آتاکسی فریدریش (FA) یک بیماری پیشرونده است که منجر به از دست دادن کنترل عضلات می شود. این بیماری می‌تواند باعث ایجاد مشکلاتی در انجام کارهای روزمره شود، زیرا بیماران علائمی مانند مشکلات راه رفتن، اختلال در گفتار (دیزآرتری)، خستگی و از دست دادن کنترل حرکات ظریف را نشان می‌دهند. از آنجایی که آتاکسی فریدریش یک اختلال پیشرونده است، این علائم به تدریج در طول زمان ایجاد می‌شوند و بین افراد متفاوت است. در حال حاضر هیچ درمان قطعی برای این بیماری وجود ندارد، بنابراین بهترین درمان بر مدیریت علائم بیماری از طریق کاردرمانی تمرکز دارد.

بیماران مبتلا به آتاکسی فریدریش اغلب به بهترین مرکز کاردرمانی ارجاع داده می‌شوند که می‌تواند به شناسایی جنبه‌هایی از زندگی روزمره که باعث ایجاد مشکل می‌شوند، کمک کند و می‌تواند در مورد نحوه برخورد بیمار با این مسائل برای حفظ استقلال تا زمانی که ممکن است به بیما کمک می کند. کاردرمانی در آتاکسی فریدریش می تواند از طریق توصیه و آموزش استفاده از تجهیزات کمکی مانند ویلچر به بیمار باشد. کاردرمانگران خوب و دلسوز کلینیک ما می توانند به بیماران یا مراقبان در مورد چگونگی تطبیق خانه کمک کنند یا تکنیک‌هایی را برای کنترل‌تر کردن یک کار پیشنهاد کنند. کاردرمانی برای آتاکسی فریدریش به شدت متناسب با سبک زندگی و علائم هر بیمار است و توصیه‌ای که به یک بیمار داده می‌شود ممکن است برای بیمار دیگر مفید نباشد.

کاردرمانی برای آتاکسی فریدریش

وسایل کمک حرکتی برای آتاکسی فریدریش

شایع ترین علامت آتاکسی فریدریش مشکل در راه رفتن است. بیماران با گذشت زمان از دست دادن تحرک را تجربه می کنند و اکثر آنها یک یا دو دهه پس از ظاهر شدن اولین علائم به ویلچر نیاز دارند. به طور کلی یک کاردرمانگر می تواند توصیه کند که کدام دستگاه های حرکتی می توانند تا حد امکان به بیمار در راه رفتن کمک کنند. آنها اغلب در تصمیم گیری برای استفاده از ویلچر، بهترین نوع ویلچر برای فرد، و آموزش نحوه سازگاری با استفاده از آن نقش دارند.

تکنیک ها و استراتژی ها در آتاکسی فریدریش

کاردرمانی در آتاکسی فریدریش می‌تواند با توجه به سبک زندگی فرد نکاتی را در مورد تکنیک‌های مقابله با خستگی توصیه کند. آنها می توانند به بیمار کمک کنند تا مهارت های لازم را برای مقابله با تغییرات حرکتی و هماهنگی و نحوه استفاده موثر از هر کمکی توسعه دهد.

فناوری های کمکی برای آتاکسی فریدریش

بر اساس نیازها و مشکلاتی که بیمار با آن مواجه است، یک کاردرمانگر ممکن است بتواند دستگاه‌هایی را پیشنهاد کند که می‌تواند به بیمار در ادامه انجام وظایف خاص با پیشرفت شرایط کمک کند. اگر بیمار لرزش یا کاهش هماهنگی داشته باشد، متخصص کاردرمانی می تواند به بیمار کمک کند دستگاه‌های الکترونیکی با دکمه‌هایی را پیدا کند که بزرگ‌تر هستند و فشار دادن آنها آسان‌تر است. کاهش هماهنگی نیز می تواند باعث ایجاد مشکلاتی در هنگام غذا خوردن شود. نمونه‌هایی از روش‌های بالقوه برای دور زدن این موضوع عبارتند از: تشک‌های ضد لغزش، فنجان‌های درب دار، چاقوهای متحرک و کارد و چنگال وزنی توسط متخصص کاردرمانی توصیه می شود. اگر استفاده از صفحه کلید و ماوس چالش برانگیز است، اگر بیمار مبتلا به دیزآرتری (تلفیق سخت یا نامشخص گفتار) نباشد، کاردرمان می‌تواند نرم‌افزار فعال‌کننده صدا را توصیه کند.

سازگاری با محیط در آتاکسی فریدریش

متخصص کاردرمانی می‌تواند راه‌هایی را برای تنظیم مکان‌های پرکاربرد مانند خانه، محل کار یا مدرسه برای غلبه بر مشکلات رایج شناسایی کند. به عنوان مثال اگر بیمار مشکلات تعادلی را تجربه کند، نصب کفپوش غیر لغزنده ممکن است به جلوگیری از سقوط کمک کند. نرده ها می توانند به بهبود تحرک یا دسترسی آسان تر به امکاناتی مانند توالت و دوش کمک کنند. سازگاری های بزرگتر شامل نصب آسانسور پله ای است. اگر بیمار از ویلچر استفاده می‌کند، کلیدهای چراغ را می‌توان پایین‌تر برد تا در دسترس‌تر باشد یا با سیم کشی جایگزین شود. همچنین می توان با جابجایی پریزهای دیواری که معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد از زمین (مثلاً تا ارتفاع کمر) به بیماران کمک کرد تا از خم شدن یا چمباتمه زدن برای رسیدن به آنها اجتناب کنند.

 

مقاله های مرتبط

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در کودکان

کاردرمانی در ام اس

کاردرمانی در میوپاتی

گفتاردرمانی در کودکان

کاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در پارکینسون

کاردرمانی در ضربه مغزی

کاردرمانی در اختلال اوتیسم

گفتاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی در تاخیر حرکتی

گفتاردرمانی در اختلال اوتیسم

کاردرمانی در بیماری اس ام ای

کاردرمانی در دیستروفی دوشن

تاثیر کاردرمانی در آسیب مغزی

کاردرمانی در دیستروفی عضلانی

کاردرمانی در بیش فعالی کودکان

گفتاردرمانی در بیش فعالی کودکان

گفتاردرمانی برای لکنت زبان کودکان

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

1 × 3 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته