نقش پروبیوتیک ها در بهبود آسیب نخاعی

پیامدهای سلامتی میکروبیوم روده ما ، تریلیون باکتری که در دستگاه گوارش ما زندگی می کنند ، در سالهای اخیر کشف شده است. اما یک مطالعه جدید فوایدی شگفت آوری را کشف می کند: بهبودی در آسیب های نخاعی.

باکتری های به اصطلاح خوب ، که در پروبیوتیک ها وجود دارند ، می توانند به بهبودی آسیب های نخاعی کمک کنند. بنابراین محققان پس از انجام مطالعه در موش ها به این نتیجه دست یافتند. محققان به سرپرستی فیلیپ جی پاپوویچ از دانشگاه ایالتی اوهایو یافته های خود را در مجله پزشکی تجربی منتشر می کنند.

آنها خاطرنشان کردند که میکروب های روده ما با تعامل با سلول های سیستم ایمنی و ترشح متابولیت هایی که از سد خون و مغز عبور می کند با سیستم اعصاب مرکزی (CNS) در ارتباط هستند. محققان می نویسند: ” بیشتر (۷۰ تا ۸۰ درصد) سلولهای ایمنی بدن در بافتهای لنفاوی مرتبط با روده قرار دارند. در آنجا ارتباط مداوم بین سلولهای ایمنی و باکتریهای روده باعث تولید سیتوکینهایی می شود که بر عملکرد CNS تأثیر می گذارد.”

تأثیر باکتریهای روده ما بسیار گسترده است. از تقویت اثربخشی شیمی درمانی تا تأثیر در معرض خطر چاقی در جوانی ، میکروبیوم روده برای سلامت کلی بدن ما بسیار مهم است. علاوه بر تأثیرات آشکارتر آسیب دیدگی نخاع محققان اثرات ثانویه آن را بیان کردند که می تواند منجر به از بین رفتن کنترل روده شده که باعث ایجاد اختلال در میکروبیوم روده می شود. این اختلال “dysbiosis” نامیده می شود ، هنگامی اتفاق می افتد که باکتریهای “خوب” توسط باکتری های “بد” در روده تخلیه شده یا غلبه یابند. پیش از این ، بیماری های خود ایمنی از جمله مولتیپل اسکلروزیس و دیابت نوع ۱ به دیسبیوز مبتلا شده اند و محققان می گویند که مشخص شده است که در پیشرفت اختلالات عصبی نقش دارد.

محققان با داشتن همه دانش پیشینه خود در مورد اثرات میکروبیوم روده ، فرض کردند که تغییر در میکروبیوم روده می تواند در بهبود آسیب نخاعی تأثیر بگذارد.

محققان برای آزمایش تئوری خود ، آزمایشاتی در موش انجام دادند. آنها دریافتند موشهایی که با آنتی بیوتیک تحت درمان قرار گرفته بودند تا میکروبیوم روده خود را قبل از آسیب نخاعی اصلاح کنند ، سطح بالاتری از التهاب ستون فقرات را نشان دادند. همچنین آسیب این موش ها بهبود کمتری داشت. از آن طرف موش های آسیب دیده ای که دوز روزانه پروبیوتیکی به آنها داده می شود ، آسیب نخاعی کمتری را نشان داده و قادر به حرکت بیشتری در اندام عقبی بودند. محققان اظهار داشتند که پروبیوتیک ها حاوی تعداد زیادی باکتری تولید کننده اسید لاکتیک هستند که یک سلول ایمنی مرتبط با روده را فعال می کنند که می تواند التهاب را مهار کند.

محققان می گویند این سلولهای ایمنی به نام سلولهای تنظیم کننده T می توانند از آسیب اضافی نخاع پس از آسیب جلوگیری کنند. علاوه بر این ، با آزاد کردن مولکول هایی که رشد عصبی را تقویت می کنند ، باکتری های پروبیوتیک در واقع می توانند بهبود نخاع را تقویت کنند.

پوپوویچ توضیح می دهد که یک یا هر دوی این کارکردها ” می تواند توضیح دهد که چگونه اختلال میکروبیوم روده پس از آسیب در آسیب شناسی آسیب های نخاعی نقش دارد و چگونه پروبیوتیک ها این اثرات را مسدود یا معکوس می کنند. “

” داده های ما نقش قبلی را برای محور سیستم اعصاب مرکزی ، روده و ایمنی در تنظیم بهبود پس از آسیب نخاعی برجسته می کند. دیگر نباید رویکردهای ترمیم کننده ستون فقرات محور ، بر تحقیقات یا استانداردهای مراقبت بالینی برای افراد مبتلا حاکم باشد. ”  فیلیپ جی پاپوویچ

اگرچه یافته های محققان از مطالعه موش ها نشان می دهد که مقابله با تغییرات روده با پروبیوتیک ها می تواند به بیمارانی که در حال بهبودی از آسیب های نخاعی هستند ، کمک کند ، اما نتایج هنوز در انسان تأیید نشده است.

نوشته شده توسط ماری الیس در ۱۷ اکتبر ۲۰۱۶

به استحضار می رساند مرکز تخصصی توانبخشی آسیب نخاعی با دو شعبه در پاسداران و سعادت آباد، بیش از ۱۵ سال سابقه در آسیب های نخاعی کامل و ناقص و کادری مجرب و آشنا به متد های روز دنیا آماده ارائه خدمات کاردرمانی و فیزیوتراپی برای شما عزیزان می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 × یک =

× پشتیبانی 24 ساعته