دانشمندان در اولین مطالعه نشان دادند که کودکان دو زبانه مبتلا به اختلال طیف اوتیسم می توانند فعالیت های ذهنی را راحت تر از افراد اوتیستیک یک زبانه تغییر دهند. اختلال طیف اوتیسم (ASD) یکی از نگرانی های رو به رشد در ایالات متحده است که برآورد می شود ۱ نفر از هر ۶۸ کودک به اختلال طیف اوتیسم مبتلا می شود. با وجود شیوع و سالها تحقیق هنوز چندین سوال بی پاسخ در مورد چگونگی و چرایی اختلال ASD  و بهترین راه برای مدیریت آن وجود دارد.

 

فواید ذهنی دو زبانه بودن

شواهد در حال رشدی وجود دارد که نشان می دهد دو زبانه بودن باعث افزایش عملکردهای اجرایی می شود که مجموعه ای از فرایندهای شناختی از جمله کنترل توجه ، مهار رفتار و حافظه کاری است. عملکردهای اجرایی همچنین شامل انعطاف پذیری شناختی است که از آن به عنوان تغییر استفاده می شود. این موضوع مورد علاقه مطالعه حاضر است. اعتقاد بر این است که بهبود عملکرد اجرایی اتفاق می افتد زیرا استفاده از دو زبان به این معنی است که فرد باید به سرعت و سریع بین حالت های ذهنی تغییر کند. با گذشت زمان و با تمرین ، این تغییر سیستم های زبانی ممکن است عملکرد کلی شناختی را ارتقاء دهد.

اگرچه تعداد زیادی از مطالعات در مورد بهبود عملکردهای اجرایی در افرادی که دو زبانه هستند ، انجام شده است اما همه اینها تأثیر قابل توجهی پیدا نکرده اند. همچنین ، برخی از محققان هرگونه پیشرفت گزارش شده در انعطاف پذیری شناختی را به سایر عوامل مانند گروه اقتصادی اجتماعی یا مهارت های بهتر حافظه اختصاص می دهند. بحث زیادی در مورد این موضوع باقی مانده است. کودکان مبتلا به ASD در تغییر وظایف ، ” تغییر” دچار مشکل هستند ، زیرا انعطاف پذیری شناختی آنها مختل است. برخی از ویژگی های رایج اختلال ASD این مسئله را نشان می دهد. به عنوان مثال ، آنها توجه و تمرکز محدود تری دارند و تمایل دارند کارها را بدون تغییر و در یک روتین روزانه انجام دهند.

نویسندگان مطالعه حاضر می خواستند تاکید کنند که آیا دو زبانه بودن برای کودکان مبتلا به ASD ، تا آنجا که به انعطاف پذیری شناختی مربوط می شود ، فایده دارد. نویسندگان سؤالی را که می خواهند به آن پاسخ دهند ، مطرح کردند: ” آیا دو زبانه می تواند اختلال در تغییر را در کودکان مبتلا به ASD را کاهش دهد؟ “

هدایت این تیم توسط پروفسور آپارا نادیگ ، نویسنده ارشد ، از دانشکده علوم ارتباطات و اختلالات در دانشگاه مک گیل در مونترال ، کانادا انجام شد. این یافته ها در ژورنال منتشر شده است.

 

انعطاف پذیری شناختی

این مطالعه شامل ۴۰ کودک بود که از این تعداد ۲۰ کودک با شرایط عادی (۱۰ تک زبانه و ۱۰ دو زبانه) و ۲۰ نفر مبتلا به اختلال ASD بودند.(۱۰ تک زبانه و ۱۰ دو زبانه) هیچکدام از آنها ناتوانی ذهنی نداشتند. هر شرکت کننده یک کار مبتنی بر رایانه را انجام داد که شامل مرتب سازی اشیاء بود. در حین انجام کار ، به آنها طیف وسیعی از اشیاء ارائه شد و از آنها خواسته شد که آنها را بر اساس رنگ مرتب سازی کنند. پس از مدتی از آنها خواسته شد تا به ترتیب طبقه بندی شوند. این تغییر می تواند برای کودکان مبتلا به ASD چالش برانگیز باشد و تمایل به عملکرد کمتری در این زمینه دارند. مشخص شد که کودکان دو زبانه مبتلا به ASD ، تعویض شناختی را آسان تر از کودکان تک زبانه با ASD اداره می کنند. اما همانطور که انتظار می رفت ، حافظه کاری بین گروهها معادل بود.

وی اظهار داشت: ” داشتن شواهد صوتی بیشتر برای خانواده ها هنگام استفاده از تصمیمات مهم آموزشی و تربیتی کودک بسیار مهم است ، زیرا اغلب به آنها توصیه می شود که قرار گرفتن کودک مبتلا به ASD به بیش از یک زبان ، فقط مشکلات زبان آنها را بدتر کند.”

وی ادامه می دهد ، ” اما تعداد قابل توجهی از خانواده ها با کودکانی که دارای اختلال ASD هستند ، وجود دارند که استفاده آنها از دو یا چند زبان روشی معمول و ارزشمند است و همانطور که می دانیم در جوامع دو زبانه مانند ما در مونترال صحبت کردن فقط یک زبان می تواند باشد. مانع قابل توجهی در بزرگسالی برای اشتغال ، تحصیلات و فرصت های جامعه است. “

اگرچه این یافته ها جالب توجه است ، این مطالعه دارای کاستی هایی است. به عنوان مثال ، این شامل ۴۰ کودک (فقط ۱۰ نفر از آنها فرزندان دو زبانه با ASD بودند). به همین دلیل آزمایش های بسیار بزرگتری مورد نیاز است.

به استحضار می رساند مرکز تخصصی درمان اوتیسم با دو شعبه در پاسداران و سعادت آباد، بیش از ۱۵ سال سابقه در زمینه اختلال اوتیسم در طیف های مختلف، کادری مجرب در زمینه اختلال اوتیسم و مجهز به مداخله های موثر در درمان اوتیسم آماده ارایه خدمات به شما عزیزان می باشد ، لطفا جهت هماهنگی با مرکز تخصصی درمان اوتیسم با شماره های درج شده در قسمت بالای سایت تماس حاصل فرمایید.

آدرس شعبه شرق کلینیک توانبخشی اوتیسم: ابتدای پاسداران، خیابان نگارستان دوم (کاشیها)، خیابان مسجد جامع غدیر خم ، نبش نگارستان چهارم، پلاک ۱۱

با توجه به قرار گرفتن شعبه شرق کاردرمانی در شریعتی و گفتاردرمانی در شریعتی مناسب برای اهالی محله های نیاوران ، فرمانیه ، اقدسیه ، قیطریه ، منظریه ، کامرانیه ، پاسداران ، شهید عراقی ، مینی سیتی ، شهید محلاتی ، شهید بهشتی ، شهید مطهری ، پایدار فرد ، اسلامی ، دولت ، دیباجی ، اختیاریه ، دروس ، قلهک ، شریعتی ، لویزان ، تهرانپارس ، هنگام ، نارمک ، رسالت ، سید خندان و… می باشد.

آدرس شعبه غرب کلینیک توانبخشی اوتیسم: سعادت آباد ، بلوار پاکنژاد بالاتر از تقاطع  سرو غربی ، خیابان سپیدار ، خیابان شکوفه شمالی ، کوچه نظری ، پلاک ۴۷

با توجه به قرار گرفتن شعبه غرب کاردرمانی در شهرک غرب و گفتاردرمانی در شهرک غرب و دسترسی به اتوبان یادگار امام ، اتوبان نیایش و بلوار پاکنژاد مناسب برای اهالی محله های شهرک غرب ، سعادت آباد ، جنت آباد ، جنت آباد جنوبی ، جنت آباد مرکزی ، جنت آباد شمالی ، اوین ، ولنجک ، ونک ، امیرآباد ، پونک ، شهران ، بلوار فردوس ، صادقیه ، مرزداران ، ستارخان ، شهرآرا ، دهکده المپیک ، دریاچه چیتگر ، تهرانسر ، اسلامشهر ، یافت آباد ، شهریار و … می باشد.

 

شماره تماس مرکز تخصصی اوتیسم:

۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲

 

مقالات مرتبط:

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

دلایل اوتیسم چیست؟

آمار و ارقام اوتیسم

درمان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اختلال خواب در اوتیسم

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو + 1 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته