بیماری پارکینسون یک بیماری عصبی است که بر بخشی از مغز که حرکت را کنترل می کند، تأثیر می گذارد در نتیجه علائم پارکینسون شامل لرزش، سفتی عضلات و مشکل در تعادل، حرکت و هماهنگی است. با گذشت زمان ممکن است در راه رفتن و صحبت کردن مشکل داشته باشید. بیماری پارکینسون معمولاً به آرامی شروع می شود و با گذشت زمان پیشرفت می کند. از آنجایی که علائم در ابتدا خفیف هستند، ممکن است آنها را با علائم طبیعی پیری اشتباه بگیریم. در این مطلب به بررسی علائم بیماری پارکینسون می پردازیم.

علائم بیماری پارکینسون

علائم و نشانه های بیماری پارکینسون

بیماری پارکینسون روی نورون‌ها یا سلول‌های عصبی در مغز تأثیر می‌گذارد که یک انتقال‌دهنده عصبی یا ماده شیمیایی مغز به نام دوپامین تولید می‌کنند. افراد مبتلا به پارکینسون به دلیل سطوح پایین‌تر دوپامین، مشکلات حرکتی را تجربه می‌کنند. علائم مربوط به حرکت بیماری پارکینسون در مجموع به عنوان “پارکینسونیسم” نامیده می شود. از آنجایی که سایر بیماری ها نیز می توانند مشکلات حرکتی مشابهی ایجاد کنند، گاهی اوقات به اشتباه پارکینسون تشخیص داده می شوند. اینها برخی از مشکلات مربوط به حرکت مرتبط با بیماری پارکینسون هستند:

-لرزش: پارکینسون می‌تواند باعث لرزش انگشتان، دست‌ها، بازوها، پاها، پاها، فک یا سر شود. در هنگام استرس یا استراحت بیشتر احتمال دارد که لرزش را تجربه کنید و در هنگام خواب یا حرکت اندام خود کمتر آن را تجربه کنید.

-برادی‌کینزی (حرکات آهسته): حرکات شما ممکن است آهسته شود زیرا مغزتان برای انتقال پیام‌ها به سایر قسمت‌های بدنتان تلاش می‌کند. این می تواند ناگهانی یا تدریجی اتفاق بیفتد و کارهای روزانه را سخت کند. ممکن است دوش گرفتن، لباس پوشیدن یا بلند شدن از روی صندلی برایتان سخت باشد.

-سفتی عضلانی: ماهیچه‌های هر قسمت از بدن شما ممکن است سفت شوند و به سختی آرام شوند. سفتی عضلانی می تواند دردناک باشد و حرکت آزادانه را برای شما سخت کند و در نتیجه دامنه حرکتی محدودی داشته باشید.

-تغییرات گفتار: گفتار شما ممکن است نرم‌تر از حد معمول شود و بصورت یکنواخت باشد. همچنین ممکن است سرعت آن افزایش یابد یا دچار ابهام شود. ممکن است قبل از صحبت در حال تردید هستید.

-مشکل در نوشتن: نوشتن ممکن است دشوار باشد و دستخط شما کوچکتر و خواندن آن دشوارتر شود.

-عدم وجود بیان چهره: ممکن است حرکات و حالات صورت کمتری داشته باشید مانند لبخند زدن یا پلک زدن.

-مشکل در راه رفتن: پارکینسون می تواند راه رفتن را چالش برانگیز کند. وقتی می خواهید قدمی بردارید، ممکن است احساس کنید پاهایتان به زمین چسبیده است. ممکن است گام های کوتاه تری داشته باشید و در حرکت طبیعی بازوها در حین راه رفتن دچار مشکل شوید. پاهای شما نیز ممکن است روی زمین کشیده شود.

-وضعیت بدنی و تعادل نامناسب: ممکن است شروع به خم شدن کنید و به سمت جلو متمایل شوید. این می تواند تعادل شما را مختل کند و احتمال افتادن در هنگام راه رفتن را افزایش دهد.

-دیستونی (اسپاسم و گرفتگی عضلانی): ممکن است در قسمت‌های مختلف بدن دچار اسپاسم و گرفتگی عضلات شوید. به عنوان مثال، ممکن است گرفتگی شدید در پاهای خود داشته باشید یا انگشتان پا ممکن است با اسپاسم دردناک خمیده یا منقبض شوند.

علائم بیماری پارکینسون معمولاً از یک طرف بدن شروع می شود و سپس به تدریج به طرف دیگر گسترش می یابد. با این حال علائم ممکن است همچنان در یک طرف بارزتر باشند.

نشانه های بیماری پارکینسون

عوارض و بیماریهای همراه با پارکینسون

بیماری پارکینسون همچنین بر تولید نوراپی نفرین، یکی دیگر از انتقال‌دهنده‌های عصبی در مغز تأثیر می‌گذارد. این می تواند عملکرد سیستم عصبی سمپاتیک را که چندین عملکرد مستقل در بدن مانند تنفس، هضم، ضربان قلب و فشار خون را کنترل می کند، مختل کند. بنابراین سطوح پایین نوراپی نفرین مسئول بسیاری از علائم پارکینسون غیرمرتبط با حرکت است، می توان به بی نظمی فشار خون و مشکلات گوارشی اشاره کرد. اینها برخی از علائم دیگر بیماری پارکینسون هستند:

-آبریزش دهان و مشکل در جویدن و بلعیدن که می تواند منجر به کمبود تغذیه شود.

-اختلالات خواب به دلیل سندرم پای بیقرار یا اجرا کردن به رویاهای خود

-از دست دادن بویایی که گاهی ممکن است سالها قبل از ظاهر شدن علائم دیگر اتفاق بیفتد.

-فشار خون پایین که می تواند باعث سرگیجه یا غش در هنگام ایستادن شود.

-مشکلات ادراری مانند بی اختیاری (از دست دادن کنترل مثانه)

-یبوست

-خستگی

-افسردگی

-اضطراب

-بی علاقگی (عدم علاقه)

-اختلال در حافظه و تفکر

-توهمات و هذیان

-وزن تغییر می کند.

-بینایی تغییر می کند.

 

عوارض و بیماریهای همراه با پارکینسون

سوالات متداول از علائم پارکینسون

اگر مشکوک هستید که پارکینسون دارید یا اخیراً تشخیص پارکینسون را گرفته اید، احتمالاً سؤالات زیادی در مورد علائمی که احتمالاً تجربه می کنید دارید. اینها برخی از سوالات متداول در مورد علائم پارکینسون هستند. با دکتر متخصص کاردرمانی خود در مورد علائم خود صحبت کنید و هر گونه سؤالی در مورد سلامت خود را از آنها بپرسید.

سوالات متداول از علائم پارکینسون

۱. آیا همه این علائم را خواهم داشت؟

هرکسی پارکینسون را متفاوت تجربه می کند. شما ممکن است همه علائم این بیماری را داشته باشید یا نداشته باشید و ممکن است لزوماً به همان ترتیب علائم دیگران رخ ندهند. شدت علائم نیز می تواند متفاوت باشد، ممکن است برای برخی خفیف و برای برخی دیگر شدید باشد.

 

 

۲. علائم با چه سرعتی پیشرفت می کنند؟

سرعت پیشرفت بیماری پارکینسون می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. پیش بینی سرعت پیشرفت آن می تواند سخت باشد. پیشرفت بیماری اغلب به مراحل زیر طبقه بندی می شود:

-مرحله اولیه: این مرحله معمولاً دارای علائم خفیفی است که با برنامه روزانه شما تداخلی ندارد. ممکن است احساس خستگی یا ناراحتی کنید در ایستادن مشکل داشته باشید یا متوجه لرزش خفیف شوید.

مرحله میانی: علائم شما ممکن است شروع به بدتر شدن کند و ممکن است در انجام کارهای روزانه مشکل داشته باشید. لرزش و سفتی عضلات ممکن است برجسته تر شده و به هر دو طرف بدن شما سرایت کند. حرکت، تعادل و هماهنگی می تواند دشوارتر شود و ممکن است شروع به زمین خوردن کنید.

-اواسط تا اواخر مرحله: ممکن است برای ایستادن و راه رفتن به کمک نیاز داشته باشید. همچنین اگر در خانه زندگی می کنید، ممکن است به مراقبت تمام وقت نیاز داشته باشید.

-مرحله پیشرفته: ممکن است شروع به تجربه توهم یا هذیان کنید. ممکن است برای حرکت در اطراف به ویلچر نیاز داشته باشید یا در صورت بستری شدن به مراقبت پرستاری تمام وقت نیاز داشته باشید.

 

مقاله های مرتبط

کاردرمانی در منزل

گفتاردرمانی در منزل

بیماری پارکینسون چیست؟

مقابله با بیماری پارکینسون

مرکز تخصصی درمان پارکینسون

چگونه بیماری پارکینسون تشخیص داده می شود؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

2 + 15 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته