افتادگی مچ پا زمانی است که در حین راه رفتن نمی توان پا را از روی زمین جدا کرد. افتادگی مچ پا یا به دلیل ضعف عضلات مورد نیاز برای بلند کردن پا یا سفت شدن عضلات پشت ساق پا اتفاق می افتد. فرد مبتلا به افتادگی مچ پا ممکن است در راه رفتن مشکل داشته باشد و ممکن است در معرض خطر افتادن باشد. در ادامه مطلب به بررسی درمان کاردرمانی در افتادگی مچ پا می پردازیم.

کاردرمانی در افتادگی مچ پا

سندرم افتادگی مچ پا چیست؟

سندرم افتادگی مچ پا یک اختلال عصبی عضلانی است که با عضلات ضعیف در جلوی ساق پا مشخص می شود که می تواند منجر به از دست دادن جزئی یا کامل کنترل روی پا شود. این مشکل بر توانایی بلند کردن پا در مچ پا تأثیر می گذارد. آسیب به رشته های عصبی که اجازه خم شدن مچ پا و انگشتان پا را می دهد می تواند مشکلات متعددی ایجاد کند به عنوان مثال وقتی پا از زمین بلند می شود، انگشتان پا به سمت زمین قرار می گیرند. هنگامی که بیماران سعی می کنند راه بروند، تمایل دارند پا را در امتداد زمین بکشند. آنها با بلند کردن زانو بالاتر از حد معمول این مشکل را جبران می کنند.

افتادگی مچ پا می تواند ناشی از آسیب عصبی، اختلال ستون فقرات یا مغز یا اختلال عضلانی باشد. افتادگی پا می تواند یک پا یا هر دو پا را درگیر کند و بسته به علت آن می تواند موقت یا دائمی باشد. درمان کاردرمانی افتادگی مچ پا نقش مهمی در مدیریت افتادگی پا دارد. درمان کاردرمانی در افتادگی مچ پا به بیماران اجازه می دهد تا تحرک بهتری را تجربه کنند که منجر به بهبود کیفیت زندگی می شود.

بهترین کاردرمان افتادگی مچ پا

چه چیزی باعث افتادگی مچ پا می شود؟

افتادگی مچ پا نشانه ای از یک علت زمینه ای است و می توان آن را به سه دسته کلی تقسیم کرد که شامل عصبی، عضلانی و آناتومیکی می باشد. علل شایع مرتبط با افتادگی مچ پا عبارتند از:

-آسیب های اعصاب محیطی

سکته مغزی

-مسمومیت های دارویی

-دیابت

مولتیپل اسکلروزیس

-بیماری شارکو ماری توث

سندرم افتادگی مچ پا چیست؟

افتادگی مچ پا چه عوارضی دارد؟

افراد مبتلا به افتادگی مچ پا ممکن است متفاوت راه بروند زیرا عضلات جلوی ساق پا ضعیف و عضلات پشت ساق پا سفت هستند. این ممکن است باعث شود فردی که دچار افتادگی مچ پا است، زانوی خود را بیشتر بالا ببرد تا موانعی مانند پله ها را رد کند یا از گیر کردن انگشتان پا روی زمین جلوگیری کند.  که به نوبه خود بلند کردن پا را دشوارتر می کند. راه رفتن به خصوص در زمین ناهموار می تواند چالش برانگیز باشد و احتمال لغزش و زمین خوردن فرد بیشتر است.

کاردرمانی برای افتادگی مچ پا

کاردرمانی برای افتادگی مچ پا

درمان افتادگی مچ پا به علت زمینه‌ای آسیب بستگی دارد و با توجه به نیازهای فرد متناسب سازی می‌شود. متخصصین کاردرمانی باانگیزه ما می‌توانند به ترویج الگوی راه رفتن طبیعی‌تر کمک کنند. اهداف مرکز کاردرمانی افتادگی مچ پا برای درمان یک فرد مبتلا به افتادگی مچ پا عبارتند از:

-در حین راه رفتن دامنه حرکتی طبیعی پا و مچ پا را افزایش می دهند.

-با استفاده از تمرینات برای عضلات ساق پا و پا، راه رفتن طبیعی خود را حفظ کنید.

-تعادل را افزایش می دهد.

-وضعیت بدن را بهبود می بخشد.

-ترس و خطر افتادن را کاهش می دهد.

-استقلال را ترویج می کند.

-بهبود کیفیت زندگی

کلینیک کاردرمانی افتادگی مچ پا برنامه‌های درمانی تخصصی را برای افتادگی مچ پا ارائه می‌کند که ممکن است شامل موارد زیر باشند:

-تمرین های قدرتی برای کاهش ضعف عضلانی

-کشش عضلانی برای کمک به طویل شدن عضلات سفت و کاهش سفتی

-دستگاه های ارتز برای تشویق پا به بالا بردن هنگام پا گذاشتن و جلوگیری از آسیب

-تحریک الکتریکی عملکردی (FES) برای تحریک عصب تامین کننده پا و کمک به بلند کردن پا به سمت بالا برای بهبود کیفیت راه رفتن، کاردرمان شما تعیین می کند که آیا این درمان برای شما مناسب هست.

بهبودی از افتادگی مچ پا

بهبودی از افتادگی مچ پا

افتادگی مچ پا می تواند برای بیماران نسبتاً ناتوان کننده باشد و تا حد زیادی بر تحرک تأثیر بگذارد. در حالی که علل متعددی برای افتادگی پا وجود دارد، درمان کاردرمانی برای افتادگی مچ پا موثرترین گزینه درمانی است. نتایج دراز مدت متفاوت است اما بسیاری از بیماران می توانند عملکرد و تحرک قابل توجهی را پس از یک برنامه درمانی کاردرمانی بازیابی کنند.

به‌ عنوان بهترین مرکز درمان افتادگی مچ‌پا با چندین سال تجربه در درمان بیماری‌های عضلانی و عصبی، قول می‌دهیم از شما به خوبی مراقبت کنیم و با هم راه بهبودی را طی خواهیم کرد. درنگ نکنید، امروز با ما تماس بگیرید و به ما این فرصت را بدهید تا به شما نشان دهیم که چگونه کاردرمانی می تواند زندگی شما را تغییر دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

هشت + 17 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته