در مرکز تخصصی درمان میکروسفالی انواع میکروسفالی را در دوران بارداری، پس از زایمان و بعد از آن درمان می‌کنیم. پزشکان و متخصصان کودکان در سراسر ایران خانواده ها را برای تشخیص و درمان توانبخشی توسط بهترین دکتر متخصص میکروسفالی تهران به ما ارجاع می دهند.

بهترین دکتر متخصص میکروسفالی

میکروسفالی کودکان چیست؟

میکروسفالی یک بیماری نادر است و زمانی رخ می دهد که سر و مغز نوزاد کوچکتر از حد طبیعی برای سن کودک باشد. این می تواند ناشی از عفونت ها یا سندرم های ژنتیکی بسیار نادر باشد. میکروسفالی از «میکرو» به معنای کوچک و «سفالی» به معنای سر گرفته شده است.  این اصطلاح سر نوزادی را توصیف می کند که در مقایسه با سایر نوزادان هم جنس، پیشینه قومی و سنی کوچکتر از حد انتظار است. اندازه سر نوزاد تا حد زیادی توسط رشد مغز تعیین می شود. اگر چیزی باعث رشد غیر طبیعی مغز نوزاد در رحم شود، ممکن است سر نوزاد کوچکتر از حد معمول باشد. مغز کوچکتر می تواند باعث مشکلات رشدی و فکری شود. میکروسفالی می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. 

بهترین دکتر تشخیص میکروسفالی

میکروسفالی کودکان چگونه تشخیص داده می شود؟

معمولاً دکتر متخصص زنان و زایمان شما میکروسفالی را در طول بارداری، در سونوگرافی ۱۸ تا ۲۰ هفته ای تشخیص می دهد. در طول این اسکن، سونوگرافیک اندازه گیری های دقیقی از آناتومی کودک شما انجام می دهد و آنها را با استانداردهای مورد انتظار مقایسه می کند. در برخی موارد میکروسفالی پس از تولد ایجاد می شود.  بهترین دکتر متخصص میکروسفالی تکامل کودک را بررسی می کنند. دکتر متخصص میکروسفالی با اندازه‌گیری اندازه سر کودک در هر ملاقات در چند سال اول زندگی، می‌تواند میکروسفالی را که در اوایل دوران کودکی رخ می‌دهد، تشخیص دهد. دکتر متخصص میکروسفالی موارد زیر را در نظر می گیرد:

-سر متناسب با اندازه بدن کودک است.

-سایر اعضای خانواده اندازه سر کوچکتری دارند.

-فرزند شما ناهنجاری های دیگری مانند اختلال بینایی، تشنج یا تاخیر در رشد دارد.

برای تشخیص علت میکروسفالی، پزشک کودک شما ممکن است آزمایشاتی مانند موارد زیر را تجویز کند:

  • آزمایشات خون
  • سی تی اسکن
  • اسکن ام آر آی

آزمایش ژنتیک برای میکروسفالی کودکان

آزمایش ژنتیک برای میکروسفالی کودکان

اگر سایر اعضای خانواده میکروسفالی دارند، ممکن است آزمایش ژنتیک را برای درک علت توصیه کنیم.  برخی از سندرم‌ها مغلوب هستند به این معنی که نوزاد یک ژن را از هر والدین به ارث می‌برد. این سندروم مادر یا پدر را تحت تاثیر قرار نمی دهد اما زمانی که این دو ژن در یک نوزاد با هم ترکیب شوند، می توانند باعث بیماری شوند. این سندرم ها برخی از رایج ترین راه های به ارث بردن میکروسفالی در کودک هستند.

در مرکز تخصصی درمان میکروسفالی ممکن است آزمایش ژنتیکی به نام ریزآرایه کروموزومی انجام دهیم. این آزمایش DNA کودک شما را از نظر اختلالات رایجی که می تواند باعث میکروسفالی شود، بررسی می کند. خانواده شما می توانند با یک متخصص ژنتیک و مشاور ژنتیک کودکان ملاقات کنند تا در مورد آزمایشات غربالگری مناسب صحبت کنند. آنها همچنین در مورد برنامه ریزی خانواده آینده شما و سایر ملاحظاتی که ممکن است برای خانواده شما مهم باشد با شما صحبت می کنند.

بهترین دکتر میکروسفالی ایران

چه زمانی باید به دکتر متخصص میکروسفالی مراجعه کرد؟

این احتمال وجود دارد که دکتر متخصص، میکروسفالی را در هنگام تولد کودک شما یا در معاینه منظم نوزاد تشخیص دهد. با این حال اگر فکر می کنید که سر کودک شما نسبت به سن و جنس کودک کوچک است یا آنطور که باید رشد نمی کند با بهترین دکتر متخصص میکروسفالی صحبت کنید.

متخصص میکروسفالی کودکان

پزشکان و متخصصین میکروسفالی کودکان

مرکز تخصصی درمان میکروسفالی شامل تیمی از متخصصان مغز و اعصاب، اطفال و توانبخشی کودکان می باشد. سوالات متداول از متخصصین:

۱ . میکروسفالی چقدر شایع است؟

در ایالات متحده، حدود ۲ تا ۱۲ نوزاد از هر ۱۰۰۰۰ نوزاد با میکروسفالی متولد می شوند. این کمتر از ۱ درصد از تولدهای ایالات متحده است.

۲. آیا می توان از میکروسفالی جلوگیری کرد؟

از آنجایی که پزشکان گاهی اوقات نمی دانند چه چیزی باعث میکروسفالی می شود، شما همیشه نمی توانید از آن جلوگیری کنید و حتی با رعایت اقدامات احتیاطی، عفونت ها همچنان اتفاق می افتد. اما ممکن است شانس داشتن نوزاد مبتلا به میکروسفالی را کاهش دهید اگر:

-از مصرف نادرست الکل و مواد مخدر خودداری کنید.  درست قبل یا در حین بارداری سیگار نکشید، مشروب نخورید یا از مواد مخدر خیابانی استفاده نکنید.  و از داروهای تجویزی بدون مشورت با پزشک خود در مورد تأثیر آنها بر بارداری استفاده نکنید.

-از خود در برابر زیکا محافظت کنید. در بیشتر سال‌ها، زیکا یک نگرانی عمده نیست اما در فصل پشه باید اقدامات احتیاطی را انجام دهید. قبل از سفر در دوران بارداری، وب سایت مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC) را برای مناطقی که زیکا ممکن است فعال تر باشد، بررسی کنید.

-سعی کنید از عفونت جلوگیری کنید. اقدامات احتیاطی معمولی مانند شستن دست ها، اجتناب از نوشیدنی های مشترک و انجام رابطه جنسی ایمن را انجام دهید.  برای جلوگیری از عفونت لثه از تمیز کردن دندان استفاده کنید و غذاهای نیم پز یا خام مصرف نکنید.

-بستر بچه گربه را عوض نکنید. توکسوپلاسموز می تواند یک عامل خطر برای میکروسفالی باشد. در ایالات متحده، بیشتر در مدفوع گربه وجود دارد. از شخص دیگری بخواهید جعبه گربه را در دوران بارداری عوض کند.

-با یک متخصص ژنتیک صحبت کنید. اگر سابقه خانوادگی میکروسفالی دارید، ممکن است بخواهید هنگام برنامه ریزی خانواده خود آزمایش ژنتیک و مشاوره ژنتیکی انجام دهید.

۳. چگونه بفهمم فرزندم میکروسفالی دارد یا فقط سر کوچکی دارد؟

بهترین راه برای اینکه مطمئن شوید کودک شما میکروسفالی دارد یا فقط یک سر کوچک دارد این است که به دکتر متخصص میکروسفالی مراجعه کنید. دکتر متخصص شما می تواند به راحتی سر کودک شما را اندازه گیری کند و به شما اطلاع دهد که آیا معیارهای میکروسفالی را دارد یا خیر.

۴. در مورد ظاهر جسمانی فرزندم مبتلا به میکروسفالی چه بدانیم؟

طبیعی است که نگران تأثیر میکروسفالی بر عزت نفس و اعتماد به نفس فرزندتان در مراحل بعدی زندگی باشید.  در موارد شدیدتر، سر فرزند شما ممکن است به شدت نامتناسب باشد و برای هر کودک مبتلا به میکروسفالی، اندازه سر آنها همیشه کوچکتر از حد انتظار است. بسته به علت اصلی میکروسفالی، اندازه سر و مغز به رشد خود ادامه خواهد داد. در نهایت اندازه سر حتی ممکن است به یک بخش معمولی از منحنی رشد برسد، اگرچه احتمالا همیشه در سمت کوچکتر خواهد بود.  همچنین به یاد داشته باشید که با رشد کودک شما، موهای زیادی رشد می کند، که همچنین کمک می کند سر متناسب تر به نظر برسد.

بهترین دکتر توانبخشی میکروسفالی

در هنگام ملاقات با دکتر متخصص میکروسفالی چه سوالاتی را بپرسیم؟

نکاتی که به شما کمک می کند از ملاقات با بهترین دکتر متخصص میکروسفالی بیشترین بهره را ببرید:

-دلیل بازدید و اتفاقی که ممکن است بی افتد را بدانید.

-قبل از بازدید سؤالاتی را که می خواهید دکتر به آنها پاسخ دهد، یادداشت کنید.

-در ویزیت نام تشخیص جدید و هر گونه دارو، درمان یا آزمایش جدید را یادداشت کنید. همچنین هر دستورالعمل جدیدی که دکتر متخصص میکروسفالی برای فرزندتان به شما می دهد را یادداشت کنید.

-بدانید که چرا یک دارو یا درمان جدید تجویز می شود و چگونه به کودک شما کمک می کند. همچنین بدانید چه عوارضی دارد.

-بپرسید که آیا می توان وضعیت فرزندتان را به روش های دیگری درمان کرد.

-بدانید چرا یک آزمایش یا روش توصیه می شود و نتایج چه معنایی می تواند داشته باشد.

-بدانید که اگر فرزندتان دارو را مصرف نکند یا آزمایش را انجام ندهد چه اتفاقی می افتد.

-اگر فرزندتان قرار ملاقات بعدی دارد، تاریخ، زمان و هدف آن ملاقات را یادداشت کنید.

-بدانید چگونه می توانید پس از ساعات اداری با دکتر متخصص میکروسفالی فرزندتان تماس بگیرید. اگر فرزندتان بیمار شود و سؤالی دارید یا نیاز به مشاوره دارید، این نکته مهم است.

بهترین دکتر درمان میکروسفالی

درمان میکروسفالی کودکان

هیچ درمان خاص یا پذیرفته‌شده‌ای برای میکروسفالی وجود ندارد به جز جراحی کرانیوسینوستوز برای جدا کردن استخوان‌های جمجمه. مداخله زودهنگام با برنامه های تحریکی و بازی ممکن است تأثیر مثبتی بر رشد داشته باشد.  یک تیم چند رشته ای برای ارزیابی و ارائه مراقبت و پذیرایی از نوزادان و کودکان مبتلا به میکروسفالی بسیار مهم است.  مشاوره خانواده و حمایت از والدین بیماران مبتلا به میکروسفالی نیز بسیار توصیه می شود. برنامه های مداخله اولیه دوران کودکی که ممکن است به تقویت توانایی ها کمک کند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

-گفتاردرمانی

-کاردرمانی جسمی

-کاردرمانی ذهنی

ماساژ درمانی

 

مقاله های مرتبط

میکروسفالی چیست؟

میکروسفالی در کودکان

کاردرمانی در میکروسفالی

گفتاردرمانی در میکروسفالی

مرکز تخصصی درمان میکروسفالی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده − سه =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته