کودکان اوتیسم دارای ویژگی های اخلاقی و رفتاری مختلفی هستند که همین عامل نیز باعث می شود تا والدین و مربیان این کودکان نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم را ندانند و متوجه نباشند که در شرایط مختلف چه رفتاری را باید از خود نشان دهند. بدون شک شما برای برخورد و رفتار درست با این کودکان نیازمند آموزش هایی خواهید بود. ما در این مطلب قصد داریم کمی بیشتر درباره نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم صحبت کنیم و اطلاعات جامع و کاملی را در خصوص این موضوع در اختیار شما قرار دهیم. پس اگر شما هم علاقه مند به این موضوع هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

سعی کنید با مفاهیم جذاب به کودکان اوتیسم آموزش دهید.

یکی از مهم ترین نکاتی که باید درباره نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم بدانید این است که باید سعی کنید مفاهیم مختلف را با روش های جذاب به آنها آموزش دهید. سعی کنید نقاط قوت آنها را به خوبی شناسایی کرده و در زمینه هایی که تخصص دارند بیشتر تمرکز داشته باشید. شما می توانید از نقاط قوت آنها به عنوان یک ابزار بسیار قوی برای آموزش استفاده کنید. این کار باعث می شود تا نحوه برخورد شما با دانش آموزان اوتیسم نیز بهتر شود و بتوانید ارتباط بهتری را با آنها برقرار کنید. یکی دیگر از تکنیک هایی که می توانید برای برخورد و رفتار مناسب با این دانش آموزان از آن استفاده کنید این است که سعی کنید سوالات جذابی درباره دنیای امروز از آنها بپرسید. این کار باعث می شود تا ذهن آنها درگیر موضوعات جذاب تر شود و در نتیجه در زمان آموزش بی حوصله نخواهند بود.

آنها را وادار به صحبت کردن کنید.

در بسیاری از کلاس ها تنها برخی از کودکان و دانش آموزان در مکالمات گروهی شرکت می کنند. این دانش آموزان معمولا برونگرا بوده و قدرت کلام بسیار بالایی دارند. این در حالی است که صحبت کردن در مکالمات گروهی برای بسیاری از دانش آموزان دیگری که برخی از آنها با مشکلات مربوط به اوتیسم درگیر هستند سخت و دشوار است. یکی از نکات مهم در خصوص نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم این است که با استفاده از روش های مختلف آنها را وادار به صحبت کردن درباره موضوعات مختلف کنید. شما باید اطمینان حاصل کنید که این دانش آموزان فرصتی برای ارتباط گرفتن با سایر دانش آموزان دارند و می توانند بدون خجالت کشیدن نظر خود را درباره موضوعات مختلف بیان کنند. برای این کار می توانید از دانش آموزان بخواهید تا در زمان های مختلف روز درباره موضوعات متفاوت بحث کنند. اگر دانش آموزان اوتیسم در این بحث ها شرکت نمی کنند سعی کنید از موضوعاتی که آنها علاقه دارند کمک بگیرید.

ارائه چندین انتخاب از مهم ترین نکات درباره نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

ارائه انتخاب به دانش آموزان اوتیسم می تواند به آنها این احساس را بدهد که روی زندگی خود کنترل دارند و همین عامل نیز به آنها کمک می کند تا از هر فرصتی برای یادگیری در خصوص مهارت های خود استفاده کنند. ارائه انتخاب به کودکانی که با مشکلات اوتیسم درگیر هستند می تواند انگیزه آنها را در محیط های درسی برای یادگیری مفاهیم مختلف افزایش دهد. شما می توانید در هر ساعتی از روز گزینه های مختلفی را برای انتخاب در اختیار آنها قرار دهید. به عنوان مثال دانش آموزان می توانند انتخاب کنند که کدام تمرین ها را حل کنند، چه نقشی را در گروه های مختلف درسی ایفا کرده و چگونه از کمک های مربی و معلم خود بهره مند شوند. رعایت کردن این نکته درباره نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم می تواند شرایط بسیار بهتری را برای آنها فراهم کند.

ارائه جایگزینی برای نوشتن و دستخط دانش آموزان اوتیسم

یکی از اصلی ترین چالش هایی که معمولا دانش آموزان اوتیسم با آن مواجه می شوند مسئله نوشتن و دستخط است. برخی از این دانش آموزان ممکن است اصلا نتوانند چیزی بنویسند، برخی دیگر به کندی می توانند بنویسند و برخی دیگر نیز ممکن است مشکلات دیگری برای انجام این کار داشته باشند. یک نحوه مهم در نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم که با نوشتن مشکل دارند این است که سعی کنید به آرامی با آنها برخورد کنید و اجازه دهید تا در کمال آرامش مهارت نوشتن را در خود تقویت کنند. علاوه بر این شما می توانید از امکاناتی مانند تبلت و کامپیوتر نیز استفاده کنید تا جایگزینی را برای نوشتن با خودکار و مداد به آنها ارائه دهید. استفاده از چنین دستگاه هایی به آنها اجازه می دهد تا به جای تمرکز کردن روی نحوه نوشتن حروف و کلمات مختلف روی محتوایی که می نویسند تمرکز داشته باشند.

در نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم برای سازماندهی بهتر به آنها کمک کنید.

با وجود این که بسیاری از دانش آموزان اوتیسم در سازماندهی نه تنها مشکلی ندارند بلکه عملکرد خوبی را نیز در این زمینه از خود نشان می دهند ولی در نوشتن تکالیف مدرسه خود معمولا مشکلات و چالش هایی را تجربه می کنند. در چنین شرایطی نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم به این شکل است که باید نهایت حمایت را از آنها داشته باشید و سعی کنید بدون نگرانی از آنها بخواهید تا تکالیف خود را به بهترین شکل ممکن انجام دهند. یکی از رویکردهایی که برای مربیان و معلمان وجود دارد این است که می تواننند از دانش آموزان بخواهند تا تکالیف خود را انجام داده و سپس تکالیف را جمع آوری کرده و در مرتب کردن محیط به یکدیگر کمک کنند. این کار می تواند انگیزه کافی برای حل کردن تمرینات و انجام تکالیف را در اختیار آنها قرار دهد.

یک محیط راحت را در کلاس برای دانش آموزان اوتیسم ایجاد کنید.

گاهی اوقات دلیل اصلی که باعث می شود تا دانش آموزان اوتیسم نتوانند عملکرد خوبی را در محیط آموزشی داشته باشند این است که احساس امنیت در کلاس ندارند یا این که در کلاس احساس ترس دارند. بنابراین یکی از نکات بسیار مهم در خصوص نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم این است که سعی کنید یک محیط یادگیری مناسب را برای این دانش آموزان فراهم کنید. این دانش آموزان برای یادگیری نیازمند مکان هایی هستند که بتوانند آرامش و احساس امنیت بیشتری داشته باشند. به عنوان مثال استفاده از صندلی های راحت و کاهش نور مستقیم تا جای امکان و به حداقل رساندن صداهایی که تمرکز دانش آموزان را بهم می زنند از جمله اقدامات مفیدی هستند که شما می توانید در این راستا انجام دهید.

در نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم به آنها استراحت و زمان کافی بدهید.

یک موضوع مهم دیگر که باید در نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم باید به آن توجه کافی داشته باشید این است که معمولا آنها زمانی کارها را به بهترین شکل ممکن انجام می دهند که بتوانند بین کارهای خود مکث کافی داشته باشند و به نوعی استراحت کنند. گاهی اوقات ممکن است این دانش آموزان نیازمند این باشند تا کمی پیاده روی کرده یا حرکات کششی را انجام دهند. این استراحت ها می تواند از چند ثانیه شروع شده و حتی تا چند دقیقه نیز ادامه پیدا کنند. بنابراین شما باید سعی کنید به آنها فرصت کافی برای استراحت بدهید تا بتوانید انتظار بهترین عملکرد را از آنها داشته باشید. این راهکار در نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و حتما باید به آن توجه کافی داشته باشید.

توجه به مسائل ارتباطی یک نکته مهم در نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

در نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم باید به این نکته دقت داشته باشید که اگر کودک بخواهد رفتار مناسبی را بیاموزد باید در محیط مناسب قرار گیرد تا ببیند که همسالان او چگونه با یکدیگر صحبت کرده و ارتباط برقرار می کنند. اگر دانش آموزان می خواهند مهارت های اجتماعی را بیاموزند باید در محیط هایی قرار گیرند که سایر افراد با یکدیگر ارتباط اجتماعی دارند. به طور کلی برای یادگیری هر مهارتی شما باید سعی کنید کودکان اوتیسم را در شرایطی قرار دهید که ببینند و بتوانند نحوه انجام آن مهارت را از طریق دیدن بیاموزند. به این ترتیب شما می توانید اثرگذاری بیشتری روی دانش آموزانی که با اختلال اوتیسم درگیر هستند داشته باشید و نتایج بهتری را دریافت کنید.

 

 

صحبت پایانی

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و والدین و مربیان کودکان مبتلا به این اختلال حتما باید به این نکته مهم توجه داشته باشند. ما در این مطلب سعی کردیم برخی از مهم ترین رفتارها و نکاتی که در زمان برخورد با دانش آموزان اوتیسم باید به آنها توجه داشته باشید را در اختیار شما قرار دهیم. با این حال اگر شما هم نیازمند استفاده از خدمات مشاوره تخصصی در این زمینه هستید به شما پیشنهاد می کنیم حتما از خدماتی که ما در سایت خود به شما ارائه می دهیم استفاده کنید. با استفاده از خدمات مرکز تخصصی درمان اوتیسم شما می توانید یک مشاوره حرفه ای در زمینه نحوه برخورد با این دانش آموزان اوتیسم دریافت کنید و عملکرد بهتری را در برخورد با آنها داشته باشید.

 

مقاله های مرتبط

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اختلال خواب در اوتیسم

آمار و ارقام اوتیسم

مربی اوتیسم در منزل

دلایل اوتیسم چیست؟

بهترین راه درمان اوتیسم

توجه و تمرکز و انواع توجه

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

ارزیابی و تشخیص کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش ریاضی به کودکان اوتیسم

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

بهترین دکتر متخصص اوتیسم کودکان

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

علت بی توجهی کودک به اسمش

آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند؟

چگونه با کودکان اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

استراتژی های آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

روش پکس برای درمان مشکلات ارتباطی کودکان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

بهترین فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

انواع اختلال پردازش حسی چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

ده + 6 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته