چگونه آب درمانی به کاهش علائم فلج مغزی کمک می کند؟

هیدروتراپی نوعی از فعالیت تفریحی است که از تمرینات مبتنی بر آب کمک می کند تا به بهبود عملکرد فیزیکی و سلامتی فرد کمک کند. آب درمانی به عنوان یک روش ارزشمند برای درمان افراد مبتلا به فلج مغزی شناخته شده است.در یک استخر آب گرم، آب یک محیط آرام بخش و پرانرژی را برای بیماران فلج مغزی فراهم می آورد. وزن بیمار در آب ۹۰ درصد کاهش می یابد.آب درمانی به عضلات بیماران فلج مغزی کمک می کند تا بتوانند آزادانه در آب حرکت و تمرین کنند بدون اینکه تنشی را در سیستم عضلانی اسکلتی خود ایجاد کنند.

به طور کلی، متخصصان آب درمانی جهت درمان بیماران فلج مغزی یکسری اهداف اولیه دارند که شامل کمک به بیمار جهت کنترل بهترعضلات، افزایش اعتماد به نفس ، بهبود عملکرد فیزیکی و کسب استقلال بیشتر می شود. اغلب، Hydrotherapy به این اهداف دست می یابد. برخی از مزایای فیزیکی و روانی آب درمانی در بیماران فلج مغزی عبارتند از:

 

۱. کاهش ناراحتی: فشار کلی که توسط آب روی بدن ایجاد می شود می تواند در کاهش درد در مفاصل و عضلات مؤثر باشد. آب درمانی به بیماران فلج مغزی کمک می کند تا در آب با درد کمتری تمرین کنند. این اثر زمانی که بیمار در آب گرم تمرین می کند بیشتر تقویت می شود در نتیجه عضلات اسپاستسسیته عضلات کاهش یافته و حرکت راحتتر انجام می شود.

 

۲. مانع از آسیب دیدگی می شود: شناوری آب کمک می کند تا بیماران فلج مغزی بدون آسیب و فشار روی عضلات و مفاصل ورزش کنند . شناوری به آنها اجازه می دهد تا فعالیت های هوازی و بی هوازی را بدون احتمال  آسیب به انجام برسانند.

 

۳. تون عضلانی را بهبود می بخشد و کنترل می کند:در آب درمانی کودکان فلج مغزی براحتی حرکت می کنند و ویسکوزیته آب باعث می شود که در حین راه رفتن داخل آب مقاومت ۱۰ برابر بیشتر از راه رفتن روی زمین باشد یعنی با حرکات ساده در آب کودکان فلج مغزی تجربه های حرکتی مناسبی بدست می آورند ضمن اینکه در زمان کوتاه تر بر روی عضلات خود کنترل  پیدا می کنند بدون اینکه فشاری روی مفاصل وارد شود این امربه خصوص برای بیماران دچار مشکل تون پایین بسیار کمک کننده است. برای افرادی که دارای تون عضلانی بالا هستند، آب گرم همراه با فشار هیدرواستاتیک باعث حرکت آسانتر زیر آب و کاهش تون عضلانی می شود.

 

۴. بهبود عملکرد قلب و عروق: حتی بدون تمرین یا حرکات، آب درمانی به بهبود آمادگی قلبی عروقی بیمار و افزایش استقامت آنها کمک می کند و باعث بهبود گردش خون می شود.

 

۵. بهبود انعطاف پذیری: آب درمانی برای کودکان فلج مغزی حمایت و همچنین مقاومت فراهم می کند،با آب درمانی بیماران فلج مغزی می توانند طیف وسیعتری از تمرینات مربوط به انعطاف پذیری و کششی را انجام بدهند. این به ویژه برای بیماران فلج مغزی که با اندامهای سفت و سخت و عضلات کوتاه کار می کنند مفید است.

 

۶. اعتماد به نفس افزایش یافته: هر ناتوانایی عوارض ذهنی و عاطفی دارد و کودکان فلج مغزی از این امر مستثنی نیستند مشکلات مربوط به دامنه حرکتی ، سفتی در عضلات و درد در طول زندگی بر روی روان کودک فلج مغزی تاثیر گذار است با این حال، آب درمانی می تواند احساس موفقیت در زندگی بیمار را به همراه بیاورد، به خصوص به این دلیل که بهبود عملکرد روزانه آنها را موجب می شود. این به نوبه خود می تواند به بهبود اعتماد به نفس، سلامت روحی و وضعیت کلی بیمار فلج مغزی کمک کند.

 

۷. کاهش استرس: هر گونه ورزش می تواند به کاهش استرس و تنش کمک کند، اما هنگامی که ورزش با تسکین درد همراه شود،تاثیر آن برجسته تر است. هیدروتراپی هر دو را برای بیماران فلج مغزی مهیا می کند، ارائه یک خروجی فیزیکی به همراه کاهش درد و استرس.

 

ورزشهای آب درمانی برای بیماران مبتلا به فلج مغزی:

قبل از شروع درمان در آب، کاردرمان سلامت، توانایی ها و مشکلات  کلی کودکان فلج مغزی را ارزیابی خواهد کرد. این به درمانگر آب درمانی کمک خواهد کرد تا برنامه ای را متناسب با  نیازهای  بیمارفلج مغزی طراحی کند. با توجه به  فردیت درمان های آب درمانی زمان مناسب بر اساس نیاز بیمارفلج مغزی متفاوت است. با این حال، بیشتر جلسات ۳۰ تا ۴۵ دقیقه طول می کشد.

گرم کردن: جلسات اغلب با دوره گرم کردن شروع می شود، جایی که کاردرمان ها بیماران فلج مغزی را از طریق کشش داخل یا خارج از استخر آماده می کنند. این به آنها کمک می کند که بدن خود را آماده سازند تا آنها غوطه ور شوند. معمولا روال کشش به طور خاص به نیاز هر بیمار بستگی دارد.

 

ورزش: پس از گرم کردن، کاردرمان بیمار را از طریق مجموعه ای از فعالیت های متناسب با نیازهای بیمار هدایت می کند. آب درمانی از تمرینات ساده شروع شده و به تدریج سخت تر می شوند.تمرینات آب درمانی معمولا شامل دستگاه های شناور مثل نودل ها، تابلوهای بدن، هالووین شناور،بالانس بیم داخل آب ،مسگری می باشد. تردمیل های زیر آب و جت های مقاومت می توانند در بهبود راه رفتن و تحرک موثرباشند. در طول هفته ها و ماه های یک دوره درمان، تمرینات ممکن است عمیق تر و شدید تر شود زیرا بیمار مزایای کار آنها را می بیند.

 

سرد کردن: هنگامی که بیمار تمرینات آب درمانی را به پایان رسانده است، کاردرمان ها بیمار را از طریق  فعالیت هایی  که ضربان قلب را کاهش می دهد و تمرینات مربوط به دامنه حرکتی،بیمار فلج مغزی را برای خروج از آب آماده می کنند.

تمرینات مربوط به هر جلسه معمولا روی تهویه، حرکات قلب و ریتم حرکت تمرکز می کنند تا بیماران فلج مغزی بتوانند کنترل عضلانی بیشتری را به دست آورند و دامنه حرکت را افزایش دهند. با این حال، سبک خاص ورزش عمدتا به نیازهای بیمار بستگی دارد. با توجه به شدت اختلال بیمار، سن، سطح آمادگی جسمانی و نگرانی های بهداشتی ،تمرین های مناسب آب درمانی برای بیماران فلج مغزی انتخاب می شوند.

شنا:  شنا یک ورزش قدرتمند برای بیماران فلج مغزی  است، که به آنها اجازه می دهد که سطح استقلال و تحرک بیشتری نسبت به فعالیت های روی سطح زمین داشته باشند. معمولا با وسایل شناور کمک می شود بیماران فلج مغزی تمرکز روی تمرین های شنا را یاد بگیرند و اینکه چگونه با استفاده از سبک های مختلف در آب حرکت می کنند.این کار می تواند به بیماران کمک کند تا قدرت عضلانی را افزایش دهند و در زندگی روزمره خود کنترل بیشتری بدست بیاورند.

یوگای آبی: یوگا آبی یک نوع تمرین درمانی است، ترکیب ماساژبا آب و یوگا تاثیر آرام بخشی در کل بدن دارد. این سبک از تمرین تمرکز کمتری بر روی انعطاف پذیری و کنترل عضلات دارد.این نوع ورزش به ویژه برای کمک به بیماران فلج مغزی در دستیابی یا حفظ حرکات مفصلی موثر است.

پیاده روی در زیر آب: راه رفتن روی تردمیل زیر آب می تواند یک تمرین بسیار موثر جهت الگوی راه رفتن باشد نظارت کاردرمان می تواند به بیمار جهت اصلاح الگوی راه رفتن ، تعادل و تحرک کمک کند.

سایر فعالیت های معمول شامل تمرینات کنترل نفس، تمرینات حرکتی و تمرینات تعادلی با استفاده از دستگاه های شناور در آب های عمیق است که می تواند به بهبود عملکرد روزانه مانند راه رفتن و یا تنفس کمک کند. بازی های اجتماعی در رژیم های درمان کودکان فلج مغزی نیز رایج هستند، مخصوصا در میان کودکان که با مشکالت اجتماعی مواجه هستند. برای هر کدام از این تمرین های ورزشی تجهیزات مناسبی جهت حفظ ایمنی و کمک به بیمار فلج مغزی مورد استفاده قرار می گیرد به عنوان مثال، جلیقه شنا و بازوبند های آموزش شنا.

 

آدرس مرکز آب درمانی کودکان در تهران:

سعادت آباد ، بلوار پاکنژاد بالاتر از تقاطع  سرو غربی ، خیابان سپیدار ، خیابان شکوفه شمالی ، کوچه نظری ، پلاک ۴۷

با توجه به قرار گرفتن مرکز آب درمانی کودکان تهران در سعادت آباد و دسترسی به اتوبان یادگار امام ، اتوبان نیایش ، بلوار پاکنژاد ، بلوار جوریکی و خیابان سرو غربی مناسب برای اهالی محله های شهرک غرب ، بلوار دادمان ، بلوار فرحزادی ، بلوار فرهنگ ، بلوار مهستان ، سعادت آباد ، جنت آباد جنوبی ، جنت آباد مرکزی ، جنت آباد شمالی ، بلوار شاهین شمالی ، بلوار شاهین جنوبی ، بلوار عدل ، سردار جنگل ، بلوار فردوس ، اوین ، ولنجک ، ونک ، امیرآباد ، پونک ، شهران ، بلوار فردوس ، صادقیه ، اشرفی اصفهانی ، مرزداران ، ستارخان ، باقرخان ، شهرآرا ، دهکده المپیک  و … می باشد.

  

شماره تماس مرکز آب درمانی کودکان در تهران:

با توجه به طولانی بودن فهرست انتظار در مرکز آب درمانی کودکان در تهران جهت استفاده از خدمات آب درمانی این مرکز با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

۰۹۱۲۶۱۱۷۷۴۲-۰۹۳۵۶۱۱۷۷۴۲

 

مقالات مرتبط با آب درمانی:

آب درمانی در کودکان

ایده ها و فعالیت هایی برای آب بازی

آب درمانی در اختلال نقص توجه و بیش فعالی

تاثیر کاردرمانی داخل آب برای کودکان با نیازهای ویژه

آب درمانی در اختلال اوتیسم

آب درمانی در اختلال پردازش حسی

آموزش شنا ممکن است برای کودکان مبتلا به اوتیسم نجات دهنده زندگی باشد.

 

۶ دیدگاه. پیغام بگذارید

 • سلام آقای دکتر پسر ما امسال به لطف شما راه افتاد خدا حفظتون کنه.

 • علی آقایی
  13 مارس 2020 8:33 ب.ظ

  سلام و درود فراوان
  آب درمانی واقعا در فلج مغزی خیلی مفید هستش و واقعا جوابدهی خوبی دارد.
  ما خیلی راضی هستیم به همه توصیه می کنم

 • بردیا امیدوار
  13 مارس 2020 8:49 ب.ظ

  سلام و احترام فراوان به متخصصین کلینیک توانبخشی غرب
  واقعا آب درمانی در فلج مغزی مفید هستش و راه افتادن و تعادل آنها کمک می کنه

 • حسینی سیانکی
  15 مارس 2020 5:50 ب.ظ

  سلام و درود فراوان خدمت آقای قنبری عزیز انشالا به سلامتی.
  تیم کلینیک توانبخشی غرب تهران همیشه آماده خدمت به شما عزیزان می باشد ما نیز از این اتفاق بزرگ خرسند هستیم و خداوند متعال را شاکریم

 • سلام ما چند ماهه از آب درمانی استفاده می کنیم خیلی در کاهش سفتی پسرم که cp هستش تاثیر گذار بود و حرکتاش هم بهتر شده.
  با تشکر

 • سلام خسته نباشید
  می خواستم بپرسم آیا امکانش هست یکسری تمرین آب درمانی به بنده آموزش بدهید که داخل استهر خودم هم باهاش کار کنم تا نتیجه بهتری بگیریم

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

7 + چهارده =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته