فرزند من چگونه در مدرسه آموزش خواهد گرفت؟ آیا او دروس را فرا خواهد گرفت؟ آیا باید او را به یک مدرسه خاص بفرستم؟ وضعیت او با دانش آموزان دیگر متفاوت است، چگونه معلم مدرسه می تواند او را به دانش آموزان دیگر برساند؟ اینها نگرانی های رایج والدین دارای کودک اوتیسم است. در این مطلب به بررسی آموزش به دانش آموزان اوتیسم در تمامی سطوح می پردازیم.

اختلال طیف اوتیسم (ASD)، کودکانی را توصیف می کند که در برقراری ارتباط، درگیر شدن در موقعیت های اجتماعی یا پاسخ به محرک های محیطی مشکل دارند. هر کودک متفاوت است و در بسیاری از موارد، کودکان در کنار چالش‌های خود، قدرت‌ها و توانایی‌های زیادی را نشان می‌دهند. برخی از چالش ها بسیار خفیف هستند، در حالی که برخی دیگر شدید هستند. اوتیسم بسیار پیچیده است، بنابراین تعجبی ندارد که والدین تعجب کنند که چگونه می توان برنامه های درسی را برای برآوردن نیازهای فردی فرزندشان طراحی کرد و به پیشرفت فرزندشان در مدرسه کمک کرد.

آموزش به دانش آموزان با تمام سطوح اوتیسم

آموزش سطوح مختلف اوتیسم

شما قطعا بدنبال این هستید که تحصیلات فرزندتان متناسب با نیازهای او تنظیم ‌شود. اما، احتمالاً تعجب می کنید که دقیقاً چه معنایی دارد. مهمتر از آن، با وجود ناتوانی فرزندتان، شما می خواهید که او برای بزرگسالی به خوبی آماده باشد و به هر فرصت ممکن دسترسی داشته باشد.

بنابراین، چگونه معلمان آن را انجام می دهند؟

معلمان آموزش دیده ویژه ارزیابی اولیه را برای تعیین نیازهای یک دانش آموز اوتیسم انجام می دهند. این ارزیابی بیشتر چالش های کودک را برای معلم آموزش دیده مشخص می کند. همچنین زمینه هایی را که کودک در آنها برتری دارد را مشخص می کند و می تواند به معلم کمک کند تا نقاط قوت و علایق او را درک کند.

از این ارزیابی، معلم اطلاعات مهمی را به دست می‌آورد، که به او کمک می‌کند برنامه درسی طراحی کند تا دانش‌آموز را به سمت مجموعه‌ای از استانداردهای آکادمیک مناسب راهنمایی کند و مهارت‌های عملکردی را برای بهبود شناسایی کند. سپس معلم می تواند راهبردهای آموزشی مؤثری را انتخاب کند و محیط یادگیری فیزیکی را که برای سطح اوتیسم کودک مناسب است، آماده کند.

در بسیاری از موارد، معلمان برنامه درسی را طراحی می کنند که ترکیبی از آموزش عملکردی و آکادمیک است. (چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟)

آموزش سطوح مختلف اوتیسم

برنامه درسی کاربردی دانش آموزان اوتیسم

یک برنامه درسی کاربردی برای آموزش مهارت های زندگی عملی به دانش آموزان با تمام سطوح اوتیسم در نظر گرفته شده است که باعث ارتقای استقلال، تفکر خود، تصمیم گیری و موارد دیگر می شود. دانش آموزان از طریق تجربیات زندگی واقعی، با استفاده از اشیاء در یک محیط طبیعی آموزش می گیرند. اغلب دروس تحصیلی در این برنامه درسی تعبیه شده است. به عنوان مثال یک برنامه درسی کاربردی ممکن است شامل استفاده از سکه برای خرید وسیله ای از یک ماشین خودکار، سفارش غذا از منو، یا عبور از خیابان در گذرگاه باشد. هر یک از این وظایف مستلزم درک یک فرآیند دنیای واقعی است که در آن دانش آموزان باید قضاوت کنند و مستقل عمل کنند.

دانش‌آموزان همچنین ممکن است روال‌هایی مانند آماده کردن میزها برای فعالیت‌ها یا وعده‌های غذایی را تمرین کنند. این نوع فعالیت‌ها به دانش‌آموزان کمک می‌کند تا تعامل با یکدیگر، کار گروهی و تمرین مهارت‌هایی را که می‌توانند به خانه‌های خود یا هر جای دیگر جامعه منتقل کنند، بیاموزند. انجام این وظایف برای رشد کودک اوتیسم بسیار مهم است، زیرا او یاد می گیرد که به طور فعال در محیط شرکت کند. به علاوه، یادگیری این مهارت ها به انتقال کودک اوتیستیک به بزرگسالی کمک می کند.

برنامه درسی کاربردی برای اوتیسم

برنامه درسی تحصیلی دانش آموزان اوتیسم

قانون فدرال و ایالتی موظف است که پرسنل مدرسه نیازهای منحصر به فرد کودکان اوتیستیک را هنگام تعیین محل قرارگیری و طراحی برنامه درسی در نظر بگیرند. قانون آموزش افراد دارای معلولیت (IDEA، ۲۰۰۴) تضمین می‌کند که همه دانش‌آموزان دارای معلولیت، از جمله سطوح مختلف اوتیسم، به آموزش باکیفیت دسترسی داشته باشند که آنها را برای دوره دبیرستان و بزرگسالی آماده می‌کند.

در ویرجینیا، برنامه درسی دانش‌آموز اوتیسم با در نظر گرفتن استانداردهای یادگیری ویرجینیا (SOL) یا استانداردهای همسویی یادگیری (ASOL) طراحی شده است. برخی از کودکان اوتیستیک می توانند در کار کلاسی عمومی شرکت کنند و با حوصله به تدریس منظم گوش دهند. در این موارد، دانش آموزان ممکن است از برنامه درسی طراحی شده برای برآوردن SOL پیروی کنند.

با این حال بسیاری از کودکان اوتیسم در کلاس‌های معمولی با مشکل مواجه می‌شوند و نیازها، توانایی‌ها و سبک‌های یادگیری منحصربه‌فرد آن‌ها در یک محیط تحصیلی متفاوت بهتر است. در این موارد، معلمان می توانند یک برنامه درسی آکادمیک طراحی کنند که به کودکان کمک می کند تا استانداردهای ASOL را برآورده کنند، استانداردهایی که پیچیدگی کمتری دارند اما هنوز هم سن آنها مناسب است.

معلمان آموزش دیده از تکنیک های مختلفی برای آموزش مهارت های تحصیلی به دانش آموزان با سطوح مختلف اوتیسم در ارتباطات، خواندن، ریاضی و غیره استفاده می کنند. معلمان اغلب آموزش مستقیم را با فعالیت های گروهی کوچک متعادل می کنند و در درس ها از طیفی از مواد چندحسی برای پاسخگویی به سبک های مختلف یادگیری دانش آموزان استفاده می شود. در حالی که دانش‌آموزان مهارت‌های عملکردی مانند خرید یک کالا از دستگاه فروش خودکار را تمرین می‌کنند، ممکن است در یک درس ریاضی نیز شرکت کنند، زیرا سکه‌ها را برای پرداخت می‌شمارند. ترکیب یادگیری عملکردی و آکادمیک به این روش یک عمل رایج است.

برنامه درسی تحصیلی دانش آموزان اوتیسم

برنامه درسی جذاب برای همه سطوح اوتیسم

وقتی فرزند شما در برنامه درسی معینی پیشرفت می کند، مرتباً ارزیابی می شود. تنظیمات متناسب با روش‌هایی که کودک شما پیشرفت می‌کند، نیازهای جدیدی که ایجاد می‌کند و سبک‌های یادگیری در حال تغییری که ظاهر می‌شود، انجام می‌شود. در حالی که ممکن است چالش‌ها و ناکامی‌ها رخ دهد، دستاوردهایی نیز حاصل می‌شود و مهم است که فرزندتان را حتی برای کوچک‌ترین موفقیت‌ها تحسین کنید. هدف هر برنامه درسی کمک به کودک اوتیستیک است تا مهارت ها و درس ها را از کلاس درس یاد گرفته و آنها را به خانه و جامعه تعمیم دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر با مرکز درمان اوتیسم تهران تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

16 + 15 =

× پشتیبانی 24 ساعته