در این مطلب در خصوص مهارت‌های گفتاری و زبانی کودکان یک ساله صحبت می کنیم. به خاطر داشته باشید که این نقاط عطف بر اساس تحقیقات انجام شده در مورد کودکان در حال رشد عادی است و این اطلاعات برای تشخیص تاخیر یا اختلال گفتار-زبان نیست. طیف گسترده ای از شرایط “عادی” وجود دارد و حتی اگر کودک شما در برخی از این زمینه ها کمی تأخیر داشته باشد، لزوماً به این معنی نیست که او تاخیر در گفتار یا زبان دارد. اگر در مورد مهارت های گفتاری و زبانی فرزندتان نگران هستید، لطفاً برای غربالگری با آسیب شناس گفتار و زبان تماس بگیرید.

گفتاردرمانی برای کودک ۱ ساله

نقاط عطف گفتاری و زبانی کودکان در سن ۱ سالگی

-تکامل صدای گفتار

 • شروع به آواسازی متنوع می کند. به این معنی است که کودک هجاهای غیرمعنای مختلف (صامت- مصوت) را کنار هم می‌گذارد مانند «بوح بوح گاه».
 • لحن صدای بزرگسالان دارد. این بدان معنی است که اگرچه آنها از کلمات واقعی استفاده نمی کنند اما صدای آنها به گونه ای بالا و پایین می رود که گویی سوالی می پرسند یا تعجب می کنند.
 • در حین حرف زدن از انواع مصوت و صامت استفاده می کند.

-مهارت های زبان اجتماعی یا تعامل

 • به خیر پاسخ می دهد.
 • به نام خودش پاسخ می دهد.
 • به چیزهایی اشاره می کند که انگار می خواهد بپرسد نام آن چیست.
 • صدا می زند، جیغ می کشد و برای جلب توجه فریاد می زند.
 • گاهی می خندد.
 • سعی می کند از طریق اعمال و حرکات با دیگران ارتباط برقرار کند.
 • در آینه به خود لبخند می زند.
 • بازی های دست زدن و دالی موشه را انجام می دهد.
 • از اقدامات ساده دیگران کپی می کند.

-سواد یا مهارت های کتاب

 • دوست دارد کتاب را بجود و به آن دست بزند.
 • می تواند بر روی تصاویر بزرگ و روشن در یک کتاب تمرکز کند.
 • به عنوان بخشی از زندگی روزمره، کتاب‌ها را با بزرگسالان به اشتراک می‌گذارد.

-مهارت های شنیداری

 • زمانی که منبعی قابل مشاهده نباشد به صدا پاسخ می دهد.
 • از نظر فیزیکی به موسیقی پاسخ می دهد (مثل رقصیدن!).
 • هنگامی که نام او خوانده می شود، فعالیتی را متوقف می کند.
 • کلمات را برای موارد رایج تشخیص می دهد.
 • شروع به پاسخ دادن به درخواست های ساده مانند “اینجا بنشین” می کند.

-توسعه واژگان گفتاری

 • کودک ۱ ساله شما باید تا به حال قادر به درک چند کلمه باشد، به این معنی که اگر از یک شی یا شخص آشنا نام ببرید، فرزندتان به آن اشاره می کند یا به آن نگاه می کند. به عنوان مثال اگر بگویید “بابا کجاست؟”، او باید بتواند با جستجوی پدرش را در اتاق پیدا کند. حدود ۱۲ ماهگی معمولاً زمانی است که کودکان اولین کلمه خود را بیان می کنند. با این حال برخی از کودکان اولین کلمه خود را چند ماه قبل از آن و برخی چند ماه پس از آن می گویند. اگر فرزند شما هنوز در ۱۶ ماهگی اولین کلمه خود را به زبان نیاورده است، ممکن است بخواهید با پزشک اطفال یا دکتر متخصص گفتاردرمانی صحبت کنید. کودکان معمولاً می توانند از زبان اشاره برای برقراری ارتباط با یک کلمه زودتر از صحبت کردن آن استفاده کنند. شناخته شده است که کودکان از ۹ ماهگی از علائم ساده استفاده می کنند. اگر کودک شما هنوز هیچ کلمه‌ای را به زبان نمی‌آورد، سعی کنید به بالا نگاه کنید و برخی از نشانه‌ها را بررسی کنید تا با کودکتان از آنها استفاده کنید.

گفتاردرمانی برای کودکان ۱ ساله چگونه است؟

گفتاردرمانی برای کودکان ۱ ساله چگونه است؟

گفتار درمانی در کودکان ۱ ساله از بیان، درک و مهارت های ارتباط اجتماعی در حال رشد کودکان پشتیبانی می کند. گفتار درمانی برای کودک یکساله شامل بازی، تمرین و فعالیت های تکلیف می شود. به طور کلی رشد گفتار و زبان کودک را بهبود می بخشد.

بهترین گفتاردرمان کودکان یکساله

در اولین جلسه گفتاردرمانی برای کودک ۱ ساله چه انتظاری باید داشته باشم؟

اگر کودک یکساله شما قرار است اولین جلسه گفتار درمانی خود را داشته باشد، ممکن است احساسات زیادی داشته باشید. ممکن است نگران باشید که فرزندتان نمی‌خواهد شرکت کند و این باعث اتلاف وقت خواهد شد. یا شاید شما مخفیانه نگران این هستید که درمانگر ممکن است در مورد فرزندپروری شما چه بگوید. همچنین ممکن است به سادگی از خود بپرسید که جلسه چگونه خواهد بود. همه این افکار طبیعی هستند و بسیاری از مراقبان آن را به اشتراک می گذارند.

مرکز گفتاردرمانی کودکان 1 ساله

آیا جلسه گفتار درمانی کودک ۱ ساله من به صورت گروهی با انفرادی خواهد بود؟

درمانگری که برای اولین بار فرزند شما را ارزیابی می کند در خصوص نحوه اجرای جلسات گفتار درمانی به شما توضیح خواهد داد. اینکه درمان انفرادی یا گروهی توصیه شود تا حد زیادی به نیازهای کودک یکساله بستگی دارد. اگر مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران خدمات گفتار را در خانه به شما توصیه کند بنابراین بدیهی است که امکان برگزاری جلسات گروهی وجود ندارد. در هر صورت باید از قبل آگاه باشید که انتظار چه نوع جلسه ای را دارید.

گفتاردرمانی کودک یکساله

آیا در طول درمان فرزندم به اتاق درمان برگردم یا در اتاق انتظار منتظر بمانم؟

برخی از کلینیک ها از والدین می خواهند که در اتاق انتظار منتظر بمانند در حالی که کودک ۱ ساله تنها توسط درمانگر ویزیت می شود، در حالی که برخی دیگر از والدین می خواهند که به اتاق درمان برگردند. من به شدت احساس می کنم که والدین باید بخشی از جلسه درمانی باشند. آیا این تاکید به اندازه کافی واضح بود؟ گفتار درمانی برای کودکان ۱ ساله و پیش دبستانی یک امر خانوادگی است. گفتار درمانی مداخله زودهنگام با کیفیت بالا باید عمدتاً به عنوان یک جلسه آموزشی والدین تلقی شود.

از آنجایی که شما بیشتر در کنار فرزندتان هستید، بیشترین تأثیر را در طول هفته خواهید داشت. قرار نیست یک درمانگر هفته ای یک ساعت کودک شما را به اتاق پشتی ببرد و به طور جادویی به او یاد دهد که صحبت کند. بلکه قرار است در طول هفته وظایف خاصی به شما داده شود و جلسه گفتار درمانی زمانی است که درمانگر می تواند تکنیک ها را الگوبرداری کند و نکاتی را به شما ارائه دهد.

درمانگر مربی است، اما شما ورزشکاری هستید که تمام کارهای سخت را انجام می دهید. بچه ها به خودی خود صحبت کردن در اتاق درمان را یاد نمی گیرند، بلکه در تمام طول هفته وقتی با شما هستند صحبت می کنند. در مورد گفتاردرمانی آنلاین، مشارکت مراقب بیش از هر زمان دیگری اهمیت دارد.

گفتاردرمانی خوب برای کودک 1 ساله

در طول جلسات  گفتاردرمانی برای کودک ۱ ساله چه اتفاقی می افتد؟

صرف نظر از اینکه چرا فرزندتان در گفتار درمانی است، چه تاخیر گفتار باشد، چه تاخیر زبانی یا چیز دیگری، جلسه گفتار درمانی معمولاً از همان دستور کار پیروی می کند. درمانگر در اتاق انتظار از خانواده استقبال می کند و سپس از شما دعوت می کند که به منطقه درمان بازگردید. در اتاق درمان، درمانگر دارای اسباب‌بازی‌ها، بازی‌ها، کتاب‌ها و سایر چیزهای فریبنده است. اگر درمان در خانه شما انجام شود، درمانگر را به داخل دعوت می‌کنید و او تعدادی اسباب‌بازی با خود می‌آورد.

اولین جلسه احتمالا زمانی است که درمانگر و شما با یکدیگر آشنا می شوند. درمانگر سعی می کند با کودک بازی کند و احتمالاً در اولین جلسه خیلی سختگیر نخواهد بود. احتمالاً موارد اداری وجود دارد که باید به آنها رسیدگی شود و درمانگر احتمالاً فرزند شما را مشاهده می کند و سؤالاتی می پرسد تا ببیند از زمان ارزیابی اولیه چه پیشرفتی حاصل شده است. درمانگر شما نیز باید اهداف گفتاردرمانی برای کودک ۱ ساله را با شما مرور کند. امیدواریم این موارد در طول ارزیابی نوشته شده باشند، اما احتمالاً در چند جلسه اول درمان به‌روزرسانی می‌شوند، زیرا درمانگر کودک شما را بهتر می‌شناسد.

در جلسات بعدی، کودک یکساله با درمانگر و مرکز بیشتر آشنا می شود و راحت تر می شود. در این جلسه درمانگر از راهبردهایی برای کمک به صحبت کردن کودک استفاده می کند. وقتی تکنیکی را پیدا می کنند که بهتر جواب می دهد، ممکن است از شما بخواهند که استراتژی را به نوبت امتحان کنید. سپس آنها به شما تکلیف می دهند تا در طول هفته تمرین کنید. بنابراین هر جلسه باید شامل موارد زیر باشد:

۱. درمان مستقیم

۲. مدل سازی

۳. مربیگری یا تمرین

۴. تکلیف منزل

 

مقاله های مرتبط

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در کودکان

گفتاردرمانی در کودکان

کاردرمانی در فلج مغزی

گفتاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در اختلال یادگیری

گفتاردرمانی در اختلال یادگیری

کاردرمانی در اختلال اوتیسم

گفتاردرمانی در اختلال اوتیسم

تاخیر گفتاری و زبانی چیست؟

سیر تکامل گفتاری کودکان

گفتاردرمانی برای کودک ۲ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۳ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۴ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۵ ساله

مراحل رشد طبیعی گفتار و زبان

علائم هشدار دهنده تأخیر تکاملی

نقاط عطف رشد کودک یک ساله

نقاط عطف رشد کودک ۱۸ ماهه

تأخیرهای رشدی در کودکان ۳ تا ۵ سال

گفتاردرمانی برای لکنت زبان کودکان

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

بهترین دکتر تاخیر گفتاری کودکان

شایع ترین علت تاخیر رشد در کودکان

چرا کودک ۴ ساله من صحبت نمی کند؟

تاثیر مشکلات گفتاری کودکان در نارساخوانی

حرف نزدن کودک تا چه سنی طبیعی است؟

بایدها و نبایدهای تمرین گفتار درمانی در خانه

چه زمانی باید نگران حرف نزدن کودک باشیم؟

آیا می توانم گفتاردرمانی را در منزل انجام دهم؟

چه زمانی کودکان از توانبخشی فشرده سود می برند؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دو × یک =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته