آماده کردن فرزندتان برای موقعیت‌های ناآشنا و جدید می‌تواند مهیج و دلهره‌آور باشد. این امر به ویژه در مورد کودکی که دارای اختلال طیف اوتیسم است یا با مشکلات حسی دست و پنجه نرم می کند صادق است. اغلب، روال‌ها یا فعالیت‌های جدید می‌توانند طاقت‌فرسا باشند و به طور بالقوه منجر به انواع رفتارهای مشکل‌ساز شوند، بنابراین مهم است که آماده باشید و برنامه ای داشته باشید. در اینجا چند نکته و استراتژی برای آسان‌ تر کردن روند کوتاه کردن مو برای کودکان اوتیسم و برای شما آورده شده است.

آماده کردن کودک مبتلا به اوتیسم برای کوتاه کردن مو

مهمترین چیز این است که برای موفقیت برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی و آماده سازی می تواند به کاهش استرس بر روی شما و فرزندتان کمک کند، که به نوبه خود می تواند کل فرآیند را بسیار آسان تر کند.

برای شروع این فرآیند، باید به فرزندتان توضیح دهید که از روند کوتاه کردن مو چه انتظاری دارد. بسته به سن و سطح توانایی آنها، این توضیح می تواند چند شکل متفاوت داشته باشد. برای برخی از کودکان، خواندن کتاب های کوتاه کردن مو می تواند مفید باشد. برای سایر کودکان، انجام فرآیند کوتاه کردن مو با مجسمه‌ها یا عروسک‌ها می‌تواند گامی عالی در کاهش اضطراب کوتاهی مو باشد. مراحل فرآیند کوتاه کردن مو را مشخص کنید. می‌توانید با بازی کردن خودتان شروع کنید و سپس از کودک بخواهید از شما تقلید کند، یا می‌توانید کل فرآیند را ایفا کنید. برخی از مراحلی که ممکن است بخواهید روی آنها کار کنید عبارتند از: 

-قدم زدن در سالن یا آرایشگاه

-نشستن روی صندلی

-قرار دادن یک روپوش یا پیش بند در اطراف آنها

-روی سرشان آب پاشیده شود.

-موهایشان را شانه کنید.

-وزوز کردن در اطراف گوش یا کوتاه کردن موهایشان؛ اگر احتمال دارد که از ماشین اصلاح استفاده شود، می‌توانید با قرار دادن یک دستگاه وزوز یا لرزان روی گردن او تمرین کنید تا کودک با صدا و احساس آشنا شود.

برخی از سالن‌ها و مکان‌ها بسیار مناسب کودکان هستند و به شما اجازه می‌دهند قبل از کوتاه کردن مو یک تمرین دویدن انجام دهید. به این ترتیب کودک شما می تواند با محیط، نشستن روی صندلی، بلند شدن و چرخش در جهات مختلف آشنا شود. همچنین اگر در آرایشگاه نیاز به استفاده از ماسک می باشد و اگر کودک شما با این کار آشنا نیست، حتماً ماسک زدن را تمرین کنید.

در روز کوتاه کردن موهای کودک اوتیسم، حتماً توضیح دهید که قرار است چه اتفاقی بیفتد. به همراه خود جوایزی به سالن آرایشگاه آورده و برای همکاری خوب کودک اوتیسم به او پاداش دهید. سعی کنید رفتارهای مثبت کودک را تشویق کنید. با دنبال کردن این مراحل و آماده کردن کودکتان از قبل، می‌توانید به فرزندتان کمک کنید تا راحت‌تر با موقعیت‌های ناراحت‌کننده سازگار شود و از عصبانیت‌ها جلوگیری کند.

البته لازم به ذکر است که حتما باید درمان یکپارچگی حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم انجام شود تا مشکلات حسی کودک برطرف شده و در مرحله بعد مطابق مراحل بالا کودک را برای اصلاح کردن موی سر آماده کنید. بنابراین همین حالا جهت دریافت رژیم حسی برای کودکان اوتیسم با ما تماس حاصل فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

یک × سه =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته