یک رویداد غم انگیز، تصادف یا بدشکلی هنگام تولد می تواند فرد را در بستر بیماری قرار دهد و قادر به انجام کارهای روزانه نباشد. چالش فرد نه تنها جسمی است، بلکه از نظر ذهنی نیز با حفظ روحیه و اراده خود به شدت مبارزه می کند. وقتی فعالیت‌های روزانه یک فرد به دلیل ناتوانی یا بیماری دائماً با مشکل مواجه می‌شود، شانس بهبودی کمتر می‌شود. نیازهای بیمار را هرگز نباید نادیده گرفت و باید بهترین درمان ممکن را ارائه کرد. درمان زمانی مؤثرتر است که ذهن و بدن فرد احساس امنیت و آرامش کند. دستیابی به چنین طرز فکری در محیط خانه آسانتر است، جایی که چهره ها و اشیاء آشنا اطراف بیمار را احاطه کرده اند. این آشنایی به بیمار کمک می کند تا احساس راحتی بیشتری داشته باشد. از این رو، درمان مناسب ارائه شده در یک فضای خانگی می تواند برای بیمار شگفت انگیز باشد. در این مطلب به بررسی نحوه انجام کار درمانی در منزل می پردازیم.

نحوه انجام کار درمانی در منزل

هنگامی که بیمار به درمان کار درمانی نیاز دارد، معمولاً دو انتخاب دارد. آنها می توانند به یک مرکز پزشکی که جلسات کاردرمانی را ارائه می دهد مراجعه کنند یا کاردرمانی در منزل را انتخاب کنند.

کار درمانی یک شکل عالی از درمان است که به بیماران کمک می کند تا به کارهای روزمره و فعالیت های روزمره خود بازگردند. که شامل دارو، ورزش و آموزش در مورد بهبودی و داشتن یک زندگی سالم تر است. از آنجایی که کاردرمانی به چندین ویزیت در هفته و گاهی اوقات حتی کمک ۲۴ ساعته نیاز دارد، در خانه بیمار راحت‌تر است. ویزیت های خانگی به بیمار کمک می کند احساس امنیت و راحتی بیشتری داشته باشد و به خانواده بیمار اجازه می دهد تا در درمان مشارکت کنند. آموزش خانواده بیمار به این معنی است که حتی زمانی که کاردرمانگر به منزل بیمار مراجعه نمی کند، درمان بیمار ادامه یابد.

کار درمانی در خانه بیمار

کار درمانی چیست؟

قبل از اینکه ببینیم نحوه انجام کار درمانی در منزل چگونه است، اجازه دهید ابتدا کاردرمانی و کارهایی که کاردرمانگران انجام می دهند را روشن کنیم. کار درمانی درمانی است که به بهبودی بیمار از بیماری، آسیب یا ناتوانی کمک می کند. هدف این درمان کمک به بیماران برای بازیابی کنترل فعالیت های عادی روزانه خود مانند کار، مدرسه، آشپزی، کارهای اداری و غیره است.

کاردرمانگران چه می کنند؟

کاردرمانگران چه می کنند؟

کاردرمانگران دارای مجوز می توانند در یک مرکز پزشکی مانند بیمارستان، کلینیک یا مرکز توانبخشی ماهر کار کنند. آنها همچنین می توانند پس از اخذ مجوزهای لازم، مطب خصوصی خود را شروع کرده و کلینیک راه اندازی کنند. کاردرمانگران همچنین می توانند به منزل مراجعه کرده و بیماران را در خانه خودشان درمان کنند. کاردرمانگران می توانند با افراد در هر سنی کار کنند.  آنها ابتدا می آیند و نحوه زندگی و فعالیت های روزانه شما را ارزیابی می کنند.  سپس یک برنامه درمانی و فعالیتی طراحی می کنند تا به شما کمک کند کنترل استانداردی بر کارهای روزمره خود به دست آورید یا راه هایی را به شما آموزش دهند که وظایف خود را به گونه ای متفاوت انجام دهید.

هزینه کار درمانی در منزل

کار درمانی در منزل

هنگامی که بیمار از نظر پزشکی در منزل است یا زمانی که دفعات جلسات کاردرمانی زیاد است، پزشک کاردرمانی در منزل را توصیه می کند. کاردرمانی در منزل شامل بازدید درمانگر از محل اقامت بیمار است. کاردرمانگر می تواند تجزیه و تحلیل مورد نیاز را انجام دهد و برنامه ای را با توجه به “محیط اطراف و وظایف بیمار” طراحی کند.  کاردرمانگر همچنین می‌تواند به تنظیم مجدد محیط اطراف کمک کند تا بهبودی و کارهای روزانه آسان‌تر شود.

هدف از داشتن کاردرمانی در خانه کمک به بیماران برای بازیابی استقلال و در عین حال فراهم کردن محیطی امن و صمیمانه و خانگی برای درمان و بهبودی است.

مزایای کار درمانی در منزل چیست؟

مزایای کار درمانی در منزل چیست؟

زمانی که فرد احساس امنیت و آرامش کند واقعاً می تواند شفا یابد و بهبود یابد. زمانی که چهره‌ها، تنظیمات و روال‌های آشنا اطراف بیمار را احاطه کرده باشند، بهبودی سریع‌تر اتفاق می‌افتد. اراده بیمار برای بازگشت به سلامت افزایش می یابد.  حضور و مشارکت خانواده به سلامت روان بیمار کمک می کند. نحوه انجام کار درمانی در منزل به بیماران این امکان را می دهد تا استقلال و کنترل روتین های روزمره خود را دوباره به دست آورند. این به آن‌ها کمک می‌کند تا در اتاق‌هایشان بهتر مانور دهند، حمام کنند، لباس بپوشند، غذا بخورند و تا حد امکان وظایف شغلی خود را به طور مناسب تری انجام دهند. دریافت خدمات کاردرمانی در منزل مزایای بسیاری دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

-تحرک بهبود یافته: اول و مهمتر از همه، کار درمانی در منزل به بیماران کمک می کند تا وظایف روزانه خود را به نحو احسن انجام دهند و استرس را کاهش دهند. آنها می توانند لباس بپوشند، حمام کنند، غذا بخورند، آشپزی کنند، ورزش کنند و تمام مسئولیت های شغلی دیگر را انجام دهند. علاوه بر این زمانی که بیمار بتواند حرکت خود را بهتر کنترل کند، احتمال از دست دادن کنترل، افتادن و آسیب دیدگی کاهش می یابد. در نتیجه، ایمن و سالم می مانند.

-آسایش خانگی: از آنجایی که درمان به جای یک مرکز پزشکی در خانه بیمار انجام می شود، آنها به راحتی تخت، حمام و سایر امکانات خود دسترسی خواهند داشت.  خوابیدن در یک تخت آشنا و بیدار شدن با چهره های آشنا به بیمار احساس امنیت و مثبت می دهد. بهبودی در اطراف خانواده می تواند قابل کنترل تر باشد. نه تنها بیمار احساس دوست داشتن و حمایت می کند، بلکه خانواده نیز با کمک و همراهی خود احساس آرامش می کند.

-مشارکت خانواده: از آنجایی که کاردرمانگر در خانه به بیمار آموزش می دهد که چگونه با زندگی روزمره سازگار شود، خانواده نیز می تواند آموزش ببیند. در نتیجه وقتی درمانگر در دسترس نیست یا درمان قطع می شود، خانواده می توانند به بیمار کمک کنند. این دانش آسایش و آرامش را هم برای بیمار و هم برای اعضای خانواده فراهم می کند زیرا آنها احساس می کنند برای موقعیت های چالش برانگیز مجهزتر هستند.

-بهبود کیفیت زندگی: توانایی انجام فعالیت های روزانه به روش معمول به بهبود و حفظ کیفیت زندگی کمک می کند.  کنترل بر تحرک نیز عزت نفس بیمار را افزایش می دهد. وقتی بیماران بتوانند به عنوان افراد عادی اجتماعی حرکت کنند و کار کنند، می توانند با افراد دیگر تعامل بهتری داشته باشند. بیمارانی که قادر به انجام این کار نیستند احساس خجالت می کنند و سعی می کنند از تعاملات اجتماعی اجتناب کنند. این تعامل به آنها کمک می کند تا ارتباطات را بهبود بخشند و زندگی سالم و شادتری داشته باشند.

-به بهبودی کمک می کند: زمانی که بیمار از کاهش حافظه یا بینایی رنج می برد، کاردرمانی فقط در خانه می تواند مثمر ثمر باشد. درمان و ورزش به بیمار کمک می کند تا این ناهماهنگی ها را برطرف کند و در خانه زندگی سالمی داشته باشد. علاوه بر این به نظر می‌رسد که حافظه اغلب بهبود می‌یابد و حتی زمانی که فرد در میان افراد و چیزهای آشنا زندگی می‌کند، بازمی‌گردد.

-درمان مورد تایید و راحت: بیمار می تواند از همان درمان در سطح بیمارستان که توسط درمانگران دارای مجوز ارائه می شود بهره مند شود و در عین حال در آسایش خانه خود باقی بماند. بسیاری از بیماران چندین بار در هفته و گاهی حتی روزانه به کاردرمانی نیاز دارند. از این رو، رفتن به یک مرکز پزشکی می تواند بسیار ناخوشایند باشد. در چنین مواردی، درمان کاردرمانی در منزل بهترین انتخاب ممکن است.

چگونه می توان کار درمانی را در خانه انجام داد؟

چگونه می توان کار درمانی را در خانه انجام داد؟

برخی از افراد با مشکلات یا ناهنجاری های فیزیکی و ذهنی متولد می شوند. چنین افرادی برای داشتن زندگی سالم نیاز به کاردرمانی بیش از حد و گاهی مادام العمر در خانه دارند. علاوه بر این، برخی افراد دچار آسیب هایی می شوند که به طور کامل بهبود نمی یابند مانند از دست دادن اندام. نکته خوب این است که می توانید کاردرمانی را در خانه به روش های مختلف انجام دهید. برخی از روش های انجام کار درمانی در منزل در زیر ذکر شده است:

-ورزش ایمن انجام دهید.  ورزش هایی مانند پرتاب کردن توپ از حلقه یا لگد زدن به توپ کمک می کند تا قدرت بدنی خود را بهبود بخشید و به شما کمک می کند تا عضلات بدن خود را تمرین دهید. با گذشت زمان و تمرین، بدن خود را بهتر کنترل خواهید کرد.

-تمرینات را روی یک مسیر با مانع انجام دهید. این می تواند شامل استفاده از مچ دست باشد و به بهبود هماهنگی بدن شما کمک کند.

-آشپزی را در خانه تمرین کنید. آشپزی برای شما و خانواده‌تان می‌تواند یک فعالیت مفید و درمانی باشد.  کارهای ساده خرد کردن سبزیجات، هم زدن قابلمه یا ماساژ دادن خمیر می تواند به شما در آموزش مهارت های حرکتی دستانتان کمک کند.

-مدتی را صرف نقاشی کنید. نقاشی به فرد کمک می‌کند تا دست از کار بکشد و آرام شود و در عین حال اجازه می‌دهد دست به اندازه کافی ورزش و حرکت کند. فعالیتی ظریف و پیچیده مانند نقاشی شما را قادر می سازد تا حرکات خود را بهتر کنترل کنید.

مهمترین نکته این است که اطمینان حاصل کنید که درمان را در محیطی امن، به طور ایده آل در حضور یکی از اعضای خانواده و با هزینه مناسب دریافت می کنید. در این مطلب به بررسی نحوه انجام کار درمانی در منزل پرداختیم شما می توانید جهت دریافت خدمات کار درمانی در منزل با کمترین هزینه با ما تماس حاصل فرمایید.

 

مقاله های مرتبط

گفتاردرمانی در منزل

مرکز توانبخشی کودکان

توانبخشی فشرده برای کودکان

نحوه انجام گفتار درمانی در منزل

کاردرمانی در مشکلات راه رفتن

کاردرمانی در منزل برای راه رفتن

کاردرمانی در منزل برای کودکان

کاردرمانی در منزل برای پارکینسون

کاردرمانی در منزل برای سکته مغزی

کاردرمانی در منزل برای آسیب نخاعی

چه زمانی کودکان از توانبخشی فشرده سود می برند؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو + پانزده =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته