فلج ارب بدلیل آسیب اعصاب شبکه بازویی ایجاد می شود. اعصاب شبکه بازویی عصب دهی عضله ها، پوست بازو و دست را تامین می کنند. فلج ارب در کودکان معمولاً در نتیجه آسیب به اعصاب شبکه بازویی ناشی از زایمان های ضربه ای با کشیدن بیش از حد ایجاد می شود. آسیب به این اعصاب می تواند باعث مشکلات عضلانی و حسی شود. درمان کاردرمانی در فلج ارب می‌تواند با ارائه تمرین‌های تقویتی به شیوه‌ای سرگرم‌کننده و جذاب به بهبودی از فلج ارب کمک کند و همچنین بهترین متخصص کاردرمانی فلج ارب توصیه‌هایی را برای حفظ دامنه حرکتی بازو در حین بهبودی عصب به شما ارائه می‌کنند.

کاردرمانی در فلج ارب

فلج ارب چیست؟

فلج ارب در نتیجه آسیب به شبکه بازویی ایجاد می شود. شبکه بازویی گروهی از اعصاب است که از گردن می آیند و ماهیچه ها و پوست شانه، بازو و دست را تامین می کنند. این آسیب در هنگام تولد یا زمانی که سر و گردن نوزاد به طرفین کشیده می‌شود، اتفاق می افتد. زمانی که شانه‌ها از کانال زایمان خارج می‌شوند یا با کشیدن بیش از حد شانه‌ها زمانی که اول سر نوزاد بیرون می‌آید یا در هنگام زایمان بریچ (اول پاها) و بازوها  در یک موقعیت برآمده و مجموعه عصبی ممکن است بدلیل فشار اضافی آسیب ببیند.

مرکز کاردرمانی فلج ارب

عوارض فلج ارب چه هستند؟

اثرات فلج ارب به میزان شدت آسیب اعصاب بستگی دارد. این عوارض معمولاً خفیف هستند و معمولاً در عرض چند سال برطرف می شوند. “فلج” به معنای ضعف است و توضیح می دهد که چگونه فلج ارب باعث ضعف در طرفین شانه، بازو یا دست می شود. عوارض فلج ارب به شرح ذیل می باشد:

-ضعف عضلانی

-تحلیل عضلانی

-کاهش حس

-بازو معمولاً در کنار بدن قرار می گیرد و به سمت داخل چرخانده می شود.

-رشد در آن بازو متوقف می شود.

درمان کاردرمانی در فلج ارب معمولاً برای بهبودی و آموزش نحوه استفاده از بازو برای کودک بسیار ضروری است.

بهترین کاردرمانی فلج ارب

کار درمانی برای فلج ارب

در طول ۶ ماه اول درمان به طور خاص برای پیشگیری از ناهنجاری های ثابت انجام می شود.  برای حفظ دامنه حرکتی و بهبود قدرت عضلانی کاردرمانی فلج ارب باید روزانه انجام شود. باید به والدین آموزش داده شود که نقش فعالی در حفظ دامنه حرکتی و متناسب نگه داشتن عملکرد عضلات داشته باشند. تمرینات باید شامل فعالیت های برنامه ریزی حرکتی دو دستی یا دوطرفه باشد. درمان اولیه در ۱-۲ هفته اول پس از تولد به شرح زیر خواهد بود:

-دست زدن دقیق مورد نیاز است و باید از حرکات شدید برای ۱ تا ۲ هفته اول اجتناب شود تا پاسخ التهابی اولیه به آسیب آرام شود.

-از گرفتن کودک از ناحیه بازو یا زیر بغل خودداری کنید چون می تواند شبکه بازویی را فشرده یا کشیده و باعث آسیب بیشتر شود.

-قرار دادن کودک به پشت یا به پهلو (اندام آسیب دیده به سمت بالا قرار بگیرد) برای جلوگیری از فشرده شدن اندام آسیب دیده

-بازوی آسیب دیده را در آستین ها قبل از بازوی سالم قرار دهید. این به جلوگیری از حرکت شدید شانه کمک می کند و به پوشیدن لباس سریعتر و آسان تر کمک می کند.

یک بررسی سیستماتیک نشان می‌دهد که مداخلات کاردرمانی فلج مغزی مانند حرکت درمانی ناشی از محدودیت، کینزیوتیپ، الکتروتراپی، واقعیت مجازی و استفاده از اسپلینت یا ارتز نتایج مثبتی برای عملکرد اندام فوقانی آسیب‌دیده در فلج شبکه بازویی از ۰ تا ۱۰ سال دارند.

-فعالیت‌ها و تمرین‌هایی برای بهبود حرکت و قدرت عضلانی

-تمریناتی برای حفظ دامنه حرکتی در مفاصل برای جلوگیری از سفتی و درد

-تحریک حسی برای افزایش آگاهی از بازو

-تهیه اسپلینت برای جلوگیری از عوارض ثانویه و به حداکثر رساندن عملکرد

-آموزش والدین در مورد نحوه برخورد و موقعیت مناسب کودک و تمرینات خانگی برای به حداکثر رساندن پتانسیل کودک برای بهبودی

-تکنیک حرکت درمانی ناشی از محدودیت ممکن است مفید باشد.

-تحریک الکتریکی ممکن است، مفید باشد.

-ارجاع به کاردرمانی ذهنی برای ارزیابی عملکرد در فعالیت های روزانه

-بهبود مهارت های حرکتی ظریف اگر کودک در سنین بالاتر در دست ورزی مشکل دارد.

در نهایت باید متذکر شویم که درمان کار درمانی فلج ارب برای کمک به بهبودی کودک شما حیاتی است زیرا کاردرمانی در فلج ارب می تواند به ایجاد بهترین شرایط برای بهبود اعصاب و همچنین جلوگیری از هر گونه عوارض ثانویه فلج ارب مانند سفتی کمک کند. جلسات باید با یک متخصص کاردرمان حرفه ای کودکان انجام شود و به والدین آموزش داده شود که چگونه این تمرینات را در منزل برای کسب بهترین نتیجه ادامه دهند.

تمرینات کاردرمانی فلج ارب در منزل

تمرینات کاردرمانی فلج ارب در منزل

والدین را تشویق کنید که روزی ۲ تا ۳ تمرین خاص را با کودک خود در منزل انجام دهند. اگرچه این تمرینات را می توان در هر جایی انجام داد. برنامه ورزش خانگی شامل مولرد ذیل می باشد:

-حفظ حرکت در مفاصل: اطمینان از اینکه مفاصل اندام آسیب دیده به ویژه شانه، دامنه حرکتی کامل خود را حفظ می کنند و از کوتاه شدن بیش از حد عضلات جلوگیری می شود. که شامل تمرینات دامنه حرکتی غیرفعال، کمکی و فعال خواهد بود.

-افزایش قدرت عضلات در اندام آسیب دیده

-افزایش آگاهی کودک از بازو از طریق لمس

-آموزش به والدین، مراقبان و کودک که چگونه اندام آسیب دیده را کنترل کنند.

-استفاده از درمان حرکتی ناشی از محدودیت (CIMT) و درمان دو دستی یا دوطرفه گاهی توسط متخصصین کاردرمانی فلج ارب مورد توجه قرار می گیرد.

کاردرمان خوب در فلج ارب

بهترین کاردرمانی فلج ارب

در مرکز کاردرمانی فلج ارب، ما از اهمیت ورودی های حسی اندام فوقانی کودک آگاه هستیم بنابراین در کنار کاردرمانی جسمی از تکنیک های حسی نیز در جهت بهبود ورودی های حسی اندام فوقانی استفاده می کنیم تا عملکرد کودک بهبود یابد. تیم کلینیک کاردرمانی فلج ارب جلسات درمانی سرگرم کننده و جذابی را برای کودکان از طریق خواندن آهنگ یا بازی با اسباب بازی مورد علاقه کودک ارائه می کند. ما هیچ لیست انتظاری نداریم تا بتوانیم فوراً شما و کودکتان را ببینیم. در مرکز کاردرمانی فلج ارب خدمات در کلینیک یا داخل منزل برای آسایش بیشتر مراجعین انجام می شود.

تیم کاردرمانی فلج ارب شامل سایر متخصصان توانبخشی مانند کاردرمانی ذهنی، حسی و دست ورزی می باشد که می توانند دستخط و عملکرد روزمره کودک شما را ارزیابی کنند و بررسی کنند که آیا تجهیزات تخصصی برای کمک به فعالیت های روزمره زندگی مناسب است. شما پی توانید از طریق شماره های درج شده روی سایت جهت رزرو قرار ملاقات با ما تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

12 − 11 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته