اگر به گفتار درمانی برای کودک ۴ ساله خود فکر می کنید یا به شما گفته شده است که کودک ۴ ساله شما به خدمات گفتار درمانی نیاز دارد، احتمالاً سؤالاتی در ذهن دارید، به راستی جلسات گفتاردرمانی برای کودک ۴ ساله چگونه خواهد بود؟ درمان گفتار درمانی برای کودکان ۴ ساله چقدر طول می‌کشد؟ در این مطلب به بررسی گفتاردرمانی برای کودکان ۴ ساله، چگونگی و نحوه اجرای آن می پردازیم.

گفتاردرمانی برای کودک ۴ ساله

کودکان ۴ ساله به چه دلایلی گفتار درمانی دریافت می کنند؟

گفتار درمانی طیف وسیعی از مسائل را در افراد در هر سنی، از نوزادان تا بزرگسالان مسن تر درمان می کند. اما برای کودکان ۴ ساله، چند دلیل اصلی وجود دارد که ممکن است خدمات گفتار درمانی را دریافت کنند:

۱. اختلالات زبانی: اختلالات زبانی می تواند بر دو نوع زبان تأثیر بگذارد. یکی زبان دریافتی است کلماتی که کودک قادر به درک آن است. دیگری زبان بیانی است که عبارت است از کلمات، دستور زبان و حتی ارتباط غیرکلامی که کودک می تواند برای برقراری ارتباط با آنچه نیاز دارد استفاده کند. اگر کودکی واژگان و مفاهیم کلیدی را نمی‌فهمد مانند اینکه بتواند دستورالعمل‌های چند مرحله‌ای را به راحتی دنبال کند یا کلمات را در جملاتی که به او گفته می‌شود درک کند، ممکن است تاخیر زبانی دریافتی داشته باشد و به گفتار درمانی نیاز داشته باشد.

کودکان همچنین می توانند تاخیر زبان بیانی داشته باشند. این بدان معناست که آنها در استفاده از کلمات، عبارات و جملات برای بیان واضح خواسته ها و نیازهای خود مشکل دارند. اگر یک کودک ۴ ساله هنوز صحبت نمی کند یا با جملات کامل صحبت نمی کند، ممکن است برای کمک به رشد توانایی های ارتباطی خود به گفتار درمانی نیاز داشته باشد.

۲. اختلالات صدای گفتار: درمان تلفظ برای اختلالات صدای گفتار یکی دیگر از دلایلی است که کودکان ۴ ساله ممکن است گفتار درمانی دریافت کنند. طبیعی است که کودکان در هنگام تلاش برای تولید همه صداها در زبان گفتاری خود دچار برخی خطاها شوند. با این حال همانطور که کودک رشد می کند، باید بتواند صداهای بیشتری را به درستی تلفظ کند. اگر خطاهای گفتاری زیادی داشته باشند، ممکن است به گفتار درمانی نیاز داشته باشند تا گفتارشان واضح تر و قابل درک تر به نظر برسد.

۳. لکنت زبان: کودکان ۴ ساله همچنین ممکن است برای مشکلات روانی کلام یا لکنت درمان دریافت کنند. روان بودن به نرمی گفتار یک فرد اشاره دارد. اگر متوجه شدید که فرزندتان صداها یا کلمات را اغلب تکرار می‌کند، یا به نظر می‌رسد که مکث می‌کند انگار یخ زده است و نمی‌تواند صدایی بیرون بیاورد، این می‌تواند نشانه‌ای از لکنت زبان در کودکان باشد و احتمالاً به درمان گفتار درمانی نیاز است.

کودکان ۴ ساله به چه دلایلی گفتار درمانی دریافت می کنند؟

چگونه بفهمیم که کودک ۴ ساله ما به گفتار درمانی نیاز دارد؟

بهترین راه برای اینکه بدانید کودک ۴ ساله باید ارزیابی گفتار و زبان داشته باشد یا خیر، این است که به نقاط عطفی که کودکان در سال چهارم زندگی خود باید برسند، نگاه کنید. اگر کودک شما این توانایی ها را در سن ۴ سالگی به دست نمی آورد، ممکن است نشانه ای باشد که او به گفتار درمانی نیاز دارد.

