پنجه رویی در کودکان وضعیتی است که در آن فرد روی انگشتان پا راه می‌رود بدون اینکه وزن زیادی یا وزنی روی سایر قسمت‌های پا – به‌ویژه پاشنه پا وارد کند. این شرایط از جنبه های متعدد توسعه عملکردی تشکیل شده است که با هم کار می کنند تا در طول زمان تغییر ایجاد کنند. به‌ عنوان والدین، می‌ توانید پنجه رویی را در کودک خردسال خود شناسایی کنید، زیرا او یاد می‌گیرد که با راه رفتن در موقعیتی پویا و عمودی محیط خود را کاوش و مدیریت کند. والدینی که متوجه پنجه رویی فرزندان خود می شوند، اغلب از خود می پرسند که چه چیزی باعث آن شده است و چگونه می توانند به او کمک کنند. امیدوارم به چند مورد از این سوالات پاسخ دهیم، اما مهمتر از آن، اهمیت کاردرمانی را در بهبودی پنجه رویی کودکان توضیح دهیم.

نقش کاردرمانی در پنجه رویی

علل راه رفتن روی انگشتان پا

بیایید با چند دلیل شروع کنیم و فقط به «عضلات و استخوان‌ها» نگاه کنیم. پزشکان هنوز علت شناخته شده ای را برای پنجه رویی معمولی یا ایدیوپاتیک انگشتان پا شناسایی نکرده اند. درگیری بیومکانیکی به دلیل کوتاه شدن مادرزادی تاندون آشیل (که اغلب ارثی است و نتیجه ساختار غیرطبیعی پا است) باعث کوتاه شدن تاندون در صورت عدم استفاده از آن در طول کامل خود می شود. تشخیص‌های عصبی شامل اسپاستیسیته عضلانی مرتبط با فلج مغزی و بیماری عضلانی فلج یا به‌عنوان نشانه اوتیسم است. آخرین، اما نه کم‌اهمیت، یک جزء حسی وجود دارد که می‌تواند تحت تأثیر اختلال دهلیزی/بصری، اختلال پردازش حسی (SPD)، یا رفلکس‌های باقی‌مانده نوزاد (ATNR/STNR) مرتبط با تاخیر رشد قرار گیرد.

درمان پنجه رویی کودکان

درمان پنجه رویی کودکان

یک متخصص اطفال می تواند شما را در مورد آزمایشات پزشکی و درمان بیشتر راهنمایی کند. آنها ممکن است ترجیح دهند منتظر بمانند و ببینند که آیا کودک از این بیماری گذر خواهد کرد. با این حال درمان های دیگر برای پنجه رویی عبارتند از:

-کاردرمانی برای پنجه رویی

-آتل شبانه یا بریسینگ

-ارتز مچ پا (AFO) یا گچ ‌گیری سریال برای ترویج کشش تدریجی بافت های کوتاه کننده طبیعی استفاده می شود.

-بوتاکس درمانی برای کمک به شل کردن عضله ساق پا استفاده می شود و به بیمار یا پزشک اجازه می دهد تا عضلات را کشش دهد. هدف این است که طول عضله را بلندتر کنیم تا کودک بتواند در حین راه رفتن پاشنه پای خور را روی زمین قرار دهد.

اگر اقدامات محافظه کارانه در اصلاح راه رفتن روی انگشت پا بعد از حدود ۱۲ تا ۲۴ ماه ناکام باشد، افزایش طول تاندون با جراحی یک گزینه است. بیایید در مورد آنچه می توانید از کاردرمانی در پنجه رویی کودکان انتظار داشته باشید با شما صحبت کنیم.

بهترین کاردرمانی برای پنجه رویی

فراتر از ماهیچه ها و استخوان ها

متخصص کاردرمانی می‌تواند طول عضله، دامنه حرکت (ROM)، قدرت، تعادل، حس لمس و راه رفتن را ارزیابی کند. درمان فوری بر بهبود دامنه حرکتی و انعطاف پذیری تمرکز دارد. از کودک خواسته می‌شود که به‌عنوان بخشی از یک برنامه تقویتی، فعالانه در کشش مناطق کوتاه شرکت کند و روی عدم تعادل سیستم اسکلتی از راست به چپ و جلو به عقب کار کند. این به بدن می آموزد که چگونه با موقعیت ها و طول ماهیچه های جدید سازگار شود. علاوه بر این کاردرمانی برای پنجه رویی کودکان در تغییرات حس عمقی (گیرنده هایی که به مغز و بدن شما کمک می کند تا در کجای فضا هستند)، افزایش تعادل و بازآموزی سیستم عصبی عضلانی نقش دارد.

کاردرمانی برای راه رفتن روی انگشتان پا

حس همه چیز است!

وقتی راه رفتن با انگشتان پا مربوط به اختلالات دهلیزی و بینایی است، گوش داخلی ممکن است مقصر باشد. سیستم دهلیزی، در داخل گوش داخلی، مسئول تغذیه اطلاعات مغز در مورد موقعیت و حرکت است. این با وضعیت چشم، سر و بدن ارتباط دارد. اگر این اطلاعات منحرف یا نادرست درک شود، مغز ممکن است از نحوه حرکت پاها آگاه نباشد یا به مؤثرترین روش عمل نکند. در این مورد، کاردرمانگر روی تمرینات عادت دهلیزی کار می‌کند، فعالیت‌هایی که در آنها چشم‌ها، سر، گردن و اندام‌ها را جداگانه یا با هم حرکت می‌دهیم در حالی که روی تمرین تعادل و هماهنگی کار می‌کنیم.

اگر کودک شما به لمس و بافت های مختلف حساس است یا نسبت به کفش، جوراب یا پای برهنه بیزار است، این ممکن است نشان دهنده یک مشکل پردازش حسی یا حتی اختلال یکپارچگی حسی باشد که ممکن است کودک برای جلوگیری از تحریک بیش از حد روی انگشتان خود راه برود. در این مثال، درمان می تواند با اجرای تکنیک های لمسی کمک کند. حساسیت زدایی کف پا بخش مهمی از بهبود تحمل برای راه رفتن با کل پا، از پاشنه تا نوک پا است.

راه رفتن صحیح در کودکان

تسهیل راه رفتن جدید

از لحاظ تاریخی، راه رفتن روی انگشتان پا از طریق آموزش و تکرار حرکات کششی و به دنبال آن کشش بیشتر درمان شده است؛ درمان فقط براساس “عضلات و استخوان ها” می باشد. با این حال درمان زمانی بسیار مؤثرتر است که بر فراهم کردن بهترین شرایط برای بدن تمرکز کند تا آنطور که در نظر گرفته شده است کار کند. هدف این است که بخش‌های گمشده در درمان را پیدا کنید، روی حس همه چیز کار کنید و الگوبرداری جدید و دقیق راه رفتن را تسهیل کنید. الگوهای حرکتی قدیمی را به عنوان تسهیل کننده یک الگوی راه رفتن جدید به جای تلاش برای متوقف کردن راه رفتن روی انگشتان پا در نظر بگیرید.

برای انجام این کار، متخصص کاردرمانی در پنجه رویی وظیفه دارد محیطی را ایجاد کند که در آن از افراد با پنجه رویی خواسته می شود تا راه رفتن خود را بصورت پاشنه تا پنجه تنظیم کنند. این به معنای بررسی و تنظیم مرکز جرم بیمار، جابجایی وزن و رسیدن به خارج از پایه حمایتی، ثبات، انتقال از ضربه پاشنه پا به فشار دادن از طریق انگشتان پا، کیفیت راه رفتن، طول گام، حرکت، انتقال از یک  پای به دیگری، سیستم های حسی و اینکه چگونه کودک احساسات و فشار را درک می کند.

اگر فرزندتان روی انگشتان پا راه می‌رود، می توانید با مرکز تخصصی کاردرمانی تهران تماس گرفته و درخواست زمان مشاوره یا ارزیابی حضوری بفرمایید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 × 5 =

× پشتیبانی 24 ساعته