هیدروسفالی می تواند بر تعادل، هماهنگی، تحرک و توانایی راه رفتن تأثیر بگذارد. کاردرمانی در هیدروسفالی برای کمک به رشد کودک و بهبود عملکرد او مورد نیاز است. درمان توانبخشی در مرکز کاردرمانی هیدروسفالی می تواند شامل موارد زیر باشد:

-ساده سازی کارها: ممکن است فرزند شما برای انجام کارهای عادی روزمره مانند مسواک زدن یا لباس پوشیدن دچار سردرگمی شود یا در تقلا باشد، متخصصین کلینیک کاردرمانی هیدروسفالی می توانند با کودک شما کار کند تا بفهمد با چه مشکلی دست و پنجه نرم می کند و روی آن ناحیه کار کند تا به او کمک کند تا عملکرد بهتری داشته باشد.

-در مرکز کار درمانی هیدروسفالی ما می توانیم آموزش راه رفتن (تمرینات پیاده روی) را برای بهبود هماهنگی و نحوه حرکت کودک ارائه دهیم.

-اگر کودک شما برای مدتی غیرفعال باشد به عنوان مثال پس از عمل، تحلیل عضلانی ممکن است رخ دهد. تمرینات تقویتی کار درمانی در هیدروسفالی می تواند به کاهش ضعف عضلانی و بهبود توانایی های عملکردی آنها مانند سینه خیز رفتن، راه رفتن یا بالا رفتن از پله ها کمک کند.

اگر کودک شما در وضعیت طولانی قرار داشته باشد، طول عضلات او کاهش می یابد و این می تواند بر توانایی او در انجام حرکات عملکردی تأثیر بگذارد به عنوان مثال اگر کودک شما پس از عمل در رختخواب بماند، نیروی جاذبه پا را به سمت پایین می کشد به این معنی که ماهیچه ساق پا کوتاه می شود که می تواند به این معنی باشد که کودک شما در راه رفتن مشکل دارد. (برخورد پاشنه پا با زمین در حین راه رفتن) کشش می تواند به طویل شدن عضله ها کمک کند.

بهترین متخصصین کلینیک کاردرمانی هیدروسفالی می توانند اعتماد به نفس کودک شما را با بهبود توانایی عملکردی او و نشان دادن توانایی های او افزایش دهند.

کاردرمانی در هیدروسفالی

هیدروسفالی چیست؟

هیدروسفالی تجمع مایع اضافی در مغز است. هیدروسفالی می تواند ناشی از نقصی باشد که به مایع مغزی نخاعی (مایع اطراف مغز و نخاع) اجازه حرکت آزادانه نمی دهد. هیدروسفالی می تواند مادرزادی باشد به این معنی که در بدو تولد وجود داشته است، این می تواند به دلیل ابتلای کودک به عفونت در رحم باشد که می تواند بر رشد جنین تأثیر بگذارد. هیدروسفالی اکتسابی در زمان تولد یا بعد از آن ایجاد می شود که می تواند ناشی از آسیب یا بیماری مانند مننژیت باشد.

هیدروسفالی می تواند ارتباطی یا انسدادی باشد. هیدروسفالی ارتباطی زمانی اتفاق می افتد که مایع مغزی نخاعی پس از خروج از بطن مسدود می شود. بطن ها قسمتی توخالی از مغز هستند که مایع مغزی نخاعی را به پایه مغز تخلیه می کنند اگر این قسمت مسدود شود، مایع تجمع می یابد. هیدروسفالی انسدادی زمانی اتفاق می‌افتد که راه‌های بین بطن‌ها مسدود می‌شود و در نتیجه باعث تجمع مایع در بطن‌ها می‌شود. هر دوی اینها باعث افزایش فشار داخل جمجمه و همچنین آسیب به ساختارهای مختلف مغز می شود.

مرکز کاردرمانی هیدروسفالی

عوارض هیدروسفالی

هیدروسفالی دارای ویژگی های مختلفی است .اگر کودک شما با هیدروسفالی به دنیا آمده باشد، ویژگی‌های بدنی او می‌تواند متمایز باشد، می‌تواند سر غیرمعمول و بزرگی داشته باشد، یک نقطه نرم برآمده در بالای سر خود داشته باشد، چشم‌هایش به پایین نگاه کنند و ماهیچه‌های کودک شما ممکن است سفت و مستعد اسپاسم باشند. اگر هیدروسفالی پس از تولد اتفاق بیفتد می تواند باعث درد گردن، بیماری، خواب آلودگی، گیجی، مشکل در راه رفتن و بی اختیاری شود. هیدروسفالی می تواند بر موارد ذیل تأثیر بگذارد:

-رشد جسمانی فرزند شما

-توانایی فرزند شما برای دستیابی به نقاط عطف رشد

-تعادل و هماهنگی کودک شما

-تحرک فرزند شما

-توانایی راه رفتن (راه رفتن) کودک شما

درمان کاردرمانی در هیدروسفالی می تواند به بهبود مشکلات و مسائل ناشی از هیدروسفالی کمک کند.

بهترین مرکز کاردرمانی هیدروسفالی

درمان هیدورسفالی

هیدروسفالی تجمع مایع در مغز است که باعث آسیب می شود. تجمع مایعات می تواند باعث سردرد، بیماری، تاری دید و مشکل در راه رفتن شود. اگر کودک شما هر یک از این علائم را تجربه کرد فوراً به دکتر متخصص هیدروسفالی مراجعه کنید زیرا هیدروسفالی یک اورژانس پزشکی است و به مراقبت پزشکی فوری نیاز دارد.

هیدروسفالی با عمل جراحی درمان می شود. می‌توان از شانت استفاده کرد که لوله‌ای است که مایع اضافی را به ناحیه دیگری از بدن مانند شکم تخلیه می‌کند. نوع دیگری از جراحی، آندوسکوپی ونتریکولوستومی سوم است که شامل جراحی مغز و اعصاب می‌شود و یک سوراخ در کف مغز ایجاد می‌کند تا مایع تخلیه شده و جذب شود.

حتی زمانی که فشار بیش از حد بر روی مغز برداشته شده باشد، هنوز به کاردرمانی در هیدروسفالی نیاز است زیرا آسیب می تواند علائمی را ایجاد کند که باید به آن توجه شود که شامل تعادل ضعیف و مشکل در راه رفتن یا مشکلات درکی و شناختی می باشد. متخصصین مرکز کاردرمانی هیدروسفالی در تهران می توانند ارزیابی کاملی را انجام دهند و نقاط ضعف و قوت شما را شناسایی کنند و سپس بر اساس آن یک برنامه درمانی تهیه کنند.

بهترین کاردرمانی هیدروسفالی کودکان

فواید کاردرمانی برای هبدروسفالی

صرف‌نظر از روش‌های مختلف مدیریت جراحی، کودکان مبتلا به هیدروسفالی هنوز دارای ناتوانی‌هایی هستند. بنابراین مشارکت زودهنگام با کار درمانی از طریق روش های مختلف توانبخشی ضروری است چه نیاز به مدیریت جراحی یا غیرجراحی باشد. بعلاوه شانت موفق معمولاً به بهبودهای آشکارتر و سریع‌تر در تلاش‌های توانبخشی مربوط می‌شود. روش های درمانی خاص، آموزش های کاربردی متعددی برای فعالیت های روزمره زندگی هستند که شامل ورزش درمانی، تکنیک های دستی مانند تحرک و کشش و تمرنین های ذهنی، درکی و شناختی می باشد‌. اهداف مرکز کاردرمانی هبدروسفالی عبارتند از:

-بهبود مهارت‌های عملکردی و کاهش آسیب‌های ثانویه مانند چاقی، سفتی و شکستگی‌ها که می‌تواند مهارت‌های رشدی را به تأخیر بیندازد. علاوه بر این متخصصین کاردرمانی هیدروسفالی تیم ما بسته به شرایط پزشکی و سن کودکان می توانند در خانه و بیمارستان یا کلینیک با آنها کار کنند.

-کنترل حرکتی (هماهنگی عضلات و اندام ها)، نظریه های یادگیری و رشد عواملی هستند که در بروز رفتار حرکتی (نحوه واکنش عضلات و اندام ها به حرکت، کنترل، رشد و یادگیری) نقش دارند. این عوامل نه تنها شامل سیستم عصبی مرکزی (مغز و نخاع) به عنوان نیروی محرکه، بلکه شامل اجزای بیومکانیکی (اصول حرکت انسان)، روانشناختی، اجتماعی و محیطی است.

-آموزش و تمرین مهارت‌ها تحت این تئوری‌ها وظیفه‌محور (مخصوص حرکات روزمره مانند نشستن تا ایستادن) است که باید متناوب و تکراری باشد.  سطح بالایی از یادگیری از طریق حل مسئله کودک به جای تسهیل عملی درمانگر اتفاق می افتد. همچنین مهم است که بر مراقبت و درمان خانواده محور در محیط های طبیعی تاکید شود.

-هدف متقابل معمولاً افزایش فعالیت عملکردی است که به نوبه خود باعث کاهش ناتوانی می شود.

اهداف زیر باید در کاردرمانی هیدروسفالی کودکان محقق شوند:

-ارتقای نقاط عطف فیزیکی موفقیت مانند نشستن، خزیدن، ایستادن

-بهینه سازی استقلال حرکتی

-بهبود تعادل و هماهنگی از طریق ورزش

-کشش عضلات سفت از طریق ورزش

-تقویت عضلات ضعیف با ورزش

-افزایش کیفیت زندگی و اعتماد به نفس

-بهبود استقامت و تحمل ورزش

بهبود مهارت های درکی و شناختی

بخبود مهارت های حرکتی ریز و درشت

کاردرمانی در هیدروسفالی کودکان

بهترین مرکز کاردرمانی هیدروسفالی تهران

در بهترین کلینیک کاردرمانی هیدروسفالی، ما برنامه‌های درمانی شخصی‌سازی شده‌ای را برای کمک به رشد کودک شما ایجاد می‌کنیم، ما این کار را به روشی دلسوزانه و سرگرم‌کننده انجام می‌دهیم تا کودک شما را درگیر کرده و کار درمانی او را به یک تجربه لذت‌بخش تبدیل کنیم.

در بهترین کاردرمانی هیدروسفالی ما مشکلات پیش روی هیدروسفالی را درک می کنیم زیرا هر کودک علائم متفاوتی را تجربه می کند و نیاز به مداخلات پزشکی متفاوتی دارد اما کاردرمانی هیدروسفالی در مرکز تخصصی درمان هیدروسفالی به کودک شما به عنوان یک کل نگاه می کند و درمان های مختلفی را برای کمک به آنچه که با آن مبارزه می کند انجام می دهد.

در مرکز خوب کاردرمانی هیدروسفالی درمان در کلینیک یا در منزل ارائه می شود. والدین می توانند براساس شرایطشان گزینه راحتتر را انتخاب کنند.

مقاله های مرتبط

هیدروسفالی مادرزادی چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 × 3 =

× پشتیبانی 24 ساعته