مرکز تخصصی تشخیص و درمان ام اس ایران

 

مولتیپل اسکلروزیس یا ام اس در اثر آسیب به فیبرهای عصبی در سیستم اعصاب مرکزی (مغز و نخاع) ایجاد می شود که بر حرکت ، شناخت و رفتار تأثیر می گذارد. همچنین به دلیل اینکه سیستم ایمنی به میلین (غلاف محافظ عصب) حمله می کند ، یک اختلال خود ایمنی نامیده می شود. آسیب در میلین فیبرهای عصبی باعث اختلال در سیگنالهایی می شود که در طول این فیبرهای عصبی در حرکت هستند و منجر به از دست رفتن کنترل عضلات ، تعادل ، هماهنگی ، مشکل در راه رفتن و تغییر در خلق و خوی می شود.

هر فرد مبتلا به ام اس دارای یک علائم منحصر به فرد است. علائم گسترده و متغیر است. این بیماری بیشتر مردان را تحت تأثیر قرار می دهد و در اثر ترکیبی از عوامل ژنتیکی و محیطی ایجاد می شود.

درمان کاردرمانی و فیزیوتراپی به علائم ام اس مانند تحرک ، تعدیل اسپاسم و هماهنگی عضلانی کمک می کند و زندگی را بسیار آسان تر می کند. درمان کاردرمانی و فیزیوتراپی در صورت بروز عود بیماری ام اس بهبودی را توسعه می بخشند. و در به حداکثر رساندن پتانسیل فردی و فعال نگه داشتن فرد مبتلا به ام اس در زندگی تا حد امکان نقش موثری دارد.

 

انواع مولتیپل اسکلروزیس

چهار نوع اصلی MS وجود دارد که عبارتند از:

■ MS خوش خیم – این خفیف ترین شکل ام اس است و بیماری دفعات عود کمتری را شامل می شود. (مواقعی که علائم شما شعله ور می شود) با این حال ، فرد مبتلا به این نوع ام اس برای حدود ۱۵ سال قبل از تأیید تشخیص علائم بسیار کمی داشته یا علائمی ندارد. این نوع MS ممکن است با افزایش سن بدتر شود.

MS با عود مجدد – ۸۰٪ از مبتلایان به ام اس دارای این نوع ام اس هستند. این بدان معناست که در صورت بهتر شدن علائم ، دوره های برگشت بیماری MS وجود دارد و به دنبال آن دوره های بهبودی وجود دارد. عود بیماری هنگامی اتفاق می افتد که علائم جدید یا قدیمی به طور ناگهانی شعله ور شوند و تا زمان بهبودی ادامه یابند.

MS ثانویه پیشرونده – حدود ۵۰٪ افرادی که مبتلا به ام اس با عود مجدد هستند در طی ۱۰ سال با گذشت از بیماری به ام اس ثانویه پیشرونده مبتلا می شوند. پس از اتمام عود علائم بیماری ام اس بهبود نمی یابد و به آرامی و با گذشت زمان انجام کارهای روزمره برای بیمار دشوار می شود.

MS اولیه پیشرونده – این نوع ام اس بدان معنی است که علائم بدون هیچ دوره بهبودی به طور مداوم شدیدتر می شوند.

 

تشخیص بیماری مولتیپل اسکلروزیس

علائم می تواند بسیار مبهم باشد و تشخیص آن دشوار باشد. ممکن است فرد برای تأیید تشخیص نیاز به انجام آزمایشات بسیاری داشته باشد و این می تواند یک روند طولانی باشد. اگر مشکوک به بیماری MS هستید باید به یک دکتر متخصص مغز و اعصاب که معاینه عصبی کاملی را انجام دهد ، مراجعه کنید ، که ممکن است این آزمایشات شامل تصویربرداری رزونانس مغناطیسی (MRI) ، پتانسیل برانگیخته (EP) یا لومبار پانکچور(LP) باشد.

 

چه عواملی باعث ایجاد بیماری مولتیپل اسکلروزیس می شود؟

بیماری ام اس در اثر التهاب فیبرهای عصبی در مغز و نخاع ایجاد می شود. این التهاب به این دلیل به وجود می آید زیرا گلبول های سفید خون شروع به حمله به میلین می کنند که فیبرهای عصبی را پوشانده و سپس زخم هایی به نام ضایعات یا پلاک ایجاد می کند. این پلاک ها باعث کند شدن پیام های عصبی و حتی می تواند پیام هایی که در امتداد الیاف عصبی حرکت می کنند را متوقف کند. با گذشت زمان ، میلین به طور کامل می تواند تجزیه شود و فیبرهای عصبی به خودی خود آسیب ببینند.

کاملاً درک نشده است که چه عاملی باعث آسیب به میلین می شود. توصیه شده است که عوامل ژنتیکی و محیطی داشته باشد. هیچ ژن واحدی که باعث ام اس شود وجود ندارد ، با این حال ، تحقیق در مورد احتمال وجود ژنهایی که احتمال ابتلا به ام اس را بیشتر می کنند ، در دست بررسی است. احتمال ابتلا به بیماری ام اس در افرادیکه که در خانواده خود فردی با بیماری ام اس دارند نسبت به بقیه کمی بیشتر می باشد.

 ام اس در انگلستان ، آمریکای شمالی و اسکاندیناوی نسبتاً متداول است ، اما به سختی در کشورهایی مانند مالزی و اکوادور اتفاق می افتد ، بنابراین تحقیقات نشان می دهد که ام اس در کشورهایی از شمال خط استوا که تأثیرات اقلیمی را نشان می دهد رخ می دهد. توصیه شده است که با استفاده از باکتری یا ویروس خاصی که در محیط های خنک تر رشد می کند ممکن است بیماری ام اس ایجاد شود. با این حال ، تحقیقات بیشتری در این زمینه مورد نیاز است.

 

علائم بیماری مولتیپل اسکلروزیس چیست؟

علائم بیماری ام اس در افراد مختلف و همچنین روز به روز متفاوت است.

شایع ترین علائم شامل موارد زیر است:

 

علائم غیر جسمی:

 • مشکلات چشم ، از جمله درد ، بینایی دوگانه ، برخی از نابینایی و مشکل در تمرکز شکایت دارند.
 • مشکلات مثانه و روده
 • مشکل در صحبت کردن و بلعیدن
 • نوسانات خلقی
 • مشکلات یادگیری و حافظه
 • مشکلات جنسی

 

علائم جسمی:

 • خستگی
 • ضعف عضلانی ، سفتی و اسپاسم (انقباض محکم و دردناک عضلات)
 • از دست دادن تعادل ، هماهنگی و سرگیجه راه رفتن را دشوار می کند.
 • درد (نوروپاتی یا اسکلتی عضلانی)
 • بی حسی یا سوزن سوزن شدن پوست شما

درمان فیزیوتراپی و کاردرمانی در ضمن بهبود سطح انرژی و عزت نفس به علائم جسمی MS کمک می کند.

 

کاردرمانی و فیزیوتراپی برای مولتیپل اسکلروزیس

کاردرمانی و فیزیوتراپی می تواند برای افراد مبتلا به ام اس فواید زیادی داشته باشد. با بهبود علائمی مانند خستگی و اسپاسم عضلانی و همچنین جلوگیری از از بین رفتن تحرک ، قدرت و تعادل به استقلال کمک می کند. کاردرمان ها و فیزیوتراپیست ها نقش اساسی در درمان ام اس دارند. فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگران ما در حیطه نورولوژی در کلینیک توانبخشی پایا و کلینیک توانبخشی غرب تهران در معالجه افراد مبتلا به ام اس تجربه دارند.

فیزیوتراپیست ها و کاردرمانگران متخصص ما در کلینیک توانبخشی پایا و کلینیک توانبخشی غرب تهران با بیش از ۱۵ سال سابقه بعنوان بهترین مرکز توانبخشی ام اس تهران به شما کمک می کنند تا حداکثر توانایی خود را برای استقلال جسمی ، انعطاف پذیری ، قدرت و سطح تناسب اندام بدست آورید ، و در مورد هرگونه مشکل جدید حرکتی که ممکن است بوجود بیاید ، مشاوره و پشتیبانی دریافت نمایید. در هنگام تغییر علائم جسمی یا در مرحله بهبودی بعد از عود ، فیزیوتراپی و کاردرمانی اهمیت دارد. فیزیوتراپی و کاردرمانی با هدف:

 • به کنترل و هماهنگی الگوهای حرکت کمک می کند.
 • اسپاسم را کاهش داده و حرکات طبیعی تر را ترغیب کنید.
 • بازتوانی توانایی های عملکردی
 • عضلات را قوی نگه دارید و آنهایی که ضعیف هستند را تقویت کنید.
 • مفاصل را متحرک نگه دارید و از سفتی مفاصل جلوگیری کنید.
 • هماهنگی و تعادل را بهبود بخشید.
 • از زخم بستر (زخم های فشاری) جلوگیری کنید.
 • از کانترکچر عضلات جلوگیری کنید.
 • خطر سقوط را کاهش دهید.
 • بهبودی را ارتقا دهید.

درمان فیزیوتراپی برای ام اس و کاردرمانی برای ام اس بستگی به این دارد که چه علامتی را در آن زمان تجربه کرده باشید و برنامه های درمانی متناسب با نیازهای فردی شما تنظیم شود. در کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی پاسداران و کلینیک کاردرمانی و گفتاردرمانی سعادت آباد می فهمیم که ام اس نه تنها بر شما بلکه بر افراد نزدیک به شما تأثیر می گذارد. یک برنامه ساختاری برای ادغام خانواده و سرپرستان ایجاد خواهد شد و محور آن مراجع خواهد بود:

 • تصحیح وضعیت پوسچر با تأکید ویژه بر ایستادن ، راه رفتن ، برخاستن از حالت نشسته یا دراز کشیدن و خوابیدن به شکل صحیح صورت می گیرد.
 • طیف وسیعی از تمرینات و فعالیت بدنی برای بهبود قدرت عضلات و توانایی عملکردی انجام می شود.
 • کشش های تخصصی برای رفع سفتی یا اسپاسم عضلات انجام می شود.
 • تمریناتی برای ایجاد استقامت و کاهش خستگی انجام می شود.
 • تمریناتی برای ارتقاء هماهنگی و تعادل صورت می گیرد.
 • برای کمک به فعالیتهای روزمره و به حداقل رساندن آسیب دیدگی ، مشاوره در مورد وسایل کمکی جهت راه رفتن ، بریس های مچ پا یا ارتزها انجام شود.
 • هیدروتراپی یا آب درمانی می تواند به افراد مبتلا به ام اس کمک کند تا عضلات خود را کشش دهند و پوسچر بدن را در ایستادن و راه رفتن بهبود دهند.
 • توسعه حرکت طبیعی و آسان تر به گونه ای که بتوانید از زندگی فعال تری لذت ببرید.

پس از ارزیابی مجدد در پیشرفت و یا تغییر علائم ، برنامه درمانی مناسب تنظیم می شود. در  کلینیک توانبخشی پایا و کلینیک توانبخشی غرب تهران فیزیوتراپیست ها و کاردرمان های با انگیزه ما با نشان دادن چگونگی کمک به خود در تلاش برای بازیابی جنبش و هماهنگی خود ، استقلال شما را ارتقا می بخشند. درمان کاردرمانی در ام اس همچنین بر فعالیتهای زندگی روزمره متمرکز خواهد شد و پتانسیل شما را به حداکثر می رساند و بهبود شما را تقویت می کند.

فیزیوتراپی در ام اس و کاردرمانی در ام اس باید در اسرع وقت پس از یک حمله اولیه شروع شود تا به شما امکان دهد به تمام توان خود برسید و پیشرفت علائم خود را محدود کنید. خدمات فیزیوتراپی و کاردرمانی برای بیماری ام اس اغلب دارای لیست انتظار طولانی است و درمان به چند جلسه محدود نمی شود. فیزیوتراپیست ها و کاردرمان های متخصص ما در حیطه ام اس قادر هستند ارزیابی و درمان فیزیوتراپی و کاردرمانی را در اسرع وقت و هرچه سریع تر ارائه دهند.

آدرس کلینیک توانبخشی پایا: ابتدای پاسداران، خیابان نگارستان دوم (کاشیها)، خیابان مسجد جامع غدیر خم ، نبش نگارستان چهارم، پلاک ۱۱

شماره تماس کلینیک توانبخشی پایا: ۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲

کلینیک توانبخشی پایا مناسب برای اهالی محله های نیاوران ، فرمانیه ، اقدسیه ، قیطریه ، منظریه ، کامرانیه ، پاسداران ، دولت ، دیباجی ، اختیاریه ، دروس ، قلهک ، شریعتی ، تهرانپارس ، هنگام ، نارمک ، رسالت ، سید خندان و… می باشد.

 

آدرس کلینیک توانبخشی غرب تهران: سعادت آباد ، بلوار پاکنژاد بالاتر از تقاطع  سرو غربی ، خیابان سپیدار ، خیابان شکوفه شمالی ، کوچه نظری ، پلاک ۴۷

شماره تماس کلینیک توانبخشی غرب تهران: ۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲

با توجه به قرار گرفتن کلینیک توانبخشی غرب تهران در سعادت آباد و دسترسی به اتوبان یادگار امام ، اتوبان نیایش و بلوار پاکنژاد کلینیک توانبخشی غرب تهران مناسب برای اهالی محله های شهرک غرب ، سعادت آباد ، جنت آباد جنوبی ، جنت آباد مرکزی ، جنت آباد شمالی ، اوین ، ولنجک ، ونک ، امیرآباد ، پونک ، شهران ، بلوار فردوس ، صادقیه ، مرزداران ، ستارخان ، شهرآرا  و … می باشد.

جهت بهره مندی از خدمات کاردرمانی و گفتاردرمانی در منزل برای ام اس از طریق پیوند ذیل با ما همراه باشد:

کاردرمانی در منزل برای ام اس و گفتاردرمانی در منزل برای ام اس

 

مقالات مرتبط:

دیزآرتری چیست؟

آسیب دیدگی سر چیست؟

سکته مغزی چیست؟

بیماری پارکینسون چیست؟

آنسفالیت چیست؟

تومور مغزی چیست؟

بیماری نورون حرکتی چیست؟

بیماری کندی چیست؟

آپراکسی چیست؟

دیس پراکسی چیست؟

دیستونی چیست؟

میوپاتی چیست؟

آتاکسی چیست؟

آمیوتروفیک لترال اسکلروز (ALS) چیست؟

۷ دیدگاه. پیغام بگذارید

 • 👌مفید بود…..

 • ehsan hoseini
  12 می 2020 6:47 ب.ظ

  سلام و عرض ادب
  سپاس

 • سلام بنده متاسفانه دیر با خدمات توانبخشی کاردرمانی آشنا شدم و از زمانیکه کار درمانی در منزل را شروع کردم خیلی وضعیت حرکتیم بهتر شده و به همه بیماران مبتلا به ام اس توصیه میکنم به محض تشخیص ای بیماری کار درمانی را شروع کنند.

 • سلام توصیه بنده نیز به همه عزیزانیکه مثل بنده با ام اس دست و پنچه نرم می کنند مداومت در درمان توانبخشی و کاردرمانی است.

 • سلام کاردرمانی از مهمترین درمان های توانبخشی بیماران ام اس هستش که متاسفانه پزشک مغز و اعصاب به ما توصیه نکرد. ولی الان داریم از خدمات کاردرمانی استفاده میکنیم و خیلی راضی هستیم.

 • سلام این مرکز بهترین مرکز کاردرمانی و توانبخشی ام اس هستش و ما خیلی راضی هستیم و به بقیه هم توصیه میکنیم از خدماتشون اگر بیمار ام اس دارید برای کاردرمانی حتما استفاده کنید.

 • سلام برادر بنده دچار ام اس هستش و مدتی بود که روی تخت بستری بود خداروشکر از وقتیکه با این مرکز آشنا شدیم و کاردرمانی را شروع کردیم خیلی بهتر شده و فقط باید صبور باشیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × سه =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته