آیا نگران راه رفتن کودکتان هستید؟ بر اساس مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری ها، اکثر نوزادان باید تا ۱۵ ماهگی چند قدم را به تنهایی و بصورت مستقل راه بروند. رایج ترین دلایلی که راه رفتن کودک را مختل می کند شامل مشکل در تعادل ایستادن، مشکل در جابجایی وزن و کنترل وضعیت بدن در تمام سطوح حرکتی است. هنگامی که کودک در حال تکامل مهارت های حرکتی جدید است، ابتدا حرکات در صفحه ساژیتال را یاد می گیرد. مانند زمانی که از حالت نشسته به حالت ایستاده یا چمباتمه حرکت می کند. نوزادان این کار را خیلی زود انجام می دهند، به عنوان مثال زمانی که در وضعیت خوابیده بصورت دمر بازوهای خود را بالا می برند. بنابراین کودک شما می تواند بایستد، چمباتمه بزند و بهبود یابد.

تمرینات خانگی ساده برای کمک به راه رفتن کودک

اگر کودک شما هنوز قدمی برنمی‌دارد، می‌تواند به این دلیل باشد که مهارت‌های حرکتی در دو صفحه بعدی، صفحه فرونتال و صفحه عرضی را از دست داده است. وقتی از پهلو به پهلو با گرفتن مبل یا دیوار راه می رویم، در صفحه فرونتال حرکت می کنیم. آنها با پاهای باز از هم راه می روند و بنابراین برای حرکت باید از این طرف به سمت دیگر جابجا شوند. صفحه عرضی برای چرخش است. همانطور که ما در الگوی راه رفتن خود بالغ می شویم، حرکت در صفحه فرونتال کنترل می شود. عرض بین پاهای خود را باریک تر می کنیم و با چرخش بیشتری در تنه و لگن خود حرکت می کنیم تا بتوانیم گام های بلندتری به جلو برداریم.

چگونه کودک خود را تشویق می کنید تا برای برداشتن اولین قدم، قدرت و اعتماد به نفس داشته باشد؟ در اینجا ۳ تمرین خانگی برای کمک به راه رفتن کودک آورده شده است:

۱. ایستادن و تغییر وزن: کودک خود را تشویق کنید تا با یک پای خود بر روی سطح کوچکی به ارتفاع ۲ تا ۳ اینچ بایستد. از آن‌ها بخواهید اسباب‌بازی‌ها را به سمت کنار پا روی زمین قرار دهند. آنها را تشویق کنید تا وزن خود را به گونه ای تغییر دهند که بیشتر وزن آنها روی پایی باشد که روی زمین است قبل از اینکه به وسط بازگردد.

کاردرمانی در ایستادن کودک

تمرین کاردرمانی ایستادن

۲. دور از سطح تکیه گاه می چرخد: از کودکتان بخواهید روی یک سطح حمایتی ایمن مانند مبل شما بایستد. آنها را تشویق کنید که پاهای خود را رو به کاناپه نگه دارند، اما بازوها و تنه خود را پشت سر خود بچرخانند تا به اسباب بازی یا شی دلخواه برسند تا در صفحه عرضی حرکت کنند.

تمرین هایی برای ایستادن کودک

بهترین تمرین برای ایستادن

۳. ایستاده بصورت یک پا جلو و یک پا عقب: یک پا را کمی جلوتر از پای دیگر قرار دهید، انگار در وسط قدم هستید. کودک خود را تشویق کنید تا به سمت جلو و سمت پایی که در جلو قرار دارد دراز کند. حتما پاها را عوض کنید تا بتوانند هر دو طرف را تمرین کنند.

کمک به ایستادن کودک

آموزش راه رفتن مستقل به کودک

در صورتی که تمرین های شما در منزل به بهبود راه رفتن مستقل کودک کمکی نمی کند حتما با متخصص کاردرمانی برای تاخیر حرکتی کودکان تماس بگیرید. این متخصصین ابتدا یک ارزیابی دقیق از فرزند شما انجام داده و بعد با توجه به نتایج ارزیابی، برنامه ای شخصی سازی شده برای کودک شما طراحی می کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هفده − 1 =

× پشتیبانی 24 ساعته