گروه درمانی

در این بخش با کنار هم قرار گرفتن تعدادی از مراجعین که در یک سطح می باشند بر روی ارتباط ، رعایت نوبت ، همکاری و مشارکت در فعالیت های گروهی ، کاهش اضطراب و ایجاد انگیزش در گفتار برای ارتباط کلامی کار می شود.

گروه درمانی

گروه درمانی چگونه به کودکان و نوجوانان کمک می کند تا به اهدافشان دست پیدا کنند؟

انتخاب نوع مناسب روش درمانی برای مشکلات کودکان و نوجوانان همواره می تواند استرس زیادی را برای والدین به همراه داشته باشد. درمان فردی مزایای خاص خود را به همراه دارد ولی گروه درمانی یکی از بهترین روش ها برای کمک به فرزندان در رسیدن به اهدافشان می باشد. درمان های فردی به شما اجازه می دهند تا متناسب با نیازها و توانایی های فرزندتان اقدام به تنظیم یک روش درمانی مناسب برای آنها کنید تا کودکان بتوانند مهارت های جدید و پیشرفته را بیاموزند. با این وجود تمرین کردن این روش ها برای کودکان و حتی گاهی اوقات برای والدین در محیط های واقعی می تواند سخت باشد. در چنین شرایطی است که درمان گروهی می تواند به شما کمک کند تا برنامه های درمانی را به صورت گروهی برای کودکان اجرا کنید.

کودکان با پیوستن به همسالان خود می توانند به اهداف خود در زمینه گفتار درمانی دست پیدا کنند و مهارت های ارزشمندی را در زمینه ارتباط اجتماعی به دست آورده و روابط دوستانه ای را ایجاد کنند. علاوه بر این باید بدانید که این روش برای ارتباط با والدین نیز می تواند بسیار مفید باشد.

در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره گروه درمانی و مزایای فوق العاده آن صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را در این زمینه در اختیار شما قرار دهیم. بنابراین ما را در ادامه این مطلب همراهی کنید.

بهترین مرکز گروه درمانی تهران

گروه درمانی چیست؟

گروه درمانی در واقع به جلساتی گفته می شود که به صورت گروهی صورت می گیرند و معمولا شامل ۵ تا ۸ کودک هستند. کودکان در یک گروه از کودکانی که هم سن و سال هستند قرار می گیرند و هدف اصلی این گروه معمولا در زمینه اهداف ارتباطی و زبانی بین آنها می باشد. این نوع درمان تضمین می کند که کودکان می توانند با یکدیگر کار کنند و شباهت های خود و همسالانشان را پیدا کرده و با آنها دوست شوند. همه این موارد در کنار به دست آوردن مهارت های جدید می تواند برای کودکان مفید باشد.

نحوه درمان کودکان در این روش

دقیقا مانند درمان فردی این گروه ها توسط یک آسیب شناس با تجربه مدیریت می شوند و فعالیت های سرگرم کننده ای نیز در این گروه ها صورت می گیرد که از جمله آنها می توان به انواع بازی ها و صحبت های جذاب برای کودکان اشاره کرد. این گروه ها می توانند به دسته های مختلفی تقسیم بندی شوند که از جمله آنها می توان به گروه های زیر اشاره کرد:

-گروه های ساختمانی و ساخت و ساز

-گروه های مربوط به علوم، ریاضیات، برنامه نویسی و تکنولوژی

-گروه های هنری، صنایع دستی، رقص و نمایش

آسیب شناسانی که این گروه ها را مدیریت می کنند در تهیه و ارائه برنامه های خاص تبحر ویژه ای دارند و به کودکان کمک می کنند تا مهارت های مختلفی از جمله مهارت های مربوط به روابط اجتماعی را به دست بیاورند. با وجود این که بسیاری از کودکان مهارت های زبانی خود را در جلسات درمان فردی به دست می آورند ولی تمرین مهارت های اجتماعی برای کودکان در جلسات گروه درمانی می تواند بسیار ارزشمند باشد.

نکاتی که باید درباره این روش درمانی بدانید.

برای بسیاری از کودکان درک تفاوت های ظریف در مکالمه، زبان بدن، حرکات و … مشکل است و نیاز به تمرین دارد. گروه درمانی روشی است که برای حل این مشکلات در کودکان بسیار مفید خواهد بود. علاوه بر این باید دقت داشته باشید که این روش درمانی با ارائه یک برنامه انعطاف پذیر به خانواده ها برای کار با بیش از یک متخصص تاثیر بسیار زیادی روی رشد کودکان نیز خواهد داشت. این روش درمانی اطمینان حاصل می کند که کودکان حمایت های کافی برای رشد مهارت های زبانی و جسمی که می تواند به ورود آنها به مدرسه کمک کند را دارا می باشند.

گروه درمانی در تهران

آشنایی با مزایای گروه درمانی در کودکان

گروه درمانی می تواند به عنوان یک روش کاربردی و بسیار منطقی شناخته شود که به کودک شما در یادگیری مهارت های جدید و تمرین این مهارت های جدید در یک محیط کاملا واقعی و دور از فضای کلینیک کمک کند. شما می توانید به این روش درمانی مانند یادگیری رانندگی با استفاده از یک ماشین واقعی در داخل شهر نگاه کنید. شاید اگر به صورت تئوری با مفاهیم رانندگی آشنایی داشته باشید زمانی که وارد ماشین می شوید بتوانید موقعیت کلاچ، گاز و ترمز را شناسایی کنید ولی زمانی تبدیل به راننده می شوید که بتوانید در داخل شهر یا جاده رانندگی کنید. کودکان نیز مهارت هایی که می آموزند را باید در محیط های واقعی تمرین کنند.

برخی از مزایای دیگر گروه درمانی شامل موارد زیر می شود:

-فرصتی برای ترمیم مهارت های درمانی با کمک یک آسیب شناس گفتاری با تجربه

-فرصتی برای توسعه مهارت های اجتماعی و دریافت پشتیبانی و حمایت از کودکانی که هم سن فرزند شما هستند.

-مشغول شدن با فعالیت های سرگرم کننده در یک دنیای واقعی

-هدف قرار دادن اهداف فردی در داخل یک گروه

-گسترش دایره لغات و یادگیری روش های جدید برای فکر کردن

-تمرین کردن برخی از مهارت های خاص و آماده شدن برای ورود به مدرسه

البته باید دقت داشته باشید که یکی از مهم ترین مزایای گروه درمانی در کودکان فرصتی است که برای پیدا کردن دوست جدید در اختیار او قرار می گیرد. تمرین مهارت های اجتماعی تنها یک قدم اولیه برای رسیدن به این هدف می باشد. با پیوستن به گروهی از همسالان که نه تنها به تمامی فعالیت های همان گروه علاقه مند هستند بلکه چالش های یکسانی را نیز تجربه می کنند می تواند باعث ایجاد دوستی های بلندمدت در کودکان شده و تجربه جذابی برای آنها باشد.

دیدگاه دکتر متخصص گفتاردرمانی در خصوص این روش درمانی

زمانی که با دقت بیشتری به گروه درمانی نگاه می کنیم بیشتر و بیشتر ارزش این روش درمانی را متوجه می شویم. به نظر ما گروه درمانی و برنامه های گروهی یک جز جدایی ناپذیر از تمرین کردن مهارت های اجتماعی و ارتباطی مهم در دنیای واقعی هستند. برای این که اطلاعات بیشتری درباره مزایای گروه درمانی و برنامه های گروهی به دست بیاورید و متوجه شوید که این روش چگونه تبدیل به یک روش بهینه درمانی تبدیل شده است من به برخی از سوالات موجود در این حوزه جواب داده ام که در ادامه این سوالات و پاسخ آنها را بیان خواهیم کرد.

گروه درمانی چه تفاوت هایی با درمان فردی دارد؟

گروه درمانی معمولا برای برقراری ارتباط در یک محیط واقعی و طبیعی مورد استفاده قرار می گیرد و به همین علت نیز محیط آن کمتر از درمان های فردی رسمی به نظر می رسد. فعل و انفعالات موجود بین کودکان حاضر در گروه توسط یک آسیب شناس با تجربه کنترل و هدایت می شود. نکته مهمی که درباره درمان گروهی باید به آن توجه داشته باشید این است که این نوع درمان می تواند به عنوان بخشی از برنامه درمان کودکان نیز صورت گیرد. مدت زمان این نوع درمان ها ممکن است طولانی تر باشد و حتی شامل انواع پذیرایی ها از کودکان نیز خواهد بود.

نکات مهم درباره برنامه های گروهی به عنوان یک روش درمانی

جلسات گروه درمانی می توانند مزایای بسیار زیادی را به همراه داشته باشند که این مزایا تاثیر زیادی روی درمان های فردی کودکان دارد. یکی از مزایای این جلسات این است که کاملا مقرون به صرفه هستند و فرصت های زیادی برای تعمیم و بهبود مهارت ها در یک گروه کاملا واقعی را در اختیار کودکان قرار می دهد. زمانی که کودکان در یک محیط با همسالان خود که اهداف مشابهی دارند قرار می گیرند به شرکت در تعاملات مختلف ترغیب می شوند. کودکان می توانند از حل مسئله و صرف زمان زیاد با همسالان خود نهایت لذت را ببرند. گروه درمانی همچنین فرصت های خارق العاده ای برای بهبود مهارت های اجتماعی در اختیار کودکان قرار می دهد که این مسئله برای بسیاری از کودکانی که با اختلالاتی مانند اوتیسم درگیر هستند می تواند بسیار مفید باشد.

جذاب ترین بخش گروه درمانی کدام بخش آن است؟

برای من به عنوان یک آسیب شناس جذاب ترین بخش گروه درمانی تماشای کودکان در حالی است که آنها روی مهارت های خود کار می کنند. با مشاهده کودکان شما می توانید توانایی حل مسائل واقعی در زندگی را در رفتار آنها مشاهده کنید و نحوه ایجاد دوستی توسط آنها را ببینید. علاوه بر این شما در طول زمان مشاهده می کنید که چگونه اعتماد به نفس آنها کم کم افزایش پیدا می کند.

این روش درمانی برای چه کودکانی مناسب است؟

گروه درمانی تقریبا برای هر کودکی می تواند مفید باشد. در این روش هر گروه اهداف، علایق و مهارت های خاصی دارد و سن مناسب با آن فعالیت ها را نیز می طلبد. گروه هایی که در مجموعه ما به عنوان یکی از بهترین کلینیک های گروه درمانی مخصوص کودکان وجود دارند از کودکان سه ساله تا کودکانی که در دوران ابتدایی مدارس تحصیل می کنند را شامل می شود.

یک جلسه گروه درمانی معمول به چه شکل است؟

به عنوان مثال ما یک گروه مهارت های اجتماعی را در این بخش به شما معرفی می کنیم. این گروه برای کودکان پیش دبستانی و کودکانی که در مقاطع ابتدایی دوران مدرسه تحصیل می کنند تشکیل شده است و در طی پنج جلسه جداگانه ارائه می شود.

در این گروه ابتدا کودکان با یکدیگر آشنا می شوند و سپس با کمک تصاویر بصری به آنها کمک می کنیم تا بتوانند یک برنامه گروهی را تدوین کنند. آنها در این گروه در کنار یکدیگر می نشینند و کتاب داستان می خوانند، با داستان ها درگیر می شوند و فعالیت هایی هدفمند برای تمرین مهارت های اجتماعی انجام می دهند. این گروه همچنین شامل یک بازه زمانی استراحت بدون ساختار است که در آن کودکان می توانند غذا بخورند و با همسالان خود بحث کنند. علاوه بر این فعالیت های مبتنی بر بازی نیز در این گروه انجام می شود تا کودکان بتوانند تعامل و تفکر درباره یکدیگر را تمرین کنند. اطلاعات مربوط به هر یک از این گروه ها بعد از اتمام فعالیت های آن گروه در اختیار والدین و خانواده ها قرار می گیرد.

بیشتر برنامه های گروه درمانی به کودکان کمک می کند تا مهارت های زیر را با استفاده از فعالیت های ساختارمند و غیر ساختارمند به دست بیاورند:

-مهارت های مربوط به دایره لغات

-مهارت های جمله سازی

-گوش دادن و دنبال کردن دستورالعمل ها

-پیدا کردن ایده های جدید و به اشتراک گذاشتن آنها

-مهارت های سواد آموزی برای خواندن و نوشتن

-مهارت های اجتماعی از جمله نوبت گرفتن و همکاری با یکدیگر

-مهارت های حل مسئله

کودکان همچنین فرصتی برای یادگیری مهارت های مبتنی بر علایق مانند مهارت های کدگذاری، مهارت های علمی و … را نیز در گروه درمانی به دست می آورند. والدین می توانند اطمینان داشته باشند که طیف وسیعی از گروه ها برای گروه درمانی فرزندان آنها وجود دارد که از نظر اقتصادی کاملا به صرفه است و علاوه بر این برای کودکان آموزنده و سرگرم کننده خواهد بود. آسیب شناسی که در هر گروه حضور دارد به کودکان کمک می کند تا به آرامی رشد کرده و مهارت های مختلف را با استفاده از گروه درمانی در خود بهبود دهند.

نکته پایانی در خصوص گروه درمانی برای کودکان نیز این است که به شما کمک می کند تا یک نقطه امن برای رشد فرزندان خود پیدا کنید.

صحبت پایانی

گروه درمانی یکی از بهترین روش های درمانی برای حل بسیاری از مشکلات و اختلالات کودکان و نوجوانان است. اگر شما هم جز آن دسته از افرادی هستید که به دنبال بهترین کلینیک گروه درمانی برای کودکان مبتلا به اختلالات مختلف از جمله اوتیسم، بیش فعالی و مشکلات ارتباطی هستید به شما پیشنهاد میکنیم حتما از خدمات مجموعه ما با دو شعبه (مرکز توانبخشی پایا و مرکز توانبخشی غرب تهران) در تهران نیز استفاده کنید. جهت آشنایی با خدمات ما می توانید از طریق مرور سایت با ما همراه باشید.

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته