هر فردی که از او بعنوان «کاردرمان» یاد می شود، دوره‌های آموزشی تخصصی در زمینه کاردرمانی را گذرانده است که منجر به دریافت مدرک لیسانس در کاردرمانی می شود. همه متخصصین کاردرمانی شاغل در ایران باید در نظام پزشکی ثبت نام کرده باشند و دارای شماره نظام پزشکی ثبت شده باشند. ارزیابی اولیه شما شامل صحبت با کاردرمان می باشد تا بفهمد بیماری، آسیب یا ناتوانی چگونه بر زندگی شما تأثیر می گذارد. هنگامی که متخصص کاردرمانی شما یا فرزندتان را ارزیابی می کند، ممکن است یکی از اقدامات زیر را انجام دهد تا بفهمند چگونه می توانند به شما کمک کنند:

-از شما بخواهد که آنچه در زندگی شما اتفاق افتاده و مشکلاتی که تجربه می کنید را توضیح دهید.

-شما را در فعالیت هایی شرکت دهد که نشان دهنده مشکلاتی است که در انجام فعالیت های روزمره دارید.

-از آزمون های رسمی و ارزیابی کاردرمانی استفاده می کند.

-یک بازدید از خانه انجام می دهد تا ببینید چگونه مشاغل روزمره خود را در خانه مدیریت می کنید.

-انواع دیگر ارزیابی که شامل مشاهده فرد در یک فعالیت گروهی می باشد.

هنگامی که ارزیابی کامل شد، دکتر کاردرمان در شناسایی اهداف درمانی به شما کمک می کند. آنها به آنچه برای شما مهم است گوش می دهند و می بینند که آیا می توانند، به بازیابی توانایی شما در انجام کارهای روزمره کمک کنند یا راه دیگری برای دستیابی به هدفتان بیابند.

ملاقات با متخصص کاردرمانی

نمونه ای از کاردرمانی با کودک

کودکی که در مدرسه با دست خط، دست و پنجه نرم می کند ممکن است برای بهبود مهارت های دست خود در کاردرمانی شرکت کند. اگر این امکان پذیر نباشد، کاردرمان ممکن است به آنها کمک کند تا با استفاده از فناوری راه های جایگزین برای تولید کار نوشتاری ایجاد کنند. کاردرمان همچنین ممکن است بتواند به کودک در هر فلالیت دیگری که با آن دست و پنجه نرم می کند، مانند بازی کردن، لباس پوشیدن و سایر فعالیت های روزانه که نیاز به استفاده از دست ها دارد، کمک کند.

بهترین متخصص کاردرمانی تهران

نمونه ای از کاردرمانی با بزرگسالان

مردی که به دلیل ناتوانی جسمی می‌خواهد خانه‌اش متناسب با نیازهایش باشد به کاردرمانی ارجاع می‌شود. کاردرمان یک ویزیت از منزل بیمار انجام خواهد داد. در این ارزیابی از منزل بررسی می کند که چه تغییراتی لازم است تا بتواند به طور مستقل در خانه خود زندگی کند و بتواند به طور کامل در مشاغل روزانه خود شرکت کند. کاردرمان با بیمار همکاری خواهد کرد تا برنامه ای برای مناسب سازی خانه اش تهیه کند و از او در اجرای این طرح حمایت کند.

بهترین دکتر کاردرمانی تهران

نمونه ای از کاردرمانی در سلامت روان

زن جوانی که افسردگی را تجربه می‌کند به دلیل کناره‌گیری از ملاقات دوستانش و رفتن به دانشگاه، به کاردرمانی ارجاع داده می‌شود. دکتر کاردرمان بررسی می‌کند که چگونه افسردگی بر همه فعالیت های زن تأثیر می‌گذارد بعنوان مثال فعالیت‌های روزمره‌ای که او می‌خواهد و باید انجام دهد اما با آن دست و پنجه نرم می‌کند. آنها با هم برنامه‌ای طراحی می کنند که چگونه بیمار به شرکت در فعالیت‌هایی که قبلاً از آنها لذت می‌برد، بازگردد، به معاشرت بازگردد و به دانشگاه بازگردد. برای انجام این کار، آنها روی برنامه ریزی فعالیت، مدیریت زمان، تعیین هدف، فعالیت های خودمراقبتی و ایجاد مهارت هایی برای مقابله با خلق و خوی ضعیف کار می کنند.

 

مقاله های مرتبط

انواع گفتار درمانی

کاردرمانی در کودکان

گفتاردرمانی در کودکان

تاثیر گفتاردرمانی در کودکان

فواید گفتار درمانی چیست؟

کاردرمان کودکان چه کسی است؟

متخصص کاردرمانی چه کسی است؟

آیا فرزند من به کاردرمانی نیاز دارد؟

آیا فرزند من به گفتاردرمانی نیاز دارد؟

چه کودکانی به کار درمانی نیاز دارند؟

چه کودکانی به گفتار درمانی نیاز دارند؟

متخصص گفتاردرمانی چه کسی است؟

کاردرمانی به چه بیمارانی کمک می کند؟

سوالاتی که باید از متخصص کاردرمانی بپرسید؟

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

5 − سه =

× پشتیبانی 24 ساعته