وقتی شما یا فرزندتان توسط دکتر متخصص بدلیل بیماری، آسیب یا ناتوانی به کاردرمانی ارجاع داده می شوید این سوال به ذهن شما خطور می کند که کاردرمانی چیست؟ شامل چه کارهایی می شود؟ چه انتظاری از کاردرمانی باید داشته باشیم؟ ولی مهمتر از همه این است که چه سوالاتی باید از متخصص کاردرمانی بپرسید. مهم است که سؤالات شما توسط دکتر کاردرمان شنیده شود و به آنها پاسخ داده شود. پرسیدن سوالات از کاردرمان باعث ایجاد رابطه درمانی می شود و پذیرش شما را برای درمان تسهیل می کند و در نهایت می تواند به شما کمک کند تا بیشترین بهره را از کاردرمانی ببرید.

به عنوان فردی که نیاز به خدمات توانبخشی دارد قبل از برنامه ریزی برای ارزیابی اولیه، از درخواست یک مشاوره تلفنی یا حضوری نترسید. اگر قبلاً درمان را شروع کرده اید، هرگز برای پرسیدن این سؤالات از کاردرمان خود دیر نیست. در زیر سوالات مهمی وجود دارد که می توانید از کاردرمانگر خود بپرسید.

سوالاتی که باید از متخصص کاردرمانی بپرسید؟

۱. چگونه کاردرمانی به شما کمک می کند تا به زندگی روزمره خود بازگردید؟

کاردرمانگر شما باید بر کمک به شما برای مشارکت در فعالیت هایی متمرکز باشد که در زندگی شما معنادار هستند. آن‌ها باید وقت بگذارند تا بفهمند چه فعالیت‌های روزانه ای برای شما مهم هستند و درمان خود را حول آنها طرح ریزی کنند.

۲. خارج از درمان چه کاری می توانید انجام دهید؟

از طریق کاردرمانی، درمانگر شما باید به شما کمک کند تا پیشرفت خود را به دست بگیرید. درمان چیزی نیست که در ۴۵ دقیقه و سه بار در هفته اتفاق بیفتد. شما باید هر جلسه را با درک روشنی از کارهایی که می‌توانید خارج از جلسه درمان انجام دهید، ترک کنید تا پیشرفت خود را تقویت کنید.

کار درمانی ذهنی برای اوتیسم

۳. آنچه در کلینیک اتفاق می افتد چگونه به خانه شما منتقل می شود؟

یکی از رایج ترین شکایات در مورد کاردرمانی این است که مراجعان نتایج شگفت انگیزی را در کلینیک مشاهده می کنند اما نتایج به خانه منتقل نمی شود. کاردرمان شما باید یک برنامه روشن برای انتقال نتایج به محیط خانه داشته باشد، جایی که می توانید بدون دخالت آنها پیشرفت را حفظ کنید.

۴. آیا درمانگر آموزش تخصصی برای درمان بیماری شما دارد؟

متخصصان کاردرمانی مجوز فعالیت در محیط‌های مختلف با شرایط بسیار متفاوتی را دارند. مهم است که یک کاردرمان را پیدا کنید که تجربه کار با شرایط خاص شما را داشته باشد و از طریق ادامه تحصیل با حوزه تجربه بالینی هماهنگ باشد.

۵. آیا تحقیقاتی در پنج سال گذشته برای حمایت از درمان شما منتشر شده است؟

شما حق دارید بدانید که چیزی که برای آن پول می پردازید، مفید باشد. هر تکنیکی شواهد محکمی برای حمایت از آن ندارد. مجموعه تحقیقات در حال حاضر نحوه رسیدگی به درمان های خاص به هر وضعیت و جمعیت شناختی را پوشش نمی دهد. اما درمانگر شما باید در تجزیه و تحلیل تحقیقات موجود و اعمال آن در مراقبت شما ماهر باشد.

۶. هزینه درمان چقدر خواهد بود؟

کاردرمان باید بتواند هزینه خدمات خود را توضیح دهد و اینکه چرا ارزش این رقم را دارد. همچنین باید سیستم‌هایی وجود داشته باشد که به شما کمک کند تشخیص دهید که هزینه هر جلسه چقدر است، آیا از طریق بیمه پرداخت می‌کنید یا خیر. صورت حساب شما نباید غافلگیر کننده باشد.

۷. جایگزین های شما برای کاردرمانی چیست؟

یک متخصص کاردرمانگر خوب از شما می خواهد که بهترین مراقبت را داشته باشید، حتی اگر از جانب او نباشد. این ممکن است به شما کمک کند تا یک متخصص را پیدا کنید، زمانی که وضعیت شما فراتر از محدوده عمل آنها باشد. یا ممکن است زمانی که دیگر به سطح مهارت او نیاز ندارید، مراقبت‌های خود را به یک ماساژدرمان، گفتاردرمان و مربی منزل واگذار کنید.

۸. آیا کاردرمانگر شما توصیه ای برای مطالعه وضعیت شما دارد؟

در عصر جدید اطلاعات مراقبت‌های بهداشتی، بخشی از نقش کاردرمان است. درمانگر شما باید شما را از تمام اطلاعات نادرست اینترنت به سمت منابع قابل اعتماد و معتبر هدایت کند. آگاهی آنها از این منابع همچنین نشان می دهد که آیا آنها با بهترین شیوه های تشخیص و درمان همگام هستند یا خیر.

لازم به ذکر است که مرکز تخصصی کاردرمانی تهران مجهز به بهترین متخصصین کاردرمانی در سطح تهران بوده و دانش، آمادگی و تجربه بالینی لازم برای پاسخ به تمام سوالات شما را دارند.

 

مقاله های مرتبط

کاردرمانی ذهنی

کاردرمانی جسمی

کاردرمانی حسی

کاردرمانی در منزل

کاردرمانی در کودکان

کاردرمانی در فلج مغزی

کاردرمانی درکی حرکتی

کاردرمانی در مهارتهای دست

کاردرمانی در اختلال اوتیسم

کاردرمانی در سندروم داون

کاردرمانی در اختلال یادگیری

کاردرمانی در نوزادان نارس

کاردرمانی در سکته مغزی

کاردرمانی در بیش فعالی کودکان

بهترین دکتر متخصص کاردرمانی تهران

کاردرمانی به چه بیمارانی کمک می کند؟

تاثیر کاردرمانی داخل آب برای کودکان با نیاز های ویژه

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

10 + چهار =

keyboard_arrow_up
× پشتیبانی 24 ساعته