غلبه طرفی یعنی یکی از دو نیمکره های مغز بر دیگری مسلط می شود و کنترل مهارت ها را در دست می گیرد. ما در این مقاله به همه چیزهایی که باید در این مورد بدانید برای شما خواهیم پرداخت. غلبه طرفی به تسلط یک طرف بدن بر طرف دیگر اشاره دارد. در حقیقت این اتفاق می افتد زیرا یکی از نیمکره های مغز برتری بر دیگری را اعلام می کند. این مفهوم به توانایی مغز در کنترل هر دو طرف بدن اشاره دارد. غلبه طرفی در کودکان در حدود ۴ یا ۵ سالگی اتفاق می افتد.

برای رشد کامل عصبی ، کودکان باید در تمام مناطق عملکردی تسلط نیمکره ای داشته باشند. به عبارت دیگر ، این بدان معناست که اگر کودک از همان دست به طور مداوم استفاده کند ، باید با چشم ، گوش و پاهای خود هماهنگ باشد. هر نیمکره مغز وظایف و عملکردهای مختلفی را کنترل می کند. کودکان مهارت های دستی را از طریق بازی و سایر فعالیت ها پرورش می دهند. علاوه بر این ، آنها کشف می کنند که چه کاری را می توانند با دست خود انجام دهند.

بنابراین بچه ها شروع به نشان دادن غلبه طرفی دست خود در کارهای عملکردی می کنند. دلیل این امر این است که یک طرف مغز آنها تسلط دارد. بنابراین این اجازه را می دهد تا کودکان ترجیح دهند از یک دست بیشتر از دیگری استفاده کنند. با این حال هر گونه مشکل غلبه طرفی می تواند باعث مشکلات یادگیری در برخی مناطق شود. این مشکلات می تواند بر خواندن ، گوش دادن ، تحرک ، زبان و توانایی دستی به ویژه نوشتن تأثیر بگذارد.

 

چگونه غلبه طرفی در کودکان شکل می گیرد؟

غلبه طرفی در سنین مدرسه تعیین شده است. بین ۲ تا ۵ سالگی ، بچه ها از دست خود برای بازی و انجام کارهای دیگر استفاده می کنند. بنابراین هنگامی که آنها به سن مدرسه رسیدند ، باید غلبه طرفی شکل گرفته باشد. واقعیت این است که نیمکره های چپ و راست مغز کنترل حرکت در طرف های مخالف بدن را انجام می دهد. با این حال این نیمه ها در کنترل انواع مختلف رفتارها برابر نیستند.این منجر به غلبه طرفی یکدست نسبت به دیگری برای انجام وظایف خاصی می شود.

این تسلط یک نیمکره برای برخی از رفتارهای خاص ، غلبه طرفی مغزی نامیده می شود. دلایل روشنی برای تکامل این ویژگی وجود دارد. اولاً داشتن یک نیمکره که کنترل یک فرآیند را به دست می آورد ، احتمال رقابت هر دو نیمکره را برای کنترل یک پاسخ کاهش می دهد. همچنین ، فرایندهای مختلفی مانند گفتار در هر دو طرف مغز به طور یکسان عمل می کند.

با شروع مهارت های حرکتی ، کودکان می توانند از دست چپ و راست به طور مساوی برای اقدامات ساده استفاده کنند. به عنوان مثال ، آنها برای دستیابی به اشیاء همان کار را می کنند. این بدان دلیل است که هر دو دست به راحتی می توانند کار را انجام دهند. با این حال برای اکثر بچه ها ، کارهای پیچیده تر به توانایی پردازش تخصصی نیاز دارند. نیمکره چپ مسئول این موارد است.

 

چگونه می توانیم به کودکان در توسعه غلبه طرفی کمک کنیم؟

فعالیتهایی که در ایجاد یک دست ترجیحی نقش دارند فعالیت هایی هستند که مسیر بلوغ مغز در هر دو طرف مغز را تحریک و کمک می کنند. توجه به این نکته مهم است که بسیاری از این فعالیت ها باید بیشتر روی کل بدن متمرکز شوند. آنها فقط نباید روی دست کودکان متمرکز شوند.

حرکاتی که شامل غلت زدن ، چرخیدن ، افتادن ، نوسانات و رقصیدن می شود تعادل را در بخش هایی از مغز را تحریک می کند. اینها نقش مهمی در درک مغز از موقعیت بدن در فضا دارند. آنها همچنین در حرکات لازم برای پوسچر ، پاسخ به محرک ها و واکنش کمک می کنند.

به همین ترتیب کودکان برای رشد سالم مغز ، مهارت و چالاکی به تعادل خوب و هماهنگی مناسب نیاز دارند. با این حال مراقب باشید که از این نوع فعالیتها زیاده روی نکنید. همه کودکان دارای مهارت های خاص خود هستند. بنابراین باید به توانایی ها و واکنش های آنها احترام بگذارید.

 

غلبه طرفی در کودکان: چپ دستی یا راست دستی؟

مطابق روانشناسی بیولوژیکی ، غلبه طرفی پیشرفت عملکرد تخصصی در هر نیمکره مغز یا هر سمت بدن است که هرکدام آنرا کنترل می کنند. بارزترین نمونه غلبه طرفی این است که بچه ها چگونه از دست خود در فعالیت ها استفاده می کنند. تمایل به استفاده از یک دست یا دست دیگر برای انجام فعالیتهای مختلف است.

طبیعی است که افراد را به عنوان راست دست ، چپ دست یا دو طرف ذکر کنید. افراد در دامنه فعالیتهایی که با دست خاصی آنرا انجام می دهند بسیار متفاوت هستند. علاوه بر این ، آنها در توانایی های خود برای هر دست متفاوت هستند. به احتمال زیاد ، هیچ کس فقط از دست راست یا چپ خود استفاده نمی کند.

سرانجام غلبه طرفی در کودکان راه جدیدی برای درک بهتر رابطه بین سازماندهی ، عملکرد و رفتار مغز را فراهم می کند. عجله نکنید که فرزند شما به این مراحل برسد. هر مرحله تجربیات لازم برای رسیدن به مرحله بعدی را به بچه ها می دهد.

۲ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • خیلی عالی
    یک سوال داشتم کودکی که چشم و گوش غالبش راست هست اما دست وپا میکس هست و غالب نیست چطور بفهمیم که باید دست راستش را غالب کنیم یا چپ

  • سلام و درود فراوان
    برای بررسی اندام غالب مثلا دست؛ باید ببینید بیشتر تمایل به استفاده از کدام دست دارد و اینکه مهارت های درشت و ریز کدام دست بهتر می باشد به احتمال زیاد مغز آن دست را ترجیح می دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

7 + 19 =

فهرست
× پشتیبانی 24 ساعته