دلایل مختلفی می تواند وجود داشته باشد که کودک ۴ ساله شما صحبت نمی کند. برخی از دلایل احتمالی می تواند از دست دادن شنوایی، اختلالات عصبی، ناتوانی ذهنی، عدم تحریک زبان در خانه، تاخیر شناختی و تاخیر در رشد حرکتی و گفتار و زبان باشد. اگر کودک ۴ ساله صحبت نمی کند یا رشد گفتار را به تاخیر می اندازد، هم برای والدین و هم برای کودک آزاردهنده است. از آنجایی که یک کودک چهار ساله پیش دبستانی را شروع می کند و به دلایل واضحی مانند ناتوانی در بیان خود و دیدن صحبت کردن همه بچه های اطرافش، ممکن است احساس کند کنار گذاشته شده و عصبانی می شود. وقتی صحبت از والدین می شود، لذت نهایی هر والدینی تماشای رشد فرزندشان و رسیدن به تمام نقاط عطف است.

ما اغلب ایمیل‌ها و پیام‌هایی از والدین مشکل‌دار دریافت می‌کنیم که شکایت اصلی آن‌ها این است که کودک ۴ ساله‌شان صحبت نمی‌کند یا هیچ نشانه‌ای از بیان کلامی نشان نمی‌دهد. در این مطلب قصد داریم به بررسی اینکه “علت اصلی حرف نزدن کودک چهار ساله چه چیزی می تواند باشد یا چگونه می توانیم به آنها کمک کنیم؟” بپردازیم.

کودک چهار ساله من حرف نمیزنه!

نقاط عطف رشدی کودک چهار ساله

تأخیر گفتار و زبان در کودکان یک تظاهر رایج است که تقریباً ۶ درصد از کودکان پیش دبستانی را تحت تأثیر قرار می دهد. برخی از مهارت های اولیه تعاملی که کودک برای برقراری ارتباط موفق ایجاد می کند شامل توجه، گوش دادن، تماس چشمی، نوبت گرفتن، درک زبان گفتاری و زبان بیانی می باشد. هیچ قانون سختگیرانه ای در مورد اینکه کودک چه زمانی این مهارت ها را توسعه می دهد وجود ندارد. این به توانایی های ذاتی کودک، تحریک زبان در خانه، پاسخ اعضای خانواده به گفتار کودک و بسیاری موارد دیگر بستگی دارد. اما نقاط عطف گفتاری کلی وجود دارد که بر اساس محدوده سنی کودک تنظیم شده است. در اینجا لیستی از چند نقطه عطف گفتار است که انتظار می رود یک کودک چهار ساله به دست آورد:

-انتظار می رود که کودک در حال حاضر با جملات صحبت کند.

-انتظار می رود سطح توجه آنها تا کنون افزایش یابد و آنها باید بتوانند برای مدت کوتاهی در یک فعالیت تحت رهبری بزرگسالان شرکت کنند.

-آنها باید بتوانند بیشتر صداهای گفتار را بیان کنند.

-آنها باید بتوانند به سوالات ساده پاسخ دهند و بپرسند.

-کودک می تواند داستان کوتاهی را روایت کند.

-در این مرحله می توانند مکالمه را دنبال کرده و حفظ کنند.

-کودک می تواند کلمات را دسته بندی کند یا اشیایی مانند میوه ها، سبزیجات، مبلمان و غیره را مرتب کند.

-کودک می تواند دستورالعمل های دو مرحله ای را درک کند و آنها را دنبال کند.

گاهی اوقات مشکلات جزئی خود به خود ناپدید می شوند، اما گاهی اوقات ممکن است کودک به کمک حرفه ای نیاز داشته باشد. اگر متوجه تاخیر گفتاری و زبانی قابل توجهی در کودک خود شدید، باید به یک گفتار درمانگر مراجعه کنید و او را ارزیابی کنید. تشخیص به موقع می تواند برای کودک برای غلبه بر تاخیر گفتار و غلبه بر تمام مشکلاتی که ممکن است در بزرگسالی با آن مواجه شود بسیار مفید باشد.

چه چیزی باعث تاخیر در گفتار کودکان چهار ساله می شود؟

چه چیزی باعث تاخیر در گفتار کودکان چهار ساله می شود؟

معمولاً دلیلی پشت هر تاخیری وجود دارد. ممکن است کودک الگوهای مناسبی برای تقلید نداشته باشد، یا اینکه والدین قادر به توجه به کیفیت مورد نیاز کودک نباشند. همچنین ممکن است یک دلیل پزشکی، مشکلات یادگیری و غیره وجود داشته باشد.

-از دست دادن شنوایی: اگر کودک نمی شنود، چگونه گفتار را توسعه می دهد؟ بنابراین اگر کودک با تاخیر در گفتار مراجعه کند، پزشک همیشه او را برای ارزیابی شنوایی ارجاع می دهد.

-اختلالات عصبی مانند فلج مغزی، سندرم داون یا اختلال طیف اوتیسم می‌توانند باعث تاخیر در گفتار شوند. کودک اغلب با زبان دریافتی و بیانی مشکل دارد.

-اختلالات رشد گفتار و زبان و مشکل در تولید صدا و تشکیل کلمات می باشد.

-افزایش زمان تماشای صفحه نمایش: اگر کودکان زمان زیادی را صرف ابزارهای مختلف (تبلت، تلویزیون و…) می کنند و بی خیال تماشا می شوند، ممکن است واژگان را انتخاب کنند اما تعامل را یاد نمی گیرند. تعامل یک گفتگوی دو طرفه است.

-ناتوانی ذهنی: کودک دارای ناتوانی ذهنی اغلب در درک زبان و پردازش اطلاعات با مشکل مواجه است.

-عدم تحریک گفتار و زبان: والدین موظفند محیط خانه را برای درک گفتار کودک مساعد کنند.

-اختلالات صدای گفتار: تا ۴ سالگی کودک باید بتواند بیشتر صداها را بگوید. اگر کودک در گفتن بسیاری از صداها مشکل داشته باشد، ممکن است تاخیر گفتار را نیز تجربه کند.

-تاخیر شناختی: اگر کودک دارای ضریب هوشی کمتری باشد، در برداشتن بسیاری از مفاهیم و ترکیب کلمات برای تشکیل جملات مشکل خواهد داشت.

چگونه می توانید به رشد گفتار کودک ۴ ساله خود در خانه کمک کنید؟

چگونه می توانید به رشد گفتار کودک ۴ ساله خود در خانه کمک کنید؟

به عنوان والدین، بیشترین زمان را با فرزندتان می گذرانید، بنابراین باید از او حمایت کنید تا مهارت های اولیه خود را با الگوسازی و «داربست دادن» به زبان او تقویت کنید. البته در این مسیر می توانید از راهنمایی های یک متخصص گفتاردرمانی نیز کمک بگیرید.

۱. با آنها صحبت کنید: مهم است که به یاد داشته باشید که به عنوان والدین، شما اولین معلم فرزندتان هستید. این مسئولیت شماست که الگوی زبانی خوبی برای تقلید فرزندتان باشید. برای آنها داستان بخوانید. وقتی به خرید می روید، اشیایی را که می خرید توصیف کنید. فعالیت‌های روزمره را در برنامه خود بگنجانید، همانطور که کودک رنگ‌ها را می‌شناسد، می‌توانید سبزیجات را طبق رنگ بچینید، سبزیجات را بشویید و در یخچال بگذارید.

۲. سوالات باز بپرسید: مثلا «در پارک چه کردی؟» به جای «در پارک تفریح ​​کردی؟» یا چیزی شبیه «در پارک با چه تاب بازی کردی؟». این به آنها فرصتی می دهد تا چیزها را با جزئیات توضیح دهند و با اشتیاق به آنها گوش دهند.

۳. داستان قدیمی مورد علاقه خود را دوباره مرور کنید: اکنون که آنها چگونه خواندن را یاد گرفته اند، می توانید از آنها بخواهید کتاب ها را بخوانند و بگویند که کلمه بعدی چیست.

۴. به پیاده روی بروید: گنجینه هایی مانند سنگی که به شکل خنده دار پیدا می کنید، چند پر، برگ های رنگارنگ و خیلی چیزهای دیگر را بردارید و از کودک بخواهید آن را برای خانواده تعریف کند.

۵. بازی زمان داستان خانوادگی: همه شما می توانید با هم داستان بسازید و می توانید شخصیت های داستان باشید. داستان پشت سر هر شخصیت را شرح دهید. کاراکترها را مطابق تصورات کودک با او ترسیم کنید.

۶. زمان بازی با بچه ها: کودکان به تعامل اجتماعی یک به یک نیاز دارند تا بتوانند مهارت هایی مانند برقراری ارتباط چشمی با فردی که با آنها صحبت می کند، انتظار نوبت برای صحبت کردن، درک دستورالعمل های ساده و البته یادگیری استفاده از کلمات یا نشانه ها برای برقراری ارتباط با خواسته های و نیاز خود را بدست آورند.

اگر فرزندتان هیچ پیشرفتی ندارد یا اگر احساس می‌کنید مهارت‌های فرزندتان به طور قابل توجهی به تأخیر افتاده است، لطفاً برای دریافت مشاوره و حمایت با متخصصین مرکز تخصصی گفتاردرمانی تهران مشورت کنید. لطفاً به استفاده از این راهبردها ادامه دهید و به درمانگر خود اطلاع دهید که چه تلاشی کرده‌اید و آیا متوجه پیشرفتی در فرزندتان شده‌اید.

 

مقاله های مرتبط

گفتاردرمانی در منزل

کاردرمانی در کودکان

گفتاردرمانی در کودکان

کاردرمانی در فلج مغزی

گفتاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در اختلال یادگیری

گفتاردرمانی در اختلال یادگیری

کاردرمانی در اختلال اوتیسم

گفتاردرمانی در اختلال اوتیسم

تاخیر گفتاری و زبانی چیست؟

سیر تکامل گفتاری کودکان

انواع رایج اختلالات گفتار

کودک دو ساله من حرف نمیزنه!

کودک سه ساله من حرف نمیزنه!

گفتاردرمانی برای کودک ۱ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۲ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۳ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۴ ساله

گفتاردرمانی برای کودک ۵ ساله

مراحل رشد طبیعی گفتار و زبان

علائم هشدار دهنده تأخیر تکاملی

نقاط عطف رشد کودک یک ساله

نقاط عطف رشد کودک ۱۸ ماهه

تأخیرهای رشدی در کودکان ۳ تا ۵ سال

گفتاردرمانی برای لکنت زبان کودکان

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

بهترین دکتر تاخیر گفتاری کودکان

شایع ترین علت تاخیر رشد در کودکان

چرا کودک ۴ ساله من صحبت نمی کند؟

تاثیر مشکلات گفتاری کودکان در نارساخوانی

حرف نزدن کودک تا چه سنی طبیعی است؟

بایدها و نبایدهای تمرین گفتار درمانی در خانه

چه زمانی باید نگران حرف نزدن کودک باشیم؟

آیا می توانم گفتاردرمانی را در منزل انجام دهم؟

چه زمانی کودکان از توانبخشی فشرده سود می برند؟

نکاتی برای موفقیت کودکان با تاخیر گفتاری در مدرسه

اگر کودک ۲ یا ۳ ساله شما صحبت نمی کند چه باید کرد؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

11 − سه =

× پشتیبانی 24 ساعته