آبریزش دهان یا ترشح بیش از حد بزاق اغلب یک مشکل رایج در هنگام خواب است. ممکن است صبح از خواب بیدار شوید و متوجه شوید که تمام بالش با آب دهانتان خیس شده است. با این حال اگر متوجه شوید که در حال بیداری آب دهانتان می‌ریزید، ممکن است نشان دهنده یک بیماری زمینه‌ای باشد که نیاز به مراجعه به پزشک داشته باشد. هر چند دلیلی برای نگرانی وجود ندارد. اکثر شرایط با ترشح بیش از حد بزاق را می توان با موفقیت مدیریت کرد. در این مطلب به سوال “چگونه هنگام بیداری آبریزش دهان را متوقف کنیم؟” پاسخ خواهیم داد.

چگونه هنگام بیداری آبریزش دهان را متوقف کنیم؟

راهکارهایی برای متوقف کردن آبریزش دهان هنگام بیداری

-مکیدن آب نبات سفت یا آدامس بدون قند می تواند رفلکس بلع شما را فعال کرده و به پاکسازی بزاق شما کمک کند و باعث تسکین موقت شما شود.

-دریابید که آیا دارویی که مصرف می کنید ممکن است به عنوان یک عارضه جانبی باعث ترشح آب دهان شما شود یا خیر:

 • این احتمال وجود دارد که اگر دارو را قطع کنید، آبریزش دهان شما متوقف می شود.
 • با این حال دارو را قطع نکنید، مگر اینکه پزشکتان توصیه کند.

-آلرژی خود را درمان کنید زیرا برخی از حساسیت‌های بینی ممکن است باعث انسداد سینوس‌های شما شود که به نوبه خود ممکن است باعث ترشح رفلکس در دهان شود.

-از دستگاه فک پایین استفاده کنید:

 • این قطعه دهانی است که می تواند برای جلوگیری از شرایط مختلف مانند آب دهان، خروپف یا دندان قروچه استفاده شود.
 • دندانپزشک شما می تواند نوع دستگاهی را که برای شکل دهان و ساختار فک مناسب تر است را برای شما تجویز کند.

-ممکن است در نظر داشته باشید که یک قرار ملاقات با دکتر متخصص گفتاردرمانی تعیین کنید:

 • متخصص گفتاردرمانی آزمایش بلع را برای تشخیص دقیق مشکل در رفلکس بلع ثانویه به دلیل سکته مغزی یا فلج صورت انجام می دهند.
 • آنها ممکن است تمرینات خاصی را برای تقویت عضلات حلق به شما آموزش دهند.

-سم بوتولینوم A (بوتاکس) برای مدیریت آب دهان استفاده می شود:

 • تزریق سم بوتولینوم A به غدد بزاقی گونه و فک تولید بزاق را کاهش می دهد.
 • تزریق بوتاکس همیشه موثر نیست اما زمانی که موثر باشد، فواید آن می تواند شش تا هفت ماه ادامه داشته باشد و پس از آن تزریق مجدد ضروری است.

-پزشکان داروهایی را برای جلوگیری از آبریزش دهان تجویز می‌کنند که عمدتاً در موارد ثانویه به سکته مغزی، عفونت یا مشکلات دهانی باشد و ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • داروهای آنتی کولینرژیک: می‌توانید از گلیکوپیرولات و سایر آنتی کولینرژیک‌های خوراکی، مانند تری هگزی فنیدیل، بنزتروپین و هیوسیامین، تحت راهنمایی پزشک خود برای مدیریت ترشح بیش از حد بزاق استفاده کنید. عارضه جانبی این داروها خشکی دهان است که می تواند به عنوان درمانی برای آبریزش دهان استفاده شود. با این حال استفاده از این داروها با این واقعیت محدود می شود که می توانند باعث خواب آلودگی، گیجی، استفراغ، سرگیجه، تاری دید، یبوست، گرگرفتگی، سردرد و احتباس ادرار شوند.
 • چسب اسکوپولامین: این چسب در برابر بیماری حرکت استفاده می‌شود و با جذب بزاق در خون، تولید بزاق را کاهش می‌دهد. عوارض جانبی مشابه با مصرف داروهای آنتی کولینرژیک خوراکی است.
 • یک درصد قطره آتروپین (یک آنتی کولینرژیک): قطره‌های آتروپین که هر روز زیر زبان قرار می‌گیرند می‌توانند در برخی موارد آب دهان کمک کنند.

راهکارهایی برای متوقف کردن آبریزش دهان هنگام بیداری

علت آبریزش دهان در بزرگسالان چیست؟

آبریزش می‌تواند به دلیل تولید بیش از حد بزاق یا مشکل در بلعیدن بزاق تولید شده باشد.  در اینجا شرایطی وجود دارد که ممکن است باعث ترشح بیش از حد بزاق شود:

-مشکلات دهان: زخم‌های آفت، ماکروگلوسیا (زبان بزرگ شده) و عفونت‌های حفره دهان

-مشکلات دندانی: دندان درآوردن (کودکان)، مال اکلوژن، پوسیدگی دندان و مشکلات ارتودنسی

-علل گوش، حلق و بینی: آلرژی و سینوزیت

-علل سیستمیک: رفلاکس اسید، کمبود ویتامین B3 و غیره.

-علل مرتبط با سیستم عصبی: سکته مغزی، فلج پیاز، ضعف عضلات صورت به دلیل فلج صورت، پارکینسونیسم و ​​فلج مغزی عضلات اطراف دهان را ضعیف می‌کند، بلعیدن یا محکم بسته نگه داشتن لب‌ها را سخت می‌کند و باعث نشت بزاق از دهان می‌شود.

آیا آبریزش دهان خطرناک است؟

آیا آبریزش دهان خطرناک است؟

جدا از این واقعیت که آبریزش دهان می تواند باعث خجالت اجتماعی شود، آبریزش بیش از حد دهان می تواند کاملاً خطرناک باشد. آب دهان ممکن است به طور مداوم زوایای دهان را خیس کند و پوست اطراف آن را مستعد بثورات و خارش کند. در موارد شدید آب دهان ممکن است وارد مجاری تنفسی شما شده و باعث پنومونیت آسپیراسیون شود.  از آنجایی که بیشتر موارد آب دهان نیاز به مدیریت فعال با دارو، توانبخشی یا اقدامات دندانپزشکی دارند، بهتر است هر چه سریعتر به دنبال درمان باشید. همین حالا با مرکز گفتاردرمانی تهران تماس گرفته و در جهت رزرو قرار ملاقات اقدام کنید.

 

مقاله های مرتبط

آبریزش دهان چیست؟

فلج مغزی و آبریزش دهان

آبریزش دهان در کودکان اوتیسم

مداخله برای آبریزش دهان در کودکان فلج مغزی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

17 − یازده =

× پشتیبانی 24 ساعته