تمام کودکانی که مبتلا به اختلال طیف اوتیسم تشخیص داده می شوند از گفتار درمانی بهره می برند در برخی موارد این کاملاً منطقی است زیرا بسیاری از کودکان اوتیسم، گفتار محدودی دارند و به وضوح در شکل‌دهی کلمات و جملات به کمک نیاز دارند. حتی افراد اوتیسم با عملکرد بالا نیز نیاز به گفتار درمانی دارند. این به این دلیل است که آنها می توانند کلمات و جملات را تولید کنند ولی در استفاده مناسب از گفتار و درک دچار مشکل می باشند. در این مطلب به بررسی فواید گفتاردرمانی در اوتیسم می پردازیم.

گفتاردرمانی در اوتیسم

گفتار درمانی در اوتیسم چیست؟

گفتار درمانی در اوتیسم شامل درمان اختلالات گفتاری و ارتباطی است به این معنی که حوزه بسیار وسیعی است. گفتار درمانی می تواند به کودکان مبتلا به لکنت زبان یا نوک زبانی کمک کند تا کلمات را به درستی تلفظ کنند اما همچنین می تواند به کودکان مبتلا به اختلالات رشد کمک کند تا زبان گفتاری را در یک زمینه اجتماعی درک کنند و از آن استفاده کنند. آسیب‌شناس گفتار و زبان یک متخصص ارتباطات است که باید مدرک کارشناسی ارشد داشته باشد. این شخص ممکن است در یک محیط خصوصی، کلینیک، مرکز یا موسسه کار کند و ممکن است به عنوان بخشی از تیم آموزشی آنها از طیف گسترده ای از ابزارها و مداخلات، از اسباب بازی و بازی درمانی گرفته تا آزمون های رسمی و برنامه های درسی گفتار استفاده می کنند.

بهترین گفتار درمانی برای افراد مبتلا به اوتیسم چه کاری انجام می دهد؟

گفتار درمانگران می توانند نقش مهمی در کمک به کودک اوتیستیک برای یادگیری برقراری ارتباط و تعامل با افراد دیگر ایفا کنند. بسته به تنظیمات (مدرسه، خانه، اداره)، درمانگر کودک شما ممکن است بصورت انفرادی یا به صورت گروهی کار کند و بسته به سطح عملکردی کودک شما، درمانگر ممکن است روی یک یا همه این مهارت ها تمرکز کند:

-ارتباط غیر کلامی: شامل آموزش ارتباطات اشاره‌ای یا آموزش با PECS (سیستم ارتباط تبادل تصویر)، دستگاه‌های مکالمه الکترونیکی و سایر ابزارهای ارتباط غیرکلامی باشد.

-زبان بدن: چگونه می توانید بفهمید که شخص دیگری شوخی می کند یا جدی است؟ چه زمانی برای پیوستن به یک مکالمه مناسب است و چه زمانی مناسب مکالمه خصوصی است؟ گفتاردرمانگرها می توانند به کودکان بیاموزند که چگونه سیگنال های فیزیکی را تشخیص دهند.

-پرسیدن و پاسخ دادن به سوالات: کودکان مبتلا به اوتیسم ممکن است توانایی پرسیدن و پاسخ دادن به سوالات را بدون کمک درمانگر ایجاد نکنند. درمانگر می تواند به کودک شما بیاموزد که چگونه یک سوال را تشخیص دهد و پاسخ های مناسب ارائه دهد. آنها همچنین می توانند به کودک شما کمک کنند تا پاسخ سوالات خود را فرموله کند، بپرسد و بفهمد.

-عمل شناسی گفتار: خوب است که بدانید چگونه بگویید “صبح بخیر”. اما به همان اندازه مهم است که بدانید چه زمانی، چگونه و به چه کسی باید آن را بگویید. آموزش عمل شناسی گفتار همچنین می تواند به کودک شما کمک کند تا معنای اصطلاحات را درک کند (گاهی اوقات برای افراد مبتلا به اوتیسم سخت است) و خود از اصطلاحات استفاده کند.

-عروضی: اصطلاح “عروض” به صدای ملودیک یک صدا در هنگام بالا و پایین رفتن در مکالمه مربوط می شود. بسیاری از افراد مبتلا به اوتیسم دارای عروض مسطح هستند که باعث می شود افراد دیگر باور کنند که هیچ احساسی ندارند. گفتار درمانگران می توانند به کودکان مبتلا به اوتیسم کمک کنند تا مهارت های صوتی خود را تقویت کنند.

-دستور زبان: برخی از کودکان مبتلا به اوتیسم در استفاده از دستور زبان صحیح حتی زمانی که در خانه یا مدرسه الگوبرداری می شود، مشکل دارند. آنها ممکن است به خود سوم شخص اشاره کنند (“جانی آبمیوه می خواهد”) یا از زمان های نادرست و غیره استفاده کنند. گفتاردرمانگران اغلب با کودکان اوتیستیک کار می کنند تا به آنها کمک کنند اشتباهات دستور زبان را اصلاح کنند.

-مهارت های گفت و گو: دانستن نحوه بیان بیانیه با ادامه مکالمه یکسان نیست. گفتاردرمانگران ممکن است بر روی مبادله رفت و برگشتی کار کنند که گاهی اوقات به عنوان “توجه مشترک” شناخته می شود.

-مهارت های مفهومی: توانایی یک فرد برای بیان مفاهیم انتزاعی همیشه نشان دهنده توانایی آنها در درک آنها نیست. افراد اوتیستیک اغلب اوقات سختی را با ایده هایی مانند “کم”، “عدالت” و “آزادی” می گذرانند. گفتار درمانگران ممکن است بر روی ایجاد مهارت های مفهومی کار کنند.

-مهارتهای اجتماعی: در کنار بازی درمانگران، کاردرمانگران و افرادی که در زمینه های تخصصی خاص مانند تفریح ​​درمانی، نمایش درمانی و هنردرمانی هستند. گفتاردرمانگران اغلب به افراد مبتلا به اوتیسم کمک می کنند تا مهارت های ارتباط اجتماعی را ایجاد کنند. چنین مهارت هایی شامل توانایی پرسیدن و پاسخ دادن به سؤالات، ایستادن در فاصله مناسب از شریک گفتگو، ارزیابی “حالت” یک اتاق (یا یک فرد) و غیره است.

توجه به این نکته مهم است که در حالی که گفتار درمانی برای کودکان اوتیستیک “ضروری” است اما می تواند برای بزرگسالان در طیف اوتیسم نیز بسیار مفید باشد. در حالی که کودکان اغلب بر اصول اولیه ارتباط تمرکز می کنند، بزرگسالان ممکن است برای انواع مختلف تعاملات اجتماعی بر اشکال ظریف تر ارتباط تمرکز کنند.

بهترین گفتاردرمان اوتیسم

چگونه یک گفتار درمانگر واجد شرایط برای اوتیسم پیدا کنیم؟

از آنجایی که فواید گفتاردرمانی در اوتیسم به خوبی ثابت شده است به احتمال زیاد بیمه درمانی شما تمام یا بخشی از هزینه را پوشش خواهد داد. همچنین بسیار محتمل است که مدرسه یا ارائه دهنده مداخله زودهنگام فرزند شما این خدمات را به صورت رایگان ارائه دهد. اگر مسیر خصوصی را انتخاب کنید، ممکن است لازم باشد از قبل به درمانگر پول پرداخت کنید و سپس از شرکت بیمه خود درخواست بازپرداخت کنید. با این حال همیشه مهم است که به یاد داشته باشید که هر درمانگری باید یک درمان شخصی مناسب برای نیازهای کودک شما طراحی کند. به همین دلیل شما می خواهید با درمانگر کودک خود در حین کار با فرزندتان ملاقات، مصاحبه و صحبت کنید. ممکن است از گفتاردرمان خود بخواهید والدینی که دارای فرزند دارای مشکلات مشابه با فرزند شما هستند را به شما معرفی کند. برخی از درمانگران در کار با کودکان کلامی فوق‌العاده هستند اما برخی درمانگران در کار با کودکان غیرکلامی توانمند هستند.

 

مقاله های مرتبط

سندروم آسپرگر

اوتیسم با عملکرد بالا

اختلال خواب در اوتیسم

آمار و ارقام اوتیسم

مربی اوتیسم در منزل

دلایل اوتیسم چیست؟

بهترین راه درمان اوتیسم

توجه و تمرکز و انواع توجه

علائم تشخیص اوتیسم چه هستند؟

انواع رفتارهای تکراری در اوتیسم

آموزش نقاشی به کودکان اوتیسم

آموزش رنگ به کودکان اوتیسم

آموزش ریاضی به کودکان اوتیسم

آموزش الفبا به کودکان اوتیسم

بازی های موثر برای کودکان اوتیسم

علت بی توجهی کودک به اسمش

آیا کودکان اوتیسم حرف می زنند؟

علت چرخیدن کودک به دور خودش

تازه ترین رویکردهای درمانی اوتیسم

مداخله زودهنگام برای کودکان اوتیسم

چگونه با کودکان اوتیسم ارتباط برقرار کنیم؟

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

استراتژی های آموزش نوشتن به کودکان اوتیسم

چه درمان هایی به اختلال اوتیسم کمک می کند؟

طب مکمل و جایگزین در اوتیسم

آیا واکسن ها باعث اوتیسم می شوند؟

صرع و اوتیسم: آیا پیوندی وجود دارد؟

اختلال اوتیسم در کودکان و دو زبانه بودن

کودکان مبتلا به اوتیسم و تعامل اجتماعی

نحوه برخورد با دانش آموزان اوتیسم

رژیم حسی برای اختلال اوتیسم

انواع اختلال پردازش حسی چیست؟

علائم اختلال اوتیسم در بزرگسالان

آیا می توان از اختلال اوتیسم جلوگیری کرد؟

روش پکس برای درمان مشکلات ارتباطی کودکان اوتیسم

نکاتی برای والدین دارای فرزندان با اختلال طیف اوتیسم

کمک به کودکان مبتلا به اوتیسم برای مقابله با اضطراب

چگونه به کودکان مبتلا به اوتیسم آموزش دهیم؟

بهترین فعالیت های حسی برای کودکان مبتلا به اوتیسم 

تاثیر رژیم حسی برای کودکان با اختلال اوتیسم چیست؟

مواردیکه شما باید در مورد اوتیسم در بزرگسالان بدانید؟

آیا داروی سل می تواند به درمان اوتیسم کمک کند؟

تب در باردارای با ریسک بالای ابتلا به اوتیسم مرتبط است.

مایع مغزی نخاعی بعنوان نشانگر بالقوه برای اوتیسم یافت شده است.

 آیا عدم وجود یک پروتئین می تواند علت بروز اختلال اوتیسم را توضیح دهد؟

برخی از باکتری های روده رفتارهای شبه اوتیستیک را در موش کاهش می دهد.

قرار گرفتن در معرض فلزات سنگین ممکن است خطر ابتلا به اوتیسم را افزایش دهد.

افراد مبتلا به اوتیسم ممکن است در انتخاب های اقتصادی خود منطقی تر عمل کنند.

آیا مصرف مولتی ویتامین ها در دوران بارداری می تواند کودکان را از ابتلا به اوتیسم محافظت کند؟

خطر ابتلا به اوتیسم با قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی ممنوع در دوران بارداری افزایش می یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

چهارده − 6 =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته