وقتی والدین یا معلم کودکی را در حال جویدن لباس یا وسایل دیگر می بینند ، ممکن است نشان دهنده هشداری باشد. و ممکن است به عنوان یک پرچم قرمز برای سایر اختلالات حسی مانند اختلال پردازش حسی یا اختلال اوتیسم دیده شود.

همانطور که در مقاله ما در مورد جستجوی حسی دهان اشاره کردیم ، اطفال و نوزادان به طور معمول چیزهایی را در دهان خود قرار می دهند. آنها از مکیدن استفاده می کنند تا به آرامش و تسکین خود کمک کنند. با بزرگتر شدن ، از دهان خود برای کاوش در جهان استفاده می کنند. بسیار طبیعی است که کودکان تا سن ۱۸ تا ۲۴ ماهگی همه چیز را در دهان خود بگذارند. با این حال انتظار می رود که این رفتار وی کاهش یابد و سرانجام متوقف شود. برخی از کودکان با اختلال پردازش حسی یا اختلال اوتیسم همچنان بعد از دو سالگی به جویدن اشیاء ادامه می دهند. ممکن است کودک را در حال جویدن یقه یا آستین لباس ببینید. آنها همچنین ممکن است موارد دیگری مانند مو ، مداد ، اسباب بازی یا هر چیز دیگری را که می توانند در دست خود بگیرند ، بجوند.

برای کودک جویدن لباس – همه چیز مربوط به حس عمقی است!

تصور می شود که جویدن ، بخش بزرگی از بازخورد حس عمقی را به مغز می بخشد. تصور می شود که حس عمقی یا بازخورد ماهیچه ها و مفاصل برای مغز بسیار آرام بخش و سازمان یافته است. عضله فک ما یکی از قویترین عضلات بدن است و جویدن ، بنابراین بخش بزرگی از بازخورد حس عمقی را به مغز می بخشد.

غالباً وقتی کودکی در حال جویدن لباس است ، سعی در کمک به آرام کردن خود دارد. آنها از بازخورد حس عمقی عضلات فک استفاده می کنند تا به خودشان کمک کنند تا خود را تسکین دهند و تنظیم کنند. این ممکن است به این دلیل باشد که آنها بوسیله ورودیهای حسی دیگری (مانند سر و صدا) در محیط  دچار اضافه بار حسی شده اند و آنها در حال تجربه بار اضافی حسی هستند یا آنها ممکن است در مورد چیزی نگران باشند. ممکن است که سرعت فعالیت بیش از حدی باشد که آنها بتوانند فعالیت را ادامه دهند. گاهی اوقات ممکن است کودکی را ببینید که مشغول جویدن لباس است ، زیرا به آنها کمک می کند تا توجه خود را جلب کنند. در بعضی موارد ممکن است تاخیری در رشد نیز داشته باشد ، ما این موضوع را با جزئیات بیشتر در پست خود در جستجوی حسی دهان و دندان شرح می دهیم.

 

چگونه می توانم به کودک برای متوقف کردن جویدن لباس و سایر موارد کمک کنم؟

در مرحله اول به شناسایی الگوی موجود در هنگام جویدن کودک بپردازید. آیا بیشتر در خانه یا مدرسه ، در طول مدت ترم یا تعطیلات اتفاق می افتد؟ آیا بیشتر در هنگام صبح یا عصر اتفاق می افتد؟ آیا یک رویداد یا فعالیتی وجود دارد که کودک را مجبور می کند لباس های خود را بیشتر بجود مثلاً امتحانات یا رفتن به مدرسه؟ آیا این رفتار زمانیکه نگران می شوند یا دچار اضافه بار حسی می شوند ، افزایش می یابد؟

وقتی الگویی وجود داشته باشد ، ممکن است بتوانید آنچه را که موجب برانگیختگی فرزند شما می شود را شناسایی کنید. اگر این یک رویداد یا فعالیت خاص باشد امیدوارم بتوانید آنرا تطبیق دهید تا موفقیت فرزندتان آسانتر و با استرس کمتری همراه باشد. فرزند شما ممکن است از انجام برخی از فعالیتهای زیر قبل از این رویداد برای کمک به خود بهره مند شود. فعالیت های سنگین قبل و بعد نیز ممکن است مفید باشد. می توانید از برخی از پیشنهادات زیر برای کمک به فرزند خود استفاده کنید تا کمی آرامتر باشد:

 

اضافه بار حسی

وقتی فکر می کنید که می تواند با اضافه بار حسی مرتبط باشد ، باید در نظر بگیرید که چگونه می توان این اضافه بار حسی را کاهش داد. این ممکن است به معنای اضافه کردن زمان کمتری در طول هفته به برنامه فرزندتان باشد و ممکن است به کار اضافی سنگین در طول روز کمک کند. برخی از فعالیتهای پیشنهادی در زیر نیز ممکن است کمک کند. همچنین کودک شما ممکن است از ارزیابی توسط یک متخصص کاردرمانی که در رویکرد یکپارچگی حسی آموزش دیده ، برای کمک و پشتیبانی بیشتر در مورد پردازش حسی بهره مند شود. برای کودکانی که بیشتر نگران یا مضطرب هستند و به همین دلیل سعی در آرامش خود دارند ، استفاده از راهکارهای پیشنهادی برای اضطراب نیز می تواند مفید باشد.

 

در زیر فعالیتهایی برای کمک به متوقف کردن جویدن لباس یا وسایل دیگر پیشنهاد شده است:

 

غذاهای جویدنی

لطفا توجه داشته باشید که بسیاری از این فعالیت ها شامل مواد غذایی است. انتظار می رود که بزرگسالانی که از این پیشنهادات استفاده می کنند ، آلرژی یا نیاز رژیم غذایی کودک را در نظر بگیرند.

می توانید وسایل جویدنی را در جعبه نهار کودک خود قرار دهید یا در مواقعی که نیاز به آرام شدن دارند از آنها استفاده کنید. مواد غذایی شامل موارد زیر است:

* میوه خشک شده – انبه بخصوص خوب است همانطور که سیب است ، پاپایا ، آناناس و موزهای کوچک بسیار مناسب است.

* muesli میله ای (مخلوطی از غلات مغذی و خوشمزه برای صبحانه است. از هر نوع میوه خشکی می توانید استفاده کنید از بادام و گردو می توانید استفاده کنید و با مقداری شیر در کاسه مخلوط کنید به همراه توت ها و میو ها های تازه…)

* شیرین بیان

* آدامس

* Flapjack سنتی یکی از سریع ترین ، ساده ترین و مهم ترین محصولات پخته شده است. این یک دستور غذای سنتی با اضافه کردن میوه های خشک شده خوشمزه، عسل و موز است. 
Flapjack  سنتی و همچنین Flapjack  میوه بسیار سالم هستند، زیرا آنها عمدتا از جوهای پر از آهن، روی و ویتامین B ساخته می شوند، بنابراین می توانید بدون گناه زیاد غذا بخورید.

 

نفس کشیدن

تمرینات تنفس به طور فزاینده ای نشان داده می شود که به آرامش و سازماندهی سیستم عصبی و مغز ما کمک می کند. نسخه پرداخت شده از برنامه Headspace دارای برخی از مراقبه های تنفسی با هدایت عالی برای کودکان است. دمیدن حباب همچنین راهی آسان برای کمک به کودکان خردسال است که نفس عمیق تری بکشند. نی ها نیز سرگرم کننده و یک روش ساده برای ترغیب کودکان به نفس عمیق هستند.

 

کار سنگین

پیشنهاد شده است که ورودی حسی ناشی از فعالیتهای سنگین  آرام بخش و سازمان یافته هستند. کودکانی که جویدن دارند نیز احتمالاً از ورودی حس عمقی بدن مانند پریدن روی یک ترامپولین بزرگ یا شنا ، به خصوص غواصی در زیر آب بهره مند می شوند.

 

اسباب بازیهای جویدنی حسی می توانند در متوقف کردن جویدن لباس به کودک کمک کنند.

اگر فرزند شما همه اوقات در حال خوردن چیزهای روزمره است ، ممکن است استفاده از یک اسباب بازی حسی به او کمک کند. بسیاری از اسباب بازی های مختلف جویدن وجود دارد. برخی شبیه وسایل روزمره مانند گردنبند یا دستبند هستند. موارد دیگر مشخص تر هستند. هنگام انتخاب یک اسباب بازی جویدنی حسی ، مفید است که اولاً بدانید کودک شما چقدر سخت می جود و همچنین جایی که در دهان دوست دارد جویدن را تجربه کند.

اگر آنها با زور زیاد گاز بزنند ، اسباب بازی های ضخیم تر و مستحکم تر برای جویدن توصیه می شود. اگر ترجیح می دهند دندانهای پشت خود را تحریک کنند ، ممکن است یک اسباب بازی باریک تر مناسب تر باشد. وقتی کودک روی دندانهای جلوی خود اشیاء را می جود ، اسباب بازی دایره ای تر ممکن است برای آنها بهتر باشد. در زمانیکه کودک مکیدن را مانند جویدن انجام می دهد ممکن است یک اسباب بازی کمی ضخیم تر را ترجیح دهد.

پیشنهادات زیادی برای راه حل های ارزان قیمت اسباب بازی مانند لوله آکواریوم یا نی وجود دارد. ما می دانیم که چرا والدین گزینه ارزانتری را ترجیح می دهند ، اما خوشحال نیستیم که این موارد را توصیه کنیم ، زیرا دانستن اینکه آیا آنها بی خطر هستند دشوار است. محصولات پلاستیکی یکبار مصرف حاوی BPA هستند. اسباب بازی های جویدنی حسی از شرکت های معتبر به طور خاص برای این منظور طراحی شده اند.

 

ویبریشن (لرزش)

برخی از کودکان همچنین لرزش را مفید می دانند. محصولی به نام ARK z-vibe وجود دارد که بسیار مقاوم است و برای کودکان طراحی شده است. بهترین اصطلاح جستجو برای پیدا کردن این “ARK Z-vibe” است زیرا سایر اصطلاحات نتایج جستجوی جالبی را ارائه می دهند!

 

چرا فرزند من هنوز چیز هایی را در دهان خود قرار می دهد؟

مرکز تخصصی مشاوره کودکان و نوجوانان

۱۴ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

 • سلام دختر من متولد اسفند ۹۴ هست زمان دیدن فیلم و یا کلیپ هرچی دم دستش باشه میذاره دهن با دندون گاز میگیره موندم علتش چیه و چیکار کنم مثلا دیشب پلاک گردنش روجوری جویده بود که مثل یه تیکه فلز شده بود ممنون میشم کمک کنید

 • سلام و درود فراوان
  قرار دادن اشیاء داخل دهان در این سن عادی نیست. و معمولا در زمانی دیده میشود که کودک از نظر ذهنی، درکی، شناختی و گفتاری دچار تاخیر تکاملی باشد.
  ولی اگر از نظر ذهنی و گفتاری تاخیری نداشته باشد، احتمال وجود مشکلات حسی یا مشکلات دهان و دندان ممکن است.
  ولی برای تشخیص دقیق نیاز به ارزیابی حضوری می باشد.

 • باسلام و احترام- عرضم بحضورتان پسر بنده که ۱۴ ساله است و در کلاس هشتم مشغول به تحصیل می باشد ، به شدت هر چیزی که دم دستش باشد می جود (مخصوصاً هنگام تماشای تلویزیون) طوری که حالت و شکل وسایلی که جویده است تغییر می کند و اصلاً قابل استفاده نمی باشند. وسایلی مثل عروسک های خواهر کوچکش- تیوپ خمیر دندان ، قوطی کرم ها ، خودکارها ، لگوهای خانه سازی ، آستین لباس هایش و … ممنون می شوم اگر در این رابطه راهنمایی و یا توصیه هایی را جهت درمان و ترک عادت فرزندم بفرمایید.

 • سلام و درود فراوان
  البته در خصوص فرزند شما با توجه به سن نیاز به اطلاعات دیگری نیز می باشد. تا رفتار فرزندتان بهتر مورد بررسی دقیق قرار بگیرد ولی یکی از مواردیکه که ممکن است وجود داشته باشد اضطراب زیاد و بیقراری میباشد که با جویدن اشیاء سعی در آرام کردن خود دارد.

 • باسلام پسرم چهارساله است وتقریبا چهار ماهی هست که یقه لباس و وسایل سفت را می جود..هر چی بیشتر سعی میکنیم که ترک بیشتر سمتش میرود..راهنمایی بفرمایید ممنون میشم.

 • سلام و عرض ادب
  این قضیه ممکن است در موارد متفاوتی مثلا اضطراب، مشکلات حسی، تاخیر های رشدی و مشکلات دهان و دندان دیده شود که برای تشخیص بهتر باید ارزیابی دقیق و جامعی از کودک انجام بپذیرد.

 • سلام.
  دختر من ۸ سال و نیمه است و بخصوص در هنگام تماشای ویدیو های یوتیوب یا تلویزیون یقه للاسش یا موهاش رو میجوه. گاهی اوقات دیگه مثل زمانی.که داره تمرینات درسی رو انجام میده هم اینکار رو می کنه. از نظر گفتاری تا حدودی تاخیر داره و دچار SLI هست. ایا ممکنه این دو به هم ربط داشته باشن و راه حل این مشکل چی هست؟ ممنونم از پاسختون.

 • سلام و درود فراوان
  فرزند شما احتمالا تاخیر تکاملی دارد و علاوه بر گفتار در مهارتهای دیگری همچون هماهنگی حرکتی، درک، شناخت نسبت به همسالان در سطح پایین تری قرار داشته باشد.
  البته مشکل مطرح شده ممکن است بعلت اضطراب یا حتی مسائل حسی باشد که هر کدام راهکارهای مربوط به خود را دارند و بهتر است توسط متخصص ارزیابی صورت بگیرد و براساس مشکلات موجود طرح درمانی پایه ریزی شود.

 • سلام ، دختر من ۲ سال و نیم اش است وحد اکثر وقت لباس و دیگر وسایلش، و یا انگشتانش را مخورد که شاید خیلی موقع پیش امده که ما نتوانستیم ناخن هایش را بیگریم.
  تشکر

 • سلام و عرض ادب
  البته برای پاسخ و راهنمایی به اطلاعات بیشتری در خصوص فرزند شما نیاز هست ولی بنظر میرسد که اختلال حسی داشته باشد.

 • با سلام پسرم سه سال و یکماهه هست،در هفته ۳۶بخاطر مسمومیت بارداری مجبور شدیم بدنیا بیاریمش، تو دستگاه نبود و کودک ترم بود،اما خیلی کوچیک بود.کل روند رشدی مثل نشستن راه رفتن دندان دراوردن رو با تاخیر داشت برای اطمینان در نه ماهگی چکاب مغز هم شد و ام ار اآی همه سالم بود. الان هنوز حرف نمیزنه و با اینکه گفتاردرمانی میبرم بی نهایت برای تمرین مقاومت میکنه و حتی درحین بازی یا رقص متوجه میشع دارم تمرین میدم زود میگه نه نه و انجام نمیده
  شدیدا هر وسایلی از جمله لباس، اسباب بازیهاش،قاشق،هرچیزی رو میذاره دهنش در حدی که جای دندوناش میمونه

 • سلام و درود
  با توجه به توضیحاتتون کودک بیقرار می باشد و تحمل کاری و دستور پذیری پایینی دارد و بهتره از ماساژ درمانی، کاردرمانی حسی (جهت مشکلات حسی بویژه داخل دهان) و بازی درمانی جهت بهبود این موارد استفاده کنید تا در گفتار درمانی نتیجه بهتری حاصل شود.

 • سلام دختر من ۸ سال دارد کلاس اول است زمان انجام تکالیف ارام وبا دقت است طبق بررسی مشاور پرهوش است انواع حرکات را انجام میدهد هیچ مشکلی ندارد اما با دلیل و بی دلیل پرخاشگری میکند حرف ناشایست میزند افراد را می زند وکلیه وسایل و موارد را به دهان می برد و با دندان عقبی می جود دستمال کاغذی روغن گلیسرین.واشر و… مکرر میگوید من اجازه میدهم بچه ام هرکاری بخواهد بکند مداوم در حال فیلم گرفتن از خودش است اگر کار اشباهی بکند برای خواسته بعدی مکرر عذرخواهی میکند لطفا راهنمایی کنید

 • سلام و عرض ادب
  با توجه به توضیحات مطرح شده بنظر می رسد فرزند شما اختلال اضطرابی دارد و به همراه آن دچار مشکلات رفتاری نیز می باشد. بنابراین حتما از متخصصین کودکان جهت مشاوره در مورد مشکلات احتمالی فرزندتون کمک بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته