علائم بیماری پارکینسون ممکن است باعث کند شدن حرکات شما شود، همچنین ممکن است احساس سفتی، درد و ضعف به خصوص در عضلات و مفاصل داشته باشید. درمان کاردرمانی در مرکز تخصصی درمان پارکینسون به بهبودی این علائم کمک می کند. لازم به ذکر است که درمانگران ما در کلینیک از تاثیر بیماری پارکینسون بر زندگی شما آگاه بوده و از تمام تجهیزات و امکانات جهت بهبود علائم شما بهره خواهند گرفت. همه ما باید کارهایی را انجام دهیم که زندگی را معنادار می کند و ما را مستقل نگه می دارد که شامل اشتغال، سرگرمی، زندگی اجتماعی و مراقبت از خود می باشد. اما حفظ این فعالیت ها می تواند به ویژه برای افرادی که با بیماری پارکینسون (PD) زندگی می کنند چالش برانگیز باشد. یکی از بهترین منابع برای افرادی که در این موقعیت قرار دارند، درمان کاردرمانی است که برای بهبود توانایی شما در انجام فعالیت‌هایی که برایتان مهم هستند و تبدیل شدن به فردی که می‌خواهید باشید، طراحی شده است. در اینجا یک مرور کلی از نحوه خدمات کاردرمانی برای بیماری پارکینسون وجود دارد.

کاردرمانی در پارکینسون

درمان کاردرمانی چیست؟

کاردرمانی می تواند به افراد مبتلا به بیماری پارکینسون کمک کند تا در زندگی روزمره فعال بمانند. یک کاردرمانگر با بهبود مهارت‌هایتان، نشان دادن راه‌های مختلف برای انجام وظایف یا معرفی تجهیزات مفید به شما کمک می‌کند تا فعالیت‌های روزمره را با سهولت و رضایت بیشتری انجام دهید. یک کاردرمانگر همچنین ممکن است برای ارتقاء استقلال بیمار تغییراتی را در خانه یا محل کار شما ایجاد کند. خواه یک ماه، پنج سال یا ۲۰ سال است که با پارکینسون زندگی می کنید و هدف شما بازی تنیس یا گذراندن وقت با خانواده است، رویکرد ما یکسان است: یافتن راه هایی برای تطبیق نقاط قوت شخصی با فعالیت ها و محیطی که به شما کمک می کند تا به هدف خود برسید.

درمان کاردرمانی چیست؟

چگونه کاردرمانی به بیماری پارکینسون کمک می کند؟

کاردرمانی نمی تواند بیماری پارکینسون را بطور قطعی درمان کند، زیرا آسیب عصبی قابل برگشت نیست. اما درمان کاردرمانی می تواند به شما کمک کند تا تغییرات ناشی از این بیماری را کنترل کرده و جلوی پیشرفت بیماری را بگیریم. درمان کاردرمانی شامل یادگیری در مورد تکنیک های حرکتی، استراتژی ها و تجهیزات جدید است. متخصص کاردرمانی می تواند تمریناتی را برای تقویت و کاهش سفتی عضلات عضلات به شما آموزش دهد. بسیاری از این تمرینات را می توان در خانه انجام داد. هدف کاردرمانی بهبود استقلال و کیفیت زندگی شما با بهبود حرکت، عملکرد و تسکین درد است. کاردرمانی می تواند به موارد زیر کمک کند:

-درد

-خستگی

-راه رفتن

-بی تحرکی

-ضعف

-مشکلات تعادل

-عدم هماهنگی

-درمان بازو و دست

-وسایل کمکی برای نوشتن

-اصلاح محیط خانه

-تطابق سازی در خودرو

-سازگاری های آشپزی و خانه داری

-تطابق سازس با غذا و ظروف شام

-راه هایی برای استفاده حداکثری از انرژی

-اصلاحات کامپیوتری

-اصلاح محل کار یا تجهیزات کار

-توسعه مهارت در اوقات فراغت

-استفاده دستی یا برقی از ویلچر

-استفاده از تجهیزات وان حمام و توالت

-وسایل کمکی برای لباس پوشیدن و آرایش

نکته مهم: برخی از فیزیوتراپ ها ممکن است دیاترمی (کاربرد گرمای موضعی تولید شده توسط جریان الکتریکی با فرکانس بالا) را برای تسکین درد و درد عضلانی اعمال کنند.

چگونه کاردرمانی به بیماری پارکینسون کمک می کند؟

کجا می توانم کاردرمانی را دریافت کنم؟

در حال حاضر بسیاری از مراکز و کلینیک ها در سطح تهران خدمات کاردرمانی را ارائه می دهند ولی شما باید به مرکزی مراجعه کنید که تجربه و دانش کافی جهت کار با بیماران پارکینسونی را داشته باشد. ممکن است برای ویزیت کاردرمانی نیاز به دستور پزشک متخصص داشته باشید. اگر احساس می‌کنید می‌توانید از کاردرمانی بهره‌مند شوید از پزشک خود برای ارجاع به کاردرمانی سوال کنید.

به چه تعداد ویزیت کاردرمانی در هفته نیاز خواهم داشت؟

به چه تعداد ویزیت کاردرمانی در هفته نیاز خواهم داشت؟

درمان کاردرمانی اغلب می تواند بین دو تا سه جلسه در هفته در کلینیک های توانبخشی انجام شود. اولین قرار شامل ارزیابی و توصیه هایی برای تمرینات است. قرارهای بعدی پیشرفت شما را بررسی می کند و برنامه خانه شما را بررسی و گسترش می دهد. درمان کاردرمانی پارکینسون در مراکز ما بصورت انفرادی و براساس ویژگی های منحصر بفرد شما انجام می شود. هدف از کاردرمانی دربیماری پارکینسون جلوگیری از پیشرفت علائم بیماری، ارتقاء استقلال، بهبود مهارت های حرکتی و احساس بهتر بودن می باشد.

کاردرمانی در پارکینسون چه خدمات دیگری ارائه می دهد؟

کاردرمانی در پارکینسون چه خدمات دیگری ارائه می دهد؟

-توصیه ها به بیمار پارکینسون: متخصص کاردرمان می‌تواند توصیه‌هایی را برای کاردرمانی در منزل به شما ارائه دهد که شامل تمرین هایی جهت تکرار در منزل، تطابق هایی در محیط خانه و استفاده از وسایل کمکی باشد. متخصصین کاردرمانی در واقع زندگی فعال را به شما توصیه خواهند کرد.

-ارزیابی توانایی بیمار پارکینسون: چگونه می توانید از نقاط قوت خود استفاده کنید و محدودیت های خود را به حداقل برسانید به عنوان مثال می توانید توانایی را با خواندن کتاب داستان برای نوه های خود یا با گوش دادن به آنها در حین خواندن تمرین کنید.

 

مقاله های مرتبط

کاردرمانی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

علائم بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون چیست؟

مقابله با بیماری پارکینسون

مرکز تخصصی درمان پارکینسون

چگونه بیماری پارکینسون تشخیص داده می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × 1 =

× پشتیبانی 24 ساعته