دلایل زیادی وجود دارد که خانواده ها به گفتاردرمانگر مراجعه می کنند. برخی از آنها توصیه گفتاردرمانی را از پزشک یا متخصص اطفال دریافت می کنند. برخی دیگر پس از اینکه متوجه شدند فرزندشان برای برقراری ارتباط مشکل دارد یا از کودکان همسن خود عقب مانده است، به دنبال کمک حرفه ای می روند. بدون در نظر گرفتن این موضوع، زمانی که تصمیم خود را گرفتید، وقت آن است که یک آسیب شناس گفتار و زبان، که به عنوان گفتار درمانگر نیز شناخته می شود را پیدا کنید. انتخاب گفتار درمانگر مناسب همیشه تصمیم آسانی نیست. موارد زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید که شامل ماهیت اختلال ارتباطی یا بلع، شرایط درمانگر، در دسترس بودن زمان‌بندی و موارد دیگر می باشد. در اینجا چند فاکتور مهم وجود دارد که باید در فرآیند شما برای یافتن یک گفتار درمانگر عالی نقش داشته باشند.

چگونه می توان گفتاردرمانگر عالی را پیدا و انتخاب کرد؟

عواملی که در انتخاب گفتار درمانگر باید در نظر گرفته شوند؟

گفتار درمانگران زیادی در تهران وجود دارند. نکته کلیدی این است که یکی را پیدا کنید که برای خانواده شما مناسب باشد. در پایان روز، باید مطمئن باشید که گفتار درمانگر شما دارای تخصص بالینی برای بهبود ارتباطات فرزندتان است. آنها باید فردی باشند که بتوانید با او یک رابطه قوی و قابل اعتماد ایجاد کنید:

عواملی که در انتخاب گفتار درمانگر باید در نظر گرفته شوند؟

۱. اختلال یا مشکل ارتباطی فرزند شما چیست؟

گفتار درمانی دامنه وسیعی از اختلالات را شامل می شود که شامل اختلالات گفتار و زبان، ارتباطات اجتماعی، شناختی-ارتباطی، مسائل حرکتی یا تغذیه دهان و بلع می باشد. در حالی که گفتاردرمانگرها می توانند طیف وسیعی از سنین و تشخیص ها را ارزیابی و درمان کنند، یافتن فردی که در حوزه مورد نیاز شما با تجربه باشد، بسیار مهم است. به عنوان مثال گفتاردرمانی که در رشد اولیه زبان در کودکان خردسال تخصص دارد، ممکن است کار با یک بازمانده سکته مغزی که عملکرد شناختی محدودی دارد راحت نباشد.

تصور کنید می خواهید شروع به آموزش گیتار کنید. هر معلم گیتار می تواند آموزش های اساسی برای شروع به شما ارائه دهد. با این حال آیا می خواهید گیتار کلاسیک را یاد بگیرید؟ برقی؟ بلوز؟ جاز؟ آکوستیک؟ R&B؟ پیدا کردن یک معلم با بینش و تجربه در سبک مورد نظر به شما کمک می کند تا بر مقیاس های مناسب و الگوهای ضربه زدن تسلط پیدا کنید.

هنگام جستجوی یک گفتاردرمانگر خوب، مطمئن شوید که اعتبار، تخصص بالینی و تجربه درمان مراجعان با نیازهای مشابه را از او بخواهید.

کجا می خواهید گفتار درمانی دریافت کنید؟

۲. کجا می خواهید گفتار درمانی دریافت کنید؟

دو محیط اصلی وجود دارد که کودکان گفتار درمانی دریافت می کنند: در مراکز دولتی یا خصوصی. هر مکانی مزایا و معایب خود را دارد.

گفتار درمانی در مراکز دولتی عموماً ارزان ترین گزینه است. بسیاری از مراکز دولتی در بحث گفتار درمانی با کمبود کارکنان و کمبود منابع مواجه هستند. این می تواند به معنای زمان انتظار طولانی، برنامه های نامنظم به دلیل تعطیلات و مهمتر از همه، فقدان آموزش شخصی و یک به یک باشد. با توجه به حجم کودکانی که در مراکز دولتی به گفتار درمانی نیاز دارند، گفتاردرمانگران اغلب جلسات گروهی را با چند کودک برگزار می کنند که همگی با نیازهای متفاوت هستند.

اگر از گزینه‌های دولتی خود ناراضی هستید یا می‌خواهید برای بهبود پیشرفت فرزندتان به دنبال مراقبت‌های اضافی باشید، مسیر تمرین خصوصی را در نظر بگیرید.

رفتن به یک کلینیک خصوصی مزایای زیادی دارد. اول، فرزند شما توجه و حمایت شخصی از گفتار درمانگر را دریافت خواهد کرد. درمانگر دستورالعمل ها را متناسب با نقاط قوت و اهداف ارتباطی کودک تنظیم می کند.

دوم، والدین ممکن است همیشه نتوانند با گفتاردرمانگران مراکز دولتی تعامل داشته باشند. با پرداخت خصوصی، می توانید راحت تر یک رابطه قوی والدین-درمانگر ایجاد کنید و در مورد پیشرفت فرزندتان در تماس باشید.

سوم، با گفتار درمانی خصوصی، انتخاب بهتری دارید که با کدام گفتار درمانگر کار کنید. این کار پیدا کردن کسی که نیازهای فرزند شما را برآورده می کند، آسان تر می کند.

درست است که گفتار درمانی در یک کلینیک خصوصی معمولاً هزینه بیشتری دارد. اگر به اندازه کافی خوش شانس باشید که بیمه داشته باشید، پوشش شما می تواند این هزینه ها را کاهش دهد.

بهترین گفتاردرمانگر تهران

۳. گفتار درمانی آنلاین در مقابل گفتار درمانی حضوری

چندی پیش، گفتار درمانی مستلزم این بود که مراجع و درمانگر از نظر فیزیکی در یک اتاق قرار بگیرند. امروزه سلامت از راه دور باعث شده است که بسیاری از ما خدمات مراقبت های بهداشتی از جمله گفتار درمانی را دریافت کنیم. از ارزیابی تا تشخیص تا درمان مبتنی بر شواهد، گفتاردرمانی آنلاین مانند مراقبت‌های سنتی و حضوری عمل می‌کند. تنها تفاوت این است که به جای نشستن رو در رو در یک اتاق، از طریق نرم افزار کنفرانس ویدیویی رو در رو می نشینید. گفتار درمانی آنلاین این فواید را نیز ارائه می دهد:

-راحتی: زمان رفت و آمد لازم نیست. کودک شما در خانه، جایی که راحت تر است، درمان می شود.

-برنامه ریزی انعطاف پذیر: گفتار درمانی آنلاین اغلب در عصرها یا آخر هفته ها در دسترس است.

-مشارکت والدین: شرکت در گفتار درمانی آنلاین با فرزندشان برای والدین و مراقبان آسان است. شما می توانید به راحتی پیشرفت فرزند خود را پیگیری کنید و یاد بگیرید که چگونه به او کمک کنید تا در خانه تمرین کند، که منجر به پیشرفت سریعتر می شود.

اگر تصمیم به رفتن به مسیر آنلاین دارید، مطمئن شوید که یک متخصص با تجربه در گفتار درمانی آنلاین را پیدا کرده اید. فراتر از ارائه مراقبت عالی، گفتاردرمانگران آنلاین باید در نگه داشتن کودکان در یک محیط مجازی ماهر باشند. مثال‌ها ممکن است شامل بازی‌های رایانه‌ای تعاملی، استفاده از پس‌زمینه‌های مختلف و دادن دسترسی از راه دور به فرزندتان برای نقاشی روی تخته سفید مجازی باشد. گفتاردرمانگر همچنین باید بداند که چگونه والدین و مراقبان را در درمان مشارکت دهد تا آنها برای کمک به فرزندشان در بین جلسات آموزشی مجهز شوند.

چطور می توانم گفتار درمانگر را در نزدیکی خود پیدا کنم؟

چطور می توانم گفتار درمانگر را در نزدیکی خود پیدا کنم؟

استفاده از معیارهای ذکر شده در بالا به شما کمک می کند تا جستجوی خود را محدود کنید و گفتاردرمانی را پیدا کنید که مناسب نیازهای شما باشد. مکان های زیادی برای جستجوی گفتاردرمانگر وجود دارد از جمله:

-مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران: تیم بزرگی از درمانگران واجد شرایط را با طیف وسیعی از تخصص ها ارائه می دهد. پس از یک مشاوره رایگان برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اهداف ارتباطی خود، مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران، شما را با یک گفتاردرمانگر بر اساس نیاز، موقعیت مکانی و در دسترس بودن شما (از جمله عصرها و آخر هفته ها) مطابقت می دهد.

-توصیه پزشک یا متخصص اطفال: ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما ممکن است بتواند شما را به یک گفتاردرمانگر محلی ارجاع دهد.

-شرکت بیمه: اگر بیمه درمانی دارید، با آنها تماس بگیرید تا با بیمه نامه ها و پوشش های گفتار درمانی بهتر آشنا شوید. آنها ممکن است فهرستی از ارائه دهندگان گفتار درمانی درون شبکه ای داشته باشند که می توانید در خصوص آنها تحقیق کنید و با آنها تماس بگیرید.

-دایرکتوری های آنلاین: چندین فهرست آنلاین وجود دارد که می توانید گفتار درمانگران را بر اساس موقعیت مکانی و مدارک خود جستجو کنید که می توان به موتور جستجوی گوگل اشاره کرد.

-دانشگاه ها: همانطور که گفته شد، دریافت درمان از دانشجویی که برای تبدیل شدن به یک گفتاردرمانگر تحصیل می کند، ممکن است برای برخی خانواده ها گزینه مناسب و مقرون به صرفه باشد.

 

مقاله های مرتبط

انواع رایج اختلالات گفتار

سیر تکامل گفتاری کودکان

کودک دو ساله من حرف نمیزنه!

کودک سه ساله من حرف نمیزنه!

گفتاردرمانی برای کودک ۱ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۲ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۳ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۴ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۵ ساله

مراحل رشد طبیعی گفتار و زبان

علائم هشدار دهنده تأخیر تکاملی

نقاط عطف رشد کودک یک ساله

نقاط عطف رشد کودک ۱۸ ماهه

تأخیرهای رشدی در کودکان ۳ تا ۵ سال

شایع ترین علت تاخیر رشد در کودکان

چرا کودک ۴ ساله من صحبت نمی کند؟

تمرینات گفتاری برای کودکان ۴ تا ۶ ساله

تاثیر مشکلات گفتاری کودکان در نارساخوانی

حرف نزدن کودک تا چه سنی طبیعی است؟

بایدها و نبایدهای تمرین گفتار درمانی در خانه

چه زمانی باید نگران حرف نزدن کودک باشیم؟

آیا می توانم گفتاردرمانی را در منزل انجام دهم؟

چه زمانی کودکان از توانبخشی فشرده سود می برند؟

نکاتی برای موفقیت کودکان با تاخیر گفتاری در مدرسه

کودک ۱۸ماهه من صحبت نمی کند، آیا باید نگران باشم؟

اگر کودک ۲ یا ۳ ساله شما صحبت نمی کند چه باید کرد؟

کودک من همه چیز را می فهمد، اما هنوز صحبت نمی کند!

چگونه تماشای صفحه نمایش بر رشد گفتار و زبان کودک تأثیر می گذارد؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 − 3 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته