شما برای تشخیص و درمان مشکلات ارتباطی و گفتاری فرزندتان دست به کار شده اید و شروع به مراجعه به یک متخصص گفتار درمانی کرده اید. اولین سوالی که از متخصص خود می پرسید این است که گفتاردرمانی فرزند من چقدر طول می کشد؟

اجازه دهید با گفتن این نکته شروع کنم این سوالی است که هر مراجع باید از گفتاردرمانگر خود بپرسد. به عنوان متخصص گفتاردرمانی، مأموریت ما کمک به مردم برای برقراری ارتباط بهتر از طریق تنظیم و برآورده کردن اهداف و مقاصد واقعی است. هدف ما طولانی کردن درمان نیست البته این بدان معنا نیست که ما از درمان سریع حمایت می‌کنیم، رفع برخی از مسائل زمان زیادی طول نمی‌کشد، در عوض اعتقاد ما این است که اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی، سنگ بنای گفتار درمانی هستند و شما به عنوان مراجع این حق را دارید که از پزشک خود در خصوص زمان درمان سوال کنید.

گفتار درمانی چقدر باید طول بکشد؟

هیچ پاسخ دقیق و سریعی برای تعیین دقیق مدت زمان مورد نیاز برای گفتاردرمانی وجود ندارد. با این حال می‌توانید بر اساس فاکتورهای زیر بررسی کنیم که جلسات گفتاردرمانی چقدر باید طول بکشد:

-مشکلی که به آن می‌پردازید: هرچه موضوع پیچیده‌تر باشد، رسیدگی کامل به آن در درمان نیاز به زمان بیشتری دارد. به عنوان مثال درمان اختلال طیف اوتیسم در گفتاردرمانی بسیار زمانبر خواهد بود در حالیکه گفتاردرمانی در تاخیر گفتاری نیاز به زمان کمتری دارند. با این حال صرف نظر از پیچیدگی موضوع، گفتاردرمانگر شما باید اهدافی را تعیین کند که در مدت زمان معقولی (۶ ماه یا کمتر) قابل دستیابی باشند. یعنی ظرف ۶ ماه پس از شروع درمان، انتظار پیشرفت قابل اندازه گیری منطقی است.

-تعداد جلسات درمان: هرچه بیشتر با گفتاردرمان خود در هفته تمرین کنید، سریعتر به اهداف خود خواهید رسید. باز هم این موضوع با مشکلی که بدنبال درمان آن هستیم مرتبط است، اما کار کردن با یک گفتاردرمان بر روی اهداف گفتار-زبان شما شبیه کار کردن با یک مربی شخصی در باشگاه است. . . ارائه بازخورد و مربیگری در زمان واقعی ارزش زیادی دارد تا بتوانید روی کارهایی که به شما آموزش می دهد بیشتر متمرکز مانده و سریعتر به اهداف خود دست یابید.

-تمرین مستقل: این بزرگترین عاملی است که تعیین می‌کند چقدر طول می‌کشد تا به اهداف گفتاری و زبانی خود برسید. بله، مهم‌تر از اینکه چند بار گفتاردرمانگر خود را می‌بینید، یا حتی نوع مشکلی که به آن می‌پردازید، اهمیت دارد. برای مثال اگر هفته ای یک بار با مربی شخصی خود ملاقات می کنید اما در غیر این صورت اصلاً ورزش نمی کنید، شانس برنده شدن در مسابقات مردان آهنین تقریباً بسیار کم است. اگر هفته ای یک بار با مربی خود ملاقات کنید و ۶ روز دیگر در هفته را به دویدن، دوچرخه سواری و شنا در هر جایی که می روید بگذرانید، شانس شما برای ادعای عنوان به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. گفتار درمانی تفاوتی ندارد. هرچه بیشتر تمرین کنید، سریعتر به هدف خود خواهید رسید.

زمان لازم برای گفتاردرمانی

نتیجه

این قوانین برای افراد در هر سنی و با انواع مختلف چالش ها صادق است. بنابراین گفتار درمانی چقدر باید طول بکشد؟ خوب، یک پاسخ یکسان برای این سوال وجود ندارد. مدت زمان درمان متفاوت است، از دوره های کوتاه تا طولانی، بسته به موضوع خاصی که کودک به آن می پردازد. کودکان ممکن است به صورت هفتگی یا چندین بار در هفته در جلسات گفتار درمانی شرکت کنند و درمان کلی آن چند هفته، ماه یا حتی سال‌ها طول بکشد. ولی با تعریف موفقیت به صورت مرحله به مرحله و قابل اندازه گیری، ملاقات مکرر با گفتاردرمانگر خود و مسئول نگه داشتن خود در برابر تمرین روزانه، شما و گفتاردرمانگرتان باید بتوانید پاسخی داشته باشید که برای شما منطقی باشد.

شما می توانید جهت کسب مشاوره حرفه ای در زمینه مدت زمان گفتاردرمانی از طریق شماره های درج شده روی سایت با مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

14 − 8 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته