گفتار درمانی به کودکان مبتلا به اوتیسم صدایی می دهد و آنها را مجهز می کند تا نیازها و خواسته های خود را به والدین، مراقبان و معلمان منتقل کنند. با گفتار درمانی برای اوتیسم، کودکان می توانند آزادی، عزت نفس و کاهش رفتارهای چالش برانگیز را در کلاس و خانه تجربه کنند. بهترین متخصصان گفتاردرمانی از روش ها و راهکارهای زیادی در طول جلسات درمانی استفاده می کنند. درمانگران ابتدا گفتار، سطح رشد، علایق شخصی و سبک یادگیری کودک را ارزیابی می کنند. سپس درمانگر برنامه ای سفارشی با فعالیت های گفتار درمانی برای اوتیسم ایجاد می کند که با نیازها و علایق کودک مطابقت داشته باشد.

در حالی که فرزند شما درمان سفارشی دریافت خواهد کرد، در اینجا پنج راهبرد گفتار درمانی برای اوتیسم وجود دارد که برای بسیاری از کودکان مفید است؛

بهترین‌ گفتار درمانی کودکان اوتیسم

۱. از ارتباطات جایگزین تقویتی استفاده کنید.

ارتباطات جایگزین تقویتی (AAC) یک راهبرد گفتار درمانی برای اوتیسم است که زمانی که کودک قادر به صحبت کردن نیست مفید است. از آنجایی که هر کودک مبتلا به اوتیسم منحصر به فرد است، خدمات گفتاری ممکن است شامل یک یا چند مورد از این روش های محبوب AAC باشد.

-زبان اشاره: کودکان می توانند از دستان خود برای بیان خود از طریق زبان اشاره استفاده کنند. این ابزار حتی ممکن است کودکان غیرکلامی مبتلا به اوتیسم را ترغیب کند که یاد بگیرند با دهان خود صحبت کنند.

-سیستم ارتباطی تبادل تصاویر: سیستم ارتباطی تبادل تصویر (PECS) ابزاری است که به کودکان اجازه می‌دهد تا نیازها و خواسته‌های خود را بیان کنند. خواه روش درمانی پکس ساده یا پیچیده باشد، بر اساس توانایی های فرزند شما سفارشی می شود.

-دستگاه AAC خروجی صدا: یک دستگاه AAC خروجی صدا، پیامی را بیان می کند که فرزند شما از طریق فشار دادن دکمه ها یا زدن سوئیچ ها با آن ارتباط برقرار می کند. این دستگاه‌ها می‌توانند از یک دکمه با یک پیام تا یک گزینه صفحه لمسی با پوشه‌هایی که فرزندتان می‌تواند از طریق دکمه‌های خاصی روی صفحه فعال کند، متغیر باشد.

بهترین گفتار درمان اوتیسم

۲. تشویق ارتباطات عملکردی

برای کودکان مبتلا به اوتیسم که می توانند صحبت کنند، گفتار درمانی ارتباط عملکردی و خود به خودی را تشویق می کند. این شکل از ارتباط کودکان را قادر می سازد تا از کلمات برای بیان نیازها و خواسته های اساسی خود در مدرسه و خانه استفاده کنند. وقتی کودکان بر ارتباطات عملکردی تسلط پیدا می کنند، نیازی به تذکرات کلامی مانند «از کلماتت استفاده کن» یا «به من بگو چه می خواهی» ندارند. در عوض، آنها می توانند همیشه آزادانه صحبت کنند، حتی زمانی که هیجان زده، ناراحت یا ناامید هستند.

درمان ارتباطی عملکردی اغلب با کلماتی که کودک به آنها نیاز دارد یا اغلب استفاده می کند آغاز می شود. یا ممکن است درمانگر از علایق خاص کودک استفاده کند و کلمات و عبارات مرتبط را معرفی کند، استراتژی که می تواند کودک را برای مشارکت کامل در درمان برانگیزد.

متخصص گفتار درمانی اوتیسم

۳. ادغام فعالیت های گفتار درمانی در سراسر تنظیمات

علاوه بر جلسات گفتار درمانی فردی با یک آسیب شناس گفتار و زبان، کودک شما با استفاده از استراتژی های گفتار درمانی در محیط های مختلف از جمله کلاس درس، کافه تریا و زمین بازی بهره مند خواهد شد. درمان در این تنظیمات به کودک شما اجازه می دهد تا مهارت های گفتاری را با معلمان و همسالان خود تمرین کند و رفتارهای قابل قبول اجتماعی را بیاموزد. اغلب، گفتار درمانی یکپارچه می تواند پیشرفت را افزایش دهد. این به این دلیل است که کودکان در طول روز به جای جلسات درمانی رسمی، آموزش، تذکرات و الگوبرداری را از منابع متعدد دریافت می کنند. گفتار درمانی یکپارچه می تواند به کودک مبتلا به اوتیسم یاد دهد که چگونه:

-به سخنان معلمان گوش دهد.

-به سوالات پاسخ دهد.

-نوبت بگیرد.

-دستورالعمل ها را دنبال کند.

-مناسب بازی کند.

-با همسالان به صورت فردی و گروهی صحبت کند.

-تضاد را مدیریت کند.

-زبان مجازی را درک کند.

برای آماده کردن کودک برای گفتار درمانی یکپارچه، درمانگران می توانند از مدل سازی ویدئویی، داستان های اجتماعی و حمایت های بصری استفاده کنند. کودکان می‌توانند ویدیوهایی را تماشا کنند که رفتار مورد انتظار را الگوبرداری می‌کند و کتاب‌ها یا داستان‌هایی را که به‌طور خاص ساخته شده‌اند بخوانند که جزئیات آنچه را که می‌توانند در کلاس درس یا زمین بازی انتظار داشته باشند، بخوانند. پشتیبانی های بصری شامل علائم، تصاویر، و نشانه های دستی است که کودک را وادار می کند تا به یاد بیاورد که چگونه عمل کند.

گفتار درمان خوب برای اوتیسم

۴. به مشکلات رایج گفتار کودکان اوتیسم رسیدگی کنید.

هر کودک مبتلا به اوتیسم نیازهای گفتاری منحصر به فردی دارد که ممکن است شامل این سه مشکل رایج گفتاری باشد. بیان، دشواری کودک در تولید صداهای واضح و درک شدن توسط دیگران را توصیف می کند. روانی، شامل مشکلات الگوهای گفتاری و لکنت است. رزونانس شامل مشکلات مربوط به زیر و بم، میزان صدا و سایر کیفیت های صدای صدا است. برای رفع این مشکلات رایج، گفتار درمانی برای اوتیسم ممکن است از سه تکنیک استفاده کند که شامل بازی، آموزش، مدل‌سازی و تشویق می‌شود.

-درمان تلفظ: گفتاری درمانی صداها و هجاها را از طریق بازی و از طریق ضبط ویدئویی و صوتی آموزش می دهد. درمانگر می تواند موقعیت های مناسب زبان و دهان و همچنین صداهایی را که کودک می تواند تقلید کند نشان دهد.

-مداخله زبانی: مداخله زبانی کودکان را تشویق به صحبت کردن و رشد توانایی های زبانی می کند. فعالیت‌های مبتنی بر بازی، ایفای نقش و داستان‌گویی کودکان را تشویق می‌کند تا با این تکنیک درگیر شوند.

-درمان حرکتی دهان: این درمان عضلات دهان را تمرین می دهد. حرکت درمانی دهان ممکن است از ماساژ استفاده کند، روی صدا و شکل صورت تمرکز کند و بافت های جدیدی را معرفی کند. این به ویژه زمانی مفید است که کودکان مشکلات گفتاری مربوط به یک چالش فیزیکی به جای یک چالش مهارتی توسعه نیافته دارند.

-روش های ترکیبی: همانطور که کودک بر یک استراتژی ارتباطی تسلط دارد، گفتار درمانگر ممکن است روش جدیدی را معرفی کند. به عنوان مثال درمانگر ممکن است به آرامی نشانه های کلامی مانند “از کلمات خود استفاده کنید” را کاهش دهد، زیرا کودک یاد می گیرد که به تصاویر اشاره کند. همچنین، درمانگر می تواند در طول زمان PECS پیچیده تری را معرفی کند.

اگرچه این پیشرفت استفاده کودک از روش تسلط یافته را پایان نمی دهد. فعالیت‌های گفتار درمانی برای اوتیسم می‌توانند همه یا برخی از استراتژی‌های تسلط یافته را در صورت مفید بودن ترکیب کنند.

گفتاردرمان اوتیسم کودکان

۵. ارتقای بهبودهای بلند مدت

هدف از گفتار درمانی برای اوتیسم این است که به کودکان توانایی برقراری ارتباط عملکردی در طول فعالیت های تحصیلی، اجتماعی و اوقات فراغت را در همه شرایط بدهد. آموزش خصوصی می تواند به فرزند شما در رسیدن به این هدف کمک کند. گفتار درمانگران در یک مرکز خصوصی در حوزه اوتیسم تخصص دارند. آنها نیازهای خاص فرزند شما را درک می کنند و یک برنامه گفتار درمانی فردی ایجاد می کنند که شامل آموزش و برنامه ریزی رفتاری است.

یافتن بهترین گفتار درمان برای اوتیسم

یافتن بهترین گفتار درمان برای اوتیسم

مراکز خصوصی مانند مرکز تخصصی درمان اوتیسم بر مشارکت کامل کودکان در مدرسه و جامعه نیز تمرکز دارند. گفتار درمانگران، معلمان و مشاوران در همه محیط ها با هم همکاری می کنند تا استراتژی های درمانی را تقویت کنند. این متخصصان هر روز داده ها و بینش هایی را در مورد مهارت های خاصی که فرزند شما برای موفقیت نیاز دارد جمع آوری می کند. علاوه بر این، کارکنان به طور منظم تحت آموزش قرار می گیرند تا بدانند چگونه از روش پکس، زبان اشاره و سایر فعالیت های گفتار درمانی برای اوتیسم به طور موثر استفاده کنند.

گفتاردرمانی در اختلال اوتیسم می تواند آزادی و عزت را افزایش دهد و رفتارهای چالش برانگیز در کلاس و خانه را کاهش دهد. همانطور که به فرزند مبتلا به اوتیسم خود کمک می کنید تا بهتر ارتباط برقرار کند، این پنج استراتژی خدمات گفتاری را نیز در نظر بگیرید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 − شش =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته