برای کودکان ۱۰ تا ۱۸ ماهه معمول است که در هنگام یادگیری راه رفتن روی انگشتان پا راه بروند زیرا به تعادل آنها کمک می کند. برخی از کودکان این مشکل را تا سن شش یا هفت سالگی ادامه می دهند که معمولاً به طور طبیعی برطرف می شود. با این حال تعداد کمی از کودکان ممکن است با افزایش سن به پنجه رویی ادامه دهند. علل راه رفتن کودکان روی پنجه پا چیست؟ آیا کودک شما از روی عادت یا به دلیل یک علت زمینه ای روی پنجه پا راه میرود؟ در این مقاله قصد داریم به بررسی راه رفتن روی پنجه و نوک پا در کودکان، علل و درمان آن بپردازیم.

علل راه رفتن کودک روی پنجه پا چیست؟

شما باید بپذیرید که جلوه ی راه رفتن  کودکان روی پنجه پا بامزه است. والدین معمولا راجع به این موضوع زیاد فکر نمیکنند و بر این باورند که راهی برای یادگیری راه رفتن است. آسیایی ها همچنین بر این باور از زبان گذشتگان خود هستند که کودکی که روی پنجه پا راه میرود، کودکی موذی و شیطان هست! اما آیا چیزهای بیشتری هم برای آن وجود دارد؟ 

اگر کودکی قبل از ۳ سالگی روی پنجه پا راه میرود، هنوز لازم نیست زیاد نگران باشید، این مرحله احتمالا بخشی از مکانیسمی است که آنها راه رفتن را یاد میگرفتند. اگر آنها به راه رفتن روی نوک پا از این مرحله بگذرند، میتواند علامتی قرمز برای مشکلات هماهنگی، عضلات و رشد باشد. درموارد جدی تر میتواند نشانه ای از یک مشکل عصبی نیز باشد. چرا راه رفتن کودکان قبل از سه سالگی روی پنجه پا طبیعی است؟ در رحم جنین خود را به شکل یک توپ کوچک محکم در می آورد که پاشنه به کف دست فشار می اورد و انگشتان پا به سمت پایین است این منجر به تشکیل یک تاندون آشیل بسیار سفت میشود. (یک نوار بافت محکمی که ماهیچه های ساق پا را به استخوان  پاشنه متصل می کند) این تاندون به زمان کافی برای کشیده شدن پس از تولد نوزاد نیاز دارد. برخی در حدود ۱۱ تا ۱۴ ماهگی مشاهده می شود که روی پنجه پا راه میروند معمولا عادت راه رفتن روی پنجه پا  در شش ماهگی متوقف می شود. در سن سه سالگی بیشتر کودکان روی کف پا می ایستند اما ممکن است روی پنجه پا هنوز بدوند یا راه بروند.

دلایل نگرانی از علل راه رفتن کودکان روی پنجه پا

راه رفتن کودکان روی پنجه پا معمولا دلیلی برای نگرانی نیست و باید تا سه سالگی متوقف شود اما اگر اینطور نیست ممکن است  به یکی ازاین دلایل زیر باشد:

فلج مغزی از علل راه رفتن کودکان روی پنجه پا

بعید است که راه رفتن روی پنجه پا را به این موضوع ربط داده باشید اما بله، ممکن است. انواع مختلفی از فلج مغزی وجود دارد و یکی از انواع آن پا و راه رفتن را درگیر می کند فلج مغزی اسپاستیک باعث سفتی شدید عضلات می شود و این به نوبه خود بر عضلات اطراف پا تاثیر میگذارد به همین دلیل راه رفتن دشوار می شود. اگر کودک شما نارس به دنیا آمده و دچار خونریزی مغزی شده باشد می تواند باعث فلج مغزی و در نتیجه مشکلات راه رفتن شود. نوزادان نارس با خونریزی مغزی ممکن است از فلج مغزی رنج ببرند.

فلج مغزی میتواند تاندون آشیل رو بیش از حد به سمت بالا بکشد و به همین دلیل ممکن است کودکان نتوانند پای خود را صاف قرار بدهند این وضعیت به عنوان همی پلژی اسپاستیک شناخته می شود.

لوکومالاسی اطراف بطنی از علت راه کودکان روی پنجه پا

همچنین در نتیجه زایمان زودرس برخی از نوزادان دچار آسیب عصبی در مغز میشوند در نتیجه آنها در استفاده از عضلات خودشان دچار مشکل میشوند و این باعث ایجاد مشکلاتی در راه رفتن و سایر مهارتهای حرکتی آنها میشود.

اوتیسم و تاخیر زبانی از علت راه رفتن کودکان روی پنجه پا

اگر عادت راه رفتن روی پنجه پا در کودک شما ادامه پیدا کرد و همچنین متوجه مشکلاتی در گفتار یا معاشرت او شدید، اوتیسم یک احتمال است. راه رفتن کودکان روی پنجه پا خود نشانه ای از اوتیسم نیست.

تاندون آشیل کوتاه

تاندون آشیل پس از تولد نوزاد و با شروع رشد و تکامل او به تدریج کشیده میشود با این حال برخی از کودکان نمی توانند این تاندون را بطورکامل بکشند و این باعث میشود تا برای طولانی مدت روی نوک پا راه بروند و همچنین باعث میشود که آنها نتوانند روی کف پای خود بایستند.

راه روی انگشت پای ایدیوپاتیک

پس ارزیابی کامل کودک توسط پزشک و تعیین اینکه کودک شما میتواند مفصل مچ پا را بطور عادی حرکت دهد، متوجه می شویم که پنجه رویی کودک غیر قابل توضیح است و هیچ دلیل اساسی و جدی وجود ندارد. این پنجه رویی میتواند یکی دیگر از ویژگی های خاص فرزند شما باشد. کودکان ویژگی های خاص خود را دارند و راه رفتن روی پنجه پا یکی از آن ویژگی ها است. کودکانی که راه رفتن روی پنجه پا در آنها ایدیوپاتیک تشخیص داده شده تمایل دارند هنگام راه رفتن با زانوهای صاف و قفل شده بایستند.

کمک به کودکانی که روی پنجه پا راه میروند.

پس از اینکه از علل راه رفتن کودکان روی پنجه پا آگاهی پیدا کردید حال نوبت به کمک به این کودکان است. انجام برخی تمرینات ساده در خانه میتواند کمک زیادی به کودکان مبتلا به راه رفتن روی انگشت پا داشته باشد هدف از انجام چنین تمریناتی کمک به کشش ماهیچه های ساق پا و افزایش قدرت به عضلات جلوی ساق پا است. این به آنها کمک میکند تا نرمال تر راه بروند و پاهای خود را صاف روی زمین بگذارند. این تمرینات دو مرحله دارد مرحله اول برای کودکانی که روی نوک پا راه می روند و می خواهید انها را وادار کنید تا کشش دهند تا عضلات سفت ساق پا شل شود وقتی این کار انجام شد از آنها میخواهید تمریناتی را انجام دهند که عضلات کشیده را هدف قرار دهد.

 

 

ورزش برای کودکان زیر شش سال

 • کشش ساق پا برای جلوگیری از راه رفتن کودکان روی پنجه پا 

از کودک بخواهید به پشت بخوابد از محکم بودن سطح زیر او مطمئن شوید زانوی او را صاف نگه دارید و پا را به سمت بالا خم کنید تا به سمت زانو باشد.

مفصل مچ پا را به سمت بالا خم کنید این را تا جایی که برای کودک ایجاد درد نکند انجام دهید پای او را به حالت استراحت برگردانید این کار را تا ده بار در هر طرف تکرار کنید.

 • کشش تاندون آشیل برای جلوگیری از راه رفتن کودکان روی پنجه پا 

از کودک بخواهید به پشت بخوابد از محکم بودن سطح زیر او مطمئن شوید زانوی کودک را خم کنید و انگشت پای او را به سمت زانو رو به بالا بگیرید این کار را به آرامی انجام دهید این وضعیت را برای ۱۵ تا ۳۰ ثانیه یا تا زمانی که برای او ایجاد درد نکند نگه دارید پای او را به حالت استراحت برگردانید این کار را تا ده بار تکرار کنید.

 • نشستن و برخاستن

از کودک بخواهید روی صندلی که به اندازه ای کوچک باشد تا کف پایش به زمین برسد بنشیند هردو پای او را از زیر زانو نگه دارید و کف پا را به زمین فشار دهید هنگام انجام این حرکت از او بخواهید بایستد با حباب سازی و آواز خواندن این کار را سرگرم کننده تر کنید بچه ها همیشه به سرگرمی نیاز دارند پس سعی کنید تمرینات را لذتبخش کنید.

 

 

ورزش برای کودکان بالای شش سال :

 • کشش ساق پا برای جلوگیری از راه رفتن کودکان روی پنجه پا 

از کودک بخواهید رو به دیوار بایستد و دستهایش را رو به دیوار در سطح شانه بگذارد و با پای راست به سمت دیوار قدم بگذارد پای چپ را در همان حالت نگه دارید پاشنه چپ باید روی زمین صاف باشد کشش را بمدت ۱۰ تا ۱۵ دقیقه ادامه دهید سپس در سمت مخالف تکرار کنید.

 • اسکات

اینجا نیازی به توضیح نیست فکر کنم همه میدانند چگونه اسکات انجام دهند! حداقل ۱۰ اسکات انجام دهید.

 • سایر تمرینات

سعی کنید این را به یک چالش کوچک تبدیل کنید با استفاده از پاشنه ی پا پنجه را روی زمین بگذارید و به سمت آسمان بروید! در یک نقطه راه بروید زانو را بالا بیاورید و کف هرپا را صاف روی زمین بگذارید و در پستی و بلندی راه بروید و برای این که سرگرم کننده تر باشد خود این تمرینات را با بچه ها انجام دهید. یا راه رفتن روی پاشنه را با کودک تمرین کنید.

 

مقاله های مرتبط:

کاردرمانی در کودکان

گفتاردرمانی در کودکان

بال بال زدن در کودکان اوتیسم

علائم هشدار دهنده اوتیسم کودکان

کاردرمانی در بیش فعالی کودکان

گفتاردرمانی برای لکنت زبان کودکان

توجه و تمرکز و انواع توجه

توجه و تمرکز در کودکان و مشکلات مربوط به آن

شب ادراری در کودکان

درمان دارویی در شب ادرای

افسردگی در کودکان

علائم هشدار دهنده افسردگی در کودکان

 

 

۲ دیدگاه. همین الان خارج شوید

 • سلام مطلب بسیار مفید و خوبی بود.
  دختر من به موقع راه افتاد و گفتارش هم خیلی خوبه ولی بصورت عادتی روی پنجه راه میره که دکتر حسینی یکسری تمرینهای کششی و تقویتی به ما آموزش دادن

 • ایوب شنگه
  28 می 2023 11:10 ق.ظ

  اشاره خوبی به اوتیسم شده ولی میتونه بیشتر مورد بررسی قرار بگیره. مخصوصا نوک پنجه راه رفتن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

3 + شانزده =

× پشتیبانی 24 ساعته