میلی گرم توصیه می شود. ازEPA  بعلاوه DHA (اضافه کردن هر دو با هم) برای بچه های کوچکتر ۲۰۰۰میلی گرم و برای نوجوانان ۱۵۰۰ میلی گرم استفاده می شود برای کسانی که در بین این میانگین سنی هستند باید EPA به اندازه ۱٫۵ تا ۲ برابر DHA باشد. اکثر گومماهای امگا ۳ این سطوح بالاتر را ارائه نمی دهند، بنابراین بهترین گزینه این است که کپسول یا مایع خود را به فرزندان خود بدهید. برای کودکان که گیاهخوار هستند، روغن جلبک در دسترس است، اما برای دریافت مقدار کافی EPA و DHA نیاز به دوزهای بالا هست.

مکمل مربوطه، فسفاتیدیلسرین است. این یک نوع مولکول مشتق شده از اسیدهای چرب است که نقش مهمی در سیگنال های سلولی ایفا می کند. چند مطالعه کوچک نشان می دهد که ممکن است برای ADHD مفید باشد.این مکمل می تواند به تنهایی یا به همراه یک مکمل غذایی ماهیانه مصرف شود.

 

روی برای ADHD

  روی را برای کودکان مبتلا به نقص توجه وبیش فعالی  توصیه می کنیم . این ماده معدنی به اندازه امگا ۳ و آهن مورد تحقیق قرار نگرفته است، اما تحقیقات مثبتی نیز در زمینه استفاده از روی در کودکان نقص توجه وبیش فعال وجود دارد. یک مطالعه با یک روانپزشک نشان داد که مصرف روی باعث کاهش تقریبا ۴۰ درصد در مقدار محرک (دارو)مورد نیاز برای بهبود عملکرد کودکان با اختلال نقص توجه و بیش فعالی است.

مطالعات دیگر بهبود علائم ADHD را به طور کلی نشان داده اند. سطوح روی را می توان در خون اندازه گیری کرد، اما بدون نیاز به انجام اولین آزمایش خون می توان روی را روزانه به اندازه ۲۰ تا ۲۵ میلی گرم استفاده کرد.

 

ویتامین D برای ADHD

در بسیاری از کودکان آمریکایی میزان ویتامین D بطور غیرطبیعی کم است. تحقیقات جدید نشان می دهد که سطح ویتامین D در کودکان مبتلا به ADHD نسبت به کودکان بدون اختلال کمتر است.

دریک مطالعه مشخص شد در مادرانی که در دوران بارداری میزان ویتامین D کمتری داشتند احتمال بیشتری وجود داشت که فرزندانشان ADHD داشته باشند. مطالعاتی وجود ندارد که نشان دهد ویتامین D در کودکان مبتلا به ADHD علائم آنها را بهبود می بخشد.

 

آهن برای ADHD

سطح پایین آهن معدنی می تواند مشکل بزرگی در کودکان مبتلا به ADHD باشد. مطالعات نشان داده اند که آهن برای عملکرد طبیعی مغز بسیار مهم است و درمان با آهن مکمل می تواند علائم اختلال ADHD را بهبود بخشد.

قبل از دادن مکمل آهن به کودک خود، اندازه گیری سطح آهن در خون فرزندتان اهمیت دارد.پزشکان هموگلوبین ، هماتوکریت و سطح آهن را در گلبول های قرمز خون اندازه گیری می کنند.

توصیه می شود که پزشکان همچنین سطح فریتین را بررسی کنند که میزان آهن را کنترل می کند. که در کودکان ADHD اغلب کم یا مرزی هستند. یک مطالعه نشان داد که میانگین میزان فریتین در کودکان نقص توجه و بیش فعالی ۲۲ و در مقایسه در کودکان بدون اختلال ADHD 44 بود.

مکمل آهن اگر کودک دارای سطح فریتین کمتر از ۳۰ باشد توصیه می شود. مهم است که از یک محصول آهن تلفیقی استفاده کنید که مشکل یبوست یا معده را کاهش می دهد. معمولا با ۳۰-۴۰ میلی گرم شروع می شود. از آهن  روزانه و اندازه گیری سطح فریتین در سه تا شش ماه شروع می شود.

 

مولتی ویتامین یا Multimineral برای ADHD

مهم است که کودکان مبتلا به ADHD مقدار کافی از طیف گسترده ای از ویتامین ها و مواد معدنی را استفاده کنند، اما تا همین اواخر، تحقیقات کمی انجام شده است که نشان می دهد مصرف مولتی ویتامین برای ADHD مفید است. تحقیقات نشان می دهد که ترکیبی از مولتی ویتامین ها یا Multimineral برای کودکان مبتلا به اختلال ADHD و اختلالات عاطفی مؤثر است که اغلب توسط کودکان مخالف نشان داده می شود.

 

منیزیم برای ADHD

این ماده معدنی به طور مستقیم توجه را بهبود نمی بخشد، اما می تواند فعالیت بیش از حد، تکانشگری یا بی خوابی را آرام کند، که باعث کم توجهی می شوند. منیزیم  برای کودکان مفید است.یک کودک می تواند با خیال راحت ۱۰۰-۳۰۰ میلی گرم مصرف کند. منیزیم عنصری دو بار در روز به شکل گلیسینات منیزیم، سیترات یا کلات مصرف می شود.فرم سیترات منجر به دفع مدفوع شود.

 

inositol برای ADHD

inositol در مقادیر بسیار کم در تعدادی از غذاها یافت می شود. در دوزهای مشخص، به مقابله با تکانشگری و اضطراب کمک می کند. دوز مناسب برای بچه ها بر اساس وزن آنها محاسبه می شود.

 

ginkgo biloba برای ADHD

این گیاه برای هزاران سال  برای بهبود عملکرد شناختی استفاده می شده است. مطالعاتی کوچک نشان داده است که ممکن است در کودکان مبتلا به ADHD مفید باشد بعضی از کودکان جینکو را به عنوان یک محرک دریافت کردند، در حالی که دیگران پلاسبو (دارو نما )را گرفتند. کسانی که جینکو را دریافت کردند، میزان پاسخگویی ۳۵ درصدی را از لحاظ بهبود توجه نشان دادند. این اثر بر روی بیش فعالی یا رفتار تکانشی نیست.

 

گیاهان دیگر برای ADHD

Bacopa و gotu kola، که بخشی از داروهای آیورودا (طب سنتی هندوستان) هستند، هر دو برای درمان ADHD مورد استفاده قرار می گیرند، اما پزشکی غرب در مورد آنها تحقیق کمی انجام داده است.

 

 

چگونه مکمل ها می توانند کمک کنند؟ آیا آنها یک جایگزین برای دارو هستند، یا می توانند با هم مورد استفاده قرار گیرند؟ چه مدت طول می کشد تا کار کند؟ آیا می توانند عوارض جانبی داشته باشند؟

۱.چگونه مکمل ها توجه،رفتار تکانشگری و بیش فعالی را بهبود می بخشند؟

برای بررسی تاثیر مکمل ها یکی از راهکارهای ممکن این است که به گروهی از کودکان دچار نقص توجه و بیش فعالی مکمل و به گروهی دیگر پلاسبو(دارونما) داده شود بعد دو گروه با هم مقایسه شوند تحقیقات زیادی در این زمینه انجام شده است و چک لیست های زیادی توسط خانواده و معلمان پر شده اند.در بسیاری از موارد توجه و تمرکز ،بیش فعالی و رفتار تکانشگری بهبود یافته اند.مشخص کردن تاثیر هر مکمل به تنهایی روی هر کودک با اختلال نقص توجه و بیش فعالی امری دشوار است.

 

۲.آیا مکمل ها به اندازه داروها علائم اختلال نقص توجه و بیش فعالی را بهبود می بخشند؟

در بیشتر موارد جواب نه است.مکمل ها باعث بهبود علائم نقص توجه و بیش فعالی می شوند ولی از نظر درمانی تاثیر داروها هم بیشتر و هم سریعتر است.مقایسه تاثیر آنها با داروها در اختلال نقص توجه و بیش فعالی بسیار دشوار است. شایان ذکر است که مکمل ها به طور کلی عوارض جانبی کمتری نسبت به دارو دارند و پتانسیل کمتری برای عوارض جانبی شدید دارند.از مکمل ها به عنوان بخشی از یک برنامه درمان تلفیقی استفاده می شود که شامل مداخلات مربوط به مدرسه، والدین، خواب و ورزش است.

 

۳.چه مدت طول خواهد کشید تا نتایج پس از شروع یک مکمل را مشاهده کنید؟

این به نوع مکمل و میزان اختلال کودک بستگی دارد. بعضی از خانواده ها گفته اند که در طی روزهای شروع روغن ماهی بهبود یافته اند؛ خانواده های دیگر بعد از یک ماه بهبودی ندیده اند. چند ماه قبل از تصمیم گیری در مورد اینکه آیا مکمل ها مفید هستند یا خیر منتظر بمانید.

 

۴. آیا مکمل ها عوارض جانبی دارند؟

بعضی از مکمل ها دارای عوارض جانبی هستند، اما عوارض آنها کمتر از عوارض جانبی داروهای مورد استفاده در ADHD است. به عنوان مثال، آهن ممکن است باعث یبوست یا درد شکمی شود. مهم است که هر نشانه ای را که پس از شروع یک یا چند مکمل رخ می دهد متوجه شوید.

 

مرکز تخصصی درمان نقص توجه و بیش فعالی

آدرس شعبه شرق: ابتدای پاسداران، خیابان نگارستان دوم (کاشیها)، خیابان مسجد جامع غدیر خم ، نبش نگارستان چهارم، پلاک ۱۱

با توجه به قرار گرفتن شعبه شرق مرکز تخصصی نقص توجه و بیش فعالی در پاسداران مناسب برای اهالی محله های نیاوران ، فرمانیه ، اقدسیه ، قیطریه ، منظریه ، کامرانیه ، پاسداران ، دولت ، دیباجی ، اختیاریه ، دروس ، قلهک ، شریعتی ، تهرانپارس ، هنگام ، نارمک ، رسالت ، سید خندان و… می باشد.

 

آدرس شعبه غرب: سعادت آباد ، بلوار پاکنژاد بالاتر از تقاطع  سرو غربی ، خیابان سپیدار ، خیابان شکوفه شمالی ، کوچه نظری  پلاک ۴۷

با توجه به قرار گرفتن شعبه غرب مرکز تخصصی نقص توجه و بیش فعالی در سعادت آباد و دسترسی به اتوبان یادگار امام ، اتوبان نیایش و بلوار پاکنژاد مناسب برای اهالی محله های شهرک غرب ، سعادت آباد ، جنت آباد جنوبی ، جنت آباد مرکزی ، جنت آباد شمالی ، اوین ، ولنجک ، ونک ، امیرآباد ، پونک ، شهران ، بلوار فردوس ، صادقیه ، مرزداران ، ستارخان ، شهرآرا  و … می باشد.

 

شماره تماس مرکز تخصصی نقص توجه و بیش فعالی:

۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲

 

مقالات مرتبط با اختلال نقص توجه و بیش فعالی:

علائم اختلال ADHD

ADHD در مقابل ADD

ADHD و اختلالات خواب

زندگی اجتماعی کودکان ADHD

نقش والدین در کودکان ADHD

بازی درمانی در کودکان با اختلال ADHD

آب درمانی در اختلال نقص توجه و بیش فعالی

 

۲ دیدگاه.

× پشتیبانی 24 ساعته