کاردرمانی چیست؟ کاردرمانی چگونه انجام می شود؟ در طی جلسات کاردرمانی چه اتفاقی می افتد؟ چه افرادی به کاردرمانی احتیاج دارند؟ دکتر متخصص کاردرمانی چه کسی است؟ چطور یک کاردرمان خوب پیدا کنم؟ بهترین دکتر متخصص کار درمانی در ایران کیست؟ اینها سوالاتی هستند که ذهن بسیاری از والدین را به خود مشغول کرده است. ما در این مقاله قصد داریم تا شما را با عنوان کار درمانی آشنا کنیم و بهترین دکتر متخصص کاردرمانی در تهران و ایران را به شما عزیزان معرفی کنیم.

بهترین کاردرمان تهران

کار درمانی چیست و چه مزیتی دارد؟

اگر درد، بیماری یا ناتوانی دارید که انجام کار یا تکالیف مدرسه، مراقبت از خودتان، انجام کارهای خانه، جابجایی یا شرکت در فعالیت‌ها را برایتان سخت می‌کند، کاردرمانی می‌تواند به شما کمک کند.

کاردرمانی (OT) به شما می آموزد که چگونه سازگار شوید. کاردرمانی می تواند به شما کمک کند تا هر نوع کاری را در مدرسه، محل کار یا خانه خود انجام دهید. در صورت نیاز خواهید آموخت که چگونه از ابزارها استفاده کنید. شما با یک متخصص کاردرمانی که در این مقاله به نام کاردرمانگر از آن یاد خواهیم کرد ملاقات خواهید کرد که می تواند راه هایی برای تغییر حرکات شما ارائه دهد تا بتوانید کار خود را انجام دهید، از خود یا خانه خود مراقبت کنید، ورزش کنید یا فعال بمانید.

متخصص کاردرمانی چه کمکی می تواند به شما بکند؟

بهترین متخصص کاردرمانی در تهران و ایران می تواند به شما کمک کند کارهای خاصی مانند:

 • بدون کمک دیگران غذا بخورید.
 • در فعالیت های اوقات فراغت شرکت کنید.
 • کارهای اداری انجام دهید.
 • حمام کن و لباس بپوش
 • اطراف خانه را بشویید یا تمیز کنید.

متخصص کاردرمانی کیست؟

آنها آموزش های فارغ التحصیلی ویژه ای را در زمینه کاردرمانی می بینند. احتمالاً آنها را کاردرمان می شنوید. آنها باید مجوز داشته باشند و یک آزمون سراسری را بگذرانند تا مجوز فعالیت کاردرمانی را دریافت کنند.

برخی از کاردرمانگران آموزش های بیشتری را می گذرانند تا بتوانند بر روی انواع خاصی از درمان تمرکز کنند مانند درمان با دست، درمان افراد کم بینا، کار با کودکان یا افراد مسن. دستیاران کاردرمانی در برخی از قسمت های درمان شما کمک می کنند. آنها شما را ارزیابی نمی کنند یا برنامه درمانی شما را ایجاد نمی کنند. یک دستیار کاردرمانی به مدرک کاردانی نیاز دارد. دکتر متخصص کاردرمانی اغلب با پزشک، فیزیوتراپ، روانشناس یا سایر متخصصان سلامت کار می کنند.

کاردرمان ها چه می کند؟

آنها با افراد در هر سنی، از نوزادان نارس گرفته تا بزرگسالان در میانسالی و سالمندان کار می کنند. به طور خلاصه درمانگر به نحوه انجام هر نوع فعالیت یا وظیفه نگاه می کند. سپس آنها طرحی را ارائه می دهند تا نحوه انجام فعالیت ها را بهبود بخشند و بیماران فعالیت ها را آسان تر و با درد کمتر انجام دهند. در اولین قرار ملاقات شما، متخصص کاردرمانی نیازهای شما را ارزیابی خواهد کرد. آنها ممکن است به خانه یا محل کار شما بیایند تا ببینند چه کار می کنید و چه تغییراتی باید ایجاد کنید. اگر آنها با فرزند شما کار می کنند، ممکن است به مدرسه کودک بروند. ممکن است به شما بگویند اثاثیه را جابجا کنید یا یک وسیله کمکی مانند عصا یا چنگال را تهیه کنید. آنها می توانند به شما نشان دهند که چگونه کارهای روزانه را بهتر انجام دهید.

در مرحله بعد دکتر متخصص کاردرمانی با شما همکاری خواهند کرد تا یک برنامه درمانی ارائه دهند و اهدافی را که برای نیازها، ناتوانی یا محدودیت های شما طراحی شده است، تعیین کنند.کاردرمان  شما می تواند به شما آموزش دهد تا حرکات خود را تطبیق دهید، مهارت های حرکتی یا هماهنگی چشم و دست خود را بهبود ببخشید، یا وظایف را به روش های جدید انجام دهید. کاردرمان شما ممکن است:

 • تجویز و آموزش استفاده از وسایل کمکی مانند صندلی توالت یا ویلچر
 • روش‌های جدیدی برای بستن دکمه‌های پیراهن، بستن بند کفش‌ها، داخل و خارج شدن از حمام یا کار با رایانه به شما آموزش می‌دهد.
 • به افراد مسن کمک کنید تا از سقوط در خانه یا مکان های عمومی جلوگیری کنند.
 • بزرگسالانی را که سکته کرده‌اند برای بهبود تعادل، تغییر خانه برای جلوگیری از آسیب‌دیدگی، تقویت قدرت عضلانی یا سازگاری با حافظه یا مشکلات گفتاری خود درمان کنید.
 • داروها یا ابزارهای خانگی خود را سازماندهی کنید. 
 • مشکلات رفتاری در کودکانی را که به دیگران رفتار می کنند یا به آنها ضربه می زنند، رسیدگی کنید.
 • هماهنگی چشم  و دست را بهبود بخشید تا بتوانید به توپ تنیس ضربه بزنید.
 • روی مهارت های حرکتی ظریف کار کنید تا بتوانید مداد را در دست بگیرید.

چه کسانی به کاردرمانی نیاز دارند؟

تقریباً هر کسی که برای انجام هر نوع کاری تلاش می کند ممکن است به آن نیاز داشته باشد. اگر یکی از این مشکلات سلامتی را دارید، از پزشک خود بپرسید که آیا OT می تواند به شما کمک کند:

همچنین می‌تواند به کودکان مبتلا به نقص‌های مادرزادی، بیماره های ژنتیکی، آرتریت نوجوانان یا آسیب‌های شدید یا سوختگی کمک کند.

کار درمانی چیست و کجا می توان کاردرمانی کرد؟

درمانگر شما ممکن است برای ایجاد یک برنامه درمانی به خانه، محل کار یا مدرسه شما بیاید. کاردرمانگران همچنین در بسیاری از مکان ها مانند موارد زیر کار می کنند:

 • بیمارستان ها
 • مراکز توانبخشی
 • کلینیک های خصوصی
 • خانه های سالمندان یا کمکی
 • مدارس
 • دفاتر خصوصی
 • زندان ها
 • دفاتر شرکتی 
 • محل های کار صنعتی

تمرینات کار درمانی چیست؟ کدامیک می تواند کمک کننده باشد؟

با مزایای کاردرمانی، بیماران آموزش دیده و از نحوه قرارگیری نامناسب بدن در خطر افزایش درد بیشتر آگاه می شوند. تکنیک‌های کششی و تمرین‌های هدایت‌شده دستی ارائه‌شده توسط کاردرمانگران برای بهبود حرکت ضعیف مفاصل و کاهش درد طراحی شده‌اند، در حالی که استفاده از اندام را برای انجام فعالیت های روزمره زندگی بهبود می‌بخشند.

 

 

در بزرگسالان مهم ترین مزیت کاردرمانی چیست؟ 

وظیفه بهترین دکتر متخصص کاردرمانی تهران این است که توانایی فرد برای انجام وظایف روزانه را تا حد امکان مستقل بازیابی کند. این وظایف شامل فعالیت های اساسی زندگی روزانه و فعالیت های ابزاری زندگی روزمره (ADLs) می شود.

ADL های اساسی در کاردرمانی شامل غذا خوردن، لباس پوشیدن، استفاده از سرویس بهداشتی و حمام کردن است. فعالیت‌های ابزاری زندگی روزمره شامل رانندگی، تهیه غذا و کار داوطلبانه است. هنگامی که فردی با ADL های پایه یا ابزاری مشکل دارد، کاردرمانی می تواند از بازگشت به عملکرد مستقل با سه مزیت زیر پشتیبانی کند!

 

۱. بهبود دامنه حرکت و قدرت ایمن

جراحی، آرتریت یا سکته مغزی می تواند تغییراتی را در میزان حرکت موجود در مفاصل مانند مفصل شانه ایجاد کند. کاردرمانگران با مراجعان خود برای بهبود دامنه حرکتی از طریق:

دامنه حرکتی غیرفعال، که در آن درمانگران حرکت را برای مراجعین خود تحریک می کنند و به آنها در انجام حرکات کوچک مرتبط با مفصل کمک می کنند که به آن محدوده حرکتی کمکی فعال می گویند. دامنه حرکتی فعال زمانی است که بیمار بازوی خود را حرکت دهد یا سایر حرکات مرتبط با مفصل را به تنهایی و بدون کمک فیزیکی انجام دهد.

موقعیت مناسب بدن، مانند دراز کشیدن به پشت یا پهلو نیز از بازگشت عملکرد مستقل با دامنه کامل حرکت پشتیبانی می کند. در حالت خوابیده مقاومت ناشی از جاذبه کاهش می یابد و در عین حال سهولت تحرک مفصل افزایش می یابد. اگر فردی در حالی که در وضعیت نامناسبی قرار گرفته باشد، خود را خیلی سریع حرکت دهد جاذبه به راحتی ایجاد می شود.

تکنیک‌های پیشگیری جبرانی، استراتژی‌هایی هستند که برای دور زدن از دست دادن قدرت به منظور ایجاد امکان حرکت و در عین حال ایجاد قدرت طراحی شده‌اند. به عنوان مثال، یک تکنیک جبرانی رایج که افراد مبتلا به مفصل شانه ضعیف ممکن است از آن استفاده کنند، بالا انداختن شانه به سمت بالا و نزدیک کردن بازو به بدن است. اگرچه این می تواند مقداری حرکت را امکان پذیر کند، اما با گذشت زمان باعث ایجاد درد و کاهش بیشتر قدرت می شود.

 

۲. کاهش درد، در حالی که ایجاد قدرت

قانون سوم حرکت نیوتن، یک درس تئوری و فیزیک که به طور گسترده تدریس می شود، بیان می کند که برای هر عمل، واکنشی برابر و مخالف وجود دارد که در مورد حرکات بدن انسان اعمال می شود. به عنوان مثال، هنگامی که یک عضله ضعیف است، ممکن است عضله مقابل بیش از حد سفت شود و باعث درد شود. تکنیک های جبرانی مانند نزدیک نگه داشتن بازو به بدن در تلاش برای کاهش درد، اغلب باعث عدم تعادل عضلانی و در نتیجه افزایش درد می شود. با تکنیک های جبرانی، شامل حرکت شانه، عضله در قفسه سینه (که عضله سینه ای بزرگ نامیده می شود) اغلب شروع به سفت شدن می کند و باعث ضعیف شدن عضلات اطراف تیغه شانه می شود.

 

۳. استراتژی ها و تجهیزات تطبیقی ​​را دریافت کنید.

نیاز به کمک شخص دیگری برای انجام فعالیت های روزانه ایده آل نیست. وظیفه نهایی یک کاردرمانگر بهبود توانایی فرد برای انجام مستقل فعالیت های روزانه است. با کمک یک کاردرمانگر باتجربه، شرکت کنندگان شاهد بهبود دامنه حرکتی خواهند بود و در بیشتر موارد به دلیل اثرات مثبت ناشی از مزایای کلیدی کاردرمانی، طبیعتاً می توانند دوباره کارهای مهم روزانه را انجام دهند.

در برخی موارد با محدودیت‌های شدید در دامنه حرکت، ممکن است به استراتژی‌های تطبیقی ​​تهاجمی‌تر یا تجهیزات تطبیقی ​​نیاز باشد:

استراتژی‌های تطبیقی ​​به هر تکنیک یا تلاشی اشاره دارد که هدف آن کمک به فرد برای سازگاری با توانایی فعلی‌اش برای مشارکت در ADL است:

صرفه جویی در انرژی به تلاش های تطبیقی ​​برای مبارزه با خستگی مفرط و صرفه جویی در انرژی برای فعالیت هایی که مهم ترین هستند اشاره دارد. صرفه جویی در انرژی به ویژه برای افراد مبتلا به بیماری قلبی قابل توجه که به راحتی هنگام انجام فعالیت های زندگی روزمره خسته می شوند مفید است. به عنوان مثال، خشک کردن بدن بعد از حمام کردن یک فعالیت ضروری است، اما استفاده از حوله برای انجام این کار می تواند خسته کننده باشد. یک کاردرمانگر می‌تواند راهبردهای صرفه‌جویی در انرژی را آموزش دهد و گزینه‌های مناسب‌تری را هنگام تطبیق با محدودیت‌های ADL ارائه دهد.

مقاله های مرتبط:

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی درکی حرکتی

کاردرمانی در مهارتهای دست

کاردرمانی حسی

کاردرمانی در بیش فعالی کودکان

کاردرمانی در اختلال اوتیسم

کاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در کودکان

تاثیر کاردرمانی داخل آب برای کودکان با نیاز های ویژه

مرکز تخصصی کاردرمانی تهران

۲ دیدگاه. پیغام بگذارید

 • سلام بسیار دکتر انسان و دلسوزی هستند
  ما خیلی از آشنایی با ایشون راضی هستیم.

 • سلام خدا خیرشون بده خیلی به ما آرامش دادن متاسفانه دکترهای دیگه خیلی تو دل آدم را خالی میکنن.
  ما از ایشون خیلی راضی هستیم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × 3 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته