قبل از شروع کاردرمانی در آتاکسی مخچه ای، در بهترین مرکز کاردرمانی آتاکسی تهران با بیش از ۱۵ سال سابقه، دو شعبه در تهران و کادری مجرب ابتدا یک معاینه کامل از وضعیت بیمار انجام می شود که شامل ارزیابی شکایات بیماران، تعادل، وضعیت بدنی، توانایی های عملکردی، هم ترازی پا، استقامت، راه رفتن، دامنه حرکتی و فعالیت قلبی عروقی است. پس از دریافت اطلاعات، بهترین دکتر متخصص کاردرمانی آتاکسی یک برنامه درمانی متناسب با نیازهای شما طراحی می کند.

کاردرمانی در آتاکسی مخچه ای

آتاکسی مخچه ای چیست؟

آتاکسی به عنوان از دست دادن کنترل کامل حرکات بدن تعریف می شود. آتاکسی معمولاً نشانه یک بیماری زمینه ای است و به خودی خود یک بیماری نیست. این عارضه می تواند حرکات مختلفی را تحت تاثیر قرار دهد و باعث ایجاد عوارضی در بلع، گفتار، حرکات چشم و غیره شود. آتاکسی مداوم معمولاً در نتیجه آسیب به مخچه است. مخچه ناحیه ای از مغز است که مسئول تعادل، هماهنگی و وضعیت بدن است. آتاکسی افراد را در هر سنی تحت تاثیر قرار می دهد و علائم آن از فردی به فرد دیگر و نوع آن متفاوت است. این وضعیت می تواند در طول زمان ایجاد شود یا به طور ناگهانی ظاهر شود. خدمات کاردرمانی در آتاکسی مخچه ای به بهبود مهارت های حرکتی کمک می کند.

علل آتاکسی مخچه ای

ممکن است ارثی باشد. آتاکسی های ارثی ژنتیکی هستند. این بدان معنی است که آنها توسط یک نقص ژنی خاص ایجاد می شوند که از والدین به ارث رسیده است. می‌تواند از یک ژن غالب (اتوزومی غالب: آتاکسی نخاعی، آتاکسی اپیزودیک) یا یک ژن مغلوب (اتوزومی مغلوب: آتاکسی فردریش، آتاکسی تلانژکتازی، آتاکسی مادرزادی مخچه) به ارث برسد. اگر از یک ژن مغلوب به ارث رسیده باشد، هیچ یک از والدین ممکن است این اختلال را نداشته باشند (جهش خاموش). بنابراین می توان آن را برای نسل ها بدون شناسایی در خانواده منتقل کرد.

-اعتیاد به الکل: آتاکسی مخچه می تواند ناشی از اعتیاد به الکل باشد. این عارضه بیشتر پاها را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است تاثیر کمی بر گفتار داشته باشد. بنابراین بر سبک راه رفتن و راه رفتن تأثیر می گذارد.

-بیماری های خود ایمنی: شرایطی مانند مولتیپل اسکلروزیس، بیماری سلیاک و سایر شرایط خودایمنی می توانند باعث آتاکسی شوند.

-فلج مغزی: ضربه به سر می تواند باعث آتاکسی حاد مخچه ای شود که به طور ناگهانی ایجاد می شود.

عفونت در مراحل بهبودی عفونت ویروسی می تواند باعث آتاکسی شود اما ممکن است غیر معمول باشد. معمول است که این شکل از آتاکسی در طول زمان بهبود یابد.

-سندرم های پارانئوپلاستیک

علائم و نشانه های آتاکسی مخچه ای

-تعادل و هماهنگی ضعیف

-از دست دادن هماهنگی در دست ها، بازوها و پاها

-کاهش کنترل بر مهارت های حرکتی ظریف و درشت مانند دست خط و راه رفتن

-گفتار بریده و نامفهوم

-مشکل در غذا خوردن (بلع)

-نیستاگموس

مدیریت و درمان آتاکسی مخچه ای

هیچ درمان خاصی برای آتاکسی وجود ندارد. گاهی اوقات درمان علت زمینه ای، مانند قطع داروهای محرک یا افزایش سطح ویتامین، آتاکسی را برطرف می کند. درمان آتاکسی شامل ترکیبی از دارو برای درمان علائم و درمان برای بهبود کیفیت زندگی است. فعال ماندن بخش مهمی از برنامه درمانی برای مبتلایان به آتاکسی است. دستگاه‌های تطبیقی ​​ممکن است برای مدیریت این شرایط مفید باشند تا به فرد آسیب‌دیده اجازه دهند تا کیفیت زندگی خود را بهبود بخشد و به حفظ استقلال تا حد امکان کمک کند. وسایل تطبیقی ​​ممکن است شامل عصا، واکر، ظروف اصلاح شده، وسایل کمک ارتباطی و غیره باشد. درمان توانبخشی آتاکسی مخچه ای برای کمک به علائمی مانند لرزش، سفتی، افسردگی، اسپاسم و غیره استفاده می شود. کاردرمانی در آتاکسی ممکن است برای بهبود هماهنگی و تحرک استفاده شود. کاردرمانی آتاکسی مخچه ای ممکن است برای بهبود کارهای روزمره زندگی مانند تغذیه استفاده شود. گفتاردرمانی ممکن است برای بهبود گفتار نامفهوم و مشکل در خوردن یا بلع استفاده شود.

بهترین کاردرمانی آتاکسی مخچه ای

بهترین کاردرمانی در آتاکسی مخچه ای

با پیشرفت بیماری، علائم بدتر می شوند. که شامل از دست دادن کنترل عضلات است که بر فعالیت های روزمره زندگی تأثیر می گذارد و منجر به مشکلات راه رفتن، خستگی، گفتار نامفهوم و از دست دادن کنترل حرکات ظریف می شود. از آنجایی که هیچ درمانی برای این بیماری وجود ندارد، بیماران نیز فقط می توانند آن را از طریق کاردرمانی مدیریت کنند. مداخلات کاردرمانی برای آتاکسی مخچه ای به مدیریت بیماری کمک می‌کند. دکتر کاردرمانی آتاکسی مناطقی را که باعث ایجاد مشکل می شوند شناسایی می کند و توصیه هایی را در مورد چگونگی حل این مشکل ارائه می دهد. آنها تکنیک هایی را برای آسان کردن زندگی به بیماران آموزش می دهند. بهترین کاردرمانی در آتاکسی مخچه ای به موارد زیر کمک می کنند:

۱. استراتژی ها و تکنیک ها: کاردرمانی آتاکسی می تواند شامل آموزش به بیماران و مراقبان بهترین راهبردها برای مقابله با خستگی باشد. علاوه بر این بیماران یاد می گیرند که چگونه با چالش های حرکتی و کمک های توصیه شده کنار بیایند.

۲. کمک های حرکتی: مشکل در راه رفتن یکی از علائم اصلی آتاکسی است. با گذشت زمان، بیماران تحرک خود را از دست می دهند و آنها مجبور به استفاده از ویلچر هستند. متخصص کاردرمانی آتاکسی معمولاً بهترین وسایل حرکتی را که شما یا عزیزانتان می توانید استفاده کنید توصیه می کند. ما همچنین زمان مناسب برای شروع استفاده از ویلچر را برای بیمار تعیین می کنیم و نحوه استفاده از آن را به آنها آموزش می دهیم.

۳. تغییر محیط زندگی: درمان آتاکسی همچنین شامل تنظیم محیط بیمار و کمک به آنها برای غلبه بر چالش های روزمره است. به عنوان مثال هنگامی که مشکل تعادل وجود دارد، کاردرمانگر می تواند خانه را ارزیابی کند و تشک های غیر لغزنده را توصیه کند. آنها همچنین می توانند در مورد نصب نرده برای بهبود تحرک توصیه کنند.

۴. تمرینات تقویتی: این تمرینات عمدتاً با شدت کم و با هدف جلوگیری از بی حرکتی انجام می شوند. قدرت اندام فوقانی و تحتانی را نیز حفظ می کنند. در طول تمرینات، کاردرمان آتاکسب مراقب است که باعث خستگی نشود.

۵. تمرینات تعادل: این تمرینات به حفظ یا بهبود ثبات در حین راه رفتن، نشستن، ایستادن یا حرکت کمک می کند. آموزش بیمار به بیمار کمک می کند بهترین روش انجام این تمرینات را برای جلوگیری از زمین خوردن آموزش دهد. شروع زودهنگام درمان به طولانی شدن تحرک کمک می کند.

۶. تهویه: تمرینات قلبی عروقی متوسط ​​به بیماران مبتلا به این شرایط کمک می کند. شنا، ورزش های آبی یا استفاده از دوچرخه ثابت می تواند به بهبود تعادل و هماهنگی کمک کند.

۷. تمرینات کششی: تمرینات کششی به شل شدن عضلات سفت شده به دلیل بدشکلی پا کمک می کند. هنگامی که بیماران از ویلچر استفاده می کنند برای جلوگیری از کوتاه شدن دائمی عضله، باید کشش همسترینگ و لگن را انجام دهند.

۸. آموزش راه رفتن: تمرینات راه رفتن حس حرکت، تعادل و موقعیت را تسهیل می کند. در طول تمرینات کاردرمانی آتاکسی، بیماران نیاز به تماشای حرکات دارند که به ارائه بازخورد به مغز کمک می کند و منجر به تمرین راه رفتن می شود. فعالیت های هماهنگی همچنین می تواند شامل فعالیت های زندگی روزمره مانند نوشتن، آشپزی، رقصیدن یا انجام کاردستی باشد.

 

مقاله های مرتبط

آتاکسی چیست؟

درمان آتاکسی چیست؟

آتاکسی فریدریش چیست؟

مرکز تخصصی درمان آتاکسی

کاردرمانی برای آتاکسی فریدریش

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

دوازده + پانزده =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته