درمان توصیه شده برای آفازی معمولا گفتار و زبان درمانی است. گاهی اوقات آفازی خود به خود بدون درمان بهبود می یابد. در مرکز تخصصی درمان آفازی درمان توسط دکتر متخصص گفتاردرمانی انجام می شود. اکثر افراد مبتلا به آفازی به ساعت های زیادی گفتار درمانی و زبان درمانی نیاز دارند تا به پتانسیل کامل خود بازگردند. مراکز ما با دو شعبه در تهران، استفاده از تکنیک ها و متدهای روز دنیا از بهترین مراکز درمان آفازی در ایران می باشند.

مرکز تخصصی درمان آفازی

گفتار و زبان درمانی چگونه کمک کند؟

برای افراد مبتلا به آفازی، گفتار درمانی در مرکز تخصصی درمان آفازی با اهداف زیر انجام می شود:

-کمک به بازیابی هر چه بیشتر گفتار و زبان (کاهش آسیب)

-به شما کمک می کند تا به بهترین شکل ممکن ارتباط برقرار کنید (افزایش فعالیت و مشارکت).

-یافتن راه های جایگزین برای برقراری ارتباط (استفاده از راهبردهای جبرانی یا کمک)

-اطلاعاتی در مورد آفازی به بیماران و بستگان آنها ارائه دهد.

-نحوه انجام درمان به شرایط شما بستگی دارد.

در مرکز تخصصی درمان آفازی ممکن است برای برخی افراد یک دوره فشرده گفتار و زبان درمانی توصیه شود. که شامل تعدادی جلسه است که در مدت زمان کوتاه تری انجام می شود. اما گفتار و زبان درمانی می تواند خسته کننده باشد و یک دوره درمانی فشرده برای همه مناسب نخواهد بود. برای برخی افراد، جلسات کوتاه‌تر و فشرده‌تر ممکن است توصیه شود. درمان گفتاردرمانی در آفازی ممکن است جلسات انفرادی، گروهی یا با استفاده از فناوری هایی مانند برنامه های رایانه ای باشد. برای بسیاری از افراد مبتلا به آفازی ناشی از سکته مغزی، سریع‌ترین تغییرات در اوایل هفته‌ها و ماه‌ها پس از سکته است. اما پیشرفت‌ها را می‌توان سال‌ها و حتی دهه‌ها بعد مشاهده کرد.

بهترین مرکز درمان آفازی

ارزیابی گفتاردرمانی قبل از درمان آفازی

در بهترین مرکز درمان آفازی درمانی که دریافت می کنید به سلامت عمومی شما و مشکلاتی که در مهارت های گفتاری، زبانی یا اجتماعی خود دارید بستگی دارد. یک ارزیابی دقیق قبل از شروع درمان انجام می شود تا درمانگر بتواند تشخیص دهد که کدام جنبه از زبان یا گفتار شما بیشترین مشکل را دارید. متخصصین گفتاردرمانی در کلینیک با شما و خانواده‌تان صحبت می‌کند تا تعیین کنند که آیا مشکلات شما به درک زبان مربوط می‌شود یا در بیان خود مشکل دارید. سپس ارزیابی بر روی مناطقی متمرکز خواهد شد که باید در درمان مورد هدف قرار گیرند. سایر مشکلات سلامتی که ممکن است بر توانایی شما در برقراری ارتباط تأثیر بگذارد مانند مشکلات شنوایی یا بینایی نیز در نظر گرفته خواهد شد.

کلینیک درمان آفازی

تکنیک های گفتار و زبان درمانی در آفازی

تکنیک های خاص مورد استفاده و اهداف درمان به شرایط هر فرد بستگی دارد. اگر در درک کلمات مشکل دارید، متخصص گفتاردرمانی آفازی ممکن است از شما بخواهد کارهایی مانند تطبیق کلمات با تصاویر یا مرتب کردن کلمات بر اساس معنی آنها را انجام دهید. هدف از این کارها بهبود توانایی شما در به خاطر سپردن معانی و پیوند آنها با کلمات دیگر است. اگر در بیان خود مشکل دارید، متخصصین مرکز تخصصی درمان آفازی ممکن است از شما بخواهند که نامگذاری تصاویر را تمرین کنید یا قضاوت کنید که آیا برخی کلمات قافیه هستند یا خیر.

آنها همچنین ممکن است از شما بخواهند که کلماتی را که می گویند، در صورت لزوم با تذکر تکرار کنید. اگر بتوانید کارها را با کلمات تکی کامل کنید، درمانگر شما روی توانایی شما در ساختن جملات کار خواهد کرد. در مرکز تخصصی درمان آفازی  برخی از تکنیک ها ممکن است شامل کار با کامپیوتر باشد. روش های دیگر ممکن است شامل درمان گروهی با سایر افراد مبتلا به آفازی یا کار با اعضای خانواده باشد. این به شما کمک می کند تا مهارت های مکالمه را تمرین کنید یا موقعیت های معمولی مانند برقراری تماس تلفنی را تمرین کنید.

تعداد گسترده ای از برنامه‌ها و تمرین های مبتنی بر رایانه برای کمک به افراد مبتلا به آفازی در بهبود توانایی‌های زبانی در دسترس هستند. اما مهم است که استفاده از آنها را با نظارت متخصص گفتاردرمانی آفازی شروع کنید.

گفتاردرمانی خوب برای آفازی

روش های جایگزین ارتباط برای آفازی

بخش مهمی از گفتار درمانی آفازی، یافتن راه های مختلف برای برقراری ارتباط است. درمانگران بهترین مرکز درمان آفازی به شما کمک می کنند تا جایگزین هایی برای صحبت کردن مانند استفاده از حرکات، نوشتن، نقاشی یا نمودارهای ارتباطی ایجاد کنید.‌ نمودارهای ارتباطی شبکه‌های بزرگی هستند که شامل حروف، کلمات یا تصاویر هستند. آنها به فرد مبتلا به آفازی اجازه می دهند تا با اشاره به کلمه یا حرف ارتباط برقرار کند تا نشان دهد که چه چیزی می خواهند بگویند.

برای برخی افراد، دستگاه های الکترونیکی طراحی شده خاص مانند کمک های ارتباطی خروجی صدا (VOCA) ممکن است مفید باشد. VOCA ها از صدای تولید شده توسط رایانه برای پخش پیام ها با صدای بلند استفاده می کنند. اگر در صحبت کردن مشکل دارید اما قادر به نوشتن یا تایپ هستید، این دستگاه می تواند کمک کند. همچنین برنامه هایی در گوشی های هوشمند و تبلت های رایانه ای موجود است که می توانند این کار را انجام دهند.

درمان تخصصی آفازی

برقراری ارتباط با فرد مبتلا به آفازی

اگر با یک فرد مبتلا به آفازی زندگی می کنید یا از او مراقبت می کنید، ممکن است در مورد بهترین راه برای برقراری ارتباط با او مطمئن نباشید. ممکن است توصیه های زیر برای شما مفید باشد:

-پس از صحبت کردن به فرد فرصت کافی برای پاسخ دادن بدهید. اگر فرد مبتلا به آفازی احساس کند برای صحبت کردن عجله دارید یا تحت فشار قرار می گیرد، ممکن است مضطرب شود که این امر می تواند بر توانایی او در برقراری ارتباط تأثیر بگذارد.

-از جملات کوتاه و بدون پیچیدگی استفاده کنید و موضوع گفتگو را خیلی سریع تغییر ندهید.

-از پرسیدن سوالات باز خودداری کنید. سوالات بسته که پاسخ بله یا خیر دارند می توانند بهتر باشند.

-از تمام کردن جملات یک فرد یا تصحیح هر گونه اشتباه در زبان او خودداری کنید.  این ممکن است باعث رنجش و ناامیدی فرد مبتلا به آفازی شود.

-عوامل حواس پرتی مانند صداهای رادیویی پس زمینه یا تلویزیون را به حداقل برسانید.

-از کاغذ و خودکار برای یادداشت کردن کلمات کلیدی یا ترسیم نمودارها یا تصاویر استفاده کنید تا پیام خود را تقویت کنید و درک آنها را پشتیبانی کنید.

-اگر چیزی را درک نمی کنید که یک فرد مبتلا به آفازی سعی در برقراری ارتباط دارد، وانمود نکنید که متوجه می شوید. ممکن است فرد این موضوع را حامی و ناراحت کننده بداند.

-از ارجاعات بصری مانند اشاره، حرکات چهره و بدن و اشیاء برای حمایت از درک آنها استفاده کنید.

-اگر در یافتن کلمه مناسب مشکل دارند از آنها بخواهید کلمه را توصیف کنند، به کلمه مشابهی فکر کنید، سعی کنید آن را تجسم کنید، به صدایی که کلمه با آن شروع می شود فکر کنید، سعی کنید کلمه را بنویسید، از حرکات استفاده کنید یا به یک شی اشاره کنید.

درمان گفتاردرمانی آفازی

تحقیقات در حال انجام در مورد آفازی

در حال حاضر در مراکز تخصصی درمان آفازی تحقیقاتی در حال انجام است تا بررسی شود که آیا درمان های دیگر می توانند برای افراد مبتلا به آفازی مفید باشند یا خیر که شامل:

-درمان‌های رفتاری یا تمرین برای مثال برنامه‌هایی برای کمک به افراد برای کسب مقادیر زیادی تمرین تکراری در برخی از وظایف زبانی

-تکنیک‌های تحریک الکتریکی مغز به عنوان مثال تحریک جریان مستقیم ترانس کرانیال (tDCS)، که در آن جریان الکتریکی کمی از پوست سر به مغز منتقل می‌شود تا به افزایش عملکرد در انجام وظایف زبانی کمک کند.

-داروها به عنوان مثال برای کمک به مغز برای بازیابی یا جایگزینی انتقال دهنده های عصبی آسیب دیده (مواد شیمیایی موجود در مغز که به سیستم عصبی اجازه می دهد با بقیه بدن ارتباط برقرار کند)

-اگرچه برخی از مطالعات نشان داده اند که این درمان ها ممکن است برای برخی از افراد مبتلا به آفازی مفید باشد، تحقیقات بیشتر ضروری است.

درمان توانبخشی آفازی

مشاوره برای مراقبین

کمک به مراقبت از یک عزیز، خویشاوند یا دوست مبتلا به آفازی می تواند به ویژه در چند ماه اول شروع علائم یک چشم انداز دلهره آور و چالش برانگیز داشته باشد. افراد مبتلا به آفازی اغلب نیازهای پیچیده ای دارند و شرایط آنها می تواند آنها را مستعد نوسانات خلقی و رفتارهای چالش برانگیز کند.

اگر از فردی مبتلا به آفازی مراقبت می کنید، ممکن است راهنمای مراقبت اجتماعی و پشتیبانی برای شما مفید باشد. این صفحه در راهنمای زوال عقل درباره ارتباط با فرد مبتلا به زوال عقل دارای اطلاعات و توصیه هایی است که ممکن است هنگام برقراری ارتباط با فرد مبتلا به آفازی کمک کند. شما می توانید از طریق شماره های درج شده روی سایت با بهترین مرکز درمان آفازی تماس حاصل فرمایید.

 

مقاله های مرتبط

آفازی چیست؟

آپراکسی چیست؟

دیزآرتری چیست؟

دیس پراکسی چیست؟

کاردرمانی در آپراکسی

گفتاردرمانی در آفازی

تمرین های گفتاردرمانی در دیزآرتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × پنج =

× پشتیبانی 24 ساعته