-نقاط عطف زبان دریافتی و بیانی برای کودکان ۴ ساله:

 • دستورالعمل های چند مرحله ای (۳ تا ۴ مرحله) را بدون نیاز به تکرار آنها دنبال می کند (مثال: “کفش های خود را درآورید، آنها را کنار در پشتی بگذارید و بروید دست های خود را بشویید”)
 • مفاهیم مبتنی بر زمان و کلماتی مانند دیروز، امروز، فردا را درک می کند.
 • عواطف و احساسات آنها را شرح می دهد.
 • قادر به درک و پاسخ کامل سوالات است.
 • در یک گفتگوی رفت و برگشت شرکت می کند.
 • بیشتر از گرامر و واژگان صحیح استفاده می کند.

-نقاط عطف بیان برای کودکان ۴ ساله:

 • کودکان ۴ ساله باید بتوانند تمام صداهای گفتاری را در کلمات و مکالمات خود به درستی تولید کنند، اگرچه ممکن است همچنان در این صداها خطاهایی بشنوید: ای، س، ر، ش، چ، ز، و، ر و ث.
 • درک گفتار یک کودک ۴ ساله باید بسیار آسان باشد، حتی برای افرادی که اغلب با آنها صحبت نمی کنند.

-نقاط عطف روانی گفتار برای کودکان ۴ ساله:

 • کودکان ۴ ساله نباید مکرر صدا یا کلمات را تکرار کنند، مانند “من من من آن را می خواهم”.
 • آنها نباید یخ زده به نظر برسند یا در مکالمه مکث کنند که گویی نمی توانند حرف هایشان را بیان کنند.
 • گفتار آنها باید روان و روان باشد.

چگونه بهترین گفتار درمانگر کودکان ۴ ساله را پیدا کنیم؟

چگونه بهترین گفتار درمانگر کودکان ۴ ساله را پیدا کنیم؟

چگونه می توانید یک گفتار درمانگر خوب در نزدیکی محل زندگی خود پیدا کنید؟ همانطور که قبل از گرفتن نوبت در مورد یک پزشک جدید تحقیق می کنید، باید همین کار را برای گفتاردرمانگر فرزندتان نیز انجام دهید. استفاده از تجربیات افرادیکه از این خدمات قبلا استفاده کرده اند نیز می تواند به شما کمک کند. لازم به ذکر است که خوشبختانه مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران با دو شعبه مجهز و درمانگران متعهد و باتجربه آماده ارائه خدمات حضوری، آنلاین و در منزل برای شما عزیزان می باشد.

گفتار درمانی برای یک کودک ۴ ساله چگونه است؟

گفتار درمانی برای یک کودک ۴ ساله چگونه است؟

گفتار درمانی برای یک کودک ۴ ساله بسیار شبیه به بازی است. اما گفتار درمانگر شما هر فعالیتی را به دلیل خاصی انتخاب می کند. متخصصین گفتار درمانی از اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها و فعالیت‌هایی استفاده می‌کنند که کودک را تشویق می‌کند تا در فعالیت های گفتار درمانی شرکت کند. به عنوان مثال گفتاردرمانگر شما ممکن است فرزند شما را تشویق کند تا از یک جمله از نظر گرامری درست برای درخواست بازی مورد نظر خود استفاده کند. یا ممکن است از فرزندتان بخواهند که قبل از نوبت دادن به بازی یا تکمیل یک مرحله در کاردستی، تعداد معینی صداهای گفتاری را بیان کند. متخصص گفتاردرمانی کودکان متوجه خواهد شد که کودک شما واقعاً از چه چیزی لذت می برد.

گفتار درمانی برای کودکان ۴ ساله چقدر طول می کشد؟

گفتار درمانی برای کودکان ۴ ساله چقدر طول می کشد؟

خانواده ها اغلب می پرسند: “گفتار درمانی فرزندم چقدر طول می کشد؟” اگر فقط یک پاسخ وجود داشت عالی بود، اما طول درمان برای هر فردی متفاوت است. با این حال چند مورد وجود دارد که به تعیین مدت زمان درمان کمک می کند. یکی سن کودک است هرچه کودک زودتر گفتار درمانی را شروع کند، زودتر پیشرفت می کند. این همچنین خطر عقب ماندن بیشتر آنها را کاهش می دهد. بنابراین اگر گفتاردرمانی در سن ۴ سالگی برای کودک شما توصیه می شود، بهتر است هر چه سریعتر درمان را شروع کنید.

تشخیص کودک شما نیز بر طول درمان تاثیر می گذارد. گاهی اوقات کودکانی که دچار تاخیر تکاملی هستند با حمایت و مداخله مناسب به سرعت پیشرفت می کنند. با تشخیص‌های مرتبط‌ که شامل اختلال عصبی رشد یا اختلالات مادرزادی است، درمان ممکن است بیشتر طول بکشد.

شما به عنوان مراقب فرزندتان، نقش بزرگی در اینجا دارید. هرچه بیشتر به کودک خود کمک کنید تا تمرین کند، سریعتر پیشرفت می کند. در حالی که جلسات گفتار درمانی بخش مهمی از بهبود کودک شما است، تمرینی که در خانه و بین جلسات انجام می شود نیز همینطور است. ادامه کار بر روی اهداف فرزندتان در طول هفته به تقویت آموخته های درمانی کمک می کند. تکرار تمرین کودک شما را برای موفقیت بیشتر در جلسه بعدی آماده می کند.

بهتر از همه، شما به آموزش، مواد یا تخصص خاصی نیاز ندارید. وقتی صحبت از گفتار و زبان می شود، دنیا کلاس درس شماست. شما به راحتی می توانید به کودک خود کمک کنید تا در فعالیت های روزمره و زمانی که با هم می گذرانید تمرین کند. به عنوان یک والدین یا مراقب، در یادگیری نحوه حمایت از نیازهای ارتباطی فرزندتان کار درستی انجام می دهید. مهم نیست در کجای سفر گفتار درمانی هستید، گفتار درمانگر شما آنجاست تا در کنار شما و فرزندتان قدم بزند. به غرایز خود اعتماد کنید و بدانید که هرگز در این فرآیند تنها نیستید.

 

مقاله های مرتبط

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در کودکان

گفتاردرمانی در کودکان

کاردرمانی در فلج مغزی

گفتاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در اختلال یادگیری

گفتاردرمانی در اختلال یادگیری

کاردرمانی در اختلال اوتیسم

گفتاردرمانی در اختلال اوتیسم

تاخیر گفتاری و زبانی چیست؟

سیر تکامل گفتاری کودکان

گفتاردرمانی برای کودک ۱ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۲ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۳ ساله

مراحل رشد طبیعی گفتار و زبان

علائم هشدار دهنده تأخیر تکاملی

نقاط عطف رشد کودک یک ساله

نقاط عطف رشد کودک ۱۸ ماهه

تأخیرهای رشدی در کودکان ۳ تا ۵ سال

گفتاردرمانی برای لکنت زبان کودکان

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

بهترین دکتر تاخیر گفتاری کودکان

شایع ترین علت تاخیر رشد در کودکان

چرا کودک ۴ ساله من صحبت نمی کند؟

تاثیر مشکلات گفتاری کودکان در نارساخوانی

حرف نزدن کودک تا چه سنی طبیعی است؟

بایدها و نبایدهای تمرین گفتار درمانی در خانه

چه زمانی باید نگران حرف نزدن کودک باشیم؟

آیا می توانم گفتاردرمانی را در منزل انجام دهم؟

چه زمانی کودکان از توانبخشی فشرده سود می برند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

15 + 3 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته