قرار گرفتن در معرض موسیقی برای همه کودکان پیش دبستانی از همه لحاظ بسیار مفید است ، از رشد شناختی آنها حمایت می کند و همچنین زمینه ای را برای خلاقیت و احساسات آنها فراهم می کند. جنبه های مختلف زیادی برای کشف وجود دارد ، از جمله حرکت ، آواز خواندن ، ریتم ، صدا ، یادگیری در مورد سازها و ساخت سازها. در اینجا برخی از بهترین ایده های ما برای شروع فعالیت های موسیقی است.

 

فواید فعالیت های موسیقی

دلایل مختلفی برای استفاده از فعالیت های موسیقی در اوایل کودکی وجود دارد:

۱.موسیقی مغز را درگیر و تحریک می کند ، به عنوان مثال توانایی یادگیری زبان و عملکرد حافظه کوتاه مدت را بهبود می بخشد.

۲. موسیقی به رشد مهارت گوش دادن (مهارت شنیداری) کودک کمک می کند و تمرکز را بهبود می بخشد.

۳. موسیقی با تشویق حرکت و فراهم کردن وسیله ای برای بیان خود ، از سلامت جسمی و ذهنی پشتیبانی می کند.

۴. موسیقی به رشد مهارت های حرکتی درشت مانند هماهنگی حرکتی و تعادل کمک می کند.

۵. موسیقی کمک می کند تا کودکان مهارت های اجتماعی ، همکاری و ارتباطی خود را توسعه دهند.

۶. موسیقی خلاقیت را تقویت می کند و علاقه به یادگیری را تشویق می کند (به عنوان مثال درباره ابزارها و فرهنگهای مختلف).

 

آواز خواندن و اجرا

موسیقی را هرچه بیشتر در زندگی کودکان بگنجانید و فرصت های زیادی برای خواندن و نوازندگی به کودکان بدهید:

 

۱.آهنگ ها و اشعار مخصوص کودکان

به طور منظم در طول روز با آهنگ ها و اشعار مخصوص کودکان سرگرم شوید.

 

۲.جشنهای دسته جمعی

به کودکان طبل های قابل حمل بدهید و بعد در مهد کودک و یا باغ به جشن های دسته جمعی بپردازید. به عنوان لیدر ریتم هایی را که شما انجام می دهید را بچه ها تقلید کنند.

 

۳.جلوه های صوتی داستان

بگذارید بچه ها سازهای مختلف کوبه ای را انتخاب کنند (مثلاً درامز ، شیکر ، طبل بزرگ ، بلز) با ارائه جلوه های صوتی برای شخصیت ها یا فعالیت های مختلف داستانی را با هم بخوانند.

 

۴.صداها را روی بلز اجرا کنید

روی مجموعه ای از زنگ های ترکیبی سرمایه گذاری کنید (و آهنگ های نوازندگی را با هم تمرین کنید ، در حالی که شما انجام می دهید)

 

فعالیت های گوش دادن و پاسخ دادن

در حین اجرای موسیقی ، برخی از فعالیتهای موسیقی را که شامل گوش دادن و پاسخ دادن به موسیقی است ، امتحان کنید:

 

۵. آنچه را می شنوید نقاشی کنید

چند تکه بزرگ کاغذ را روی زمین بچسبانید و بچه‌ها را وادار کنید هنگام گوش دادن به موسیقی آنچه را که می شنوند ، نقاشی کنند و به صداها و حالات مختلفی که می شنوند پاسخ دهند.

 

۶. رقص با موزیک

نوارها یا روسری های مخصوص کودکان را به آنها بدهید و در موسیقی از آنها استفاده کنید تا بتوانید با پخش کننده های موسیقی خود برقصید (این فعالیت را با استفاده از موسیقی در انواع و سرعت های مختلف امتحان کنید).

 

۷. رفتن به کنسرت

کنسرت های مخصوص کودکان پیش دبستانی به طور فزاینده ای محبوب می باشند ، بنابراین ببینید آیا چیزی شبیه به آن در نزدیکی شما وجود دارد یا خیر. در عوض شما می توانید ببینید که آیا نوازندگان محلی می توانند از مهد کودک شما بازدید کنند و برای کودکان موسیقی اجرا کنند.

 

ساختن سازهای مختلف

با کودکان خلاق شوید و با استفاده از طیف وسیعی از آلات موسیقی خانگی ، صداها و ریتم های مختلف را کشف کنید. ایده های آنلاین زیادی وجود دارد. در اینجا فقط چند مورد وجود دارد:

 

۸. شیکرها

از تخم های پلاستیکی (مانند نمونه هایی که در شکار تخم مرغ استفاده می شود) ، بطری های کوچک یا کوزه ها استفاده کنید و آنها را با برنج یا دانه ها پر کنید. درب آنها را ببندید تا دانه ها بیرون نریزند و با تکان دادن آنها صداهای متفاوت تولید کنید.

 

۹. باران چسب

بعضی از ناخن ها را به یک لوله مقوایی ضخیم و طولانی فشار دهید (یک لوله فویل ایده آل است) ، لوله را با لوبیای خشک بزرگ پر کنید ، هر دو انتهای آن را ببندید ، آن را با کاغذ یا فویل بپوشانید و تزئین کنید.

 

۱۰. دستبند های زنگی

برخی از زنگ های صنایع دستی را بخرید و آنها را روی لوله های تمیز بچسبانید تا بچه ها بتوانند آنها را به عنوان دستبند با صدای جرنگ جرنگ بپوشند.

 

۱۱. طبل با بشقاب کاغذی

چند صفحه کاغذی محکم را تزئین کنید ، سوراخ هایی را در اطراف لبه ها ایجاد کنید و زنگ های صنایع دستی را روی آنها ببندید.

۱۲. طبل ها

به بادکنک هایی که انتهای آن قطع شده باشد ، تعدادی قوطی حلبی و یا طشت و نوار چسب یا نوارهای لاستیکی و مواد برای تزئین نیاز دارید. بادکنک ها را روی قوطی ها و طشت ها بکشید و با نوار چسب یا نوارهای لاستیکی محکم کنید. از قاشق چوبی بعنوان چوب طبل استفاده کنید.

این سازهای خانگی باعث ایجاد فعالیتهای عالی در زمینه موسیقی می شوند ، اما اطمینان حاصل کنید که از سایر سازها برای بازی کودکان انتخاب خوبی داشته باشید. (مانند سازدهنی ، سنتور چوبی و غیره).

 

غنی سازی یادگیری

با جستجوی فرصت هایی برای استفاده از فعالیت های موسیقی به عنوان راهی برای کاوش در موضوعات دیگر ، تجربه های یادگیری غنی را برای کودکان فراهم کنید:

 

۱۳. فرهنگ های مختلف

به موسیقی از سراسر جهان گوش فرا دهید ، ریتم ها و اصوات مختلف را کشف کنید و در مورد اهمیت انواع خاصی از موسیقی در فرهنگ های مختلف اطلاعات کسب کنید.

 

۱۴. شناسایی ابزارها

به کودکان کمک کنید تا با دیدن تصاویر و گوش دادن به موسیقی ، در مورد سازهای مختلف موسیقی اطلاعاتی کسب کنند. همچنین می توانید از والدین بخواهید وسایل خانه را بیاورند. سازها را با صداهایی که می سازند مطابقت دهید.

 

۱۵. فصل ها ، رنگ ها ، حیوانات و غیره

موضوع بسیاری از آهنگ ها و اشعار مخصوص کودکان روش بسیار خوبی برای آموزش کودکان در مورد انواع چیزها را فراهم می کند. این کار را بیشتر از طریق پروژه های هنری مبتنی بر آهنگ ها یا قافیه های خاص مرتب کنید.

 

بنظر شما کدامیک از فعالیت های موسیقیایی بالا فایده بیشتری دارند؟ آیا شما فعالیت دیگری دارید که به این لیست اضافه کنیم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

18 − 7 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته