اختلال نقص توجه یکی از اختلالاتی است که امروزه بسیاری از افراد را در سنین مختلف درگیر خود کرده و مشکلات زیادی را به وجود آورده است. کاردرمانی در نقص توجه می تواند یک راهکار درمانی برای برطرف کردن طیف گسترده ای از مشکلات مربوط به این افراد باشد. اگر با مشکلات اختلال نقص توجه آشنایی داشته باشید حتما می دانید که روی بخش های مختلف زندگی از جمله مدرسه، زندگی روزمره در خانه، محیط های دوستانه و … تاثیر می گذارد. کاردرمانی در نقص توجه می تواند به کودکان و بزرگسالان مبتلا به این اختلال کمک کند تا بر مشکلات خود غلبه کرده و عملکرد بهتری را در زندگی روزمره از خود نشان دهند. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که علاقه مند به داشتن اطلاعات بیشتر درباره مزایای کاردرمانی در نقص توجه هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما ادامه این مطلب را با دقت مطالعه کنید تا اطلاعات مورد نیاز خود درباره این موضوع را به دست بیاورید.

کاردرمانی در نقص توجه

اهمیت خدمات کاردرمانی در نقص توجه

کاردرمانی در نقص توجه بیشتر روی مهارت هایی تمرکز دارد که تقریبا هر فردی در زندگی شخصی خود به این مهارت ها نیاز دارد تا بتواند به صورت مستقل در زندگی روزمره عمل کند و به کسی وابسته نباشد. اولین قدمی که برای استفاده از خدمات کاردرمانی در اختلال نقص توجه وجود دارد این است که متخصص با شخص صحبت می کند تا متوجه شود که اختلال نقص توجه چگونه روی مهارت های مربوط به زندگی روزمره او تاثیرگذار بوده است و دقیقا چه مهارت هایی را تحت تاثیر خود قرار داده است. این مهارت ها ممکن است شامل مهارت های درسی، مهارت های زندگی شخصی، مهارت های مربوط به مدرسه و محیط های بازی برای کودکان، مهارت های مربوط به زندگی شغلی و … باشد. در گام بعدی با یک برنامه ریزی درست یک کاردرمانگر تلاش می کند تا این مهارت ها را در فرد تقویت کند.

اهمیت کاردرمانی در نقص توجه

مدیریت زمان از جمله خدمات کاردرمانی در نقص توجه

برای افرادی که مبتلا به اختلال نقص توجه یا ADHD هستند معمولا مدیریت پروژه ها و فعالیت های پیچیده، برنامه ریزی و زمان بندی برای انجام کارهای روزمره زندگی، انجام کارهایی که نیازمند صرف زمان زیادی هستند و همینطور فعالیت هایی که ضرب الاجل های خیلی سریع دارند بسیار سخت است و این افراد در انجام دادن چنین فعالیت هایی معمولا با مشکلات زیادی مواجه می شوند. کاردرمانی برای نقص توجه می تواند در موارد زیر به افرادی که به این اختلال مبتلا هستند کمک کند:

-ایجاد یک برنامه برای انجام یک فعالیت و اجرای درست آن

-کمک به انجام دادن وظایف به ترتیب درست

-انجام کارها در بازه های زمانی مناسب

-به افراد مبتلا به اختلال نقص توجه کمک می کند تا متوجه شوند که چه زمانی باید سرعت کارهای خود را افزایش دهند و چه زمانی باید سرعت را کاهش دهند.

-انتخاب زمان مناسب برای انجام دادن یک فعالیت خاص

درمان نقص توجه در کودکان

تقویت مهارت های سازماندهی با کمک خدمات کاردرمانی

موفقیت در مدرسه برای کودکان و همینطور موفقیت در محیط کار برای بزرگسالان نیازمند این است که افراد مبتلا به نقص توجه مهارت های مربوط به سازماندهی خود را نیز تقویت کنند. کاردرمانی در نقص توجه به افراد مبتلا به این اختلال در موارد زیر کمک می کند:

-پیش بینی دقیق آنچه که برای تکمیل کردن یک پروژه مورد نیاز است.

-تقسیم کردن یک فعالیت بزرگ به فعالیت های کوچکتر که انجام دادن آنها ساده است.

طبق گفته بسیاری از متخصصانی که در این زمینه وجود دارند تقسیم کردن کارهای بزرگ و پیچیده به فعالیت های کوچکتر یکی از مهم ترین مهارت هایی است که کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه باید آن را فرا بگیرند. دلیل این موضوع این است که کودکانی که نقص توجه دارند معمولا فعالیت ها را بسیار پیچیده می بینند و نمی توانند عملکرد خوبی را در انجام دادن فعالیت هایی که پیچیده هستند از خود نشان دهند. بنابراین با یادگیری این مهارت توسط متخصصان کاردرمانی می توانند بسیاری از مشکلات خود را برطرف کنند.

دکتر متخصص نقص توجه کودکان

بهبود عملکرد اجرایی در افراد مبتلا به اختلال نقص توجه

کودکانی که با اختلال نقص توجه درگیر هستند با مجموعه پیچیده ای از مهارت های فکری مرتبط به یکدیگر که به عنوان کارکردها و عملکردهای اجرایی شناخته می شوند مشکل دارند. تحقیقاتی که در این زمینه صورت گرفته است نشان می دهد که این مشکلات تا بزرگسالی نیز ادامه پیدا می کنند و مشکلاتی را در این خصوص به وجود می آورند. کاردرمانی در نقص توجه می تواند به صورت زیر این مشکلات را برطرف کند:

-بهبود حافظه فعال

-بهبود مهارت های مربوط به برنامه ریزی

-دانستن این که کودکان چگونه باید حواس خود را جمع کرده و روی یک موضوع خاص تمرکز کنند.

-تعیین اولویت ها در فعالیت های مختلف

-کنترل تکانه ها و عوامل حواس پرتی

بهترین دکتر نقص توجه تهران

بهبود مهارت های اجتماعی

اختلال نقص توجه می تواند به میزان بسیار زیادی روی مهارت های اجتماعی کودکان و حتی بزرگسالان نیز تاثیرگذار باشد و مشکلات زیادی را در این خصوص برای آنها به وجود بیاورد. این اختلال باعث می شود تا افراد رفتارهای تکانشی داشته باشند، حرف دیگران را قطع کنند یا این که با شیوه های پرخاشگرانه با آنها ارتباط بگیرند. کاردرمانی در نقص توجه می تواند برای رفع این مشکل نیز مورد استفاده قرار گیرد و مزایای زیر را به همراه داشته باشد:

-آموزش پیروی از دستورالعمل های مختلف در مدرسه یا محیط خانه

-کاهش میزان تحریک پذیری در محیط هایی مانند مدرسه

-آموزش برطرف کردن نیازهای فردی به کودکان در زندگی روزمره و به خصوص در مدرسه

-آموزش نحوه استراحت کردن به این کودکان

-آموزش صبر کردن زمانی که شخص دیگری با آنها صحبت می کند.

-رعایت کردن نوبت در زمان بازی کردن

-پیدا کردن دوست

بهترین دکتر متخصص نقص توجه کودکان

ابزارها و دستگاه های کمکی

یکی از مهم ترین مزایای کاردرمانی در نقص توجه این است که متخصص کاردرمانگر به کودکان آموزش می دهد تا چگونه بتوانند از ابزارهایی که در محیط اطراف آنها وجود دارد استفاده کنند و زندگی روزمره را برای خود ساده تر کنند. این مزیت بسیار بزرگ می تواند برای کودکان مبتلا به اختلال نقص توجه بسیار مفید باشد. از جمله مواردی که در این خصوص به کودکان آموزش داده می شود می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-استفاده از توپ های یوگا

-تخته های اسکوتر

-دستگاه هایی که نوسان ایجاد می کنند.

-بالشتک های هوا

-سایر دستگاه هایی که برای همسان سازی شخصی مورد استفاده قرار می گیرند.

بهترین دکتر متخصص نقص توجه

چگونه یک متخصص کاردرمانی در نقص توجه پیدا کنیم؟

برای پیدا کردن یک متخصص کاردرمانی در نقص توجه شما باید به فاکتورهای کلیدی و بسیار مهمی توجه داشته باشید. اولین نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که سعی کنید از متخصص هایی کمک بگیرید که رفتار مناسبی با کودک داشته باشند و کودک در کنار آنها احساس امنیت و آرامش داشته باشد. علاوه بر این داشتن تخصص و دانش کافی در زمینه کاردرمانی برای کودکانی که مبتلا به اختلال نقص توجه هستند یکی دیگر از فاکتورهای کلیدی و مهم است که باید به آن دقت کنید. کاردرمانگری که روی پردازش حسی کودکان کار می کند و می تواند مشکلات مربوط به آن را در کودکانی که نقص توجه دارند برطرف کند می تواند یک گزینه بسیار خوب برای کودک شما باشد. شما باید سعی کنید نحوه برخورد کاردرمانگر با کودک و ارزیابی های او را با دقت بررسی کنید تا مطمئن شوید که کاردرمانگری که انتخاب کرده اید می تواند یک گزینه خوب برای کودک شما باشد.

استفاده از خدمات کاردرمانی در نقص توجه در کلینیک تخصصی ما

کلینیک تخصصی ما در زمینه کاردرمانی یکی از بهترین کلینیک های موجود در این زمینه است که خدمات جامع و کاملی را به شما ارائه می دهد. شما در این کلینیک می توانید از طیف گسترده ای از خدمات مجموعه ما استفاده کرده و از مزایای آن بهره مند شوید. خدمات کاردرمانی در نقص توجه با بالاترین کیفیت به تمام افراد در همه سنین ارائه می شود. یکی از مهم ترین ویژگی های کلینیک ما تخصص و تجربه بالای متخصصان ما در این زمینه است و به همین علت نیز شما می توانید نسبت به نتیجه استفاده از این خدمات نهایت اطمینان را داشته باشید. مزیت بسیار مهم دیگری که استفاده از خدمات کلینیک تخصصی ما برای شما دارد این است که شما می توانید با کمترین هزینه ممکن از این خدمات استفاده کنید و به میزان زیادی در هزینه های خود صرفه جویی کنید.

 

 

صحبت پایانی

کاردرمانی در نقص توجه دارای کاربردهای بسیار زیادی است و می تواند به افرادی که مبتلا به این اختلال هستند کمک زیادی بکند. از جمله مزایای آن می توان به بهبود مهارت های اجتماعی، بهبود عملکرد اجرایی، مهارت های سازماندهی و … اشاره کرد. برای استفاده از خدمات بهترین متخصص در زمینه کاردرمانی برای افرادی که مبتلا به اختلال بیش فعالی هستند به شما پیشنهاد می کنیم حتما از خدمات مرکز تخصصی درمان نقص توجه و بیش فعالی استفاده کرده و از مزایای آن بهره مند شوید.

 

مقاله های مرتبط

اتاق تاریک

اتاق شنیداری

اتاق سنسوری روم

بیش فعالی یا نقص توجه

توجه و تمرکز و انواع توجه

کاردرمانی در بیش فعالی کودکان

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

نقش والدین در درمان بیش فعالی کودکان

زندگی اجتماعی کودکان بیش فعال

مرکز تخصصی رفتار درمانی کودکان

مرکز تخصصی درمان اختلال یادگیری

بازی درمانی در درمان بیش فعالی

اختلال نقص توجه و بیش فعالی یا اوتیسم؟

آلرژی دوران بارداری با اختلال اوتیسم و ADHD مرتبط است.

آیا بین آفت کش ها و اختلال ADHD ارتباطی وجود دارد؟

خطرات ناشی از عدم درمان اختلال نقص توجه و بیش فعالی

مشکلاتی که می تواند به معنای اختلال ADHD در بزرگسالان باشد. 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

شش + 11 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته